Мицкоски ќе тужи ако не му се извинат за обвинувањата за криминал


Христијан Мицкоски му постави рок од два дена актуелниот директор на ЕЛЕМ Драган Миновски да му се извини за обвинувањата за криминално работење додека тој беше директор на државната енергетска компанија. – Затоа колега Миноски ќе имате период од 48 часа да испратите јавно извинување за сите клевети и навреди што ги изнесовте денес, а притоа му нанесовте штета на мојот углед и чест или во спротивно се што изнесовте денес ќе мора да го докажувате низ судска постапка. Одите во погрешен правец и ве советувам пола од енергијата која ја трошите да ме извалкате со невешто читање на напишани соопштенија да сработите нешто за доброто на татковината, за граѓаните за ЕЛЕМ – пишува Мицкоски. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ исто така вели дека Миновски на прес конференцијата признал дека ЕЛЕМ произведува 10 отсто помалку електрична енергија споредено со истиот период лани. – Имаат прелив и притоа губат значителни количини електрична енергија и немаат развојна политика. Миноски со лаги, клевети и измислени тези упатени кон ...
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ преку договор склучен во четири очи се фатени во милионски криминал со државни пари во АД ЕЛЕМ.СВ-Инвест и РЕК Битола имаат склучено договор за ангажирање на работници по цена од 197 денари од час по работник, но на работниците им исплаќа само по 75 денари од час, што се потврдува и од уплатниците на работниците со кои располагаме, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.Според партијата, СДСМ и раководството на АД ЕЛЕМ треба да одговорат каде завршуваат над 13 милиони денари од 21 милионскиот договор за ангажирање на работници, склучен во четири очи помеѓу РЕК Битола и СВ – Инвест. Дали овие пари наменети за работниците завршуваат во нечии приватни џебови и за која намена?„Дали токму тоа беше причината за да се поништи транспаренттната и редовна постапка и да се склучи 21 милионскиот договор во четири очи со фирмата СВ – Инвест? Јавноста се уште чека одговор и зошто фирмата СВ-Инвест ќе добива 197 денари за работник по час, за услуга за која претходно беше наплаќано само 120 денари. Што се смени за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Може да се кажува сè и сешто, но колку навистина Владата создава и инвестира во капитални проекти кажуваат најдобро бројките, а тие се поразителни. За цели 2 месеци има само 4 отсто капитални инвестиции од предвидената динамика за цела година, што е очајно слабо ниво. Но, од Владата не им е проблем што не ја кажуваат вистината. Погледнете каква замена на тези. Прво премиерот велеше дека ќе имало раст од 5 осто годишно на економијата, а вчера вели дека цел му била 4 осто раст. Мислат дека народот има слаба меморија. Еден отсто, еден, но и за тој да се излаже, намали, но вистинскиот проблем е што ниту тие 4 отсто ќе ги достигнат, затоа што минатата година економијата беше нула отсто раст, а Светска Банка и ММФ имаат двојно помали прогнози за оваа година од оние на Заев, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за Во поглед на инвестициите во инфраструктура, Мицкоски вели дека она што го презентираше премиерот Заев е започнато како инвестиција од времето на ВМРО-ДПМНЕ, и тој ги охрабрува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Темната страна во новата историја на Македонија има назив, име и презиме а тоа се ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски. Во историјата на Македонија не постои потемно поглавје од 11 годишното криминално и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се трошеа за остварување на криминални интереси, човековите права беа погазувани, а Македонија беше изолирана и заробена држава“, одговори СДСМ преку соопштение на изјавите на опозицискиот лидер Мицкоски. „Тоа темно поглавје после 11 години е завршено, граѓаните избраа промени, Македонија заврте светла страница на иднината, напредокот, заедништвото. Граѓаните ја живеат светлата страна и не сакаат некој да ги враќа во назад, во темното минато. Очигледно дека Христијан Мицкоски нема капацитет да ја промени ВМРО-ДПМНЕ во вистинска демократска партија и затоа продолжува да оди по стапките на неговиот претходник Никола Груевски. Затоа денеска ВМРО-ДПМНЕ со Мицковски не може политички да се идентификува со напредните, демократски сили во општеството. Прашање е ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Лажните вести на ВМРО-ДПМНЕ достигнаа очајно ниво, опозициската партија се загуби во сопствените лаги, вчера зборуваше едно денеска друго. ВМРО-ДПМНЕ дефинитивно се загуби во лажните вести што секојдневно ги создава и пласира, реагира СДСМ на изјавата на Орце Ѓорѓиевски кој побара од власта да одговори каде завршуваат околу 2/3 од парите од 21 милионскиот договор за ангажирање на работници, кој е, како што рече, склучен во четири очи помеѓу РЕК Битола и СВ – Инвест. „Вчера, ВМРО ДПМНЕ тврдеше дека на работниците од споменатата компанија им се плаќа по 97 денари за час работа, а денеска велат 75 денари за час работа. Утре може да очекуваме трета лажна бројка. Се покажува дека ширењето на лажни вести во ВМРО-ДПМНЕ достигна очајно ниво“, велат од СДСМ. Таквото паушално изнесување на едни инфрмации вчера, поинакви информации денеска, се додава во реакцијата, само потврдува дека опозициската партија не е заинтересирана за реалната состојба туку дека ширањето лажни вести е нивната единствена цел и стратегија. ...
| | веќе видена | слични

Македонија мора да рече „не“ на сето ова што се случува, на изместените критериуми, на неправдите, вели Мицкоски. Според него, Заев станува дел од темната страна на македонската историја. „Монструм“ е случај кој станува црно петно за тоа до каде може да се за да се добијат политички поени и колку болно може да се манипулира со чуствата на граѓаните и пред сè со родителите на убиените деца, коментира лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за „Курир“. -Ова е црн пример како може да се помине границата и да се тргува со чувствата на луѓето само за да се добијат политички поени. Гледаме случај кој е дел од Тиранската платформа од која формано се откажаа, ама неформално ревносно ја исполнуваат. Сепак политиката мора да има морал и граници. Поради ваквото однесување Зоран Заев ја девалвира и позицијата политичар. Овој политичар одлучува за прашања што значат државен интерес, вели Мицкоски. Во однос на прашањето за името, Мицкоски вели дека „она што за ...
| | веќе видена | слични

Имаме една состојба каде опозицијата исто како и остатокот од јавноста се информира од интервјуата на првите луѓе на Владата, министрите од грчка и македонска страна. Но, преговори најмалку се водат преку интервјуа каде јавноста треба да се стави во улога на одгатнувач на секогаш мистериозниот оптимизам кој што постои меѓу двете страни. Падни-стани. Тоа е пресериозен процес за да се препушти на сето ова. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во интервју за КУРИР, одговарајќи на прашањето: Заев повторно изрази оптимизам за името, кои се вашите очекувања? -Што се однесува до самата суштина, можам да кажам дека ниту сум запознаен од владата со грчката спогодба која била испратена, ниту со нацрт спогодбата пратена од наша страна. Ниту нивната содржина ниту намената со која тие се разменија. Оттука Владата игра целосно соло за ова едно прашање за кое опстојува оваа влада, но и со тоа и нашиот кредибилитет и право да не се согласиме со нешто кое може да биде понудено и договорено од владата, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Политичкиот терор станува основа на делување на власта на СДСМ. Картелот на власта ги држи полугите, додека во позадина се одвива колективен грабеж кој е полош и од транзицијата. Ќе ги поразиме, со труд и план. Имаме план за да ја извадиме државата од криза и да ја вратиме на здрави основи, вели во интервју за Курир претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој нагласува дека во политиката има национален колапс, дека во економијата цунами и тоа се пресликува во повеќе сфери. Единствените проекти со кои власта се фали, подвлекува Мицкоски, се оние кои ги наследија од ВМРО-ДПМНЕ, и додава дека и тоа не е спорно, нека се фалат, ама и нив не ги завршуваат. Коментирајќи го случајот „Монструм“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека единственото што мора да се направи е да одговараат убијците, и тука нема алтернатива. – Секоја црна пропаганда на Зоран Заев му се враќа како бумеранг и станува негов противник. Ова е црн пример како може да се помине границата и да се тргува со чувствата на луѓето само за да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Власта да одговори каде завршуваат околу 2/3 од парите од 21 милионскиот договор за ангажирање на работници, склучен во четири очи помеѓу РЕК Битола и СВ – Инвест, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.-Според информации кои доаѓаат до нас СВ-Инвест која со РЕК Битола има склучено договор за ангажирање на работници по цена од 197 денари од час по работник, на работниците им исплаќа само по 75 денари од час. Или тоа е 1/3 од парите кои ги добиваат по работник. Овие уплатници го потврдуваат токму она за што говориме. На оваа уплатница стои сумата која што еден работник ја земал во текот на еден работен месец, вели Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Во интервју за КУРИР претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека единственото што мора да се направи е да одговараат убијците, и тука нема алтернатива. -Секоја црна пропаганда на Зоран Заев му се враќа како бумеранг и станува негов противник. Ова е црн пример како може да се помине границата и да се тргува со чувствата на луѓето само за да се добијат политички поени, вели Мицкоски. КУРИР: Актуелен е случајот „Монструм“, очекувате ли правдата да биде задоволена? -Не е прашањето дали јас очекувам или не, единственото што мора да се направи е да одговараат убијците, и тука нема алтернатива. Секоја црна пропаганда на Зоран Заев му се враќа како бумеранг и станува негов противник. Прво тој кажа дека има информации за тоа кои се убиците, директно градејќи впечаток дека овие што се осудени не се убијците, тогаш тоа му одговраше бидејќи не беше власт тоа време. Се среќаваше со родителите, им читал транскрипти, за откако да дојде на власт сè да заборави, напротив се ослободија оние кои веќе еднаш беа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 497 | | | веќе видена

Средбата со обвинителката е на иницијатива на Милошоски  откако тој минатата недела во Собранието објави снимени разговор помеѓу лидерот на СДСМ Зоран Заев и ...
сите 125 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 224 | | | веќе видена

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, вчера во Брисел му покажа на техничкиот премиер Оливер Спасовски каде ќе биде поставено македонското знаме пред ...
сите 313 | | | веќе видена

Сашо Орданоски, новинар кој порано работеше во некогашната телевизија 1ТВ на Бојан Јовановски кој е обвинет во аферата Рекет, вели дека досега Јавното ...
сите 420 | | | веќе видена

Недостигот на обрасци за пасоши е стрес за многу македонски работници кои си обезбедиле работа во странство и треба да заминат надвор од државата.Овие денови ...
сите 132 | | | веќе видена

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти локалната здравствена ...
сите 265 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски ќе тужи ако не му се извинат за обвинувањата за криминал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: