„Република Северна Македонија“, македонски јазик и македонски идентитет, за севкупна употреба


2 копии

Грчките медиуми утрово објавија дека договорот е постигнат меѓу премиерите Заев и Ципрас и треба да се официјализира по телефонскиот разговор во текот на денот. Потпишувањето на договорот би требало да се случи викендов во Преспа „Република Северна Македонија“ (Republic of North Macedonia на англиски) за севкупна употреба е новото име кое е договорено од премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, пренесуваат грчките медиуми. Според радиото „Њуз24/7“, пренесени од провладината „Ефемерида“, двајцата премиери ги договориле и одредниците за „македонски јазик“ и „македонски државјанин“, а во македонскиот устав нема да има референци за заштита на македонските малцинства надвор од границите. Во договорот, македонскиот јазик е признат, со забелешка дека Северна Македонија признава во договорот дека јазикот е со словенско потекло. За националноста, ќе стои терминот „македонска/граѓанин на Република Северна Македонија“, исто така, со забелешка дека граѓаните на земјата не се поврзани со античка Македонија. Договорот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Преговорите меѓу Македонија и Грција се обновија кон крајот на минатата година по речиси три годишен застој, најпрво со средби со посредникот на ОН Метју Нимиц со преговарачите Василакис Адемнатиос и Васко Наумовски, а потоа преговорите се подигнаа на повисоко ниво, на ниво на шефови на дипломатии. Премиерите ја имаа првата директна средба на Светскиот економскиот форум во Давос, каде беа направени првите отстапки, Македонија ги преименува аедромот и автопатот, а Грција ја одблокира втората фаза на земјава во процесот на Стабилизација и асоцијација со ЕУ и овозможи на Македонија да стане членка на Јадранско-јонската иницијатива. Клучна за преговорите беше средбата на Заев и Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој се одржа минатиот месец во Софија. Самата средба на двајцата премиери, како да беше централен настан на Самитот, кој во таков формат последен пат се одржа во Солун 2003 година, а сите високи претставници на меѓународната заедница од Самитот излегоа со поддршка двете земји да го решат ...
| | веќе видена | слични

Договорот за решавање за спорот за името со Грција пред малку се потпиша во селото Псарадес (Нивици) на грчката страна Преспанското езеро. Договорот насловен како „Конечна спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 и 845 на Советот за безбедност на Обединетите нации за престанување на важноста на Времената спогодба од 1995 и за воспоставување стратешко партнерство меѓу страните“ го потпишаа министрите за надворешни работи на Грција и на Македонија Никос Коѕијас и Никола Димитров. Со договорот се предвидува: Име – Република Северна Македонија со превод на сите јазици, за севкупна употреба и ќе се прецизира со амандман во Уставот Јазик – македонски без фуснота – потврден од ООН Националност – македонска/граѓани на Северна Македонија (Macedonian/Citizens of North Macedonia) Новото име Република Северна Македонија ќе почне да се употребува на меѓународен план откако договорот со Република Грција ќе биде ратификуван од парламентите на двете земји На внатрешен план новото име на земјата ќе се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска во Преспа под зајакнати безбедни мерки и во присуство на високи претставници на меѓународната заедница треба да ги стават своите потписи на договорот меѓу двете земји за конечно решавање на спорот за името, со кој е предвидено ерга омнес име за земјава, Република Северна Македонија. На потпишувањето во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро, ќе присустуваат премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, кои на 12 јуни во телефонски разговор го потврдија договореното во преговорите, што беа обновени кон крајот на минатата година. Предвидено е Заев и Ципрас да имаат обраќања на свечената церемонија на потпишување, по што заминуваат за Отешево каде што ќе биде одржана официјалната средба на двете делегации, ќе има билатерален разговор и свечен ручек. Во македонската владина делегација се и вицепремиерите - министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска, министерот за европски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска во Псарадес во Грција, на брегот на Преспанско Езеро, македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе го потпишат договорот за името, а сведок ќе биде посредникот на ОН Метју Нимиц, по што следуваат изјави.На видеото подолу може да се проследи потпишувањето.Потоа двете делегации ќе се префрлаат на македонската страна, во Отешево, каде што ќе биде официјалната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, кои ќе имаат заедничко обраќање и ручекот на делегациите и нивните гости од НАТО и ЕУ.Во македонската делегација се вицепремиерите и министри за одбрана и за европски прашања Радмила Шекеринска и Бујар Османи, министерот за внатрешни Оливер Спасовски.На церемонијата ќе присуствуваат високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, но нивното присуство официјално сè уште не е потврдено, иако Могерини самата најави дека ќе дојде.На почетокот на следната недела на владина ...
| | веќе видена | слични

Според најавите, договорот за името ќе биде потпишан во Псарадес во Грција на брегот на Преспанското Езеро. По потпишувањето следуваат изјави, а потоа двете делегации се префрлаат на македонската страна од границата, во Отешево, каде што е предвидена официјална средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на двете делегации и заеднички ручек. Под зајакнати безбедносни мерки, шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено официјалното име за севкупна употреба да биде Република Северна Македонија или скратено - Северна Македонија. На церемонијата е превидено и присуство на високи претставници на меѓународната заедница, високата претставничка за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, но нивното присуство официјално сè уште не е потврдено, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено официјалното име за севкупна употреба да биде Република Северна Македонија или скратено - Северна Македонија. На потпишувањето на договорот ќе присуствуваат и премиерите на двете земји, Зоран Заев и Алексис Ципрас. На церемонијата е превидено и присуство на високи претставници на меѓународната заедница, високата претставничка за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, но нивното прусуство официјално се уште не е потврдено, иако Могерини самата изјави дека би сакала да присуствува на церемонијата. По потпишувањето следуваат изјави, а потоа двете делегации се префрлаат на македонска страна, каде е предвидена официјална средба на премиерите Заев и Ципрас, на двете ...
| | веќе видена | слични

На потпишувањето на договорот ќе присуствуваат и премиерите на двете земји, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено официјалното име за севкупна употреба да биде Република Северна Македонија или скратено - Северна Македонија. На потпишувањето на договорот ќе присуствуваат и премиерите на двете земји, Зоран Заев и Алексис Ципрас. На церемонијата е превидено и присуство на високи претставници на меѓународната заедница, високата претставничка за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, но нивното прусуство официјално се уште не е потврдено, иако Могерини самата изјави дека би сакала да присуствува на церемонијата. По потпишувањето следуваат изјави, а потоа двете делегации се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас в недела во регионот на Преспа на грчка страна ќе го потпишан конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратешко партнерство меѓу двете земји, соопшти денеска Владата. На потпишувањето на договорот ќе присуствуваат и премиерите на двете земји, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Настанот, како што информираат Владата е поделен на два дела, потпишувањето ќе се изврши на грчка страна, а потоа на македонска страна е превидена официјална средба на премиерите Заев и Ципрас и заеднички ручек.  Точните локации и времето на реализација на активностите предвидени во рамки на овој настан дополнително ќе бидат објавени. На почетокот на следната недела, како што информираат од Владата, на владина седница треба да се усвои законот за ратификација на договорот, по што треба да биде испратен во Собранието.  Со договорот, кој вчера беше декласифициран на владина седница, официјалното име за севкупна употреба ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише в недела во Преспа на грчката страна. Потоа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе имаат средба во македонската страна на Преспа, брифираа денеска од Владата. Договорот ќе го потпишат министрите Димитров и Коѕијас. Зад нив ќе стојат премиерите и потоа заедно сите ќе се преселат на македонската страна од границата. Од Владата не кажаа кои странски гости ќе присуствуваат на потпишување на договорот, имињата ќе бидат објавени утре во 18 часот. Договорот за решавање за спорот за името кој в недела ќе се потпише во Преспа, вчера беше објавен на веб- страната на Владата. Договорот предвидува: Име – Република Северна Македонија со превод на сите јазици, за севкупна употреба и ќе се прецизира со амандман во Уставот Јазик – македонски без фуснота – потврден од ООН Националност – македонска/граѓани на Северна Македонија (Macedonian/Citizens of North Macedonia) Новото име Република Северна Македонија ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 183 | | | веќе видена

Британската конзервативна партија ќе избира нов лидер меѓу Борис Џонсон и Џереми Хант, кој ќе биде и нов премиер на државата.По серијата гласања, Џонсон и Хант ...
сите 106 | | | веќе видена

Пратеникот Антонио Милошоски прашува „Дали тоа и хрватската министерка за надворешни работи, Марија Пејчиновиќ Буриќ шири лажни вести дека неколку ЕУ-земји се ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Република Северна Македонија“, македонски јазик и македонски идентитет, за севкупна употреба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: