Атлетико ја потврди фаворитската улога и ја освои третата титула во Лига Европа


Екипата на Атлетико Мадрид со лесна победа од 3:0 против Олимпик Марсеј ја освои третата титула во Лига Европа во својата клупска историја. Избраниците на Чоло Симеоне беа фаворити во ова финале поради поголемото искуство во играњето на вакви натпревари, но и поради поквалитетниот состав, а шпанскиот клуб тоа го оправда на крајот на средбата. Најпрво Гризман го отвори резултатот на средината на првиот период по една грешка на Замбо Ангуиса. Со овој резултат се замина на полувреме, а во вториот дел паднаа уште два погодоци. На самиот старт на вторите 45 минути, Гризман погоди за 2:0, додека точка на средбата стави искусниот Габи во 89. минута од средбата.
| | веќе видена | слични

УЕФА го објави видео спотот за кампањата „Еднакви на терен“ во кој учествува Јане Велковски од Скопје, момче со спинална мускулна атрофија кое и во количка не се откажува од желбата да игра фудбал. – Секој треба да може да ужива во фудбалот. Без разлика кој си, од каде си или како играш, е пораката која УЕФА ја испраќа со кампањата „Еднакви на терен“. Јане е еден од лицата на кампањата. Инаку Јане замина во Лион на покана на УЕФА, поради снимање на видео спотот за кампањата. Таму играше фудбал со фудбалските ѕвезди Луис Фиго и Ерик Абидал.
| | веќе видена | слични

Францускиот фудбалски клуб Лион поднесе неколку жалби против Олимпик од Марсеј заради штетата направена на стадионот за време на финалето на Лига Европа. Лион навел подолг список со оштетувања на стадионот, кои опфаќаат врати, светилки и систем за видео надзор. Клубот соопшти и дека е потребна замена на 105 седишта оштетени на делот на трибините каде што навивачите на Олимпик го следеле финалето против Атлетико Мадрид, кое нивниот тим го загуби со 3:0. Од некои продавници на стадионот е украдена роба, а пиротехниката која навивачите на Олимпик ја фрлија пред почетокот на мечот, довело до „значителни оштетувања“ на покривот на стадионот. Лион и Марсеј се големи ривали во француското првенство и присутна е нетрпеливост меѓу навивачите на двата клуба.
| | веќе видена | слични
4 копии

УЕФА, го објави идеалниот тим на Лига Европа, за оваа сезона. Во тимот има 18 играчи, а една третина доаѓаат од редовите на победникот, Атлетико Мадрид. Тимот на сезоната го избраа шестмина фудбалски експерти од Полска, Романија, Словенија, Финска и Германија. Голмани: Јан Облак (Атлетико), Руи Патрисио (Спортинг) Одбрана: Леонардо Бонучи (Јувентус), Диего Годин (Атлетико), Штефан Лајнер (Салцбург), Луис Густаво (Марсеј), Буна Сар (Марсеј) Среден ред: Бруно Фернандеш (Спортинг), Наби Кеита (Лајпциг), Коке (Атлетико), Саул Нигез (Атлетико), Габи (Атлетико), Даиди Самасеку (Слацбург) Напад: Желсон Мартинс (Спортинг), Антоан Гризман (Атлетико), Чиро Имобиле (Лацио), Димитри Паје (Марсеј), Тимо Вернер (Лајпциг).
| | веќе видена | слични

Дисциплинската комисија на УЕФА денеска покрена постапка против Атлетико Мадрид, чии навивачи се обвинети за расистичко однесување на финалниот натпревар против Олимпик Марсеј. Тие за време на финалниот натпревар истакнале расистички транспарент и користеле пиротехника, а одлуката за казната ќе биде соопштена на 31. мај. Атлетико во финалето на ЛЕ го совлада Олимпик Марсеј со 3:0. УЕФА исто така покрена постапка и против Марсеј, чии навивачи направиле материјална штета на стадионот, а се соочуваат и со казна поради тоа што играчите задоцниле на почетокот од второто полувреме. Покренета дисциплинска постапка против Атлетико Мадрид
| | веќе видена | слични

Атлетико Мадрид во средата го прегази тимот на Олимпик Марсеј со 3:0 и ја освои третата титула во Лига Европа во својата клупска историја. Избраниците на Чоло Симеоне беа фаворити во ова финале поради поголемото искуство во играњето на вакви натпревари, но и поради поквалитетниот состав, а шпанскиот клуб тоа го оправда на крајот на средбата. Сепак, по завршувањето на мечот, на другата страна кај поразениот тим на Олимпик Марсеј, навивачите не го прифатија поразот и дивееја по улиците на Лион. Но имаше и такви кои нервозата ја истурија во домашни услови и тоа, на телевизорот. Меѓутоа нервозата на овој навивач траеше подолго, што очигледно земаше се што ќе му дојде при рака за да го среди целосно телевизорот.
| | веќе видена | слични

