Без Пардон

Градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски ги повика претставниците на опозицијата со конкретни дела заедно со ВМРО-ДПМНЕ да излезат на локалните избори. -На локалните избори во 2009 година на мене и на градоначалникот на општина Аеродром ни ја дадовте довербата, а ние ја оправдавме со реализација на голем број проекти. Тоа беше голема обврска за нас и заедно со градоначалникот на општина Аеродром Ивица Коневски и со останатите градоначалници реализиравме 500 проекти во град Скопје, рече Трајановски. Тој додаде дека заедно со Коневски зад себе оставиле многу реализирани дела и проекти кои го подобрија животот и хигиената на граѓаните на општината и на градот. – Заедно со градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски направивме повеќе од 1.000 нови паркиралишта, меѓу кои и две паркиралишта под транспортниот центар со 282 паркинг места, изградивме 1.800 метри водоводната мрежа, изградивме фекална канализација, го довршивме булеварот Видое Смилевски Бато, го реконструиравме коловозот Јане Сандански ...
сите 4 | | | веќе видена

Огромна карпа тешка неколку тони, се откачила од своето лежиште и завршила во куќа на Тетовец. Срушувајќи еден од ѕидовите на куќата паднал врз кревет на 32 годишниот Насер Шаќири, кој се здобил со набиеници. Нему му е укажана помош во Тетовската клиничка болница, а потоа пуштен бил на домашно лекување. Се се случувало утринава нешто пред 8 часот, во месноста “Стрмо”, над православните гробишта во Тетово. Најверојатно под влијание на врнежите, карпата се откачила од своето лежиште, тркалајќи се 50-тина метри по стрмнината, завршувајќи во куќата на Идавер Шаќири, татко на повреденото момче. Карпата завршила кај настрешницата на куќата. По неа се стркалала уште една знатно помала карпа, која застанала во дворот на куќата. “Слушнав силна бучава, но бев во друга просторија оддалечен од местото кај што завршила карпата. Кога го отворив прозорецот имав што да видам. Две карпи стркалани кон нашата куќа. Во просторијата кај што удрила поголемата карпа, се уште спиел син ми Насер. Малку пред тоа, од собата излегла ...
сите 9 | | | веќе видена

Овие денови се зборова дека згодниот турски актер Бурак Озџивит ќе го посети Белград, а кога ќе слушнат припадничките на понежниот пол што изјавил познатиот Бали – бег од „Сулејман Величенствениот“, ќе останат без зборови. Иако турските и домашните медиуми кон крајот на минатата година најавија дека во 2013. година прво ќе се вери, а потоа ќе се ожени турскиот срцекршач со неговата девојка Чејлан Запа, актерот вчера и официјално порачал дека се уште нема намера да „рипне во тавче“. - Венчавката е влегување во заеднички живот, а за такви работи не се одлучува преку ноќ. Нема да се женам, работата и на двајцата во моментов ни е на прво место – рекол Бурак, кој засега ужива во врската со ќерката на познатата турска модна дизајнерка.
сите 2 | | | веќе видена

Звучи навистина неверојатно, но некој сепак и дозволил на ваква ѕвезда да се фотографира во многу непријатно издание… Меѓу гостите на една забава се нашла и Хајди Клум. Иако веќе навлезе во 40-тите години од животот, овој супермодел изгледа неверојатно! И по четири породувања нејзиното тело остана исто, а каде и да се појави сите очи се вперени во неа. Меѓутоа, на Хајди и се случила една непријатна работа. - Мммммм. Еј, Хајди Клум мислам дека имаш нешто на забите. Убава забава, напишала таа покрај фотографијата. И навистина, додека манекенката се смее, на нејзините заби се наоѓа големо парче спанаќ. За да биде уште полошо, никој од присутните не је предупредил за тоа.
| | веќе видена

Популарните пејачки во паузата на кабарето „Белград во еден правец“ направиле свое шоу. Белградската публика по повеќе години во четвртокот навечер уживала во кабаретската претстава, чии што домаќини биле актерот Драган Вујиќ – Вујке и балетската група на Милан Громилиќ. Бидејќи во прашање е ВИП премиера, меѓу гостите на сплавот „Плеј“ се нашле десетици славни личности, меѓу кои и Лепа Брена и Леонтина. Леонтина за време на паузата на кабарето ја забележала Брена и се затрчала накај нејзе за да ја прегрне. Брена ја фатила колешката за раменици и буквално ја превртела во својот скут. Само неколку метри подалеку од нив седел бившиот сопруг на Леонтина, Филип Пат и со посебно внимание следел што се случува.
| | веќе видена

Зголемен интерес од страна на граѓаните и на градежните компании за изградба на куќи и типски населби очекува Владата со измените на проектот „Купи куќа, купи стан“. Како што истакна на денешната прес-конференција вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, покрај зголемувањето на субвенционирањето од страна на Владата од 50 на 75 проценти во ратата за првите пет години, се овозможува по толку многу години да се реновираат или да се урнат бараките во коишто живеат голем дел од граѓаните во Скопје како што се Карпош, Влае и слично и на нивно место да се изгради куќа. - Ова побудува голем интерес и во изминативе денови веќе имаме повици, мејлови и слично. Верувам дека на граѓаните ќе им излеземе во пресрет преку овој проект, рече Ставрески. Третата измена, пак, што е направена на барање на граѓаните – да не се враќаат средствата што ги субвенционираме по 10-тата година ако граѓанинот предвреме реши да го врати кредитот, според Ставрески, исто така ќе го направи поатрактивен овој проект. - Направивме ...
сите 19 | | | веќе видена

Косовската Влада напролет почнува со реализација на проектот за изградба на автопатот Приштина-Скопје, јави МИА. Според Лах Нитај советник во Министертвото за инфраструкура во завршна фаза се административните и законски процедури и голем број домашни и странски компании покажале интерес за изградба на автопатот, кој Косово го поврзува со Македонија, пишува весникот „Коха диторе“. - Во месец мај почнува новата сезона на работите на патната ифрастукута и ние се надеваме дека до март ќе ја избереме компанијата со цел да ги отпочнеме работите на автопатот. Сепак пролетта е до јуни и можно е мало доцнење, но уверени сме дека доколку се оди според планот напролет ќе ја почнеме изградбата, изјави Нитај. Со буџетот за годинава, косовската Влада за почеток на реализиација на овој проект има издвоено само 30 милиони евра, а на прашањето дали овие пари се доволни и колку ќе изнесува вкупната инвестиција, Нитај одговара дека се знае приближната цена но оти таа јавно не се соопштува. Сепак тој нагласува дека поради ...
сите 9 | | | веќе видена

Група од 5-6 малолетници вчера вечерта го каменувале патничкиот воз кој сообраќај на релација Скопје-Табановце. При каменувањето за среќа нема повредени патници, но искршено било едно стакло од вагон. Полицијата информира дека се превземаат мерки за откривање на лицата.
сите 8 | | | веќе видена

Повеќе од 5.000 летови на околу 60 аеродроми се откажани поради снежната бура што ги зафати САД. Постои можност ветровите да достигнат брзина над 100 километри на час, а се стравува и од појава на крајбрежни поплави. Во североисточниот дел на САД загина најмалку едно лице, а неколку стотици илјади луѓе останаа без електрична енергија и греење. Во целата област сообраќајот се одвива во отежнати услови. Висината на снежната покривка во некои делови на земјата веќе надмина 30 сантиметри, а во Бостон се очекува да има бура со најсилен интензитет и да падне снег двојно повеќе. Властите во погодените области во последниве денови апелираа до граѓаните да останат во своите домови додека трае бурата и да не одат на пат. Гувернерите на Масачусетс, Роуд Ајленд, Конектикат, Њујорк и Мејн прогласија вонредна состојба. Во Масачусетс, Конектикат и Роуд Ајленд е воведена и забрана за сообраќај за автомобили и камиони, освен амбулантни возила, која доколку се прекрши следува казна затвор од една година и парична казна од 500 ...
сите 52 | | | веќе видена

По истражувањата на дното на езерото, лоцирано во еден од најстудените региони во светот, додека надвор температурата била -42, а онаа на водата едвај над границата на замрзнување, руска експедиција дојде до едно од најчудните откритија – митско суштество кое наводно го обиколува дното на езерото Лабинкир. Иако првичните известувања посочуваа кон тоа дека чудовиште не е пронајдено, односно – истражувачите предводени од Дмитриј Шилер не се нашле очи-в-очи со него, подоцнежните извештаи потврдуваат дека се пронајдени коски на огромно и непознато суштество на дното на езерото. Изгледа дека на овој начин е потврдена приказната за легендарниот монструм кој го обиколувал дното на езерото, а за кого кружеле приказни уште од 19 век, дури и пред светот да полуди по легендата за Неси од Лох Нес. Со анализа на коските науката ќе се обиде да утврди за какво суштество се работи, дали можеби тоа е џиновски примерок на некој постоечки вид или се работи за одамна изумрен. Што и да рече анализата на крај, на истражувачите ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонските потрошувачи на производите на „Дукат“ се безбедни, соопшти денеска хрватскиот производител откако надлежните органи во Хрватска констатирале отстапување од пропишаните дозволени количини микотоксини кај два нивни производа. - Компанијата превентивно ги повлече од пазарот двете ограничени серии од трајните млека кај кои е утврден сомнеж за зголемено ниво на микотоксин, со што тие не претставуваат опасност за потрошувачите, стои во соопштението. Едниот од двата производа кај кои прелиминарните контроли покажале „минимални отстапувања од пропишаните дозволени количини“ на микотоксин – трајното млеко „Дукат“ со масленост од 2,8 отсто во тетрапак пакување од половина литар, воопшто не се увезува во Македонија. Во однос на вториот производ, трајното млеко „Дукат – лагано јутро“ со трајност до 25.04.2013, целокупната количина од оваа серија наменета за македонскиот пазар се наоѓа во магацините на увозникот, со што стопирана е неговата дистрибуција до продажните места, се вели во соопштението.
сите 53 | | | веќе видена

Аполо Робинс изгледа како вистински џентлмен, но не би сакале со него да се возите во градски превоз. Овој забавувач кој себеси се нарекува „The Gentleman thief“ гостувал во популарната емисија „The Today Show“ и ја презентирал својата умешност на „лепливи прсти“. Тој успеал да ги ограби гостите во емисијата без тие да почувстуваат што им се случува. Но, Робинс вели дека со тоа не го крши законот, бидејќи тоа го прави за да ги забавува луѓето.
сите 2 | | | веќе видена

13 годишен ученик од кратовското основно училиште „Кочо Рацин“ вчера на пладне добил ќотек од неговиот наставник по физичко воспитување. Инцидентот се случил вчера во училишниот двор, кога четворица ученици си играле со снежни топки пред спортската сала. 60 годишниот наставник по физичко, С.Д. се изреволтирал што неколку од топките завршиле во прозорецот од салата, па излегол, фатил еден од учениците, го турнал на земја и почнал да го удира по слабината и нозете. Другарите на малолетникот, го одвеле во ЈЗУ Кратово, каде му била укажана медицинска помош. Од МВР информираат дека било извршено алкотестирање врз наставникот, кое покажало 0,48 промили алкохол во крвта. Тој ќе заработи соодветна пријава.
сите 22 | | | веќе видена

Запознајте ја Вивиен Лејк Брејди. Жизел Бундхен ја претстави малата ќеркичка која се роди пред само два месеца. 32-годишниот супермодел на Facebook објави фотографија на која ја држи насмеаната Вивиен во рацете.
сите 10 | | | веќе видена

Денеска во 19 часот истекува рокот за увид во избирачкиот список. Државната изборна комисија упати повик до граѓаните да го искористат последниот ден за увид во избирачкиот список. Доколку не се пронајдат таму, веднаш да поднесат барање, за да можат да бидат запишани во списокот за гласање. Полнолетните граѓани што денеска до 19 часот нема да извршат увид во избирачкиот список и притоа нема да побараат да бидат запишани во него, нема да може да гласаат на локалните избори закажани за 24 март годинава. „Сите полнолетни граѓани што по 11 јануари годинава извадиле биометриска лична карта или патна исправа треба да се јават во подрачните одделенија и канцеларии на ДИК заради проверка и впишување во избирачкиот список додека трае јавниот увид. Доколку по завршувањето на јавниот увид не поднесат барање, граѓаните нема да имаат право да бидат запишани во избирачкиот список за локалните избори“, појаснуваат од ДИК. МВР ќе работи и на денот на изборите, кога ќе издаваат биометриски лични документи. за сите оние ...
сите 5 | | | веќе видена

Караванот на Отпорот во Скопје денеска (сабота, 9 февруари) тргнува во 5 минути до 12 часот од три локации во градот, поточно од населбите Аеродром, Автокоманда и Ѓорче Петров. Сите три каравани потоа ќе се спојат пред зградата на Владата на РМ. Собирното место на првиот караван е кај салата МЗТ во населбата Аеродром, собирното место на вториот караван е кај паркот во населбата Автокоманда, на булеварот Александар Македонски, а собирното место на третиот караван е кај „Баумаркет“ („Жито Велес“) во населбата Ѓорче Петров. Се очекува сите три каравани да пристигнат пред зградата на Владата околу 12.30 часот, каде изјава за медиуми ќе даде секретарот на СДСМ, Андреј Петров.
сите 10 | | | веќе видена

Децата во една градинка во Краснојарск во Сибир ги полеваат со студена вода на снег на – 15 степени! Воспитувачките велат дека тоа е добро за јакнење на имунитетот и како подготовка за зимата. Иако спорните фотографии објавени во медиумите предизвикаа коментари од страна на загриженитеродители, воспитувачките од оваа градинка истакнуваат дека децата пред ова „шокирање на организмот“ прво ги поминале сите медицински тестови. Воспитувачките прво децата ги тушираат со млака вода, потоа во долна облека ги изнесуваат надвор и ги полеваат со ледена вода од канти. Откако ќе го на капењето, децата ги праќаат во сауна, по што следува уште еден круг на „јакнење на имунитетот“. Овој ритуал се одвива рано наутро, бидејќи се верува дека на децата на овој начин апетитот ќе им биде подобар.
сите 2 | | | веќе видена

next