Без Пардон

Пивото е единствен пијалок кој дава големо освежување, но дали знаевте дека пивото може да послужи и во разни практични цели? Пивото е еден од најстарите алкохолни пијалоци и може да има разни бои и вкусови. Но, освен за освежување на непцето, пивото може да послужи и во разни практични цели. Омекнете го месото Пивото е одлично средство за омекнување на месото, посебно на оние дебелите, не баш скапи парчиња. Ставете го месото во соодветен сад и полијте го со пиво, оставете да отстои околу еден час пред да ја започнете подготовката. За уште подобар резултат месото ставете го во пиво да се маринира преку ноќ или пак месото ставете го во сад за варење на пареа и оставете да се вари, секако со пиво. Вратете го сјајот на стариот накит На накитот од чисто злато сјајот вратете му го со пиво. Постапката е многу едноставна, а вашиот накит ќе изгледа како нов. На крпичка нанесете малку исклучиво светло пиво и нежно истријте го златниот накит, но не и оној со украсни каменчиња. За сушење и завршно полирање ...
сите 12 | | | веќе видена

Скопјанецот Џемаљ Џ. (28) го загуби животот во тешка сообраќајна несреќа која вчера се случила на патот Скопје-Куманово, во скопската населба Илинден. Според полициските информации, несреќата се случила околу 10 часот кога скопјанецот управувајќи со автомобил марка „мерцедес“ изгубил контрола над возилото, излетал од патот и потоа се превртел. Со тешки телесни повреди бил пренесен на Ургентниот Центар, каде подоцна починал.
сите 17 | | | веќе видена

Работејќи во дворот пред својата куќа, беровецот П.П. (56) останал без три прсти на левата рака. Несреќата се случила вчера околу 11:30 часот кога П.П. замал шајки и ковал дрво во дворот. Во кесата каде што биле шајките имало и поголем број иницијални каписли. Од засега се уште неутврдени причини, една или две од иницијалните каписли се активирале, по што дошло до експлозија. Капислите му откинале три прсти од левата рака, а П.П. заработил и изгореници на лицето. Со тешки телесни повреди бил пренесен во здравствениот дом Берово, а оттаму префрлен во Медицинскиот центар во Кочани.
сите 6 | | | веќе видена

Оцетот е добар за готвење но и за чистење или решавање на некои други проблеми во домаќинството 1.Чистење флеки од чаша За отстранување на белите прстени кои ги оставиле мокрите чаши или на пример вазните на дрвениот мебел, измешајте еднакви количества на оцет и маслиново масло и истријте со мека крпа. Користете друга, чиста, мека крпа да го отстраните вишокот на оцет и масло и да ја изгланцате површината. На кожен мебел користете само оцет со натопена крпа. 2.Дезинфекција на даска за сечење Дрвените даски за сечење ја впиваат сета храна која ја сечеме а тоа е посебно опасно кај некои продукти како свежото месо. По секое користење даската измијте ја а потоа дезинфицирајте со оцет. Инаку на дрвото можат да се задржат многу опасни бактерии како стофилокока. Е коли или салмонела. Даската ставете ја во садоперот и оставете да отстои десетина минути во пена со оцет па убаво измијте. 3.Непријатни мириси во одводот Комбинацијата на оцет и сода бикарбона е еден од најкорисните начини да го ослободите ...
сите 3 | | | веќе видена

Непријатни мириси на рацете И кафето и кесичка чај се добри за користење на мириси од рацете по готвењето. Тоа најчесто се мириси од кромид, лук или риба. Пред конечно да ги измиете рацете истријте ги со искористената кесичка чај па нанесете сапун и измијте со топла вода. Блескави подови и дрвен мебел Паркетите или дрвениот мебел можете да го исполирате и исчистите со кесички чај. Во три литри вода ставете да варат 5 до 10 искористени кесички чај и потоа со таа вода исчистете ги паркетот или исчистете го мебелот на стандарден начин. Имајте на ум дека чајот може да го потемни дрвото па најумно е да се користи на потемен мебел, или пак да користите час со светла боја како камилица на пример. Штетници во градината Ако во градината имате несакани гости како полжави или мравки наросете ги со мелено кафе. Дури и искористеното кафе, односно талог, може да послужи за оваа цел. Ако вашата мачка сака да врши нужда во градината кафето ќе ја одврати од тоа. Мрсни садови Лесно можете да ги измиете со мелено ...
сите 13 | | | веќе видена

По пријатното дружење и вечера, останува распремање на масата, а често најголем проблем е да се ослободите од флеките од вино. Кога очекувате гости сакате се да биде убаво и тие да се чувствуваат пријатно и добредојдени. Во такви случаи најчесто страдаат најдобрите и омилени чаршави, а кога ќе се истури црвено вино, треба бргу да се реагира. Но, има методи како да го спасите чаршавот на кој се истурило црвено вино. Флеката прво наросете ја со вештачки засладувач и оставете да стои некое време. Ако немате засладувач во прав, таблетките со неколку потези со лажичка можете да ги иситните на мало чинивче. Потоа чаршавот исперете го во ладна вода. Ако станува збор за памук или комбинација на памук со некој друг материјал, чаршавот можете да го натопите во бел оцет. Ако случајно не користите вештачки засладувачи, оцетот има долг рок на траење, па е умно секогаш да го имате дома бидејќи одлично може да ги замени скоро сите средства за чистење.
сите 3 | | | веќе видена

Секој десетти Американец кој живее во Вашингтон, се смета за припадник на ЛГБТ популацијата, покажуваат резултатите од анкетата спроведена од „Галуп“. Испитаниците одговарале на прашањето „Дали вие лично се сметате за лезбејка, геј, бисексуалец или трансексуалец?“. Најголем број позитивни одговори, десет проценти, биле во главниот град на САД. Најмалку позитивни одговори имало во Северна Дакота, каде само 1,7 проценти од анкетираните одговориле дека се членови на ЛГБТ заедницата. Анкетата покажува дека во другите американски сојузни држави позитивниот одговор варира од 2,6 до 4,9 отсто. Просекот на ЛГБТ популацијата во сите американски држави изнесува 3,5 проценти.
сите 7 | | | веќе видена

Нов бомбашки напад се случи доцна синоќа во северниот дел на Косовска Митровица, во кој нема повредени, а нанесена е само материјална штета. Фрлена била рачна бомба во двор на косовски Србин, во етнички мешаната населба Бошњачко маало. Косовската полиција, заедно со припадниците на КФОР, спроведуваат истрага и досега немаат конкретни сознанија кој би можел да биде сторителот на овој чин. Ова е еден од многуте напади во Косовска Митровица, а во претходните имаше и повредени.
сите 10 | | | веќе видена

Македонската информативна агенција – МИА денеска одбележува 21 години од основањето, односно од одлуката на Собранието со која беше формирана како национална новинска агенција на самостојна Република Македонија. Заради целосно, навремено и објективно информирање на граѓаните, како и за информирање на меѓународната јавност за активостите на републичките органи и другите субјекти во Републиката се основа јавно претпријатие под името Македонска информативна агенција – стои во основачкиот документ на Законодавниот дом од 18 февруари 1992 година со кој се положи темелот на МИА. Во почетокот на 1998 владата донесе одлука МИА да се активира и да профункционира, како јавен информативен сервис, а истата година на 30 септември почна и редовната продукција на вести. Во почетокот тоа беа вести и извештаи на македонски и англиски јазик. Во мај 1999 година во МИА е формирана Албанска редакција и од тогаш Агенцијата има редовни сервиси на албански јазик. Секој ден до своите корисници, од сите сервиси и потсервиси емитува ...
сите 9 | | | веќе видена

Шефот на српската дипломатија, Иван Мркиќ на покана на шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Македонија. Двајцата министри ќе разговараат за билатералните односи, со акцент на можностите за продлабочување на соработката во економијата, енергетиката и транспортот. Најавено е и потпишување Спогодба за соработка во евроинтеграциите меѓу Република Македонија и Република Србија, како и Спогодба меѓу двете држави за платено работење на лица издржувани од членови на Дипломатско конзуларните преставништва. Српскиот министер Мркиќ ќе биде примен и од претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и од претседателот на Владата, Никола Груевски.
сите 41 | | | веќе видена

Таткото на параолимпиецот,Оскар Писториус, кој како што е познато е уапсен поради убиство на Рива Стинкамп, изјави дека не се сомнева оти неговиот син злосторството го сторил мислејќи дека во прашање е крадец. -Како спортист, научени сте да реагирате инстинктивно. Во прашање е нешто посилно од вас, работите се случуваат и вие реагирате – вели Хенке Писториус, кој додава оти целото семејство ќе стори се што е потребно, да се зачува честа и името на синот. Да потсетиме, атлетичарот беше уапсен минатиот четврток, откако неговата девојка Стинкамп била најдена мртва во неговата куќа со четири прострелни рани. -Нема сомнежи дека немал намера да наштети некому, јасно е. Многу е апсурдно воопшто да се помисли такво нешто. Кога ќе се разбудите сред ноќ, имајќи предвид се што се случува во Јужна Африка, како треба да постапите кога некој во е во куќата? Дали воопшто помислувате дека е некој од вашите блиски? Се разбира не – додава таткото на обвинетиот. Сепак, иако во прв момент се мислеше дека до несреќата дошло ...
сите 43 | | | веќе видена

Ќерката на Ширли МекЛејн во нејзината книга „Среќната јас“ тврди дека мајка и ја терала на секс и ја дала на таткото злоставувач. Во шокантната автобиографија „Среќната јас“, ќерката на филмската икона, Ширли МекЛејн го исповедала своето детство и проговорила за тоа како нејзината славна мајка никогаш не ја сакала, туку дека ја сметала за товар. Најбизарната приказна која Сачи Паркер ја раскажала во книгата е онаа дека мајка и, кога имала 17 години, ја натерала да ја загуби невиноста со дечкото со кого тогаш била во врска. Вознемирувачко е и признавањето дека сопствениот татко на Сачи, Стиви Паркер, сопругот на Ширли од кого подоцна се развела, сексуално ја злоставувал. МекЛејн, пишува Сачи, во почетокот на 1970 година паднала под влијание на двајца сексуални терапевти, средовечниот пар Еберхард и Филис Кронхаусен кои имале влијание за сексуалната револуција во 1960 и ги примала во својот дом на Малибу каде сопружниците практично живееле со актерката и нејзината ќерка. -Еден ден во летото 1974 година со ...
| | веќе видена

Благодарение на својот ѕвезден статус и гламур, Северина уште еднаш се покажала како одличен избор за заштитно лице на позната марка на часовници Во најновиот спот за нумерата „Узбуна“, Северина на раката носи часовник од најновата женска колекција на „Tag Heuer“ – Link Lady. Со ова таа ја започна соработката со престижниот швајцарски бренд. Северина им се приклучи на многу познати ѕвезди кои ги промовираат овие луксузни часовници – Камерон Дијаз, Марија Шарапова, Леонардо ДиКаприо и други. Часовникот кој го носи во спотот е од полиран челик, а црниот бројчаник со ефектот „guilloche“, украсен е со 11 дијаманти. Вредноста на часовникот е околу 2.930 евра. Но, иако се изнесуваат детали за сите часовници што Северина ги носи на спотот и колку дијаманти имаат (од 11 до 58) за јавноста остана непознаница колку чини договорот што популарната Севе го потпиша со оваа позната швајцарска марка на часовници…
сите 18 | | | веќе видена

Велешанец лежел во болница, а семејството го пријавило за исчезнат и го пребарувал кејот на Вардар мислејќи дека се удавил. Вистинска драма преживеало семејството Балов од Велес, а приказната ја објавува денешниот број на весникот „Вест“. Балов заминал на лекарски преглед во Скопје, но наместо рутинска контрола, тој бил задржан десетина дена во болница. Никому не јавил дека заминува на лекар, па откако не се вратил дома, семејството во паника го пријавило за исчезнат. Цели 10 дена траела агонијата на велешкото семејство. Го пребарувале кејот на Вардар стравувајќи дека 78-годишниот страствен рибар паднал во реката и се удавил. Незнаејќи што да направат, дури и преку локалните медиуми објавиле дека Петре Балов е исчезнат. Тој лежел во болница во Скопје и не знаел ништо. По десет дена им заѕвонел на врата. Целата приказна прочитајте ја во „Вест“.
сите 10 | | | веќе видена