Изминатите денови многу медиуми пишуваа дека она што е Алекс Фергусон за Манчестер јунајтед и Арсен Венгер за Арсенал, тоа е Диего Симеоне за Атлетико Мадрид. Поврзаноста е очигледана и покрај тоа што популарниот Чоло во Мадрид е „само“ седум години. Симеоне во Мадрид пристигна во декември 2011 година, оттогаш до денес, го предводеше клубот до шест пехари во осум финални натпревари, последниот „колчонерос“ го освоија во средата. foto: epa Мандатот во Атлетико, Чоло, го започна со трофеј во Лига Европа, во Букурешт 2012 година, во финалетобеше совладан Атлетик Билбао со 3:0. Следуваше титулата во УЕФА Суперкупот, победа над Реал во финалето на домашниот Куп и трето место на табелата во Примера. Следната сезона, 2013/2014 Чоло со својот Атлетико успеа да го разбие монополот на Реал И Барселона и да ја освои шампионската титула во Ла Лига. Прва за клубот по 1996 година, а член на таа генерација бил и актуелниот тренер Симеоне. Два пати Чоло го предводеше Атлетико и во финалето, во Лигата на шампионите, но не ...
| | веќе видена | слични

Јане Велковски имаше ексклузивна и несекојдневна можност да се дружи со Луис Фиго и Ерик Абидал во пресрет на финалето помеѓу Атлетико Мадрид и Олимпик Марсеј кое се одигра во Лион и заврши во корист на шпанците (3-0). Велковски, кој боледува од спинална мускулна атрофија е дел од проектот „Еднаква игра“ на европската куќа на фудбалот (УЕФА). Тој беше главна ѕвезда во специјалната фан зона, а УЕФА од дружењето на Јане со Фиго и Абидал сними специјално видео. Неодамна, Јане и неговата фамилија имаа ВИП третман на Олд Трафорд и дуелот на Манчестер Јунајтед со Севиља во Лигата на Шампиони го проследија на трибините помеѓу легендите на англискиот клуб, со што го крунисаа пријателството со францускиот репрезентативец Пол Погба.
| | веќе видена | слични

Атлетико Мадрид синоќа без поголеми проблеми со 3:0 го победи Олимпик Марсеј и тимот од главниот град на Шпанија се радуваше на трофејот во Лигата на Европа. Со оваа победа, само продолжи доминацијата на шпанските екипи во натпреварувањата на УЕФА. Во последните пет години, дури 13 од досегашните 14 трофеи завршија во витрините на шпански екипи. Во Лигата на шампионите Реал Мадрид има три титули во последните четири сезони. „Кралевите“ се радуваа во 2014, 2016 и 2017 година. И сезонава имаат шанса, бидејќи ќе бидат дел од финалето во Киев каде противник им е англискиот Ливерпул. Во 2015 година европски првак беше Барселона. Во Лигата на Европа, три години доминираше Севилја, која се радуваше во 2014, 2015 и 2016 година. Шпанската доминација лани ја прекина англискиот гигант Манчестер Јунајтед, но сезонава повторно трофејот е во Шпанија и тоа во витрините на Атлетико. Кога трофеите во ЛШ и ЛЕ се за шпански екипи, нормално е и пехарот во Суперкупот на Европа да оди во Шпанија. Реал Мадрид се радуваше во 2014, ...
| | веќе видена | слични

Атлетико Мадрид синоќа во финалето го победи Марсеј и го освои пехарот во Лига Европа. УЕФА денес на својот официјален сајт ги одбра најдобрите фудбалери во овогодинашната сезона во Лига Европа. Избрани се 18-те најдобри фудбалери, од кои со гласање ќе биде избран најдобриот тим во Лига Европа за сезоната 2017/18. Очекувано најмногу преставници, дури шест, има победниот во натпреварувањето Атлетико Мадрид. Голмани: Јан Облак (Атлетико), Руи Патрисио (Спортинг Лисабон) Дефензивци: Бонучи (Милан), Годин (Атлетико Мадрид), Лајнс (Салцбург), Луиз Густаво (Марсеј), Сар (Марсеј). Среден ред: Бруно Фернандес (Спортинг Лисабон), Кеита (Лајпциг), Коке (Атлетико Мадрид), Саул (Атлетико Мадрид), Габи (Атлетико Мадрид), Самасеко (Салцбург). Напад: Желсон Мартинс (Спортинг Лисабон), Гризман (Атлетико Мадрид), Имобиле (Лацио), Паје (Марсеј), Вернер (Лајпциг). Introducing the official #UEL squad of the season, as chosen by the UEFA Technical Observers https://t.co/ndnzVoOPBc pic.twitter.com/1MSuwB8aWW — #UELfinal ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 289 | | | веќе видена

Вработените во Министерството за здравство денеска се приклучија на акцијата – Администрацијата чисти со граѓанската организација „Не биди ѓубре“.Министерот за ...
сите 161 | | | веќе видена

Големата акција на МВР пред една недела , во која беа приведени 12 лица кои шверцувале оружје и дрога заврши со слобода на криминалните банди. Обвинителството ...
сите 83 | | | веќе видена

Смртниот биланс од ерупцијата на вулканот на новозеландскиот Бел остров се зголеми на 15 лица, откако полицијата соопшти дека уште една личност починала во ...
сите 137 | | | веќе видена

Според него реакцијата не се однесува на СДСМ, туку на фактот да не дозволат да се намали бројот на пратеници Албанци заради изборниот модел. – Вистина е дека ...
сите 141 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Атлетико ја потврди фаворитската улога и ја освои третата титула во Лига Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: