Без Пардон

Албански државјанин утринава се здобил со тешки повреди во пределот на главата, во тепачка која се случила во притворското одделение во тетовскиот затвор. Тепачката била пријавена во полициската станица-Тетово околу 8:45 часот. Во тепачката учествувале 3 лица, од кои двајца македонски државјани и албанскиот државјанин, при што тој бил удрен по главата со метална шипка. Поради сериозноста на повредите, веднаш бил префрлен во тетовската Клиничка болница
сите 15 | | | веќе видена

Добиените резултати од лабораториските испитувања спроведени од Факултетот за ветеринарна медицина, потврдија зголемено присуство на афлатоксинот М1 во млекото „Лагано јутро” на хрватскиот производител „Дукат”, со просечна вредност од 0,152 микрограми на килограм. -Станува збор за анализираните мостри од 360 литри трајно млеко од овој бренд, кои се наоѓаат под надзор во магацините на увозникот, односно кои не се пуштени во промет. Овие количини, со наредба на Агенцијата ќе бидат нештетно уништени – велат од Агенцијата. Агенцијата за храна и ветеринарство продолжува со вршење на засилени инспекциски контроли на домашниот пазар, како и со задолжително испитување на афлатоксини при увоз на млеко и производи од млеко.
сите 38 | | | веќе видена

Целта на оваа диета е покрај симнувањето на вишокот килограми, да доведе до промена на метаболизмот во организмот со што се гарантира дека изгубените килограми нема да се вратат. Барем засега тоа, неофицијално, го признаа Тамара, Адријана… Диетата трае 90 дена и за тоа време се слабее од 18 до 25 килограми. Ако е потребно да се симнат помалку кг, диетата може да се прекине, но тогаш не доаѓа до промена на метаболизмот. ПОЈАДОК: се јаде овошје во текот на сите 90 дена Се јаде секогаш во пар (2 јаболки, 2 круши, 2 портокали, 2 банани) или грст ситно овошје. Диетата секогаш почнува со протеинскиот ден и после овошниот ден повторно се оди со протеинскиот ден. РЕДОСЛЕДОТ НА ДЕНОВИТЕ НЕ СМЕЕ ДА СЕ МЕНУВА 1 ден: ПРОТЕИНСКИ ДЕН РУЧЕК: варено или печено месо во количина еднаква на три хотелски шницли, едно парче леб, салата во неограничени количини и на крај се пие една шоља (2дц) супа без фиде. Наместо месо може да се изедат три варени или печени јајца. Млеко и сирење може да се јадат само овој ден. Супата ...
сите 2 | | | веќе видена

На својот Твитер профил познатиот актер Хју Грант обелоденувајќи дека стана татко по втор пат напиша „Воодушевен сум што мојата ќерка доби брат!“ Актерот Хју Грант денес рече дека е воодушевен што стана татко по втор пат. На Твитер пак едноставно напиша: „Како одговор на некои озборувања изјавувам дека сум воодушевен што мојата ќерка доби брат. И двете деца ги обожувам, а тие имаат прекрасна мајка“. Хју Грант (52) со партнерката Тингланд Хонг, која е 19 години помлада од него, во септември 2011 ја доби ќерката Табита. Сепак, и по добивањето на две деца, не е познато дали двојката е во врска. Како објаснување на оваа констатација се изјавите на Хју Грант во кои вели: -Ја сакам мојата ќерка многу, но таа не го промени мојот живот – вели тој. Во март минатата година за „Пипл“ рече дека никој не може да потврди но дека бебешкиот период на детето не е толку возбудлив момент, но дека тој лично е многу возбуден. Раѓањето на ќерка му не му го променила животот но може да потврди дека станал подобра личност – ...
сите 15 | | | веќе видена

Oд обложувалницата „Спорт лајф“ во Гостивар синоќа двајца маскирани разбојници со закана со пиштол украле 102.000 денари, соопшти денеска полицијата. Според информациите, разбојниците влегле во обложувалницата на улица ЈНА и со пиштол и спреј му се заканиле на еден од вработенит, па ги украле парите, а потоа побегнале со автомобил.
сите 17 | | | веќе видена

Македонците втори во регионот по користење Фејсбук, а пред нас во регионот е само Србија од каде 49 отсто од жителите се корисници на социјалната мрежа. Според последните истражувања на оваа социјална мрежа, веднаш зад Србите со еден процент помалку се Македонците. Србија и Македонија водат и во друга статистика, по времето кое корисниците го минуваат на Фејсбук се на прво место, а Македонците се втори. Од земјите во регионот, најмалку го користат Фејсбук жителите на Хрватска и Босна и Херцеговина. Од земјите од поширокиот регион, процентуално Фејсбук е најзастапен во Унгарија, со 44 отсто од вкупното население, а потоа е Турција, со 42 отсто од населението. Првите пет земји со најголем број на корисници на Фесбук се САД со 163 милиони корисници, Бразил со 67 милиони корисници, Индија со 61 милион, Индонезија со 47 милиони и Мексико со 40 милиони корисници.
сите 7 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина 4.8 степени по Рихтер, утрово го погоди Средоземјето во близина на југозападниот брег на Грција. Епицентарот е регистриран на 29 километри југозападно од градот Метони, на брегот на Јонското Море, на длабочина од 15 километри. Засега нема известување за евентуални настрадани или материјални штети.
сите 28 | | | веќе видена

Синоќа на полноќ истече рокот за поднесување листи на кандидати за градоначалници и за членови на совети за претстојните локални избори. Државната изборна комисија најави дека денеска ќе соопшти официјално кој доставил кандидатури за изборите закажани за 24 март годинава. Кандидатури за изборите поднесоа ВМРО-ДПМНЕ и другите партии од коалицијата „За подобра Македонија. На локалните избори ќе учествуваат и 29 независни кандидати, а потписи беа собрани и за 95 независни советнички листи. Опозициската СДСМ и неколку други помали партии најавија бојкот на изборите. Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров вчера изјави дека најголемата опозициска партија нема да учествува на локалните избори. Поради тоа, најголемата опозициска партија гу губи шансите нов мандат да добијат Зоран Заев за Струмица, Александар Петрески за Охрид и Зоран Дамјановски за Куманово. Само градоначалникот на скопската општина Карпош,Стевче Јакимовска не го почитуваше бојкотот на партијата, па тој синоќа ја поднесе својата кандидатура за ...
сите 70 | | | веќе видена

Сапуниците се полни со страст, драма и несреќни љубови, но како и секогаш – животот е многу поинтересен од фикцијата. Ах, тие турски серии! Вријат со драматични ситуации, невозможни љубовни и бескомпромисни обичаи, но пред малите екрани секој ден привлекуваат илјадници Македонци кои тврдат дека сепак имаат пореални сценарија од годините на омилените мексикански серии. Но, сето она што го гледаме на ТВ-екраните, како на пример настојувањата на Хурем сите робинки од харемот да останат таму каде што им е местото – далеку од нејзината брачна постела која ја дели со Сулејман, се „мачкина кашлица“ наспрема ситуациите кои се случуваат зад камерите. Бидејќи обединувањето на сериите „Величествениот“ и „Сила“ никому не му успеало освен на самите актери Популарниот Сулејман, односно актерот Халит Ергенц е главен субјект на приказната. Официјално ја љуби својата Шехерезада, актерката Бергузар Корел со која е во брак три години. Но, ако им се поверува на „шушкањата“ од снимањето, незаборавни ноќи минувал и со колешките ...
сите 3 | | | веќе видена

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива без забрани, по наместа влажни коловози. Слаби врнежи од снег има на планинските премини Стража, Маврово, Пресека, како и во Крушево, а врнежи од среден интензитет се бележат во Делчево, но не претставуваат пречка во одвивањето на сообраќајот. Поради одрон, сообраќајот на патниот правец Катланово – Велес, се одвива по една коловозна лента. На 1,5 км од местото има поставено соодветна сообраќајна сигнализација за возачите да може навремено да го приспособат своето движење. АМСМ препорачува внимателно возење, приспособена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно се препорачува да се внимава на делниците што минуваат низ клисурите и засеците каде можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија-Удово, Кочани-Делчево и Берово-Виница кои можат да го попречат движењето на возачите. Дежурните екипи на ЈП „Македонија пат“ се на терен и редовно ги ...
сите 78 | | | веќе видена

Во утринските часови денеска по котлините ќе има појава на магла, а во текот на денот ќе биде умерено облачно. Попладне во западните и југозападните предели можни се слаби врнежи од дожд, а на планините над 800 метри да провејува слаб снег. Ќе дува слаб ветер со променлив правец. Утринските температури од -2°C до 4°C, а максималните дневни температури ќе се движат од 3°C до 11°C. Во Скопје во околината утринските часови ќе има појава на слаба магла, а во текот на денот ќе биде претежно облачно. Слаб ветер. Утринската температура од 0°C, а максималната дневна температура ќе достигне до 8°C.
сите 42 | | | веќе видена

Оскар Пикториус во петокот во судницата во Преторија плачел како мало дете откако официјално е обвинет за убиство на својата девојка Рив Стинкамп Медиумите во Јужна Африка одбиле да го објават неименуваниот извор кој тврди дека приказната на Пикториус е вистинска и дека популарниот параолимпиец откако увидел дека случајно пукал во својата девојка се обидел да направи се за да ја спаси. Наводно Пикториус се обидувал на девојката да и даде вештачко дишење и да и даде прва помош. Но, откако ја погодил со четири куршуми и немало спас. Семејството на Пикториус е убедено дека не се работи за убиство со умисла туку за несреќен случај. Во изјавата за јавност порачале дека се советувале со адвокати и дека се убедени дека нема основа Пикториус да биде обвинет за убиство со умисла. -Ниту малку не се сомневаме дека обвинувањата против Оскар се без основа туку дека и доказите кои обвинителството ги собра укажуваат на тоа дека нема основа да му се суди заради убиство – велат тие. Обвинителството покренало обвинение ...
| | веќе видена

Авионот Ербас А380 на авиокомпанијата Емирејтс (Emirates), на летот од Банкок до Хонг Конг, поголем дел од патот минал со делумно отворена врата. Иако сѐ уште не се знае причината, патниците веруваат дека станувало збор за експлозија. Екипажот овозможил продолжување на летот со тоа што ја затнале дупката со ќебиња и перници, а британскиот турист Дејвид Реид, кој во авионот летал со синот Луис, ги информирал британските медиуми за целиот инцидент, поткрепувајќи ја својата приказна со снимки направени во авионот. Реид изјавил дека е можно да експлодирала бомба, бидејќи два часа по почетокот на летот одекнала „силна експлозија“. Во просторот за патници почнал да влегува студен воздух, а притисокот нагло почнал да паѓа, бидејќи вратата за излез во случај на нужда во бизнис-класата се „подотворила“ за околу четири сантиметри во долниот дел. Преплашените патници почнале да врескаат и да плачат, а меѓу седиштата протрчала избезумената стјуардеса, викајќи „Ќе ни отиде вратата“, за на крајот да се засолни под едно ...
сите 5 | | | веќе видена

Бугарскиот премиер Бојко Борсов придружуван од шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов пристигнаа во Скопје на, како што ја нарекоа „неформална средба“ со македонскиот премиер Никола Груевски. Пред доаѓањето, Борисов за медиумите најави дека „нема ништо тајно, едноставно доаѓам да се видиме и да поразговараме, без почести и помпезности. Да седнеме како пријатели и да поразговараме“.
сите 38 | | | веќе видена

Во северниот дел на Косовоска Митровица изутринава одекна експлозија во која нема повредени, соопшти косовската полиција, пренесува Танјуг. Од експлозијата има мало оштетување на една зграда, а повредени нема. Припадниците на косовската полиција го обезбедуваат местото на експлозијата и спроведуваат истрага. Мотивот и сторителите се уште се непознати. Пред една недела во северниот дел на Косовска Митровица експлодираше бомба поставена под автомобил. Во експлозијата целосно е уништен автомобилот на лице со српска националност, а оштетена е и фасадата на локалот пред кој било паркирано возилото. Во инцидентот немало повредени, но силната детонација ги вознемирила жителите на Косовска Митровица каде во последните денови ваквите инциденти станаа се почести. Претходно бомба беше фрлена и на тераса од куќа при што беа повредени две деца кои закрепнуваат в болница. Полицијата веднаш изврши увид на местото на настанот, но сторителите се уште не се пронајдени.
сите 11 | | | веќе видена

Уводникот на Крамарска, сепак, покажува дека разбирливата нервоза во редовите на СДСМ, поради сѐ поизвесниот бојкот на локалните избори, ќе се злоупотреби за спроведување на еден друг, многу поважен план – да се принуди Бранко Црвенковски да поднесе оставка, пишува уредникот на Плусинфо, Бранко Героски во Главниот „аргумент“, тврди Героски, за ова е тезата што ја пласира Крамарска, дека „личната нетрпеливост меѓу Црвенковски и Груевски го прави натамошниот политички дијалог невозможен во било кои услови, а отстапувањето на еден од нив двајца од функцијата ќе доведе до моментална релаксација на политичките односи“. Се разбира, Крамарска нема дилема кој од нив двајцата мора да отстапи. Бидејќи таа не смее ниту да помисли дека „релаксацијата“ може да настапи ако Никола Груевски поднесе оставка (да не би после уредничката пак да се извинува на насловната страница, а јас, шутрак, да ја фалам), нормално, нејзиниот избор е Црвенковски. Така и му треба. А на кого друг Крамарска би можела да се сети, освен на ...
сите 3 | | | веќе видена

Транспаренси интернешенл Maкедонија (ТИМ) денеска побара од јавниот обвинител Марко Зврлевски да преземе мерки и да поведе постапка против грчкиот државјанин Димитрис Кондоминас, за кого во извештајот на Министерството за правда на САД за случајот „Телеком“ постојат констатации дека лично тој и негови фирми учествувале во корумирањето на високи политичари од Македонија, извести телевизијата Телма. Организацијата изработила Информација заснована врз релевантни и јавни документи, следејќи го отворањето на епилогот на истрагата за работењето на „Маѓар Телеком“ во периодот од 2000 година од 2007 година. Истрагата беше водена од американската правна куќа „Вајт и Чејс“ по иницијатива на внатрешната ревизија во компанијата, поради сомневање во законитоста на склучени и исплатени договори од кои би произлегла низа на коруптивни кривични дела, предвидени со Законот за странски коруптивни постапки Foreign Corrupt Practices Act (FCPA) на САД, односно казниви според македонското и законодавства на други држави.
сите 4 | | | веќе видена

Ќе се прошири опфатот на земји за кои Македонија дава субвенции за тур-операторите. Покрај досегашните земји од Бенелукс, од 2013 година ќе бидат вклучени и Финска, Норвешка, Данска, Шведска, Русија, Украина, Обединетите Арапски Емирати и Јапонија. За наредната 2014 година мерката ќе се прошири и на Кина и Индија, а за 2015 година ќе се исплаќаат субвенции и за туристи од Казахстан, Азербејџан, Катар, Сојузна Република Германија, Соединетите Амерински Држави и Англија. Ова е првата мерка на Владата во насока на развој на туризмот, која вклучува и продолжување на рокот за поднесување барања за субвенции од страна на туристичките агенции. Од досегашните 30 дена, рокот двојно се зголемува на 60 дена, а во период од 1 октомври до 31 декември рокот ќе изнесува 30 дена. -Ова беа директни барања на хотелиерите и бизнис комората кои Владата ги прифати и согласно нивните информации се очекува тие да ја прошират својата дејнсот и бизниси во нови региони. Тоа би значело туриси од нови земји кои ќе престојуваат во ...
сите 3 | | | веќе видена

Тргнувајќи од Старата железничка станица, од Универзална сала и од МОБ, три реки народ, борци од НОБ и нивни поддржувачи, како и приврзаниците на опозицискиот Сојуз за иднината денеска се упатија кон плоштадот Македонија, каде го изразија својот протест поради негрижата на оваа власт кон Народноослободителната борба и нејзините припадници кои неодамна доживеаја после сè што сториле за оваа земја да бидат избркани на улица. Фото. Плусинфо
| | веќе видена

next