Без Пардон

Момчето кое на својата девојка и остави песна од Тоше, па ја уби, се обиде да се самоубие Александар Шундиќ (23) од Белград кој ја уби својата девојка, откако прво на социјалната мрежа Фејсбук и остави песна во изведба на Тоше, денеска се обиде да се самоубие. Србинот поради љубомора вчера ја уби својата девојка, а пред тоа ја остави песната „Бацила је све низ ријеку“ од Индекси, во изведба на нашата најголема македонска музичка ѕвезда, Тоше Проески. Денеска кога бил одведен во Кривичниот суд во Србија, тој скокнал од втор кат во обид да се самоубие. Момчето било веднаш со брза помош пренесено во Ургентниот центар во Белград и засега е на интензивна нега и не се знае дали ќе преживее. Тој во присуство на адвокат призна дека од љубомора ја задавил својата девојка.
сите 6 | | | веќе видена

Неколку години Џенифер Лав Хјуит била вџашена со своите фотографии во бикини, а тогаш решила работите да ги земе во свои раце. Сега може да позира за насловни страни на светски магазини. Еве на што таа го припишува својот успех. Актерката Џенифер Лав Хјуит позирала за насловната на „Форма“, позира во минимално бикини а во интервјуто проговорила и за вежбањето и за диететскиот режим кој вродил со плод кај неа во борбата со одвишните килограми. -Кога во 2007 година се видов на фотографиите знаев дека нешто морам да променам. Тогаш не одев во теретана ниту пак внимавав што јадам. Знаев дека морам да вежбам и да внимавам на исхраната. Тогаш почнав со комбинација на јога и танцување, баречена „бути“ носејќи тегови на глуждовите и ги планирав моите оброци – изјавила меѓу другото актерката која сега може да се пофали со завидна фигура.
| | веќе видена

Популарниот Сулејман (Величествениот), односно актерот Халит Ергенц медиумите многу сакаат да го поврзуваат со атрактивните колешки Иако е зафатен, Халит Ергенц, ако им се верува на шушкањата на турските медиуми многу љубел и кога камерите биле изгаснати. Наводно, имал афера со прекрасната Нур Фетахоглу (Магхидевран), темпераментната Мерујем Узерли (Хурем) и згодниот Дениз Чакир (Шеик кој подоцна се појавува во серијата „Величествениот“). Халит, наводно ја завел и Кансу Дере која флертувала со Мехмет Акиф Алакурт, како и со турскиот Џемс Бонд, глумецот Кенан Имирзалиоглу кого го гледавме како Езел. На снимањето на „Величествениот“ се вљубиле и Хатиџе (Селма Ерцег) и Ибрахим (Окан Јалабак), како и Нигер и Гул–ага, така што снимањето навистина се претворило во харем.
сите 4 | | | веќе видена

Доказната постапка за судскиот процес „Монструм“, продолжи на денешното рочиште. Вештаците ги презентираа доказите од трагите од автомобилот со кој избегале сторителите. Тие посочија дека траги од земјата од брегот на Смиљовското езеро каде беше извршено петткратно убиство, се пронајдени на автомобилот „опел омега“. Исто така, напоменаа дека биолошките траги што биле пронајдени во автомобилот 99,9 отсто му припаѓаат на првообвинетиот за убиството, Алил Демири. Според податоците, со тој автомобил избегале извршителите на велигденскиот масакар. Вештаците истакнаа дека при увидот биле земени траги од 50 до 60 локации на „опелот“, но само четири биле погодни за испитување. Експертите од Одделението за крим техника при МВР го презентираа оружјето од кое било пукано кон петте жртви. При вештачењето на автомобилот се откриени траги од пот и епителни клетки кои се совпаѓале со ДНК профилот на провообвинетиот, Алил Демири. Форензичарот Роберт Јаневски тврди дека 99,9 отсто му припаѓаат на Демири. Тој објасни дека ...
сите 19 | | | веќе видена