Во Велика Британија ќе биде изложена најскапата свадбена торта на светот. Десертот кој ќе биде на шест ката е висок метар и половина, а е украсен со повеќе од 2.000 дијаманти кои имаат вкупно 2.046 карата, а се проценува дека ќе вреди околу 37 милиони евра. За да се создаде оваа торта, златарите „Расел и Чејс“ од Ливерпул ги здружиле силите со слаткарот „Кејк“ од Честер. -Сакавме за оваа прилика да направиме нешто импресивно, а оваа торта е навистина импозантна – вели маркетинг менаџерот, Лаура Дејвис. Титулата најскапа торта во светот досега ја држеше колач од САД вреден 20 милиони долари.
сите 9 | | | веќе видена

Хрватската полиција во местото Виталина, општина Конавле, уапсила четворица албански државјани со 63,5 килограми марихуана. Според полицијата на Дубровничко-неретванскиот регион, дрогата била спакувана во 60 пакетчиња и вредноста на пазарот истата достигнува околу 150.000 евра, додека на мало, цената во Хрватска би достигнала пола милион евра. Уапсените на местото пристигнале со автомобил со албански регистарски таблички за да ги земат торбите со дрога, кои претходно ги оставиле. Тие во Хрватска влегле преку преминот „Карасовиќ“.
сите 14 | | | веќе видена

Денеска во утринските часови има појава на слава магла по котлините, а во текот на денот ќе биде облачно со слаби врнежи од дожд, додека над 900 метри со врнежи од снег. Ќе дува умерен јужен и југоисточен ветер. Утринските температури се од -1°C до 5°C, а максималните дневни температури ќе бидат од 2°C до 10°C. Во Скопје и во околината ќе биде облачно со слаби врнежи од дожд и ветровито. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Утринската температура е 1°C, а максималната дневна температура ќе достигне до 7°C. И за утре метеоролозите предвидуваат облачно време со слаби врнежи од дожд, а на планините над 1000 метри со врнежи од снег. Врнежи од дожд и снег ке има и во пониските предели во Западна Македонија.
сите 42 | | | веќе видена

Тешка сообраќајка се случи вечерва кај трговскиот центар „Мавровка“ во Скопје. Засега нема информации дали во сообраќајката има повредени, а според фотографиите што ги објави Сител телевизија, може да се види дека предизвикана е голема материјална штета.
сите 10 | | | веќе видена

Во водите близу Хаваи, снимена е неверојатна глетка. Нуркачката Оушн Ремзи плива заедно со големата бела ајкула. Таа ѝ приоѓа, ја милува, а потоа се фаќа за перката на ајкулата и продолжува да плива со неа. Оушн целиот живот го посветила на заштитата и зачувувањето на овие морски ѕверови. Нејзината приврзаност кон овие животни доаѓа од уверувањето дека тие се неразбрани и на работ на истребувањето. Таа возењето го споредила со јавање коњ.
сите 3 | | | веќе видена

Игор Маџиров неколку генерации деца го знаат од детската серија „Светот на бајките“, но тој имаше и бројни улоги на театрите низ Македонија и на ТВ екраните. Сепак, никој не ја дозна причината за неговото самоубиство, во 2000 година. Деновиве се појави најава за документарн филм „Интервју за Игор” посветен на животот и делото на актерот Игор Маџиров кој ќе биде промовиран на Фејсбук, на 13-годишнината од неговата смрт, на 20 февруари. Документарниот филм „Интервју за Игор” (попознат како детето со црвената коса) е инспириран од животот, делото и смртта на актерот Игор Маџиров. Снимен е во соработка со неговите пријатели, колеги и со дозвола на семејството Маџирови. Погледнете ја најавата за документарецот.
сите 21 | | | веќе видена

next