Без Пардон

Дрзок крадец вчера околу 11.30 часот на улицата Самоилова во Скопје обил џип марка „фолксваген туарег“ и од него украл 14.900 евра. Покрај парите кои биле во џипот, во торба имало и медицински помагала. Парите и автомобилот биле сопственост на Д.М.(44) од Србија. Полицијата ги презела сите мерки за откривање на сторителот.
сите 4 | | | веќе видена

Жена од САД се породила на необичен начин, додека нејзиниот сопруг, кој е војник на мисија во Авганистан. Таа дознала дека е бремена само еден ден откако нејзиниот сопруг отишол на мисијата. Жената сама се грижела за бременоста цели девет месеци, па се одлучила моментот кога ќе се породи да го сподели со својот сопруг. Таа се породила пред компјутер, за и нејзиниот маж да го доживее среќниот момент.Тој во прегратка ќе може да го земе своето синче во април, кога се враќа од мисијата.
сите 5 | | | веќе видена

Постојат огромен број прашања кои ги поврзуваат двете земји, наспроти малиот број прашања за кои постојат разлики, било истакнато на денешната средба меѓу претседателот Ѓорѓе Иванов и министерот за надворешни работи на Република Србија, Иван Мркиќ, кои се согласиле и изразиле задоволство што тие прашања на ниеден начин не влијаат на соработката во сите сфери од заемен интерес, кои се во постојана позитивна динамика. „Во разговорите беше истакнато дека соработката меѓу двете земји, во иднина треба да се фокусира на натамошното продлабочување на економската и трговската соработка. Во интерес на безбедната, стабилноста и просперитетот на регионот, македонскиот претседател ја потенцираше потребата од градење добрососедски односи и посветеност на сите земји на регионалната соработка“, велат во соопштението од кабинетот на претседателот. Во насока на исполнување на заедничката стратешка цел, интегрирање во Европската унија, претседателот Иванов го поздравил потпишувањето на Спогодбата за соработка во европските ...
сите 26 | | | веќе видена

По настаните од 24 декември секакво релативизирање и глумење на нормалност не би било ништо друго туку давање на „зелено светло“ на Груевски да продолжи со своите погубни политики, вели Црвенковски во Претседателот на опозицискиот СДСМ за Дојче Веле говори за одлуката за бојкот на локалните избори и следните чекори на неговата партија. Господине Црвенковски чувствувате ли одговорност кон граѓаните , на кои со бојкотот на локалните избори им го одземавте или стеснивте правото на избор , а на владеачката коалиција и оставивте широко отворени врати за целосно освојување на локалната власт во земјава ? Црвенковски: Одлуката за бојкот на локалните избори беше една од најтешките во историјата на партијата. Свесни сме за последиците што таа ги носи и за партијата и за државата. Но, уште повеќе сме свесни за одговорноста што би ја презеле ако со своите постапки станеме соучесници на власта во нејзините намери за инсталирање на партиско-полициски ...
сите 29 | | | веќе видена

Откако му сврте грб на СДСМ и не ја послуша партиската директива за бојкот кандидирајќи се за градоначалник во последен миг, Стевчо Јакимовски експресно, без постапка беше исклучен од партијата. Јакимовски преку Српската народна странка на Драгиша Милетиќ ја поднесе кандидатурата, а уште синоќа низ Карпош можеа да се забележат пароли против досегашниот шеф на скопските социјалдемократи. „Стевчо Јакимовиќ“, „за српски Карпош“, „Стевчо Јакимовиќ за краља и отаџбину“, се само дел од паролите. Вчера од СДСМ одлуката на актуелниот градоначалник на Карпош ја оценија како кукавички и предавнички чин. Локалниот Клуб на Социјалдемократската младина на Македонија – Карпош денеска официјално соопшти дека најостро ја осудува кандидатурата на Стевчo Јакимовски и поднесувањето на негова советничка листа, со што не се почитува одлуката на коалицијата “Сојуз за иднината”.
сите 8 | | | веќе видена

Во домот на Оскар Писториус освен крвавата палка за крикет, биле пронајдени и забранети стероиди, јавува „Daily Mail“. Полицијата ја истражува можноста Писториус да ја убил девојката во напад на бес, односно како експлозија на агресија која ја предизвикуваат стероидите. Поради тоа, полицијата побарала да биде земен примерок од крвта на атлетичарот за да се провери дали кобната вечер тој земал стероиди. Оскар ја убил својата девојка Рив Стенкамп со пиштол. Првин рекол дека пукал во девојката оти мислел дека е крадец во ноќта, но по исказите на сведоците дека ноќта се слушал женски врисок и караници, полицијата го сомничи за убиство со умисла. Иако Стенкамп наводно била пронајдена со скршен череп, сепак полицијата не е сигурна дека споменатата палка за крикет е предметот со кој таа е убиена. Се шпекулира дека Писториус ја убил девојката оти открил дека го изневерува со негов близок пријател, јужноафриканскиот рагбист, Франкоису Хугард (24).
сите 42 | | | веќе видена

Експертите неколкупати предупредија дека одлуката на лидерот на СДСМ е штетна. Тој остана глув и за апелите од високи функционери на ЕУ. Црвенковски го валка имиџот на земјата, говорат и новите анализирања, пренесе Курир. Германската европратеничка Дорис Пак, од групата на Народните партии беше директна со коментарот за ДВ во однос на неучеството на опозицијата на престојните избори. -Тоа е неприфатливо и неодговорно однесување на социјалдемократската опозиција. Се валка имиџот на земјата и тоа не е доказ на политичка зрелост. На патот кој води кон Европската унија, тоа е некорисно, вели Пак. Во вчерашната изјава за Курир, Димитар Мирчев потврди дека штета е нанесена. -Има шанси поради недостаток на дијалог, сепак да има сериозни забелешки во извештајот. Не знам колку ќе влијаат на крајниот заклучок да ни се дадат термини за преговори. Претпоставувам дека тука е нанесена голема меѓународна штета на државата, изјави Мирчев за Курир. Универзитетскиот професор вели дека состојбата во која Македонија се наоѓа не ...
сите 13 | | | веќе видена

Како што инофрмира МВР, Авдиљ загинал на лице место откако го прегазил багер за депонирање отпад. 46 годишниот Авдиљ Б. утро околу 9:30 часот загинал на депонијата Дрисла. Како што инофрмира МВР, Авдиљ загинал на лице место откако го прегазил багер за депонирање отпад. Полициски екипи веднаш излегле на терен за да извршат увид. Телото на починатиот е предадено за обдукција.
сите 18 | | | веќе видена

Во судот во хрватскиот град Сисак денеска започна судењето на Јоси Грегуриќ (57) кој е обвинет дека лани ја убил својата тешко болна и неподвижна ќерка, Маријана (23). Тој и дал таблети, па и ги пресекол вените на рацете, а потоа истото си го направил и самиот. Девојката умре, а лекарите него успеаја да го спасат. По убиството на ќерката, тој беше лечен во Невропсихијатриска болница. Судијката го прашала Грегуриќ дали смета дека е виновен, но тој не можел да се изјасни дали е виновен или не. Неговиот адвокат за медиумите во Хрватска изјавил дека Грегуриќ не е свесен дека неговата ќерка ја нема и дека нему му се суди за убиство. Девојката боледувала од сложена аномалија на вените во центарот на мозокот. Била оперирана трипати, но безуспешно. - Тој и денеска разговара со неа, на нејзиниот гроб, како што со месеци разговарал со неа додека лежела во бесвесна состојба – рекол адвокатот. Казната за ова дело е најмалку 5 години затвор. Сепак, се ќе зависи од наодот на психијатарот за состојбата на обвинетиот.
| | веќе видена

Фотографија од чудовиште кое било уловено во едно езеро во Њу Џерси стана сензација на интернет. Пред 3 дена на интернет се појавила фотографија од чудно животно кој покрај насловот “Мојот пријател го улови ова во Њу Џерси”, нема дополнителни информации и до сега оваа фотографија е погледната повеќе од милион пати. Чудовиштето кое се нашло на харпунот би можело да биде огромен морски паразит. Тие обично можат да пораснат до 1 метар во должина, така да може изгледа гигантски поради аголот под кој е сликана. Овие животни се паразити и потсетуваат на јагули. Имаат уста без вилици и многу остри заби, кои ги користат да ловат други риби и да ја пијат нивната крв. Рибата домаќин обично умира од губење на крвта или пак од инфекција.
сите 5 | | | веќе видена

Група бранители предводени од лидерот на „Достоинство“ Стојанче Ангелов денеска пред Собранието упатија порака до како што велат, преостанатите патриоти, пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат против предлогот на премиерот Никола Груевски Талат Џафери, алијас командант Форина да стане министер за одбрана. Пред Собранието беа поделени брошури со биографијата на Талат Џафери од периодот на конфликтот во 2001 година, како и делови од Кривичниот законик за тоа какви дела сторил Талат, без разлика што припадниците на УЧК се амнестирани. „Премиерот Никола Груевски од ВМРО го предлага командантот Талат Џафери од УЧК за министер на македонската армија. Истата онаа армија против која Талат се бореше во 2001 година. Истата онаа армија чии војници Талат ги убиваше или даваше наредби да се убиваат. Ако Талат толку сака да биде министер, нека биде министер за земјоделие. Тоа што го ставаат министер за одбрана е само ставање сол на рана“, изјави Ангелов кој ги повика пратениците да се спротивстават на ваквиот предлог.
сите 89 | | | веќе видена

Не е тајна дека минатите години пејачот Бој Џорџ мака мачеше со килограмите. Но изгледа новогодишната одлука да се спаси од вишокот вродила со плод, па на доделувањето на WhatsOnStagе наградите тој се појавил видно ослабнат. Комплетно нашминкан, со беретка со украсни копчиња, славниот 51-годишен пејач бил речиси непрепознатлив. Поранешниот фронтмен на групата „Culture Club” на својот Твитер профил напишал -Растојание од 5 часа меѓу оброците, без кафе или чај, освен со оброкот. Обична и кисела вода меѓу оброците, без шеќер и леб – напишал Бој Џорџ.
сите 10 | | | веќе видена

