Без Пардон

Британката Кетрин Јанг и нејзиниот сопруг Роберт две години се обидувале да основаат семејство, но безуспешно. Кога имала 17 години докторите и рекле дека има полицистични јајнци и поради тоа е стерилна. Но таа сепак досега родила 10 деца. Големото семејство живее до куќа со четири спални во Скарбур, а 36-годишната мајка вели дека сака уште деца.
сите 2 | | | веќе видена

Анонимни провалници, во текот на ноќта во неделата вечер, се обиделе да влезат во семејна куќа во Плимонт, Британија, и да ја ограбат. Тие почнале да претураат во приземјето, додека семејството Меј спиело на катот. Крадците зеле ајпад, лаптоп, накит и пари, но во тој момент, од кујната се слушнало страшно трескање. Крадците помислиле дека станува збор за големо куче, или сопственикот кој влегува на споредната врата, го фрлиле пленот и избегале. Кутрите, ни на крај памет не помислувале дека буката всушност ја предизвикал семејниот миленик Тоби. Станува збор за зајак, тежок осум килограми, долг половина метар, кој се разбудил од звуците на крадците и почнал да удира по кафезот. - Среќни сме што Тоби се однесуваше како куче-чувар, го одбрани својот дом и ги спречи провалниците да го однесат пленот – вели сопственичката, Кимберли Меј. Полицијата трага по провалниците.
| | веќе видена

Австралијката Наташа Кампуш која била држана во заложништво осум години од страна на Волфганг Приклопи, изнесе во јавноста застрашувачки детали за сторијата која го потресе светот. Таа првпат проговори за односите со киднаперот, кој по нејзиното бегство, се самоубил Наташа гостувала во емисија на германска телевизија и признала дека нејзиниот киднапер Волфганг ја силувал. Одлучила низ филм да ја раскаже својата приказна за сите да ја остават на мира. Филмот под име „3096 дена“ ќе излезе следниот месец, а во истиот се раскажува за нејзиниот живот во подрумот, во куќата во која Приклопи ја затворил. Тој бил техничар за комуникации и Наташа ја киднапирал на 2 март 1998 година, на патот кога одела кон училиштето. Таа тогаш имала само десет години. Ја држел затворена во подрум на својата куќа во близина на Виена, а девојката успеала да побегне на 23 август 2006 година, во момент кога телефонирал. Набргу по нејзиното бегство, тој извршил самоубиство, фрлајќи се под воз. Наташа и понатаму има помешани чувства кон ...
сите 3 | | | веќе видена

Ресторан во Токио, кој нуди француско јадење и морски плодови, има и еден уникатен дел во менито. Само во ресторанот работи готвач, кој подготвува јадење од земја. Ресторанот „Ne quittez pas“, го нуди специјалитетот од шест дела, од кои секој содржи готвена и преработена земја. Тошио Танабе, сопственик и готвач, горд е на своите земјени специјалитети. Па, така, тој нуди чорба од земја со парчиња неисчистени печурки. Специјалитетот „земјено изненадување“, всушност, се земјени топчиња од компири полнети со печурки и прелиени со земјен сос. Ексклузивното јадење од шест дела чини 110 долари.
| | веќе видена

Британката Џеки Винстон Џонс (50) живее во својата куќа со коњот Џез, кој е стар 12 години, а уште други девет коњи ги спасила од кланица. Првиот коњ таа го спасила пред три недели. Тргнала на пазар и наишла на аукција на која се продаваат евтино коњите пред да бидат заклани за месо. Таа за 200 фунти го купила првиот коњ, што го чува како домашно милениче. - Кога го донесов коњот дома, мојот сопруг не можеше да поверува. Мислеше дека сум луда. Го вдомивме во шталата, која ја имаме покрај куќата, рекла Џеки.
сите 2 | | | веќе видена

Синди Крафорд, еден од најпрепознатливите топ-модели во деведесетите години, на прагот е на својот 47-ми роденден и не е потполно задоволна со својот изглед. - Гравитацијата е тука, градите ми се обесија, брчките се појавија. Да ме прашавте пред 20 години дали би одела „под нож“, сосема сигурно би рекла дека нема шанси, а денес сериозно размислувам за тоа. Користам ботокс, но тој потполно го пременува мојот изглед. Не ме подмладува, туку навистина ме изменува – искрено изјавила Синди.
сите 3 | | | веќе видена

Американскиот милијардер Доналд Трамп го „исплука“ неодамнешниот настап на Бијонсе на големата манифестација „Super Bowl“. Тој за перфорамансот на пејачката на овој спортски настан изјави дека бил крајно непримерен, скандалозен и смешен. - Некој друг да ги нишаше колковите како што тоа го правеше Бијонсе ќе беше оценето како национален скандал. Мене ми беше толку смешно и глупаво сето тоа, и секако и крајно неприкладно – изјавиТрамп во гостувањето кај популарниот радио водител, Хауард Стерн.
сите 11 | | | веќе видена

Медицинската сестра, Милица Зориќ, ја породила својата сосетка во лифт, во зградата во која што живее, во Нови Сад. Драмата траела 45 минути, сопругот на жената која што се пораѓала, внимавал лифтот да не тргне, се додека не се родило бебето, Мартина. Без оглед на околностите, породувањето поминало во ред, а мајката и бебето потоа биле пренесени во болница. - Во вторникот вечерта ме повикаа соседите, затоа што една сосетка почнала да се породува во ходникот – изјави Зориќ. На жената тоа и било петто породување, а медицинската сестра зела само чисти ракавици и веднаш излегла. - Се одеше многу бргу. И објаснив дека немаме друг избор и мора да се породи во лифт. Одлично соработуваше и се се заврши добро – истакнала Зориќ. Таа додала дека по породувањето, влегле во станот, а среќната мајка веднаш прашала дали е се во ред со нејзиното бебе. - Папочната врвца ја пресеков, и го измив бебето. Во меѓувреме пристигна и лекарите од брзата помош, кои ми рекоа да не се грижам, и дека мајката и бебето се во ред. Сите ...
сите 2 | | | веќе видена

Доколку сакаат да го купат новиот албум на Горан Бреговиќ „Champagne For Gypsies“, неговите фанови можат да одат во продавница, на отсекот за „домашни хемикалии“, да купат пакување од два литра детергент за садови кој чини околу 300 динари, и да го добијат цедето на Брега! Овој пат познатиот музичар го променил производот со кој се продава албумот, претходно се делел со припејд картички за мобилни телефони, а Бреговиќ само ја продолжил практиката која српските познати пејачи – со пакети на мобилни оператори своите цедиња ги продавале и Здравко Чолиќ, Жељко Јоксимовиќ и групата „Ван Гог“, албумот на Аца Лукас се делел со прашок за долна облека, а Харис Џиновиќ договор за продажба потпишал со еден голем трговски синџир…
сите 4 | | | веќе видена

Во источен Сибир измерене е најниска температура во едно населено место – рекордни минус 68,7 степени Целзиусови. Источносибирското село Ојмјаком, го нема на туристичките мапи, но тоа е најладното населено место на земјината топка. Жителите велат дека во последно време зимите се потопли и температурата се движи меѓу минус 40 и минус 50 степени. Во Ојмјаком живеат 500 жители.
сите 24 | | | веќе видена

Вистински филмски грабеж се случувал синоќа на пистата на аеродромот „Zaventem“ во Брисел, Белгија. Непознати маскирани крадци се пробиле на пистата со две возила и со закана со оружје го ограбиле авионот на швајцарската компанија „Swiss“ koj се подготвувал да полета на редовната линија за Цирих. Разбојниците успеале да ја украдат пратката со дијаманти, накит и злато, која од Брисел за Цирих ја праќала компанијата „Brink’s Diamond & Jewelry“. Кражбата како на филм траела само три минути. Никој не е повреден, но материјалната штета е голема. Портпаролот на аеродромот изјавил дека пронајдена е дупка на оградата на објектот, низ која крадците се пробиле со возилата. Во предградие на Брисел пронајдено е запалено комбе кое го користеле крадците. Авионот се уште не полетал за Цирих, а истражните органи повеќе детали најавија во текот на денот.
сите 58 | | | веќе видена

Најголемата светска фирма за производтсво на храна и пијалаци „Нестле“ повлече од продажба во Италија и Шпанија сосови за макарони откако тестовите потврдиле дека во нив наместо говедско имало коњско месо. Швајцарскиот гигант посочи дека местото било купено од една германска фирма. Скандалот со коњското месо кое било продавано како говедско почна пред два месеца што водеше до повлекување на низа производи и до истрага во повеќе европски земји.
сите 62 | | | веќе видена

Поради можни проблеми со напојувањето со струја „БМВ“ повлекува 750.000 возила во целиот свет. Ова е една од најголемите вакви акции во историјата на овој производител на автомобили, јави Дојче Веле. Погодени се возилата од серијата „Единица“ и „Тројка“ на спортскиот автомобил „Z4“ и на џипот „X1“ произведени меѓу март 2007 и јули 2011 година и имаат специјална опрема за топлите земји, соопшти портпарол на „БМВ“ во Минхен. Едно дефектно поврзување кај овие возила би можело да доведе до тоа автобомилот да неможе да се отвори, да не стартува моторот или да се изгасне за време на возењето. Повеќето од возилата, околу 500.000, според портпаролот ќе бидат повикани во работилниците во САД, потоа во Јапонија (100.000), Канада (65.000) и Јужноафриканската Република (50.000). Во Германија и во Европа автомобилите не се погодени. Чести проблеми со електрониката Минатиот петок (15.02.2013) „БМВ“ во САД повика на повлекување на 30.000 автомобили „X5“ поради можни проблеми со кочниците. Досега најголемета акција на ...
сите 6 | | | веќе видена

