Гутереш до Заев: Ја имате поддршката на ОН за стратешките евро-атлантски цели

„Македонија е еден од најпозитивните примери за меѓукултурен, меѓурелигиски и меѓуетнички соживот. Ја цениме улогата што ја има вашата држава во регионот како фактор што го помага разбирањето и дијалогот меѓу државите. Македонија има голема поддршка од ОН и таа ќе продолжи и во иднина“, порача генералниот секретар на ОН, Гутереш, на средбата со премиерот Заев. Гутереш додаде дека е важно Република Македонија да обезбеди развој и да ги постигне милениумските развојни цели. Тој изрази охрабрување за надминување на спорните прашања во насока на обезбедување на стратешките евро-атлантски цели на Македонија. Заев соопшти дека Владата е силно посветена на потребните реформи за квалитетен живот на граѓаните и за отворање на перспективите на државата. „Водиме инклузивни политики, ја градиме Македонија во едно општество за сите граѓани низ мултиетничка кохезија, развиваме добри односи со соседите, градиме пријателства на меѓународен план и се надеваме дека со тоа даваме позитивен пример за целиот регион“, рече ...
| | веќе видена | слични

Според МНР, потпишувањето на овој документ претставува потврда за цврстата и недвосмислена поддршка на Холандија за реформските активности на македонската Влада и дополнителен поттик за остварувањето на стратешките определби на Република Македонија за отпочнување пристапни преговори со Европската Унија и членство во НАТО. - За кратко време покажавте големо лидерство во враќањето на Македонија на европскиот пат, изјави Кундерс по самото потпишување на Декларацијата, на што Димитров возвратил „Не’ охрабрува што Холандија, земја што толку високо го поставува владеењето на правото, ја препозна нашата цврста решеност да изградиме вистинска европска демократија во Македонија“, се наведува во соопштението на МНР. Преку Декларацијата двете земји ќе продолжат со унапредувањето на заемната соработка за промовирање на доброто владеење, владеењето на правото, судството, борбата против корупцијата, основните човекови права, независните медиуми и социјалната кохезија. Македонија и Холандија ја потврдуваат и заемната ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за надворешни работи Никола Димитров и неговиот холандски колега Берт Кундерс денеска во Хаг потпишаа Декларација за партнерство и соработка меѓу Република Македонија и Кралството Холандија. Според МНР, потпишувањето на овој документ претставува потврда за цврстата и недвосмислена поддршка на Холандија за реформските активности на македонската Влада и дополнителен поттик за остварувањето на стратешките определби на Република Македонија за отпочнување пристапни преговори со Европската Унија и членство во НАТО. - За кратко време покажавте големо лидерство во враќањето на Македонија на европскиот пат, изјави Кундерс по самото потпишување на Декларацијата, на што Димитров возвратил „Не' охрабрува што Холандија, земја што толку високо го поставува владеењето на правото, ја препозна нашата цврста решеност да изградиме вистинска европска демократија во Македонија", се наведува во соопштението на МНР. Преку Декларацијата двете земји ќе продолжат со унапредувањето на заемната соработка за промовирање на ...
| | веќе видена | слични

Денес потпишав Декларација за партнерство и соработка меѓу Република Македонија и Кралството Холандија. Охрабрува што Холандија, земја што толку високо го поставува владеењето на правото, ја препознава нашата цврста решеност да изградиме вистинска европска демократија и да се вратиме на европскиот пат.
| | веќе видена | слични
3 копии

На маргините од генералната дебата на Генералното собрание на ОН, министерот Димитров, вчера во Њујорк во улога на претседавач со САД-Јадранската повелба, организираше работен ручек за министрите за надворешни работи на членките и набљудувачите на Повелбата, со учество на американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Азија, Хојт Брајан Ји. Настанот следуваше по одржувањето на специјалниот состанок на шефови на Влади и држави на членките и набљудувачите на САД-Јадранската повелба, што се одржа на 2 август оваа година во Подгорица. Фокусот на отворените и пријателски разговори беше ставен во евро-атланските аспирации и интеграции и напорите за проектирање стабилност. Истиот ден, МНР Димитров оствари и повеќе билатерални средби и тоа со: МНР на Естонија Свен Миксер, МНР на Ирска Симон Ковени, со претставници на меѓународната невладина организација – Американскиот Еврејски Комитет и со Администраторот на УНДП А. Штајнер. За време на средбите, министерот Димитров ги запозна соговорниците со новиот ...
| | веќе видена | слични

Македонија денес повторно е демократија, исправена на патот на ЕУ и НАТО, каде што припаѓа, истакнал премиерот Зоран Заев во обраќањето на Универзитетот Колумбија на тема „Свеж старт на Балканот: Демократско обновување и еколошко обновување на линија на Одржливи Развојни Цели“. „Можни се одржливи решенија за прашањата и областите важни за граѓаните. Ние научивме многу од политичката криза, од којашто излеговме помудри, дека само заедно, со вклучување на сите во општеството, секој да биде дел од решението и со трпение, може да се постигне посакуваната цел“ - рече Заев. Заев посочил дека новата Влада ја отворила Македонија во земја на можности за сите за да се постигнат стратешките цели, економски развој и евро-атлантски перспективи. „Македонија е насочена кон одржливи решенија и евро-атлантска иднина, а светот препознава во Република Македонија земја на развојот“- вели Заев. Премиерот додава дека новата Влада ги отворила вратите за интензивна соработка со соседите и со земјите пријатели на Македонија од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонија денес повторно е демократија, исправена на патот на ЕУ и НАТО, каде што припаѓа. Новата Влада ја отвори Македонија во земја на можности за сите, за граѓаните, цивилното општество и граѓанскиот сектор, политичките партии, за заедно да ги постигнеме стратешките цели, економски развој и евро-атлантски перспективи. Ова го истакна премиерот Зоран Заев во обраќањето на Универзитетот Колумбија на тема „Свеж старт на Балканот: Демократско обновување и еколошко обновување на линија на Одржливи Развојни Цели“, во организација на УНДП и Швајцарската агенција за развој и соработка, соопшти денеска владината прес-служба. – Можни се одржливи решенија за прашањата и областите важни за граѓаните. Ние научивме многу од политичката криза, од којашто излеговме помудри, дека само заедно, со вклучување на сите во општеството, секој да биде дел од решението и со трпение, може да се постигне посакуваната цел. Македонија е насочена кон одржливи решенија и евро-атлантска иднина, а светот препознава во Република Македонија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на маргините од на 72-то Генерално собрание на ОН, вчера во Њујорк, во својство на претседавач со САД-Јадранската повелба, организираше работен ручек за министрите за надворешни работи на членките и набљудувачите на Повелбата, на кој присуствуваше и американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Азија, Хојт Брајан Ји, соопшти денеска МНР.Настанот следуваше по одржувањето на Специјалниот состанок на шефови на влади и држави на членките и набљудувачите на САД-Јадранската повелба, што се одржа на 2 август оваа година во Подгорица. Фокусот на разговорите беше ставен во евро-атланските аспирации и интеграции и напорите за проектирање стабилност.Истиот ден, МНР Димитров имаше и повеќе билатерални средби со: шефовите на дипломатиите на Естонија Свен Миксер, на Ирска Симон Ковени, со претставници на меѓународната невладина организација - Американскиот Еврејски Комитет и со Администраторот на УНДП А. Штајнер.За време на средбите, министерот Димитров ги ...
| | веќе видена | слични

Настанот следуваше по одржувањето на Специјалниот состанок на шефови на влади и држави на членките и набљудувачите на САД-Јадранската повелба, што се одржа на 2 август оваа година во Подгорица. Фокусот на разговорите беше ставен во евро-атланските аспирации и интеграции и напорите за проектирање стабилност. Истиот ден, МНР Димитров имаше и повеќе билатерални средби со: шефовите на дипломатиите на Естонија Свен Миксер, на Ирска Симон Ковени, со претставници на меѓународната невладина организација - Американскиот Еврејски Комитет и со Администраторот на УНДП А. Штајнер. За време на средбите, министерот Димитров ги запозна соговорниците со новиот моментум во домашната и надворешната политика и силната решеност да се успее на патот кон стабилност, прогрес и интеграција во клубот на развиените демократии. Притоа ги информираше и за свежиот позитивен динамизам од македонска страна кон соседите, водени од максимата дека регионот или заеднички ќе се издигне и успее, или пак заеднички ќе падне на испитот. Со ...
| | веќе видена | слични

Придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров, во Њујорк се сретнав со Фан Бин Мин, заменик премиерот на Социјалистичка Република Виетнам. „Република Македонија е интересна земја за СР Виетнам. Сакаме да ја зголемиме економската соработка, како и да ги развиеме односите меѓу двете држави", рече заменик премиерот на Виетнам, Фан Бин Мин, кој најави и можност за понуда на стипендии за образование за студенти од Македонија. На средбата разменивме покани за обострани посети на делегации на двете земји, на највисоко политичко ниво, со цел да се унапредат економската соработка, трговската размена и областите од важност за подобрување на животот на граѓаните на двете држави.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев не сака да го сфати сериозно францускиот претседател Емануел Макрон од проста причина што Македонија и да го помине процесот на притстапни ...
сите 899 | | | веќе видена

Присуството на пет лидери од албанскиот блок на лидерската средба кај Претседателот Стево Пендаровски ја покажа сликата колкава е поделеноста кај партиите на ...
сите 437 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама не го прифати барањето на опозицијата за оставка и нови избори, откако Албанија не доби датум за почеток на преговори со ...
сите 899 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 11 | | | веќе видена

На денешниот состанок на неговиот кабинет во Белата куќа, Трамп рече дека се чини дека се придржува до договорената петдневна пауза во турската офанзива против ...
сите 565 | | | веќе видена

Вчера во 16.55 часот на магистралниот пат Охрид– Кичево, во близина на крстосница со регионален пат за Битола, патничко возило „југо“, со кичевски регистарски ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гутереш до Заев: Ја имате поддршката на ОН за стратешките евро-атлантски цели

Од:
До кого (е-маил):
Порака: