Сослушани двајца обвинети за „Монструм“, ново рочиште на 23 мај


Двајца од обвинетите во случајот Монструм кои се недостапни за судот престојуваат на Косово.. Ова на денешното рочиште го открија Агим Исмаиловиќ и Фејзи Азири. Во својот исказ на прашања од обвинителството одговорија дека комуницирале телефонски.. На главната расправа, Специјалните обвинители забележаа дека исказите на Исмаиловиќ и Азири се различни од претходно дадената одбрана.. Од Специјалното јавно обвинителство најавиа дополнителни докази за случајот. Монструм е повторно во судница откако Врховниот суд ги укина пресудите на пониските судови.
| | веќе видена | слични

„Бившиот директор на Бирото за јавна безбедност, Љупчо Тодороски-Радникот, ми го напиша исказот“, тврди Хаки Азири објаснувајќи дека бил под притисок што точно да каже пред истражниот судија во врска со петкратното убиство кај Смилковско, вака сведочеше трето овинетиот Азири. Според неговите зборови, Радникот „замешал“ прсти, за Азири да признае дека им помогнал на прво и второ обвинетиот Африм Исмаиловиќ и Алил Демири да избегаат во Косово. А по кои веќе 6-та година по ред Интерпол трага. На прашањето на судот, зошто тогаш дал еден исказ, а денес се премислил, истака дека таа изјава ја дал под притисок, закани и уцени од старна на полицијата. Стравувал за неговиот и животот на своите најблиски. Според неговите зборови, му бил понудел лажен идентитет, пари, па дури и засолниште во Холандија. Азири, вчера постојано повторуваше дека не се сеќава дали на 12 април 2012 година, се сретнал со Исмаиловиќ и Азири, иако како што вели тој во исказот за кој тврди дека е лажен , признал дека им помогнал, како и тоа дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со исказ на обвинетиот Хаки Азири денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжи судењето за случајот „Монструм" на Специјалното јавно обвинителство, за петкратното убиство кај Смилковско езеро на 12 април 2012 година.Азири денеска пред судот тврдеше дека делото го признал под притисок на полицијата и дека не се чувствува виновен. За денот на петкратното убиство денес пред судот Азири раскажа дека бил слободен граѓанин, дека иако работел како возач, тој ден му бил слободен па го искористил за работа во бавча.- Бев приведен на 1 мај и бев малтретиран. Јас до тој момент не знаев зошто ме приведоа. Ме тепаа и кажуваа дека сум го извршил убиството. Ме држеа се додека не научам што да кажам, кога ќе ме изнесат пред суд. На кого и да му го направеа тоа што мене ми го сторија, ќе признаеше не само убиство, туку што било, рече Азири во својот исказ.Тој пред судот потврди дека ги познава сите обвинети но негираше дека ги превезувал по извршениот масакар иако тоа претходно го признал пред јавен обвинител. СЈО побара на ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот директор на БЈБ - Љупчо Тодороски-Радникот му го напишал исказот на Хаки Азири, што точно да каже пред истражниот судија во врска со петкратното убиство кај Смилковско-вака сведочеше трето овинетиот Азири. Според неговите зборови, Радникот „замешал“ прсти, за Азири да признае дека им помогнал на прво и второ обвинетиот Африм Исмаиловиќ и Алил Демири да избегаат во Косово. А по кои веќе 6-та година по ред Интерпол трага. На прашањето на судот, зошто тогаш дал еден исказ, а денес се премислил, истака дека таа изјава ја дал под притисок, закани и уцени од старна на полицијата. Стравувал за неговиот и животот на своите најблиски. Според неговите зборови, му бил понудел лажен идентитет, пари, па дури и засолниште во Холандија. Азири, денес постојано повторуваше дека не се сеќава дали на 12 април 2012 година, се сретнал со Исмаиловиќ и Азири, иако како што вели тој во исказот за кој тврди дека е лажен , признал дека им помогнал, како и тоа дека Исмаиловиќ му рекол дека убиле човек. Денес ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На продолжението на денешното рочиште на кое судот го испитува обвинетиот Хаки Азири за предметот „Монструм“, обвинителката Фатиме Фетаи му посочи слика на нејзиниот мобилен телефон од Љупчо Тодоровски Радникот, поранешниот директор на БЈБ. Обвинетиот потврди дека тој е таа личност што му рекла дека сите судии и обвинители се нивни, па затоа мора да се придржува до напишаната изјава. „Радникот беше тој со повисок полициски чин кај кого ме однесоа во зградата во МВР, откако претходно бев држан во Кочани. Тој ми рече дека мора да ја потпишам веќе подготвената изјава за убиството и пред судот да го кажам тоа што го пишува на листот“, рече Хаки Азири на денешното судење. Азири тврди дека полицијата му ја подготвила изјавата, која тој ја даде за време на истрагата, односно кога посведочи за тоа како се случило петкратното убиство. Обвинетиот на прашање на Фетаи одговори дека тој комуницира со двајцата обвинети кои се во бегство во Косово, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, на „Вибер“.
| | веќе видена | слични

Екс-шефот на БЈБ Љупчо Тодоровски - Радникот вмешан во „Монструм“. Обвинетиот Хаки Азари тврди Радникот му го пишувал исказот. Тој на целодневното сведочење порача и дека на критичниот ден работел во бавча ,а за се што кажал денска е подготвен да оди на полиграф.
| | веќе видена | слични

Обвинетиот за велигденскиот масакр кај Смилковци Хаки Азири се предомисли – исказот кој го дал пред истражен судија не важел, тоа не биле негови зборови. На денот на убиството бил слободен и работел во бавча. Обвинетиот за велигденскиот масакр кај Смилковци Хаки Азири се предомисли – исказот кој го дал пред истражен судија не важел, тоа не биле негови зборови. На денот на убиството бил слободен и работел во бавча. Азири денеска одговараше на прашања на СЈО, но постојано ги менуваше исказите за местото каде бил на кобниот 12-ти април, кога се сретнал со останатите обвинети, но и дека бил физички и психички малтретиран. Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи побара во судот да биде пуштена и видео снимка од распитот на Азири кај истражен судија, па со ова беа побиени неговите тврдења дека за време на приведувањето бил претепан од полициските службеници, бидејќи немаше никакви видливи повреди. На прашање на судијата дали знае каде се наоѓа Смилковското Езеро, тој рече дека можеби знаел бидејќи неговиот чичко ...
| | веќе видена | слични

Азири: Радникот ми ја даде напишаната полициска изјава за Монструм Обвинетиот Хаки Азири во продолжението на судењето за „Монструм“, откако специјалната обвинителка Фатиме Фетаи на својот телефон му покажа фотографија од поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Љупчо Тодоровски – Радникот, рече дека тоа е инспекторот што му вршел притисок и му рекол дека сите судии и обвинители се нивни, па мора да застане зад изјавата што му била дадена да ја потпише. – Радникот беше тој со повисок полициски чин кај кого ме однесоа во зградата во МВР, откако претходно бев држан во Кочани. Тој ми рече дека мора да ја потпишам веќе подготвената изјава за убиството и пред судот да го кажам тоа што го пишува на листот – рече Хаки Азири на денешното судење. На прашањето од Фетаи, тој рече дека контактирал телефонски со бегалците Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, по кои се распишани меѓународни потерници. На првото продолжение од денешното рочиште, Хаки Азири, кој првично бил загрозен сведок, раскажа како на 1 мај 2012 ...
| | веќе видена | слични

На продолжението на денешното рочиште за петкратното убиство на кое судот го испитува обвинетиот Хаки Азири за предметот „Монструм", обвинителката Фатиме Фетаи му покажа фотографија на нејзиниот мобилен телефон од Љупчо Тодоровски Радникот, поранешниот директор на БЈБ. Обвинетиот Азири потврди дека тој е таа личност што му рекла дека сите судии и обвинители се нивни, па затоа мора да се придржува до напишаната изјава.„Радникот беше тој со повисок полициски чин кај кого ме однесоа во зградата во МВР, откако претходно бев држан во Кочани. Тој ми рече дека мора да ја потпишам веќе подготвената изјава за убиството и пред судот да го кажам тоа што го пишува на листот", рече Хаки Азири на денешното судење.И Азири како и претходните двајца обвинети, пред судот рече дека контактирал телефонски со бегалците Алил Демири и Африм Исмаиловиќ по кого се распишани меѓународни потерници.
| | веќе видена | слични

Над 2 часа трае рочиштето на кое петтообвинетиот во „Монструм“, Хаки Азири говореше што правел на критичниот ден кога се случило убиството. „Имав слободен ден и не работев. Ја садев бавчата”, им рече Азири на судиите. Тој потврди дека се сретнал во Арачиново со обвинетиот Алил Демири претпладнето. Се познавал и со останатите обвинети. На прашање на судијата, тој потврди дека имал 2 или 3 телефони и дека тогаш не знаел каде се наоѓа Смилковското Езеро. Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи побара да биде прочитан исказот кој го дал пред истражниот судија Владимир Туфегџиќ, а кој подоцна рекол дека го повлекува поради притисоци. На записникот од 2 мај 2012 година, Хаки Азири признал дека со својот автомобил „мазда 626“ го однел Африм Исмаиловиќ до последната постојка на 9-ка во Топанско поле и го оставил на паркингот во близината. Исмаиловиќ влегол во црвената „опел омега“ со црвена боја, автомобилот кој полицијата го пронајде четири дена по убиството, на 10 километри од Смилковското Езеро. Хаки Азири потоа околу ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 289 | | | веќе видена

Вработените во Министерството за здравство денеска се приклучија на акцијата – Администрацијата чисти со граѓанската организација „Не биди ѓубре“.Министерот за ...
сите 162 | | | веќе видена

Големата акција на МВР пред една недела , во која беа приведени 12 лица кои шверцувале оружје и дрога заврши со слобода на криминалните банди. Обвинителството ...
сите 83 | | | веќе видена

Смртниот биланс од ерупцијата на вулканот на новозеландскиот Бел остров се зголеми на 15 лица, откако полицијата соопшти дека уште една личност починала во ...
сите 137 | | | веќе видена

Според него реакцијата не се однесува на СДСМ, туку на фактот да не дозволат да се намали бројот на пратеници Албанци заради изборниот модел. – Вистина е дека ...
сите 141 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сослушани двајца обвинети за „Монструм“, ново рочиште на 23 мај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: