Во Њујорк одадена почит на загинатите од 11 септември


Американците денеска во Њујорк им оддаваат почит на загинатите во терористичките напади на 11 септември 2001 . Церемонијата традиционално се одржа на местото каде се урнаа кулите Близначки во тероритичкиот напад во кој загинаа околу 3 000 луѓе. На местото се собраа роднините и пријателите на жртвите меѓу кои и на пожарникарите и полицајците , кои загинаа додека им помагаа на луѓето да се спасат од зградите во пламен. Со минута молчење точно во времето кога се случи нападот , во 8.46 и 9.03 часот , по дождливо време им беше одадена почит на загинатите. Во првиот ред беа гувернерот на Њујорк , Ендрју Куомо , американската амбасадорка во ОН , Ники Хејли, градоначалникот на Њујорк , Бил де Блазио , како и неговиот претходник од времето кога се случи нападот, Руди Џулијани. На 11 септември 2001 година два авиона, грабнати од терористи, удрија во кулите близначки на Светскиот трговски центар во Њујорк и ги урнаа до темел. Трет авион се урна во зградата на Пентагон во Вашингтон, додека четвртиот не успеа да стигне ...
| | веќе видена | слични

Познатиот глумец ја покажа хуманитарната страна и помогна на луѓето во неволја Поминаа 17 години од терориститчкиот напад во Њујорк, во кој се срушени кулите близначки, каде што 3000 луѓе го изгубија животот. Тој 11ти септември 2001 година, кога се случи овој немил настан, актерот Стив Бушеми решил да не седи со скрстени раце и да помогне на народот во неволја. Имено, тој одлучи да ја напушти својата успешна актерска кариера, барем за кратко време, и да се врати на својата стара работа, работата на пожарникар. Со другите колеги од пожарникарната служба, Стив ги барал и извлекол луѓе кои завршиле во урнатини по нападот. Steve Buscemi returned to being a Fireman after 9/11 working 12 hour shifts. He refused interviews or pictures. Legend! pic.twitter.com/QP83bofa — The Lake Poets (@TheLakePoets) September 28, 2011 Бушеми заедно со својот брат секојдневно работел по 12 часа како пожарникар, не барал никаков публицитет, одбивал да се слика и да дава интервјуа. Во 2003 година, тој одржа говор на состанокот на ...
| | веќе видена | слични

Меланија и Доналд Трамп присуствуваа на настанот на кој им се оддаде чест на жртвите од нападите на кулите близначки во Њујорк на 9.11.2001. Пораката беше дека целиот свет го памети тој ужасен ден. 48-годишната прва дама на САД носеше мантил во мастило боја со бели детали и Hermes Birkin чанта. За разлика од други појавувања во јавноста кога првата дама знаеше да му ја оттурне раката, на овој настан Доналд и Меланија изгледаа повљубено од кога било. Тие туку цврсто се држеа за раце, а во еден миг 72-годишниот Доналд дури ја бакна својата сопруга.
| | веќе видена | слични

Меланија Трамп (48) е видена на пат кон Пенсилванија, кадешто таа и нејзиниот сопруг Доналд Трамп, биле на помен на жртвите во терористичкиот напад, на 11-ти септември, во 2001-ва година. Трамп и првата дама Меланија отишле во Пенсилванија, за да присуствуваат на комеморацијата, во близина на Шенксвил, кадешто во саботата бил откриен нов споменик на жртвите во авионот, кој таму се срушил. Новиот споменик бил именуван како "Кула на гласови". За оваа прилика, првата дама одбрала мини фустан во темно-сина боја, со потпис на Херв Пјер. Фустанот има едноставен крој, а совршен облик ѝ дава појасот, кој го врзала на левата страна. Меланија овојпат се одлучила за едноставен стил, без накит и со пуштена коса, а своите омилени чевли ги искомбинирала во согласност со фустанот, па така целата била облечена во темно-сина нијанса.
| | веќе видена | слични

Пред точно 17 години, на 9 септември 2001 година почна глобалната борба против тероризмот. Најсмртоносниот напад на американско тло по Перл Харбор, отвори нова ера во светскиот поредок. Уривањето на симболот на Њујорк, кулите близначки во кои беше сместен Светскиот трговски центар, нападот на Пентагон во Вашингтон, и уривањето на четвртиот авион полн со патници во Пенсилванија се повеќе од само историски момент што ќе го памети светот. Најхрабрите се уште сведочат за денот што засекогаш го промени светот. „Бев испратен на сосема друг настан тој ден. Кога првиот авион удри во едниот од облакодерите, уште не бев свесен што се случува. Адреналинот веднаш ми проработи. Мојата камера сними апокалиптични сцени. Не размислував за мојот живот, само сакав што повеќе да документирам, да имам слика од епицентарот на трагедијата.“ - Стив Шапиро-камерман. Само неколку минути по нападот, тогашниот претседател на САД, Џорџ Буш категорично објави немилосрдна војна против тероризмот. Тоа направи одредница на меѓународните ...
| | веќе видена | слични

 Тие се познати по студеното, па на моменти дури и скандалозно однесување еден кон друг, но сега изненадија со изливите на нежност. Меланија и Доналд Трамп присуствуваа на настан на кој им се оддаде чест на жртвите од нападите на кулите близначки на 9.11.2001. Пораката беше дека целиот свет го памети тој ужасен ден. 48-годишната прва дама на САД носеше мантил во мастило боја со бели детали и Hermes Birkin чанта. Изненадувачки беше што на настанот Доналд и Меланија изгледаа повљубено од кога било. Сега немаше скандали со туркање на раката, туку цврсто се држеа за раце, а во еден миг 72-годишниот Доналд дури ја бакна својата сопруга. Доналд и Меланија на настанот во Пенсилванија:
| | веќе видена | слични
7 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна денеска, по повод 17 години од терористичките напади на Ал Каеда, дека „Америка никогаш нема да се потчини на тероризмот“. Трамп ја упати пораката од полињата близу Шенксвил во Пенсилванија, каде се урна киднапираниот авион од Калифорнија во 2001 година. Пред точно 17 години, 19 киднапери во самоубиствена акција киднапираа четири авиони. Два киднапирани авиони удрија во двете кули на Светскиот трговски центар на менхетн, третиот во Пентагов, а четвртиот, по неуспешниот обид на патниците да ги совладаат киднаперите, се урна во руралниот дел на пенсилванија. На тоа место во Шенксвил, во саботата беше откриен споменик во знак сеќавање на жртвите. – Ова поле е сега споменик на американскиот пркос. Овој споменик сега е порака до светот: Америка никогаш нема да се потчини на тиранија!, изјави Трамп во обраќањето пред семејствата на жртвите од авионот на летот 93. – Овде сме да оддадеме почит на 40 патници и членови на екипаж од летот 93 кои се исправија, се ...
| | веќе видена | слични

Церемонијата традиционално се одржа на местото каде се урнаа кулите Близначки во тероритичкиот напад во кој загинаа околу 3 000 луѓе. На местото се собраа роднините и пријателите на жртвите меѓу кои и на пожарникарите и полицајците , кои загинаа додека им помагаа на луѓето да се спасат од зградите во пламен. Со минута молчење точно во времето кога се случи нападот , во 8.46 и 9.03 часот , по дождливо време им беше одадена почит на загинатите. Во првиот ред беа гувернерот на Њујорк , Ендрју Куомо , американската амбасадорка во ОН , Ники Хејли, градоначалникот на Њујорк , Бил де Блазио , како и неговиот претходник од времето кога се случи нападот, Руди Џулијани.
| | веќе видена | слични

Останато

Адвокатот Јовица Страшевски, бранител на обвинетиот поранешен градоначалник на Гази Баба Тони Трајковски предуредува дека во случајот ТНТ ќе се случи уште едно ...
сите 336 | | | веќе видена

Ова се кадрите на Спасовски и Славјанка. СДСМ криминална продолжува со коалицијата со мафијата. Љупчо Трајковски – лице кое е главен осомничен во шверц на ...
сите 27 | | | веќе видена

Целата работа околу начинот и условите на користење на службените возила на МВР се сведува на фактот што истите беа несоодветно и непрофесионално користени. ...
сите 55 | | | веќе видена

Федерико Валверде ќе пропушти само еден меч поради црвениот картон кој го заработи во финалето од Суперкупот на Шпанија против Атлетико Мадрид. Остриот старт ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Њујорк одадена почит на загинатите од 11 септември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: