Без Пардон

Актуелниот градоначалник на општина Струмица и висок функционер на СДСМ, Зоран Заев пред малку на прес конференција во својот град потврди дека останува на одлуката за бојкот која ја донесе неговата партија. Тој рече дека нема да поднесе нова кандидатура за уште еден градоначалнички мандат. Рече дека и покрај настојувањето на струмичани уште 4 години да ја води општината, тој решил да ја испочитува одлуката на партијата. Утрово и Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров рече дека неговата партија останува на одлуката за бојкот и дека до вечерва до полноќ, нема да ги поднесат кандидатските листи. Во меѓувреме, владејчката ВМРО-ДПМНЕ започна со поднесување на кандидатурите во канцелариите на Државната изборна комисија низ Македонија. Рокот за поднесување на кандидатурите истекува ноќеска на полноќ. Од ДИК официјални резултатиза тоа кој поднел кандидатури, најавуваат за во понеделник.
сите 24 | | | веќе видена

Актерот Саша Барон Коен кој е познат по својата улога како Борат е најплатениот британски актер во Америка. Тој минатата година заработи 20 милиони фунти, што е повеќе од она што заработија Том Хенкс и Бред Пит.
сите 10 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела, Уго Чавес има проблем со дишењето и говорот, изјави министерот за информации Ернесто Вилјегас откако во Каракас објавија фотографии на шефот на државата по операцијата. -Респираторната инфекција, која се случи за време на постоперативниот процес е под контрола, но претседателот во одредена мера има тешкотии со дишењето- изјави министерот. Владата на Венецуела во петокот објави фотографија од болниот претседател, два месеци откако замина на лечење во Куба. Официјални лица од Венецуела соопштија дека Чавес по операцијата на ракот, е под сериозени медицински третмани, но дека ги надминал компликациите, вклучувајќи ја и тешката респираторна инфекција.
сите 16 | | | веќе видена

Соња Крамарска, главната уредничка на „Утрински весник“, која е автор на биографијата за Бранко Црвенковски, сега порачува дека тој треба да си поднесе оставка, со што би ја спасил Македонија. „Тој како лидер на СДСМ не успеа своето огромно политичко искуство да го канализира во добитна партиска политика која ќе ја извлече партијата од очигледната криза во која што се наоѓа. И не само тоа туку и по неколку претрпени порази на избори, од социјалдемократскиот врв продолжува политиката на обвинување на купувачот а не на продуктот што го продаваат, односно го анализираат однесувањето на избирачите наместо политиката што им ја нудат. Личната нетрпеливост меѓу Црвенковски и Груевски го прави натамошниот политички дијалог невозможен во било кои услови, а отстапувањето на еден од нив двајца од функцијата ќе доведе до моментална релаксација на политичките односи. Црвенковски како опозициски лидер кој претходно беше неколкукратен премиер и претседател на државата, а чие враќање во СДСМ не доведе до позитивен ...
сите 16 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница му ги предложи на Централниот Комитет, а тој ги утврди имињата на следните 9 кандидати за градоначалници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ за престојните локални избори. • Велес – Славчо Чадиев, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ-Велес • Штип – Илчо Захариев, Директор на Биро за лекови • Кавадарци – Александар Панов, досегашен градоначалник • Свети Николе – Зоран Тасев, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ-Свети Николе • Струга – Владо Кочовски, специјалист хирург • Делчево – Дарко Шехтански, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ-Делчево • Чешиново-Облешево – Костадин Личков, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ-Чешиново-Облешево • Богданци – Анастасија Олумчева од партијата Демократски Сојуз • Старо Нагоричане – Милован Стојковски од Демократска Партија на Србите во Македонија Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ
сите 20 | | | веќе видена

Бијонси се отворила за нејзиниот тежок абортус во документарниот филм „Животот е само сон“ Таа открила дека повторната радост ја нашла со ќерката Блу Иви која ја има со Џеј Зи при тоа покажувајќи инсерти од филмот кој премиерно ќе се прикаже вечерва. Нормално, бидејќи продуцент на филмот е ХБО, таа била гостинка кај Опра Винфри. Популарната музичка звезда се појавила и со ќерката која на 7 јануари направила една година. Во инсерти од филмот 31 – годишната пејачка се прикажува во разни фази – од тешки разочарувања до блескавост и задоволство. Филмот кој Бијонси и го режирала е дел од враќањето на настапувањето и концертирањето по повеќе од една година откако ја родила ќерката. Документарниот филм нуди внатрешен поглед на славната пејачка, на нејзината кариера но и на семејниот живот. Дел од филмот покажува и ехо снимка од бебето, како на Бијонси и расте стомакот а таа и позира непосредно пред породувањето. Таа исто така се отвора и за спонтаниот абортус, тајната која ја криела од публиката се додека Џеј Зи ...
сите 2 | | | веќе видена

„Деца, ова е за вас!“ Менталистот, Сајмон Бејкер, со солзи во очите изјави кога ја примаше звездата на „Алејата на славните“ од Наоми Ватс На свеченоста Сајмон Бејкер стасал со сопругата и нивните три деца со цел да му дадат подршка за неговиот успех во Холивуд. Но, тоа бил единствениот момент додека тие биле покрај него кога ја примал наградата на Алејата на славните. Бејкер тешко ги контролирал своите емоции иако бил придружуван од сопругата Ребека Рид и нивните три деца – Стела Брезе (19), Клод Бру (13) и 11 годишниот Хари Фрајдеј. Според австралискиот неделник „Австралиски вести“ плачејќи актерот изјавил дека ова признание е за неговите деца и дека „чашата се преполнила“…Наградата му ја врачила Наоми Ватс – номинирана за најдобра актерка на ОСКАР – која како добра пријателка била тука и за помош. Но, актерите имаат работено заедно и во Австралија во хорор трилерот „Прстен“. Бејкер (43) ја прими 2.490 – ттата Холивудска звезда која е лоцирана веднаш покрај онаа на Ева Лонгорија пред ресторанот „Бесо“. ...
| | веќе видена

Луѓе што успеале да пребегнат од Северна во Јужна Кореја денеска пуштија 200.000 антивладини летоци преку границата на територијата на Северна Кореја, на денот на раѓањето на поранешниот севернокорејски лидер Ким Џонг-ил. Летоците врзани со банкноти од еден долар за балони со гас треба да стигнат до жителите во западниот дел на Северна Кореја во близина на јужнокорејската граница. Балоните се испишани со слогани како „стоп на провокациите во форма на ракетни и нуклеарни проби“, „Севернокорејци станете“ и „Династијата Ким наскоро ќе падне“. Северна Кореја денеска го одбележува денот на раѓањето на поранешниот лидер Ким Џонг-ил. Тој почина од мозочен удар во декември 2011 година. Северна Кореја во вторникот изврши трета нуклеарна проба, чија сила беше значително поголема од претходните две во 2006 и 2009 година. Пјонгјанг објави дека пробата е одговор на санкциите на ОН, откако Северна Кореја во декември лансираше ракета со голем дострел, тврдејќи дека тоа е дел од вселенската програма на земјата.
сите 9 | | | веќе видена

Портпаролот на Владата на Република Македонија, Александар Ѓорѓиев денеска на прес – кофeренција одговарајќи на новинарско прашање истакна дека исклучително се почитуваат придобивките и учесниците од НОБ. Државата, дециден е Ѓорѓиев, покажува грижа за одбележување на таа славна епоха од државно-правната историја на Република Македонија. - Сведоци сме дека во изминатиот период имаме инвестирано во создавање културно наследство, чија цел е означување на тој значаен период од нашата историја, рече тој и наведе неколку изградени споменици како што се споменикот на Методија Андонов Ченто, изградбата на паметник на учесниците во првото заседаниа на АСНОМ, но и на други споменици што значат одбележување на тој значаен период. Во рамки на законите, можностите и ингеренциите, потенцира владиниот портпарол, ќе се направи обид да се даде дополнителна поддршка за Сојузот на борците од НОБ. Владата на Република Македонија, подвлече Ѓорѓиев, нема никакво учество, ниту допирна точка во рамки на судскиот спор што Сојузот на ...
сите 20 | | | веќе видена

Како резултат на постоење на оперативни податоци за транспорт и недозволена трговија со наркотична дрога кокаин како и размена на информации со американската службата за борба против дрога DEA, Одделот за НТ со дрога при ЦСОСК при МВР на РМ вчера пресече меѓународен канал за транспорт на кокаин на релација од Јужна Америка во Република Македонија. Имено, вчера по добиени оперативни сознанија дека е пристигната поштенска пратка (пакет) во ЕМС Пошта 2, Скопје во Скопје, во која има наркотична дрога кокаин, по издадена Наредба од Истражен судија од Основен суд Скопје 1, Скопје, извршен е претрес на поштенска пратка (пакет) пристигната од Аргентина, во која беа пронајдени повеќе предмети меѓу кои две пластични туби од креми од по 200 мл (вкупно 400 мл). Поради постоење на основано сомнение дека истите се исполнети со течен кокаин, тубите се предадени на Одделот за криминалистичка техника при МВР на РМ заради вештачење. Притоа констатирано е дека во тубите течниот кокаин бил спакуван во презервативи, а остатокот ...
сите 9 | | | веќе видена

Прилепчанецот З.А. доби кривична пријава за “измама“, бидејќи лажел дека организира маратон во чест на Тоше. На тој начин од словенечка државјанка успеал да земе 1600 евра. Според документираните сознанија од истрагата, пријавениот на 16 октомври минатата година престојувал во Крушево за време на манифестацијата “Ултра маратон Тоше Проески -2012“ од Нова Градишка –Крушево, и притоа се запознал со Д.И. државјанка на Словенија. Пријавениот лажно се претставил и рекол дека тој сака да организира маратон, но дека организациониот одбор има финансиски проблеми. Словенката била голем фан на Тоше Проески, па на прилепчанецот му ставила пари во џеб и му рекла да ги подели на учесниците на маратонот, како подарок од оние кои силно го сакале Тоше. Кога пријавениот ги пребројал парите, го напуштил Крушево и заминал во Скопје на фудбалскиот натпревар Македонија-Србија. Оштетената дознала дека човекот кому му дала пари не е организатор на маратонот и ја пријавила измамата во полиција. Како што измамникот изјавил во ...
сите 9 | | | веќе видена

До крајот на годинава, се очекува да се легализираат над 100.000 дивоградби. Ова го најави министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески. Заедно со градоначалниците на Град Скопје и на Општина Центар Коце Трајановски и Владимир Тодоровиќ денеска ги презентираа можностите за изградба на населбите Ново маало, Маџар маало и Крњево во Општина Центар, чии жители по долги години ќе можат да ги легализираат своите градби и да ги доградуваат. - Во последните два месеци имаме забрзано темпо на легализација на дивоизградените објекти, особено откако инспекторатот беше на терен и им укажа на општините да ги решат проблемите во определен рок согласно Законот за легализација. Очекуваме наредната недела управниот инспекторат да биде повторно на терен за да видиме дали сите општини и постапиле по нивните укажувања. Но, од информациите кои ги имаме веќе доста е забрзан процесот на легализиација. Исто така, измените на Законот кои стапија во сила во декември овозможија да има уште поголемо забрзување. Очекувам оваа ...
сите 17 | | | веќе видена

Забелешки за македонскиот затворски систем, но и надеж дека сите реформски зафати со поддршка од ЕУ ќе донесат резултат упати Аиво Орав, амбасадор на ЕУ во Македонија, при презентација на проектот „Социјална инклузија на лицата што издржале затворска казна“ – пишува Утрински Весник. Евроамбасадорот посочил на поголем број проблеми. - Лошото менаџирање, лошите материјални услови, ограничената здравствена заштита, недостигот од образовни и рехабилитациски активности, посебно на малолетниците, независен механизам за инспекција се со цел да се третираат тие прекршоци и да се казнат виновниците, остануваат прашања кои треба да се адресираат. Исто така, пренаселеноста во затворите останува во просек до 25 отсто - оценува амбасадорот Орав. Од Управата за извршување санкции пак велат дека се инвестирани повеќе од 50 милиони евра во реконструкција на четири затвори, каде што се изградени 63.000 м2 простор, а до крајот на април се очекува да биде ставен во функција и затворот во Куманово.
сите 4 | | | веќе видена

- Прво, живеевме и родени сме нормално, иако нашите мајки, додека биле трудни со нас, пиеле некој лек кога имале болки во главата, јаделе храна од конзерва, пушеле цигари и работеле до последен здив, и никогаш не биле тестирани за дијабетис! - Во тоа време на шишињата за лекови и вратите не постоеа предупредувања од типот „Да се чува подалеку од дофат на деца“! - Ние, кога имавме 10-11 години не носевме Pampers и се мочавме во кревет! - Како деца, се возевме во коли без воздушни перничиња и не моравме да носиме кациги на главите кога возевме велосипед или ролери! - Пиевме вода од цревото за наводнување на бавчата, а не од шишиња купени во супермаркет. Го делевме шишето Кола и Струмка со нашите пријатели и НИКОЈ не умре од тоа! - Јадевме млечни сладоледи, бел леб и вистински путер, пиевме Струмка и Кола кои и тогаш беа полни со шекер но не бевме дебели, бидејќи ПОСТОЈАНО ИГРАВМЕ НАДВОР! - Излегувавме од дома наутро и игравме цел ден, сè додека не се запалеа светлата на улиците. Жмурки, џамлии, Партизани ...
| | веќе видена

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денес во доцните попладневни часови ќе оставри средба со својот македонски колега, Никола Груевски. Официјално, Борисов денес околу пладне ќе пристигне во Македонија, а малку подоцна ќе седне на заедничка маса со Груевски. Според најавите од минативе денови, Борисов доаѓа со цел да разговара за договорот за пријателство.
сите 72 | | | веќе видена

Според најновите информации познатата пејачка Џенифер Лопез и нејзиното момче Каспер Смарт планираат да посвојат дете. Таа веќе ги има близнаците Макс и Ема од бракот со сопругот Марк Ентонино се плаши дека бременоста би можела да биде ризична поради нејзините години, па затоа Каспер предложил да посвојат дете од неговото родно Мексико.
сите 9 | | | веќе видена

Малезиските власти уапсија австралиски политичар на аеродромот во Куала Лумпур и се очекува тој да биде екстрадиран. Според Канбера случајот е „разочарувачки и изненадувачки“. Ник Ксенофон во Куала Лумпур пристигнал со цел да разговара со властите и опозицијата за претстојните избори во земјата. Тој е познат како активист за човекови права во Малезија. Независниот австралиски сенатор претходно упати сериозни критики за изборниот систем за Малезија. Тој е уапсен на меѓународниот аеродром во главниот град Куала Лумпур при пристигнувањето од Мелбурн. - Тој ме информира дека е депортиран, изјави Амбига Сриневасен, активистка, адвокат и копретседател на груапата за изборни промени „Бери“. Властите во Малезија се уште не објавија инфорамции околу причините за апсењето на Ксенофон. Според активистката Сриневасен апсењето е извршено врз основа на законот за заштита на безбедноста, бидејќи властите сметата дека тој претставува ризик за безбедноста на државата.
сите 9 | | | веќе видена

Пранешната Мис на Кина којашто има снимено неколку порно филмови, стана член на Политичкиот консултативен конгрес во Гангжу во Кина. Именувањето на Дајана Пенг за оваа фунција предизвика бројни критики. Четириесетгодишната Пенг одлучи да го промени својот живот. По кариерата на порно актерка таа заплови во политичките води.
сите 11 | | | веќе видена

Водителка на утрински весто на една канадска телевизија, Лиса Датон, стана вистински интернет хит откако ненамерно ги потсетила гледачите на орален секс. Таа се обидела да објасни што на нејзиниот син му помогнало кога му растеле заби па објаснила дека детето со „големиот дебел гумен крај на вибрационата четкичка за заби“ си ги масирал непцата. Сето тоа го објаснила со добра гестикулација, што било сосема доволно да стане славна на интернет.
сите 6 | | | веќе видена

next