Без Пардон

Во антивладините демонстрации во Софија повредени се 11 лица, вклучувајќи и шест демостранти, кога дошло до судир со полицијата. -Пет полицијаца и шест демонстранти се повредени, но никој не е сериозно ранет -изјави шефот на полицијата во Софија, Валери Јорданов. Поради уништувањето на зградите и возилата, во полициски притвор се приведени 11 лица, пренесе „Франс прес“. Околу 2000 луѓе протестираа вчера пред бугарскиот парламент во центарот на Софија, извикувајќи „Мафија“, „Оставка“ и „Ќе биде секој ден исто, додека не победиме“. Демонстрациите во градот прераснаа во насилство кога дојде до судир помеѓу полицијата и демонстрантиите, кои фрлаа камења врз зградата на парламентот и скршија неколку прозорци. Припадниците на полицијата почнале да ги разделуваат собраните, кој со часови ги блокирале централните улици. Државната телевизија БНТ прикажа неколку снимки на кои се гледа како полицијата протерува и тепа помала група на демонстранти. Прозорците на неколку продавници и шест полициски возила се разбиени, ...
сите 108 | | | веќе видена

Пауза од предизборни активности. Јавното промовирање на кандидатите за градоначалници и за општински советници е забрането од денеска до четврти март. Во следните две недели Советот за радиодифузија ќе врши засилен мониторинг врз електронските медиуми. Тие во овој период пред официјалниот почеток на изборната кампања не смеат да ги промовираат и да информираат за активностите на кандидатите. Медиумот може сам да одлучи дали ќе третира одреден настан, при пуштање во употреба на некој објект или некакви капацитети, но законската рамка забранува во истиот контекст да се спомне кандидатот за градоначалник или пак да се објави или пушти негова изјава. Од СРД потсетуваат дека медиумите ќе се соочат со казни доколку го прекршат Изборниот законик и правилникот за однесувањето на радиодифузерите во периодот пред започнување на изборната кампања.
сите 9 | | | веќе видена

Група од четворица штипјани е осомничена за две тешки кражби од магацин во околината на Штип, на штипската подрачна единица на Дирекцијата за заштита и спасување. Според СВР-Штип, од магацинот во два наврата во периодот од 15 до 18 февруари, исчезнале четири рачни бомби, шест грбни пумпи, мегафон, батериски ламби, комбинезони и друг материјал. Во полициската акција сите предмети биле пронајдени во домовите на штипјаните Е.М. (24), С.И. (32) и С.Д. (23), кои се приведени и задржани во полицијата, а осомничениот за соучество во тешките кражби Т.Д. бил во бегство. Против четворицата, кои и порано биле пријавувани за слични кривични дела, ќе биде поднесена кривична пријава.
сите 19 | | | веќе видена

42-годишната С.Б.-Д. Од Куманово вчера пријавила дека е ограбена. Таа го оставила својот стан отклучен, па ограбена е во периодот од 05 до 18.02. годинава. Како што информираат од полицијата, непознат сторител преку незаклучена врата влегол во нејзиниот стан и извршил кражба, одземајќи 1.600 евра, 1.600 денари и златен накит. При кражбата се стекнал со вкупна противправна имотна корист од околу 300.000 денари.
сите 7 | | | веќе видена

Павел Астахов, руски омбудсман за правата на децата, побарал да се казната одговорните за смртта на дете од Русија, кое е посвоено во САД. Тригодишното момче починало во Тексас. Со обдукцијата е утврдено дека американските родители го тепале и хранеле со психоактивни дроги. Вакви слични случаи на злоставување го наведоа рускиот парламент да го усвои Законот „Дима Јаковљев“ од јануари 2013 година, со кој на Американците им се забранува да посвојуваат деца од Русија.
сите 5 | | | веќе видена

Познатиот продуцент и ди-џеј Марк Каминс (57), човекот кој ја откри поп-кралицата Мадона, почина од последици на срцев удар. Каминс во 1982 година станал продуцент на Мадона, после што следел наглиот подем на нејзината кариера. Тие двајца биле во врска неколку години, а станува збор за првата од нејзините врски за кои знаел целиот свет. Мадона изразила шок и големо жалење. - Многу ми е жал, слишнав дека Марк починал. Со години не сум го видела, да не беше тој можеби никогаш немаше да изградам кариера. Беше првиот ди-џеј кој ги пушташе моите демо снимки, додека се уште немав договор со дискографска куќа. Веруваше во мене од самиот старт, многу му должам. Почивај во мир – Рекла Мадона.
сите 2 | | | веќе видена

Редовното пиење јогурт и слични млечни производи го чуваат здравјето на вашите заби и непца, помогнуваат при одржувањето на здравјето на коските и го јакнат имунитетот. Покрај вообичаеното миење заби и останатата хигиена со честото пиење јогурт можете да спречите болести на непцата и губење заби, покажале јапонските истражувања. Доктор Јоширо Шимазаки тврди дека болестите на усната шуплина се поретки кај испитаниците кои редовно конзумирале јогурт. Млекото и сирењето се покажале како помалку корисни. Научниците утврдиле дека јогуртот е покористен бидејќи ја содржи бактеријата „Лактобакулус“ која е пробиотик. Светската здравствена организација ги дефинира пробиотиците како додатоци на исхраната кои содржат потенцијални „добри“ бактерии, односно живи организми кои во одредено количество го подобруваат здравјето. Освен здравите заби пробиотиците ја одржуваат и рамнотежата на пробавниот систем, ги чистат отровите од телото па тоа се причините зошто докторите и нутриционистите и ги препорачуваат. Исцрпувачките ...
| | веќе видена

Од засега непознати причини, меѓу нив настанала најпрво ербалана расправија, која потоа ескалирала во тепачка, при што М.Т со тупаници почнал да ја удрила 29 годишната М.Ј. во пределот на главата и телото. Во еден момент, тој извадил нож и и нанел две убодни рани во раката и коленото, по што девојката паднала на под. Ја удирал со тупаници па ја прободел со нож. Вистински хорор преживеала 29 годишна велешанка, кога вчера околу 1 часот наутро, во нејзиниот дом во Велес, дошол нејзиниот 29 годишен љубовник Ј.Т. Од засега непознати причини, меѓу нив настанала најпрво ербалана расправија, која потоа ескалирала во тепачка, при што М.Т со тупаници почнал да ја удрила 29 годишната М.Ј. во пределот на главата и телото. Во еден момент, тој извадил нож и и нанел две убодни рани во раката и коленото, по што девојката паднала на подот. Веднаш била префрлена во Мдицинскиот центар во Велес каде и е укажаа лекарска помош. Полицијата го потврдува случјот и информира дека сеуште трага по 22 годишниот насилник.
сите 17 | | | веќе видена

Кејти Киркпатрик се подготвуваше да го прослави најсреќниот ден во нејзиниот живот, да се омажи за својот сакан. Но кај Кејти беше откриен рак на белите дробови, кој потоа за жал се проширил низ нејзиното тело. Нејзиното дишење беше отежнато, па мораше да користи апарати со кислород. Сепак, таа покажа дека во животот никогаш не треба да се откажеме, без оглед на сè. И покрај болката во градите, таа го прослави најсреќниот ден од нејзиниот живот. Денот кога се омажи за Ник Голдвин, кој никогаш не престана да ја сака. Ник никогаш не ја напушти Кејти, па дури и кога нејзината состојба се влошуваше. За време на нејзината редовна терапија тој лежеше покрај неа давајќи и поддршка дека ќе успее да ја победи грозната болест, три дена пред нивната венчавка. Во последните моменти од нејзиниот живот, тој успеа да изнуди насмевка на нејзиното лице. Венчавката се оддржа на 15-ти јануари 2005-та година, во црквата каде што тој доаѓаше секој ден да се помоли за нејзиниот живот. За време на венчавката, Кејти постојано ...
| | веќе видена

Кинеската влада направила необичен потег негирајќи дека минатата година ги надминала Соединетите Американски Држави и со тоа станала најсилна трговска сила во светот. Трговските податоци на двете влади покажале дека Кина минатата година ги надминала САД по обемот на трговската размена за сто милијарди долари и запрела на цифра од скоро четири илјади милијарди долари. Кинеското министерство за трговија издало соопштение со кое ги негира таквите податоци и наведува дека Кина минатата година запрела зад САД за 15,6 милијарди долари, што еднакво само на 0,3 отсто од вкупната кинеска трговија. Официјален Пекинг сака да стане глобален лидер, но за себе тврди дека е земја е подем. Кинеските комунистички лидери со внимание гледаат на било каков статус, од кој би можеле да произлезат барања за дополнителни напори за стимулирање на глобалната економија.
сите 4 | | | веќе видена

„Јужноафриканскиот параолимпиец Оскар Писториус ја убил својата девојка, додека таа била во бањата“, изјави јавниот обвинител на оваа земја, на првата судска расправа во Преторија. Според обвинувањето, Писториус пукал четири пати низ вратата на бањата, а три куршуми ја погодиле несреќната девојка која починала на самото место. Обвинителот уште тврди дека осомничениот спортист, потоа, ја провалил вратата, го зел мртвото тело на младата жена и го симнал на долниот кат од куќата во која тој и неговата девојка Рева Стенкамп заедно живееле. Писториус во време на апсењето тврдеше дека пукал мислејќи дека во куќата има провалник, незнаејќи дека во бањата е неговата девојка. Јужноафриканските медиуми на почетокот ја прифатија оваа верзија на настанот, верувајќи му на Писториус, но полицијата ја отфрли како неточна, а во неа не верува ниту јавното обвинителство. Додека траеше излагањето на обвинителот, Писториус плачел во судницата. Неговиот адвокат ги отфрли обвинувањата, инсистирајќи дека станува збор за несреќен ...
сите 42 | | | веќе видена

Според неофицијалните податоци од Општинската изборна комисија во Прилеп, во градот под Марковите кули за градоначалнички мандат ќе се борат двајца кандидати. Довербата од прилепчани на претстојните локални избори на 24 март ќе ја бараат актуелниот градски татко, Марјан Ристески од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и Зоран Петрески од СДУ. До комисијата кандидатски листи за советници доставиле четири партии - ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Демократската обнова на Македонија (ДОМ), СДУ и Народно движење на Македонија. Св.Р.
сите 7 | | | веќе видена

Американскиот конгрес повторно ќе расправа за предлог законот со кој треба да се поедноставни процедурата за воспоставување безвизен режим за патување на странски државјани. Ваквата програма главно треба да се однесува на европските држави и сојузниците на САД, со која жителите на тие земји ќе можат да престојуваат во САД дали за туристички или бизнис цели, 90 дена, а притоа да не мораат да чекаат американска виза. Предлог-законот досега повеќе пати бил поднесуван од страна на неколку конгресмени и сенатори кои се посветени на неговото усвојување и добива силна поддршка во Конгресот, но не може да ја помине целта, понекогаш поради неговото поврзување со други законски решенија. Сенаторите Барбара Микулски од Мериленд и Марк Кирк од Илиноис и конгресмените Мајк Квигли и Арон Шок беа повторно поднесители на ваквиот предлог на почетокот на февруари. Европските држави кои се изоставени од визното олеснување, во прв ред Полска, но и држави како Бразил, силно лобираат кај конгресмените кои имаат значителни ...
сите 7 | | | веќе видена

Чешката ветеринарна управа (ЧВУ) соопшти дека испитува дали во земјата има сомнителни производи кои немаат декларација дека содржат коњско месо, јави дописникот на МИА од Прага. Иницијативата, потекнала од Европскиот систем за рано предупредување за храна и храна за животни (РАСФФ), која предупредила на опасноста во Чешка да се наѓаат околу 15.000 парчиња на говедски лазањи произведени од „Тавола С.А Комигел“ од Луксембург. Истекот на рокот за употреба на производите е 6 јуни 2013 година - Пратката од овие лазањи во Чешка би требало да се увезени од фирмата „Новако- Бидвест“, но не се наведени додатни информации, изјави портпаролот на ЧВУ Јозеф Дубен. Според увозникот, можно е сомнителната серија на производи да не се наоѓа воопшто на чешкиот пазар. - Спорната серија на на лазањи болоњезе, што се предмет на РАСФФ не дошле во нашиот магацин во Чешка, туку е останата кај производителот во Луксембург. Ние ја прекинавме дистрибуцијата на две постари серии уште минатата недела. Нивната содржина и сомневањето дали ...
сите 57 | | | веќе видена

И покрај постојаното брзање купувањето нов парфем помеѓу брканицата кон градинка и одење на работа или за време на паузата е рецепт за миризлива катастрофа. Ако одвоите време за купување парфем, всушност ќе заштедите и на време и на пари. Наместо низа безвезни парфеми вашата приватна колекција ќе ги содржи оние кои се токму за вас. А сега, еве неколку тајни како успешно да изберете парфем: 1.Ноќ пред купување не јадете лута или зачинета храна. Тоа би можело да ја промени природата на мирисот на вашата кожа. 2.Носете свежо испрана облека. Посебно ако сте облекле волнена или свилена облека на која полесно се задржуваат некои мириси. 3.Утрото пред купување не ги користете своите вообичаени мириси, вклучувајќи и парфимирани дезодоранси. 4.Парфемот купувајте го наутро додека носот ви е уште свеж, а парфимериите освежувачки и празни. 5. Примероците на парфеми на страниците на модните магазини не се доверлив извор на информација. Но, сепак можете да пресудите дали не ви се допаѓа мирисот или би сакале да го пробате ...
сите 3 | | | веќе видена

Водењето љубов на поинаков начин создава подлабока врска помеѓу мажот и жената. Сексот не е секогаш продуховен но секогаш повторно ќе ве зближи Различните видови секс ги зближуваат паровите и емотивно и интелектуално, а вкупно ги има осум, вели американскиот психолог Лора Месрес. Без оглед што ќе се чувствувате чудно бидејќи сте воделе љубов на подруг начин и на пример, на многу прометно место, што нема секогаш да доживеете оргазам или што сте испуштале чудни звуци – сето тоа ќе ја продлабочи вашата врска. Сексот е полн со мириси, погледи и звуци, што е потполно природно, велат научниците. Неспретен секс може да ја разбие визијата за неговото совршенство но треба да се има на ум дека и тогаш треба да се сакате и мазите, само на подруг начин. Месрес истакнува дека што повеќе секс ќе испробате толку повеќе ќе научите еден за друг и ќе се зближите. Незапирливи страсти Човечкото тело понекогаш произведува чудни звукови и уште почудни гримаси. Се случува. Бидејќи сте луѓе. Слатко насмејте се, себе или на ...
сите 5 | | | веќе видена

Кумановската полиција приведе 23 ловци од Липково, затоа што ловеле заштитен дивеч, срна. Ловците од ловечкото друштво „Шќипоња“, вчера попладне се приведени, бидејќи се под сомнение дека вршеле незаконит лов. Во возилото во кое се превезувал претседателот на друштвото, Д.Е(50) од Липково, пронајдена е убиена срна исечкана на парчиња, а ловењето срни е забрането со закон. Против сторителите полицијата ќе поднесе кривична пријава, за незаконит лов.
| | веќе видена

Триесет и шестгодишниот А.А. од Охрид се обидел да обљуби 10-годишниот внук кој престојувало во неговата куќа, извести охридската полиција.Триесет и шестгодишниот охриѓанец од вчера со одлука на истражен судија е пренесен во 30 дневен притвор. Ноќта помеѓу 16-ти и 17-ти овој месец, А.А. се обидел да изврши полов напад врз малолетниот роднина. Настанот се случил во една од собите во куќата каде заедно живееле сега притворениот и нападнатиот малолетник. Пред обидот за полов напад, детето било тепано. Но, во намерата сексулано да го злостави детето велат од полицијата, А.А. бил спречен токму од постариот брат. Подоцна за настанот биле известени родителите на детето, кои побарале полициска помош.
сите 29 | | | веќе видена

next