Без Пардон

Свештениците на МПЦ-ОА и продавачите на свеќи во црквите со години се сведоци на чудни ритуали – верници мрморат нешто и палат свеќи па го забодуваат запалениот крај во делот за мртвите, оставаат чудни конци по иконите или оставаат пари врзани со конец, Тоа се само дел од обидите да се прават магии во црквите, оти поради суеверните луѓе сметаат дека така магиите „поцврсто фаќаат“. - Има многу посетители на верските објекти што доаѓаат со лоши намери. Една од најчудните појави е кога луѓето палат свеќа, ја нарекуваат со името на тој кому сакаат да му наштетат и ја ставаат на местото за покојници, но не да гори, туку со пламенот надолу. Продавачите на свеќи во црквите се директни сведоци на таквите активности – објаснуваат свештеници за весникот. Како што пишува Нова Македонија, свештениците и клисарите наоѓаат разни предмети на иконите и покрај олтарот. Понекогаш наоѓаат конци во различни бои закачени на иконите, а една од најчудните слики била кога виделе како парите што се оставаат во црквите се врзуваат ...
сите 10 | | | веќе видена

Деветгодишно дете се обесило откако постојано било малтретирано од соучениците. Полицијата истражува зошто Арон Дагмор се самоубил со бесење, но претпоставуваат дека мотив за тоа е постојаното малтретирање од неговите соученици. Мајката на 9-годишниот Арон го нашла својот син обесен во сопствениот дом и итно го однеле во болница. Несреќното момче починало 24 часа подоцна.
сите 6 | | | веќе видена

Теута Арифи и Невзат Бејта ќе се тркаат за градоначаничко место, а на нивните празни фотелји во ресорите евроинтеграции и локална самоуправа ќе седнат министерот за одбрана Фатмир Бесими и заменик-министерот за транспорт Тахир Хани, а ресорот одбрана ќе го води пратеникот Талат Џафери, пишува денешен Дневник. Собранието во понеделник ќе ги избира новите министри и заменици-министри од редовите на ДУИ. Одлуката на Али Ахмети, Арифи и Бејта да бидат главните адути на ДУИ за градоначалничките фотелји на Тетово и на Гостивар на локалните избори, придонесе Груевски да оди со мини-реконструкција на владиниот кабинет. Водејќи се од владини извори, Дневник пишува дека проветрувањето во Владата ќе ги зафати само министрите од ДУИ, односно ќе нема размена на ресорите меѓу владините партнери. Ова предизвика ротација на кадрите на ДУИ. На местото на Бесими нов министер за одбрана ќе биде координаторот на пратеничката група Талат Џафери. Заменик-министерот за МВР, Џељал Бајрами, ќе стане заменик-министер во ресорот ...
сите 25 | | | веќе видена

Од социјалната мрежа Facebook ноќта кон саботата објавија дека биле цел на серија напади на непозната хакерска група, но во компанијата велат дека нема докази за евентуално загрозување на податоците на корисниците . -Минатиот месец откривме дека нашите системи биле цел на софистициран напад – објавија од компанијата Facebook на својот блог, при што додаваат дека нападот се случил кога неколку вработени посетиле интернет страница која била загрозена. Според нив, тие не биле единствената цел на нападот. Изјавата на Facebook во којашто, исто така, тврдат дека имаат повеќе од милијарда активни корисници низ светот, следеше по неодамнешните сајбер напади врз други позначајни интернет ресурси. Така, Twitter, интернет социјалната мрежа наменета за испраќање куси пораки, исто така, во февруари била хакирана, и околу 250 илјади адреси на корисници потенцијално се загрозени, бидејќи напаѓачите добиле пристап до информациите, вклучувајќи ги и корисничките имиња и електронските адреси. И интернет страниците на некои ...
сите 10 | | | веќе видена

Северна Кореја денеска го одбележува еден од најголемите празници, роденденот на покојниот лидер Ким Џонг-ил. По тој повод низ целата земја се организираат прослави, концерти и масовни спортски настани, во кои учествуваат спортисти од странски земји како Русија, Украина, Естонија и Канада. Севернокорејците од рано изутрина поставуваат цвеќиња пред спомениците на покојниот лидер низ целата земјата. Ким Џонг-ил во Северна Кореја се смета за гениј на мислата, на творештвото, на изградбата и голем лидер и војсководец. Ким Џонг-ил е роден 1942 година. Тој управуваше со земјата 17 години и почина во 2011 година.
сите 19 | | | веќе видена

Владата на Венецуела објави први фотографии од болниот претседател Уго Чавес, по неговата операција на 11 декември минатата година на Куба. На нив се гледа како насмеаниот лидер на Венецуела во друштво на своите ќерки го чита вчерашното издание на кубанскиот комунистички весник Гранма. Фотографиите, кои на телевизија ги објави неговиот зет, министерот за образование Хорхе Ареаза, се снимени на 14 февруари за Валентајн или „денот на љубовта и пријателството“ како што овој ден се нарекува во Венецуела. Фотографиите се прикажани по шпекулациите околу влошената здраствена состојба на Чавес, по последната операција изведена пред два месеци.
сите 9 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина од 6 степени по Рихтер го погоди денеска брегот на Северниот Остров на Нов Зеланд, соопшти американскиот геолошки институт. Нема информации за жртви и предизвикана материјална штета. Земјотресот е регистриран на 300 километри североисточно од најголемиот новозеландски град Окленд, на длабочина од 204 километри.
сите 36 | | | веќе видена

Сојузот на борците на Македонија денеска на плоштадот Македонија ќе ја одбележи годишнината од историскиот Февруарски поход во антифашистичката борба. Градот Скопје не даде дозвола за овој собир затоа што порад имало други планирани активности во истиот термин. Борците, како што пренесоа некои медиуми и социјалните мрежи, и покрај тоа ќе го организираат собирот и очекуваат голема поддршка од граѓаните не само од Скопје, туку и другите градови на Македонија.
сите 40 | | | веќе видена

Сега кога конечно преку долго гледање и анализирање конечно ја утврдивме разликата помеѓу танцување околу шипка и стриптиз, време е да се позанимаваме и со најпосебните изведувачи кои со своите настапи шокираат, забавуваат, инспирираат… Дебора Роач Австралиската танчерка успеала да ја освои титулата најдобра на светот на натпреварот во Хонг Конг и покрај тоа што има само една рака. Веќе и онака тешката дисциплина така ја направила уште поимпресивна, а кус исечок од нејзиниот настап и разговор со неа погледнете тука: Робот Како танцот околу шипка да не е импресивен самиот по себе, Жил Вокер одлучил дисциплината да ја спои со роботиката, со уште едно неверојатно достигнување. Тоа изгледа отприлика вака: Мајка и ќерка Сара Бург станала позната по тоа што на својата ќерка тинејџер и дозволила инекција ботокс, а подоцна својата седумгодишна ќерка одлучила да ја научи на танцување околу шипка. Иако мајката е сопственичка на ноќен клуб, тврди дека танцот околу шипката за нејзината ќерка е само обична игра. ...
| | веќе видена

Објавете им војна на долгувањата и разработете детален план за штедење. Можете да почнете веќе денес и тоа со светилки кои помалку трошат како и со штедење на вода па и бензин. И најмалечкото штедење е голем чекор во градењето на стабилна финансиска ситуација Ако земате кредит за купување куќа или стан, дел од парите уплатете ги однапред, секако, ако можете. Тоа ќе го скрати времето на исплата на кредитот за неколку години, со што многу ќе заштедите. Пред потпишување на договорот проверете го и она напишаното со ситни букви бидејќи токму во тој дел најчесто се кријат „замките“. Можете да заштедите и придржувајќи се до мали правила во одржувањето на домот. Ако садовите ги миете во машина почекајте додека се соберат доволно садови за миење. Машината за сушење алишта користете ја само ако е неопходно.Освен тоа облеката која ја сушите на воздух многу поубаво мириса. Кога можете алиштата перете ги на пониска температура. Облеката ќе биде чиста и ако ја перете на 30 или 40 степени. Исклучете ги електричните ...
сите 4 | | | веќе видена

Тим од 20.000 луѓе е испратен до планините Урал, како дел од операцијата спасување и расчистување по метеорскиот дожд вчера, соопшти Министерството за итни случаи на Русија, јавува Би-Би-Си. Претседателот Владимир Путин ја наредил оваа операција со цел да им се помогне на околу 1.200 луѓе кои беа повредени, вклучувајќи и 200 деца, најмногу од скршеното стакло на прозорците како резултат на експлозијата, откако голем метеор падна во езерото во близина на Чебаркул, град во регионот Челиабинск, кој се почувствува стотици километри подалеку од падот. НАСА пак, од своја страна овој метеор го нарече мал астероид, додавајќи дека експлозијата која беше предизвикана е еквивалентна на 300.000 тони ТНТ експлозив, што претставува настан еднаш во 100 години, јавува Си-Ен-Ен.
сите 30 | | | веќе видена

Познатиот музичар Брајан Адамс (53) на својот Фејсбук профил неделава објави дека добил втора ќерка. Девојчето е родено во Лондон, а името Лула Росила, на сленг значи шолја чај. - Лула Росила стигна точно на една чајанка. Името Лула потсетува на песната „Be-Bop-A-Lula“ на Џин Винсент од 1958 година, објави Брајан на Фејсбук. Канадскиот музичар во бракот со Алисија Грималди веќе има двегодишна ќерка Мирабел Бани. Името девојчето го доби по празникот на кој е родена, Велики Петок. Новиот член на семејството Адамс продолжува со традицијата и малата Лула доби несекојдневно име полно симболика.
сите 4 | | | веќе видена

Американски конгресмени по потекло од Грција и Израел, и претставниците на двете заедници во САД, формираа нова група, наречена Конгресна хеленско-израелска алијанса, чија цел ќе биде да работи на односите меѓу Грција, грчкиот дел на Кипар и Израел. Групата формирана од конгресмените од Флорида, републиканецот Гас Билиракис и демократот Тед Дојч, а под покровителство на амбасадорите на Израел, Грција и Кипар во САД, јави дописникот на МИА од Вашингтон. Трите земји работат на засилување на меѓусебните односи, како противтежа на Турција во регионот, а со цел во САД да се промовираат проектите за развој на наоѓалиштата на нафта и гас во Средоземно Море јужно од Кипар и западно од Израел. Кипарските власти прогласија ексклузивна економска зона и бараат заедничка експлоатација на наоѓалиштата со израелските компании кои работат на наоѓалиштето Левијатан, но Турција се противи на едностраните чекори од страна на Кипар. - Стратегиската положба на Грција, Кипар и Израел, нашите природни ресурси и интелектуален ...
сите 6 | | | веќе видена

На полноќ завршува рокот за поднесување листи на кандидати за градоначалници и за членови на совети за претстојните локални избори. Постои можност овој рок да се пролонгира доколку владејачките партии и опозицијата постигнат договор за одложување за неколку дена на доставувањето на кандидатските листи. Врз основа на член 15 став 3 од Изборниот законик, роковите за спроведување на изборните дејствија од ставот (2) со роковниот ги утврдува Државната изборна комисија. Листите на кандидати за членови на советот и листата на кандидат за градоначалник на општината, овластените претставници на предлагачите ги доставуваат до Општинските изборни комисии, додека листите за кандидатите за советници и за градоначалник на Скопје се доставуваат до Изборната комисија на Градот Скопје. На изборите ќе учествуваат 29 независни кандидати, а потписи беа собрани за 95 независни советнички листи. Локалните избори во Македонија се закажани за 24 март. Опозицијата бара нивно одложување за еден месец, додека владејачката партија ...
сите 93 | | | веќе видена

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива без забрани, во зимски услови, по претежно суви коловози. Поради расчистување на одронот на патниот правец Катланово – Велес, сообраќајот се одвива по една коловозна лента, со можни прекини на сообраќајот. Сепак, се препорачува внимателно возење, посебно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците каде можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија-Удово, Кочани-Делчево и Берово-Виница кои можат да го попречат движењето на возачите.
сите 54 | | | веќе видена

Пониски сметки за парно греење максимум до 5 проценти ќе добијат околу 55.000 домаќинства, кои од годинава се приклучени на системот на „Балкан енерџи“ – дознава „Дневник“. Јануарските фактури компанијата ќе ги испорача на почетокот од наредната недела, а во моментов се прават последните пресметки за намалување на авансите бидејќи анализите покажале дека претходните пресметки биле правени за многу пониски надворешни температури од сегашните. Тоа го покажа и порамнувањето на крајот од минатата година кога „Топлификација“ поради претерано високите аванси што ги наплатуваше врз база на ланските пресметки кога имавме исклучително ладна зима, требаше да им враќа пари на граѓаните. - Најдоцна до понеделник или вторник граѓаните ќе ги добијат фактурите за јануари. Проблемот беше во тоа што податоците за потрошувачите беа во „Топлификација“ и сега се склучува договор меѓу двете фирми бидејќи тоа мора да биде во согласност со Законот за заштитата на личните податоци. Ние сме во завршна фаза на пресметките. Цената за ...
сите 19 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен слаб локален дожд во јужните делови. Снег ќе има само на планините. Утринската температура ќе се движи од минус пет и два, а дневната од пет до 11.
сите 42 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенкоски денеска најави дека по завршувањето на овој мандат, нема повторно да се кандидира за прв човек на социјалдемократите. -Вашиот голем интерес и љубопитност за тоа што ќе се случува во Социјалдемократскиот Сојуз, без разлика на тоа какви ќе бидат резултатите на локалните избори, јас во повеќе наврати сум рекол и ќе повторам, јас уште еден мандат на чело на партијата нема да барам, без разлика каков ќе биде исходот. Се разбира, логично е да се постави прашањето што ќе се случува со позицијата на Груевски доколку листите на неговата партија освојат еден глас помалку, но се надевам дека тоа прашање ќе го поставите на вистинското место – изјави денеска лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски За да биде сменет Црвенковски, партијата треба да организира Конгрес. Лидерот на СДСМ и пред поразот на изборите во 2011 најави дека ќе се повлече од лидерското место, но тогаш, како што изјави, членството на партијата го натерало да остане бидејќи бил најдобро решение.
сите 15 | | | веќе видена

Пожар попладнево ги вознемирил посетителите на трговскиот центар „Рамстор“ во Скопје. Како што објави Press24, попладнево околу 18:30 часот од засега непознати причини избувнал пожар во сендвичарата „Ливторн“. За среќа, нема повредени, а причинета е само материјална штета во сендвичарата. Екипите на скопската противпожарна бригада веднаш излегле на терен, го локализирале пожарот и спречиле тој да се прошири во објектот. Увидните екипи се на терен и ги утврдуваат околностите во кои избил пожарот.
сите 13 | | | веќе видена

Куче од расата „питбул“ по име Бејби стана херој откако го спаси од пожар семејството кое ја чувало. Газдарицата Ронда и нејзината сестра спиеле во својот дом во Оклахома, кога избил пожар во нивниот дом Кучето почнало силно да лае, дошло до нив и со сила почнало да ги турка за да ги разбуди. Откако двете сестри се разбудиле и сите излегле надвор, кучето се вратило пак во куќата. Овојпат ги спасило 5-те кучиња кои биле заробени во куќата.
сите 4 | | | веќе видена

next