Жена синоќа влегла во филијала на банка во шпанскиот град Алмасора, по што се полеала со запаллива течност и се запалила. Властите изјавија дека жената била одведена со хеликоптер во болница во Валенсија. Изгорениците зафатиле половина од нејзиното тело. Не е јасно што била причината за самозапалувањето. Шпанија е во финансиска криза, а банките се обвинувани за изгонување на луѓето од нивните станови поради неможност да ги исплаќаат хипотеките и за неколку самоубиства поврзани со тоа во последните неколку месеци.
сите 5 | | | веќе видена

Романија за девет години платила 1,6 милијарди евра за 52 километри автопат, односно во просек речиси 30 милиони евра за еден километар од автопатот кој се уште не е завршен, објави романскиот весник „Гандул“. Весникот денеска објави текст со наслов „Фотографија на еден стратегиски грабеж“ во кој се наведува дека за девет години Романците платиле 1,6 милијарди евра за изградба на 52 километри автопат на американската компанија Бехтел. Автопатот „Трансилванија“ што треба да ги поврзе градовите Брашов во централниот дел на земјата со градот Борш на границата со Унгарија е амбициозен проект за изградба на 415 километри автопат, потпишан од владата на Социјалдемократската партија предводена од Адријан Настасе во 2003 година, што се претвори во црна дупка од која властите во изминатите две години се мачат да се ослободат, тврди весникот. Од договорот потпишан меѓу Романија и американската компанија Бехтел пред девет години, досега се изградени само 52 километри автопат, што романската држава ја чини околу 1,6 ...
сите 11 | | | веќе видена

Вкупно 2.243 бесплатни легитимации за јавен автобуски превоз на лица со посебни потреби обезбеди Град Скопје со што целосно ја реализира годинашната Програма која предвидува вакви бенефиции. Од поднесените 2.274 барања од 36 организации, утврдените критериуми ги исполнија 2.243 лица, 2.085 за бесплатни легитимации и 158 за бесплатни легитимации со придружба. Како што соопшти Град Скопје, обезбедени се легитимации за повластен јавен автобуски превоз на лица со оштетен вид, лица со оштетен слух, лица со телесен инвалидитет, лица со интелектуална попреченост, бубрежно болни лица, како и инвалиди на трудот, инвалидски пензионери и воени инвалиди. Вкупните средства потребни за реализирање на Програмата изнесуваат 31.218.504 денари. Целта на нејзиното спроведување е да се помогне во остварувањето социјална грижа на лицата со посебни потреби, подобрување на нивното движење во урбаната заедница и нивно олеснето вклучување во социјалните и во општетствени текови на животот.
сите 25 | | | веќе видена

Комисијата за верификација на фактите ги разгледува листите со кандидати за локалните избори доставени од Општинските изборни комисии за да утврди дали некој бил соработник на тајните служби. Околу една третина од кандидатите веќе го поминале лустрацискиот филтер зашто и во претходниот период биле градоначалници или советници. Денеска списоците со другите две третини од кандидатите ќе им бидат предадени на проверка на Управата за безбдност и контраразузнавање во МВР, Воената служба за безбедност и разузнавање во МО, до Агенцијата за разузнавање и до Државниот архив.
сите 51 | | | веќе видена

Српската полиција потврди дека завчера, доцна попладне, била убиена 24-годишната Марија Цимбал, а потоа нејзиното тело потоа било запалено. -Резултатите од обдукцијата покажале дека девојката, чие тело било полно со изгореници, умрела со насилна смрт – пренесува „Блиц“ изјава на полицијата. Претходно се сомневале дека девојката умрела откако заспала со запалена цигара, но полицијата го уапсила 29-годишниот В.В., нејзин познаник, а се претпоставува дека мотивот е користољубие, бидејќи често позајмувал пари од неа. Полицијата соопштила дека денеска ќе ги објави деталите.
сите 4 | | | веќе видена

Ова откритие ќе им овозможи на луѓето што останале без едно сетило да надоместат со помош на делови од мозокот што се задолжени за другото сетило Американските научници развиле мозочен имплант кој може да им овозможи на луѓето да детектираат инфрацрвена светлина. Ова откритие може да им овозможи на луѓето што останале без едно сетило, да надоместат со помош на делови од мозокот кои се задолжени за другото сетило. Инфрацрвената светлина која е невидлива за окото на цицачите, научниците успеале со помош на електрода поврзана со делот од мозокот во кој е сместен центарот за допир. Слични уреди се користеле и порано, а на парализираните пациенти им било овозможено со своите мисли да ја придвижуваат стрелката на екранот. Но во новото истражување на научникот од Универзитетот „Дјук“ во Северна Kаролина, првпат е користен уред кој на животните им дал ново сетило. Експерименталните глувци носеле детектори за инфрацрвена светлина на главата кои со помош на електроди биле поврзани со центарот за допир во мозокот. Kога ...
сите 2 | | | веќе видена

next