Преку ИПА 2010 на ЕУ ќе се инвестира во донесување на Закон за пробација со цел да се подобри состојбата со бројот на осудени лица. Судовите да можат да изрекуваат условен отпуст, општокорисна работа, што значи извршување санкции во заедницата. Ова меѓудругото го изјави денеска во Прилеп, Лидија Гавриловска, директор на Управата за извршување на санкции, на завршувањето на проектот „Социјална инклузија на лицата кои издржале затворска казна“ реализиран од Центарот за граѓанска иницијатива. Според Гавриловска, Македонија има најнизок степен на повратништво. - Кај нас е околу 40 проценти, за разлика од Србија каде стапката е многу повисока, а во Велика Британија е 80 насто. Имаме успешна превенција во казнено-поправните домови во согласност со казнената политика што ја имаме како држава, При тоа имаме сеопфатни програми за третман на осудени лица. Во „Идризово“ веќе неколку години функционира метадонскиот центар. Подготвивме програма за немедицински третман. Следниот месец ќе има обука за вработените кои ќе ...
сите 10 | | | веќе видена

Изразуваме жалење што со денешната реакција, партијата на Никола Груевски уште еднаш покажа дека нема елементарно чувство, разбирање и грижа за националните интереси на Република Македонија. Приземните, вулгарни формулации и дрски дисквалификации со кои се служи ВМРО ДПМНЕ во реакцијата, се на истата линија и уличарски пристап кој премиерот го користеше сите изминати денови за сериозната политичка криза во која се наоѓа земјата. Ако некој промовира политички мачоизам, тоа е само Никола Груевски, кој тоа го прави свесно и плански загрозувајќи ја иднината на државата. Денес, претседателот Црвенковски упати пораки на сериозна загриженост за актуелните состојби, која ја споделуваат сите наши граѓани. Во денешната прес конференција на СДСМ, немаше ниту една навреда, а уште помалку “маалски изрази“. Тоа е најдобар доказ како размислува една државотворна партија каква што е СДСМ, за разлика од Груевски и ВМРО ДПМНЕ кои се коцкаат со државните интереси ! Сојузот за иднината нема намера да тера инает и токму затоа ...
сите 63 | | | веќе видена

По објавените шпекулации во дел од интернет порталите дека Филе сепак денеска дошол во Скопје, од канцеларијата на Европската Унија во Скопје за Бриф велат дека Филе денеска не е во Скопје. - Не, Филе не е во Скопје. Тоа се шпекулации – вели Константин Јовановски од Канцеларијата на ЕУ во Скопје.
сите 3 | | | веќе видена

Како во некој гангстерски филм, Антон Бутурин (26) од Москва ја грабнал својата вереница Ана Павленкова (32) од лудница, со помош на двајца наоружени пријатели, пишуваат руски „Новости“ Ана пред неколку дена родителите ја донеле во психијатриска болница оти се однесувала чудно. Антон и неговите пријатели се наоружале и во вторникот вечерта тргнале да ја спасуваат девојката. За време на посетата, момчињата дошле во женското одделение на клиниката и побарале да ја видат Ана. Кога таа се појавила еден од другарите на Антон ја грабнал и сите почнале да трчаат кон излезот. Морале да поминат покрај портирницата, каде ги нападнале болничките чувари, па дури и пукале во воздух. Московските Ромео и Јулија сега повторно се заедно, но полицијата ги бара. Против грабнувачите покрената е кривична постапка за хулиганство.
| | веќе видена

Мразам да почнувам да пишувам со оние излитени фрази и со оние клишеа со кои почнуваат сите напишани раскази и написи, мене тоа ми е глупо, па нема ни да почнам така. Сега можеби ќе речите дека сум себична но ни јас не бирам што да бидам и каква да бидам, таква сум каква што сум. Сакате моја приказна? Ќе ја имате, но не, ни одблиску не очекувајте дека тоа ќе бидат напишани редови со радост и среќа, не, никогаш не пишувам за поимите кои што не ги познавам. Ќе почнам вака… моето име не е важно, не се важни ни годините затоа што ни јас веќе не ги бројам а и зошто би ги броела кога за 2 месеци преживеав и видов повеќе отколку еден 100 годишен старец. Мислите 2 месеци се малку? Можеби гледано од вашиот агол, од мојот не, воопшто, тие беа пеколни, тие беа месеци во кои животот го живеев како да се движам низ 9те круга од Пеколот на Данте Алигиери. Ја знаете таа книга? Е јас живеев и помрачно од сето тоа. Пак викате дека сум себична? Не! Целиот свој живот го поминав со мајка ми и сестра ми, татко ми никогаш не го ...
сите 2 | | | веќе видена