Три промили алкохол во крвта имал 30-годишниот И.Ш. од Битола кога ги нападнал двајцата сообраќајни полицајци, кои го запреле при рутинска контрола. За нападот врз еден од полицајците, И.Ш. и неговиот насилен пријател С.В. заработија кривична пријава за напад на службено лице. Истрагата, тврди МВР открила дека насилниците тегнеле еден од сообраќајните полицајци, го навредувале и го удриле неколку пати во градите откако насилните битолчани одбиле да направат алко-тест. Подоцна, со полициска придружба се однесени во Клиничка болница во Битола каде лекарите откриле дека И.Ш. има 2,84 промили, додека пак С.В. имал 2,74 промили алкохол во крвта.
сите 10 | | | веќе видена

Таткото Бранислав (83) и синот Владимир (58) починале како последица од задушување со јаглен моноксид во семејната куќа во Кнез Село, во Србија, дознава „Блиц“. Според информациите, трагедијата се случила вчера, а нивните тела биле откриени околу 14:30 часот. Полицијата извршила увид, но повеќе детали за тоа како настрадале двајцата мажи ќе соопшти подоцна.
| | веќе видена

Вкупно 1.540 евидентирани невработени лица ќе бидат опфатени со новите владини мерки за вработување за 2013 година. За вкупно четири мерки се обезбедени средства во износ од 72,2 милиони денари. Министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски, денес ги најави четирите нови мерки: субвенционирање на вработување, субвенционирање на вработување на деца без родители, обука кај познат работодавач и обука кај познат работодавач со субвенционирање. -Со мерката субвенционирање на вработување планирано е да се опфатат 500 невработени лица, од кои до 80 лица од ранливите групи кои потешко се вклучуваат на пазарот на трудот за кои во период од шест месеци ќе се обезбедуваат средства во износ од 13.000 денари месечно, а за ранливите групи како жртви на семејно насилство, деца без родители и родителска грижа, бездомни лица, самохрани родители износот кој ќе се исплаќа изнесува 17.000 денари месечно. По 3.000 денари ќе се исплаќаат кај работодавачот како партиципација за трошоците. За реализација на оваа мерка се ...
сите 23 | | | веќе видена

Оловно зрно од стомакот му извадиле хирурзите од градската општа болница ГОБ „8 Септември“ на четириесет и осумгодишниот Ќамил З. кој се саморанил на семејна веселба. Засега се знае дека вчера околу 13,30 часот во семејниот дом во Скопје скопјанецот пукал со пиштол, но најверојатно од невнимание еден куршум го погодил во стомакот. Неговите најблиски со возило веднаш го пренеле во болница. Откако бил опериран, полициски иследници разговарале со Ќамил З. кој дал изјава за немилиот настан.
сите 7 | | | веќе видена

Дваесет и седумгодишната скопјанка Р.С. е повредена вчера вечер, кога група малолетници го каменувале автобусот со број 67 сопственот на ЈСП „Скопје“, кој сообраќал кон селото Зелениково. Инцидентот се случил на автобуската постојка кај населбата Пинтија. Во еден момент, камења удриле во прозорите од автобусот, а од скршените прозори, парчињата стакло ја повредиле Р.С. во лицето. Лекарска помош на повредената патничка и била укажана во Ургетниот центар во Скопје.
сите 13 | | | веќе видена

Белграѓани додека синоќа се шетале низ градот, биле згрозени од глетката покрај еден контејнер во градот. -Прво видов глава, па мислев дека тоа е нешто од месарница, но тогаш видов дека се работи за куче. Единствено во овој ужасен призор забележав дека едната нога му беше скршена – рекла белграѓанката која го видела мртвото одрано куче.
сите 2 | | | веќе видена

Минди Мекриди, (37) кантри пејачка, се самоубила неколку дена откако била пуштена од рехабилитација и тоа на истото место каде животот си го одземало и нејзиното момче, текстописецот Дејвид Вилсон. Пред да се убие пред семејната куќа, таа го убила и своето куче. Во своето последно интервју, Минди открила дека кучето се обидело да го изеде куршумот со кој се самоубило нејзиното момче. -Кучето го пронајде куршумот, беше во неговата уста – тврдела тогаш пејачката. На рехабилитација отишла бидејќи судијата и наредил дека поради алкохолот и дрогата не е во состојба да се грижи за своите две деца. На рехабилитација била само 2 дена. -Пуштена е бидејќи мислеле дека е доволно психички стабилна, ја тестираа на дрога и алкохол и се беше во ред – открил изворот и додал дека немала симптоми на алкохоличар. Нејзините деца, 6-годишниот Зандер и 9-месечниот Зејн биле сместени во Дом за деца без родители и не биле дома во моментот на нејзината смрт. Нејзината кариера го достигнала својот врв со песната „Ten thousand angels” ...
сите 10 | | | веќе видена

next