Без Пардон

Докторите често знаат да направат грешка при оперирање, но по ваква кардинална грешка, најверојатно скапо ќе ја чини болницата виновна за тоа, пренесува угледниот „The Sun“. Имено, докторите во болница во Велика Британија требале на пациент заболен од кила да му го отстранат едниот тестис, но по грешка тие го отсекле и другиот, додека ги пресекувале крвните садови на килата. Тој бил сосема здрав и функционален, а како последица на оваа грешка, човекот никогаш нема да може да има деца. Оштетениот сега ја тужи болницата во Велика Британија за сума од 1 милион фунти, но неговиот адвокат вели дека никаква паричка отштета нема да му помогне да се справи со оваа траума.
сите 2 | | | веќе видена

Околу 150.000 верници присуствуваа денеска на плоштадот „Свети Петар“ во Рим на еден од последните јавни настапи на папата Бенедикт Шеснаесетти, пред неговото повлекување на 28 февруари годинава. Папата ја рецитираше молитвата „Ангел Господов“ и се заблагодари на сите што се молеле за него и го поддржаа во текот на изминатите неколку дена откако го објави своето повлекување. Во својата прва неделна молитва, откако објави дека се повлекува, папата Бенедикт Шеснаесетти, ја истакна потребата од обнова на Црквата. Поглаварот на Римокатоличката црква ги повика сите нејзини членови да се ориентираат кон Бог и да се одречат од себичност и гордост. - Црквата ги повикува сите свои членови кон обнова, што значи битка, духовна борба, бидејќи лошиот дух се обидува да не оттргне од патот кон Бога – изјави Папата од балконот на апостолската палата пред многу верници на плоштадот „Свети Петар“. Папата се заблагодари на верниците на неколку јазици. Потоа на шпански ги повика да продолжат да се молат за него и за следниот ...
сите 20 | | | веќе видена

Македонското знаме денеска се развеа на јарбол висок 19 метри, во струшкото село Мислешево и покрај забраната на општината. Општинските инспектори најавија дека ќе го спречат потегот за поставување на знамето. Мештаните велат дека настанот нема политичка позадина и не очекуваат блокада од нивните сожители, Албанци. Фото: „Република“
сите 9 | | | веќе видена

Непознат 35-годишен Естонец се наоѓа надвор од животна опасност, иако во средата паднал од осмиот кат на зграда обидувајќи се да избега од куќниот притвор на својата сопруга. На бизарната драма, присуствувала и Јекатерина Хорошко, која успеала да го фотографира обидот за бегство од жената. - Се појави на прозорецот, се спушти неколку сантиметри, но неговиот „ланец за спас” се прекина и падна во грмушките покриени со снег – изјавила Хорошко.
сите 3 | | | веќе видена

МВР заедно со Царината пресече меѓународен канал за криумчарење наркотици кон западноевропските земји. При акцијата, приведен е 22-годишен македонски државјанин од скопското село Студеничани, а запленети се пет килограми високо квалитетна марихуана која требало да ја пренесе од Македонија во Австрија. По претходни инструкции од непознати лица од скопската населба Ченто, пријавениот А.Б. во текот на месецов за паричен надомест од 1.600 евра и 4.300 денари требало да пренесе марихуана во Салцбург, каде што марихуаната требало да му ја предаде на друго лице кое моментално престојувало во тој град. Пријавениот А.Б. вчера извадил билет во еден правец Скопје-Салцбург, се качил во автобус и околу 21 часот на граничниот премин „Табановце“ на излез од земјава, бил селектиран за детална контрола при што бил претресен. Цариниците во патната торбичка, меѓу гардеробата пронашле 5 пакувања облепени со кафена селотејп лента растителна материја во зелена боја. Пријавениот бил приведен и е спроведен во полициската станица во ...
сите 14 | | | веќе видена

„Владата и сите други државни институции и органи и претходно посакуваа сите политички партии да учествуваат во претстојните локални избори. Во таа насока Владата гарантира дека изборите што ќе се одржат на 24.март ќе бидат организирани согласно сите меѓународни стандарди, односно ќе обезбедуваат услови тие да бидат фер, слободни и демократски“. Ова денеска уште еднаш на прес–конференција го повтори портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев, изразувајќи жалење и разочарување што некои политички партии, подвлече, одлучија да не учествуваат на локалните избори. Локалните избори ќе се одржат на 24 март согласно Уставот и законите и сите уставни и законски норми кои ја уредуваат оваа материја се веќе донесени, нагласи тој, и тие не можат да бидат изменети. Сите оние субјекти кои до полноќ аплицирале со свои кандидатури, ја искористиле таа можност и право, што на некој начин е и обврска. - Инсистиравме да има инклузија на сите политички партии во рамките на овој изборен процес. Околу моментот на нивното влијание ...
сите 17 | | | веќе видена

Британката Менди Селерс (38) има вродено заболување заради кое нозете цел живот неконтролирано и растат. По мапирањето на најзината ДНК, лекарите востановиле дека заболувањето е единствено, односно дека Менди е единственото лице на светот со вакво заболување. Лекарите од Кембриџ во меѓувреме направиле лек за кој веруваат дека би можел да помогне, а и самата Менди е полна со надеж и оптимизам. Левата нога која била поголема од десната во еден момент морала да и биде ампутирана заради сепса. Меѓутоа трупот продолжил да и расте така што денес има цел метар во пречник, додека нејзините две нозе тежат 90 килограми. Бидејќи не постои доволно голема протеза за нејзината исечена нога, таа се движи со специјално зајакната инвалидска количка и во текот на неделата главно е врзана за домот. Уште на раѓањето, нозете на Менди биле непропорционални во однос на остатокот од телото. Лекарите две недели не и дозволувале на мајка и да ја види бидејќи сметале дека бебето е деформирано и нема да преживее. Менди, меѓутоа, ...
| | веќе видена

Бразилка тужела болница за кражба на детето од нејзиниот стомак, затоа што лекарите и рекле, откако се разбудила по царскиот рез, дека нејзината бременост била психолошка. Лајан Сантос (19) вели дека била во 38 недела од бременоста кога поради болки била пренесена во болница во Сао Паоло. Таа во текот на бременоста одела на контрола каде сестрите го следеле развојот на бебето, дури и ги мереле отчукувањата на срцето. Девојката дури и одела на ултра-звук каде и рекле дека има девојче долго 42 сантиметри и тешко 3,2 килограми. Таа и нејзиниот сопруг, Луривал Алвес (28) веќе го одбрале името Софија за својата ќерка, се преселиле во нова и поголема куќа, пишуваат бразилските медиуми. Според информациите од болницата, мајката стигнала во болницата на 26 декември со вагинално крвавење и болки во стомакот. И било дијагностицирано прерано одвојување на плацентата, па морала итно да оди на операција. Таа им рекла на лекарите дека нејзиниот сопруг сака да присуствува на породувањето, но него никој не го повикал. ...
сите 6 | | | веќе видена

Внуката на писателот Ернест Хемингвеј, Мјуриел (51) актерка, своевремено номинирана и за ОСКАР за улогата во филмот „Менхетн“ на Вуди Ален, снима документарен филм „Бег од лудилото“ во кој ги открива мрачните тајни во своето семејство. Таа отворено говори за менталните болести и алкохолизмот, вклучувајќи го и фактот дека нејзиниот татко, единствениот син на Хемингвеј – Џејк, сексуално ги злоставувал нејзините две постари сестри, Џоан и Марго Марго, своевремено најдобро платен модел во светот и доста успешна актерка извршила самоубиство на 42 години, додека Џоан, која единствена во семејството била „официјално луда“ боледува од тежок облик на биполарно пореметување, односно, манично–депресивна психоза. Од биполарно пореметување боледувал и нивниот дедо, големиот книжевник Ернест Хемингвеј, познат по алкохолизмот и адреналинската зависност. Пред точно 52 години тој исто така извршил самоубиство застрелувајќи се со пушка. Алкохоличар бил и таткото Џејк, исто така книжевник, како и мајката Бира, а од 17 часот ...
| | веќе видена

Непознат сторител вчера ја ограбил продавницата на „Стокомак“, која се наоѓа на булеварот Партизански Одреди во скопската општина Карпош. Маскираниот сторител бил вооружен со пиштол, па под закана, од вработените одзел сума на пари, која се уште не е произнесена од оштетениот. Од СВР-Скопје се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 3 | | | веќе видена

Супатра Сасуфан боледува од екстремно реткиот синдром „Амбрас“, поради кој целото тело и е покриено со долги влакна. Ова 12-годишно девојче е од Бангкок и вели дека иако целиот живот била мета на исмејување од сограѓаните и врсниците, го живее животот до максимум. Таа вели дека луѓето со кои е блиска се навикнале на неа и сега целосно ја прифаќаат. Супатра секогаш е добро расположена и има амбиција еден ден да стане докторка и да им помага на болните. Од „Амбрас“ синдромот боледуваат вкупно 50 луѓе во светот. Ова е наследна болест која предизвикува неконтролиран раст на влакна по лицето и телото. Нема лек за оваа болест, па оние кои страдаат од „Амбрас“ синдромот ги потстрижуваат или бричат влакната за да изгледаат нормално.
сите 4 | | | веќе видена

Во текот на судскиот процес против јужноафриканскиот параолимпиец, Оскар Писториус, пронајдена е крвава палка во неговиот дом. Писториус е обвинет дека ја убил својата девојка Рива Стинкамп, мислејќи дека е крадец. Имено, во неговата куќа сега е пронајдена крвава палка за крикет. Писториус тврдеше дека направил се за да ја спаси девојката, ја носел низ скалите и воедно и давал вештачко дишење, но новиот доказ ги разниша неговите досегашни тврдења.
сите 39 | | | веќе видена

Учителка од Бугарија претепала до смрт 12-годишен ученик. Учителката речиси го задавила детето откако го фатила момчето за врат и му ја удирала главата од ѕид. Учителката го нападнала момчето бидејќи тоа трчајќи, без да сака, се удрило во неа, а таа мислела дека тоа е намерно. Соучениците на жртвата велат дека и претходно учителката ги удирала со дневникот по главата и била агресивна.
сите 8 | | | веќе видена

Косово ја одбележува петата годишнина од прогласувањето на независноста. На пладне во центарот на Приштина се одржува парада на припадници на Силите за безбедност на Косово и на косовската полиција. Предвидено е и свечено заседание на косовскиот парламент. Со бомбардирањето на НАТО во пролетта 1999 година, од Косово беа истерани српските сили, кои дотогаш спроведуваа репресии врз косовските албански бунтовници, отворајќи го на тој начин патот за независноста, што беше прогласена на 17 февруари 2008 година со поддршката на САД и на мнозинството од земјите од ЕУ. Независноста на Косово досега ја признаа од околу 100 држави. Чествувањето на петгодишнината од независноста на Косово се одбележува со значителен напредок во односите меѓу Белград и Приштина, што стана можен благодарение на посредништвото на ЕУ, и покрај тоа што Србија и натаму на оваа територија гледа како на своја јужна покраина, забележуваат француските медиуми.
сите 45 | | | веќе видена

Славната Кери од „Сексот и градот“ решила да ги прошета близначките кои за неа и нејзиниот сопруг пред три години ги роди сурогат мајка. Токму кога Сара Џесика Паркер (47) минувапа низ тежок период, дознала за љубовната врска на нејзиниот сопруг, Метју Бродерик, па почнаа и разговорите за развод. Двојката актери реши да има уште деца покрај веќе поголемиот син, Џејмс (10). И како што тоа е тренд во Холивуд, актерките ангажираат сурогат мајки (тоа го направи и Никол Кидман) со цел да не си ја нарушат фигурата. Како и да е, Сара со близначките прошетала по Менхетн иако зимата се уште ги брка минувачите од улиците. Сепак, Сара со Табита и Марион се прошетала по ладното сонце, а тие две како да не се грижеле што е ладно. Како близначки имаат исти палта и чизми, а фустанчињата веројатно ги избрале по свој мерак. Нивната мајка, пак, како и обично, во кажуал облека која потполно ја одвојува од улогата на Кери во „Сексот и градот“ која е секогаш најмодерно облечена. Иако има многу професионални обврски, Сара Џесика ...
сите 3 | | | веќе видена

Главниот и одговорен уредник на телевизија Алсат М, Мухамед Зекири за порталот Фактор.мк вели дека 2Политичките фрустрации на лидерите на двете најголеми партиија ВМРО ДПМНЕ И СДСМ, Груевски и Црвенковски скапо ќе ја чинат Македонија и нејзините граѓани. -Добро, во сето ова инаетење е почетокот на крајот на еден транзиционен лидер каков што е Бранко Црвенковски, кој со последниве случувања само покажа дека кога е најтешко не може да се однесува државнички и да се надмине себеси, туку пред сѐ и пред сите ги стави личните интереси. Дека нема да успее да ги убеди ниту неговите најблиски соработници дека одлуката за бојкот на изборите е оправдана, најдобар показател е кандидатурата на Стевче Јакимовски од Карпош, кој во последен момент му сврте грб – изјавува Зекири. Тој потенцира дека ерата на Црвенковски заврши. Зекири напоменува дека во СДСМ има голем број угледни и паметни луѓе кои ќе знаат што значи одговорност, кои знаат што е најдобро за Македонија и нејзините граѓани, кои знаат како треба да се дојде на ...
сите 12 | | | веќе видена

Мажите кои се во потрага по секс секоја жена ја гледаат како потенцијална партнерка, а колку желбата за секс им е поголема, толку се помалку избирливи. Жените пак најчесто ги привлекуваат доминантни и атрактивни мажи па, за разлика од мажите, просечно се помалку избирливи, тврдат психолозите во новото истражување Колку повеќе жените сакаат секс толку, по прашањето на краткорочни партнери, стандардите им се повисоки и се поизбирливи. Тоа е секако во спротивност со податоците за мажите кои колку повеќе сакаат секс ги намалуваат стандардите, тврдат научниците од Универзитетот „Бар Илан“ во Израел, кое е спроведено на 780 мажи и жени. Студијата која ги истражувала преференциите при барањето на сексуален партнер открила како мажите со силна желба за изнаоѓање сексуална партнерка во споредба со мажите со помалку изразена желба се помалку избирливи па атрактивноста на жената во тој случај и не им игра некоја голема улога. Мажите кои се во потрага по секс во таа фаза скоро секоја жена ја сметаат за потенцијална ...
сите 12 | | | веќе видена

Комисијата за верификација на фактите, денеска во рок од 24 часа треба да ги провери кандидатите за градоначалници и советници и да достави информација до изборните комисии дали некој од нив соработувал со тајните служби. Државната изборна комисија (ДИК) најави дека утре ќе ги соопшти официјалните информации за поднесените кандидатури. Кандидатури за изборите поднесоа ВМРО-ДПМНЕ и другите партии од коалицијата „За подобра Македонија“, ДУИ, ДПАС, НДП и други. На локалните избори ќе учествуваат и 29 независни кандидати, а потписи беа собрани и за 95 независни советнички листи. Опозициската СДСМ и неколку други помали партии најавија бојкот на изборите. Од нивната коалиција градоначалничка кандидатура поднесе само Стефче Јакимовски како кандидат за градоначалник на скопската општина Карпош на листата на партијата на Србите на Драгиша Милетиќ (Српска народна странка на Македонија).
сите 59 | | | веќе видена

Над 40 маскирани лица изминатата ноќ ги нападнале канцелариите и машините на компанијата за преработка на злато во северна Грција. Во местото Скурос, на полуостровот Халкидики, постои силен отпор против проектот за изградба на рудник за злато и фирма која ќе го преработува. Локалните жители се противат на рудникот бидејќи, според нив, тој ќе ја уништи животната средина. Рударската компанија „Хелас Голд“ е во 90-процента сопственоста на канадската рударска компанија „Елдорадо Голд“. Пожарникарите и полицијата изјавија дека напаѓачите во објектот влегле утринава, пред изгрејсонце, и употребиле Молотови коктели и запаллива течност, за да ги потпалат машините и контејнерите, употребувани како канцеларии. Еден чувар бил и завршил во болница.
сите 20 | | | веќе видена

Најновото големо истражување за сексот спроведено во Велика Британија донело некои сосема нови и интересни сознанија. Резултатите од истражувањето покажале како скоро половина од испитаниците спиела со колега од работа, а 23% дека во сексот уживале на работното место. Скоро три четвртини од жените во истражувањето откриле дека не би имале ништо против малку погруб секс, иако научниците се посомневале дека тој подарок е под влијание на растечкиот тренд „Педесет нијанси на сива“, а резултатите покажале дека само 34% ја прочитале таа книга. Само 15% од луѓето во брак рекле дека се оргазмички задоволени во споредба со 32% од испитаниците кои воопшто не живеат со својот партнер, како и 25% од оние кои живеат заедно, но не се во брак. Останатите резултати на истражувањето покажале дека луѓето се повеќе имаат склоности кон експериментирањето со сексот, а една третина од хетеросексуалните жени признала дека имале сексуално искуство со ист пол. Дури 84% од мажите откриле дека пробале секс во тројка, а тоа го ...
сите 13 | | | веќе видена

next