Маникирот кој го направила популарната Бијонсе, а кој е креација на дизајн студиото „H&H Nails“ ја чини 860 долари. Еден нокт ја чини пејачката 86 долари. На фотографијата Бијонсе е обелечена со многу златни детали, па нормално мора и ноктите мора да се златни.
сите 4 | | | веќе видена

Од денешната прес конференција гледаме дека претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски се уште живее во 90тите години, кога за политички противник го имаше Љубчо Георгиевски, кога на месечна база, си ги мереа суетите на таканаречени мачо прес-конференции и јавно се докажуваа кој е посилен и кој е по бестрашен, а притоа без да изнесат суштина и без посебна цел, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на Црвенковски. Тоа време е одамна поминато. Денеска се разговара за конкретни проекти, програми, реформи, мерки, суштина и денес од другата страна, Бранко Црвенковски има стабилен противник кого не може да го испровоцира со маалски прес-конференции. Имено пред два месеци ни зборуваше дека ни е многу важен буџетот, заштедите, долгот на Македонија, за после некое време експресно да заборави на буџетот, тема, која не се спомнала воопшто подолг период, и на крај да произведе ситуација со која ќе не повикува да видиме кој би освоил еден глас повеќе на советничките листи. А буџетот? А долгот? Тоа ...
сите 92 | | | веќе видена

Постигнат е договор помеѓу лозарите и винарската визба „Винеа” за исплата на грозјето, информира претседателот на регионалниот Сојуз на лозари „Агротиквешија”, Љупчо Аризанов. Лозарите од Тиквешко неколку дена протестираа поради неплатено грозје блокирајќи го патот Градско-Прилеп кај Росоман. - Денеска добивме писмена гаранција дека лозарите ќе ги добијат своите пари. Имено, претставниците на винарската визба „Винеа” која на лозарите им должи над 600 илјади евра дадоа ветување дека парите за грозјето од 2009, 2010 и 2011 ќе ги добијат до 5 март оваа година. Парите пак за ланското грозје се спогодивме да ги исплатат до законскиот рок, 30 април. Гаранциите беа дадени во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, во присуство на министерот Љупчо Димовски и Румен Стаменов, директор на државниот инспекторат за земјоделство, соопшти Аризанов. Тој посочи дека околу петнаесет лозари, кои биле на преговорите, изразиле задоволство од постигнатото. Сепак, одлуката дали ќе биде дигната ...
сите 7 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска е во Скопје, дознава Плусинфо од добро упатени извори. Иако, претпладнево беше објвана официјална информација дека Филе ја откажува посетата на Македонија, како што претходно било договорено, поради актуелната политичка ситуација, тој сепак пристигнал синоќа во Скопје. Ова не е првпат Филе да дојде во Скопје ненајавено. Тој на 23 јануари годинава во тајна посета се сретна со премиерот Никола Груевски, претседателот Ѓорѓе Иванов и со лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски. Тогаш, како и сега, целта на средбата била да се разговара за надминување на политичката криза во Македонија.
сите 23 | | | веќе видена

Вицепремиерката за евроинтеграции Теута Арифи денеска ја поднесе својата оставка. - Денеска поднесов оставка на функцијата заменик претседател на Владата задолжена за европски прашања и целосно ќе се посветам на изборната кампања која ќе се одвива во Тетово, рече Арифи. - За мене претставуваше задоволство што изминативе две години имав одговорност да раководам со СЕП и да придонесам во унапредувањето на процесот на евроинтеграција во насока на остварување на европската иднина на нашите граѓани. Во овој период ние го отворивме пристапниот дијалог на високо ниво, што придонесе за значаен напредок во реформирањето на нашето општество, добивме позитивен извештај од Европската комисија и заклучоци од Европскиот совет кои јасно ја одредуваат рамката на нашите активности во поглед на започнување преговори со ЕУ, рече Арифи. На новинарско прашање дали ваквата кандидатура за градоначалник на Тетово ја оценува како девалвирање таа истакна дека со кандидатурата за градоначалник на Тетово е особено почестена, бидејќи ...
сите 10 | | | веќе видена

Цариниците на граничниот премин „Табановце“ спречија обид за шверц на речиси 15 килограми марихуана која била скриена во автомобил марка „ фиат пунто“ со албански регистрации. Брачна двојка од Албанија која била во возилото, патувала од Тирана кон Романија. По вадењето на дел од деловите во возилото, бидејќи патниците им биле сомнителни на цариниците, била откриена дрогата. Полицијата ги привеле странците и ја конфискувала марихуаната. Според првичните проценки, марихуаната на црниот пазар во ЕУ вреди околу 100.000 евра.
сите 13 | | | веќе видена

Во јануари 2013, во споредба со истиот месец од 2012 година, најмногу пораснале цените на компирот, краставиците, лимоните и гравот. Од друга страна, намалување на цените е забележано кај лукот и зелката,покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи во јануари 2013 е забележано кај компирите, гравот, морковот, кикиритките во зрно и лимоните.
сите 10 | | | веќе видена

Џонатан Филдинг во текот на летот слушнал дека карбураторот на авионот со пропелер престанал да работи, па првото нешто што го направил, го зел телефонот за да го сними падот на авионот со кој што летал. Филдинг летал над Јута, САД, со својата жена, а ова бил нејзин прв лет со авион. Замислете во авионот имало и бебе. Кога се случил дефектот, пилотот на авионот бил принуден да изврши прилично грубо слетување. Сите патници во авионот се неповредени, а снименото видео ни го покажува нивното застрашувачко искуство при слетувањето.
сите 8 | | | веќе видена

Актерот Брус Вилис (57) се пофали дека мисли дека го држи рекордот во менување пелени на ќерката Мејбл Реј затоа што е најбрз во домот. Глумењето веќе не му е приоритет затоа што сега сака да им се посвети на децата. Тој се пофали дека е многу брз и искусен кога е во прашање менување пелени на неговата десетмесечна ќерка Мејбл Реј кој ја доби во брак со манекенката Ема Хеминг (34). - На ќерката и менувам пелени за помалку од десет секунди, а рекордот ми е седум секунди, изјави Брус Вилис и додаде дека мисли дека го држи рекордот затоа што е најбрз во куќата. Таткото на ќерката Румер (24), Скаут (21) и Талиа (19) кои ги има од 13-годишниот брак со Деми Мур додаде дека сега во целост ужива во улогата на татко затоа што повеќе не го спречуваат работните обврски. - Глумењето не ми е приоритет, сега сакам да се посветам на моитe деца, уживам со нив и прифаќам само улоги кои многу ми се допаѓаат, заклучи Вилис и додаде дека времето поминато со децата не може да се спореди со глумењето.
сите 6 | | | веќе видена

Непознати сторитили ја ограбиле црквата „Свети Ѓорѓија“ во гостиварското село Здуње. Пленот на крадците се состоел од пари, доброволни прилози од верниците. Од СВР-Тетово, информираат дека провалниците во црквата влегле наверојатно ноќта помеѓу 14-15 февруари, откако го скршиле катанецот влезната врата. За разлика од серијата кражби во кои беа украдени и икони, овој пат одземени се околу 2.500 денари кои верниците ги оставале на иконите како и два пакети масло и шише вино. Од полицијата соопштуваат дека е извршен увид и се преземаат активности за пронаоѓање на сторителите. Последна во серијата ограбувања беше црквата „Св. Архангел Михаил” во селото Вруток. Таму, за десетина дена, крадци во два наврати провалуваа и и освен прилозите од верниците, украдоа и три икони.
сите 18 | | | веќе видена

next