НБА шампионите одбија да одат во Белата куќа!


Вориорс ги победија Кливленд со 129:120 во понеделникот навечер за да победат со 4:1 во финалната серија за втора титула за тимот од Калифорнија во последните три години. Вориорс присуствуваа на церемонијата по титулата во 2015 кога претседател беше Барак Обама, а истото го направија и Кавс минатата година. Ова доаѓа откако неколку членови на НФЛ-шампионите Њу Ингланд Патриотс одбија да одат во Белата куќа оваа година, поради политички причини.
| | веќе видена | слични

Така барем пренесува ЕСПН... После десет години играње во НБА лигата, најкорисниот играч на финалето на плеј-офот во ќе ја искористи можноста да стане слободен агент. А тоа согласно со новиот колективен договор во НБА, индиректно значи дека Кевин Дурент ќе заработи четири милиони долари помалку отколку оваа година, се со цел да му олесни на клубот во обидот да биде продолжена соработката со Андре Игудала. Како наведува овој добро информиран извор, се наведува на тоа дека Дурент ќе договори соработка со Вориорс на „една плус една" година. Тој ги предводепше „воините од Оукленд", во финалето против Кливленд до втората титула во последните три сезони. Неговата одлука да стане слободен играч би требало да значи дека дека најважните играли од оваа шампионска екипа (Кари, Томпсон, Игудала, Грин и Дурент) ќе остане на истото место и во наредната сезона.
| | веќе видена | слични
4 копии

Ѕвездата на Голден стејт, Кевин Дурент од 1 јули ќе се стане слободен агент, но според ЕСПН, тој нема да го напушти клубот. Најдобриот играч на финалната серија, по десет години во лигата, ќе ја искористи можноста да стане слободен играч, што значи дека ќе заработи четири милиони долари помалку од она што го доби оваа сезона. Дурент се решил на ваков чекор за клубот да може да го продолжи договорот со Андре Игудала. Според истиот извор, Дурент ќе договори соработка со Голден стејт на една плус една година. Неговата одлука да остане во клубот, според познавачите, ќе ги натера и другите ѕвезди (Кари, Томпсон, Грин) да останат во шампионскиот тим.
| | веќе видена | слични

Кевин Дурант нема да го продолжи договорт со Голден Стејт на уште една година за 28 милиони евра. Тој на 1.јули ќе стане слободен агент, но ќе остане во редовите на Вориорс, потпишувајќи соработка за помал износ од максималниот договор на кој има право како ветеран. Освојувачот на МВП наградата во годнешното НБА финале ќе зема 4 милиони долари помалку следната сезона, за да им овозможи на челниците на тимот да потпишат нов договор со Андре Игудала и Шон Ливингстон. Доаѓањето на Дурант во Голден Стејт минатото лето му овозможи на клубот да направи цврст тим кој ја овои НБА лигата, со победата над Кливленд Кавалирс по пет дуели во финалната серија од плеј-офот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Актуелниот НБА шампион, Голден стејт, беше поздравен од илјадниците фанови во својот град кои им ја честитаа втората титула во последните три сезони во најсилната кошаркарска лига Секој кошаркар од ѕвездениот тим на свој начин ја прослави титулата - Стеф Кари трчаше околу трофејот Лери О'Брајен, Кевин Дурент се возеше со друг автобус заедно со својата мајка, Дрејмонд Грин, фрлаше стрели кон постер на Леброн Џејмс. "Воините" во 2016 година беа поразени во финалето од годинешниот Кливленд, но експресно успеаја да ја вратат титулата во Оукленд. Овој тим во 2019 година ќе се пресели во арената во Сан Франциско, но тренерот на Голден стејт, Стив Кер, изјави дека и покрај тоа Оукленд ќе остане единствениот град на "воините". Окленд ни претставува се во животот. Овде има луѓе од различна раса, боја, религија, желба, но сите веруваат во една љубов, таа кон Голден стејт, емоционално се изјасни Кер.
| | веќе видена | слични

Околу еден милион навивачи на Голден Стејт се собраа во Оукленд да го поздрават новиот НБА првак. Дурант, Кари и другарите се забавуваа, а фановити ги извикуваа нивните имињиа. Голден Стејт стигна до втората титула во историјата по победата над Кливленд со 4-1.
| | веќе видена | слични

Околу еден милион навивачи во Оукленд излегоа за да ги поздрават новите НБА прваци, играчите на Голден Стејт. „Воините“ се искачија на тронот во НБА лигата, откако со 4:1 во победи го победија Кливленд. За Голден Стејт ова е втора титула во последните три сезони, повторувајќи го успехот од 2015 година.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Голден Стејт е новиот шампион оваа сезона во НБА лигата… Во финалната серија со конечен резултат 4:1 го совлада досегашниот бранител на титулата, Кливленд. Во петтиот натпревар во Оукленд Вориорси со 129:120 беа подобри од Кавалирси и на тој начин се реваншираа за минатогодишниот пораз. За нив ова е петти трофеј во историјата, а втор во последните три години. За најкорисен играч (МВП) беше прогласен Кевин Дурент од Голден Стејт кој за прв пат дојде до шампионскиот прстен. Токму во последниот дуел беше одличен со 39 поени, пет помалку забележа Стеф Кари, потоа Андре Игудала додаде 20, а кај Кавалирси првата ѕвезда ЛеБрон Џејмс постигна 41 кош. „Кралот“ од друга страна во својата кариера го загуби своето петто финале. Воедно на вториот видео запис погледнете ги најдобрите пет потези од мечот во чиј избор на првото место се наоѓаат популарните „воини“. Уживајте:
| | веќе видена | слични
3 копии

Новите шампиони во НБА лигата, Голден Стејт Вориорс, ги демантираа информациите дека го одбиле приемот кај претседателот Доналд Трамп. Клубот соопшти дека тие сè уште не добиле покана од Белата куќа. „Сè уште не сме добиле покана, а одлуката ќе ја донесеме кога и доколку биде потребно“, соопштија од клубот. Медиумите во вторникот ја пренесоа информацијата дека играчите на Голден Стејт на тајно гласање решиле да не одат на приемот кај контроверзниот американски претседател. Голден Стејт пред две дена ја освои титулата во НБА лигата, втора во последните три години, откако славеа со 4-1 во финалната серија против Кливленд.
| | веќе видена | слични

Сопственикот на „Воините", Џо Лејкоб порача дека Голден Стејт е подготвен да плати „колку и да треба" со цел да ја задржи ѕвездата Стеф КариПлејмејкерот, кој е еден од клучните играчи во Голден Стејт, во моментов заарботува 12.1 милиони долари по сезона, односно многу помалку во однос на другите НБА ѕвезди.Но летово Стеф Кари може да добие максимален пет годишен договор вреден околу 207 милиони долари, најголем во историјата на НБА.Голден Стејт не се плаши од оваа сума, и сопственикот на клубот, Џо Лејкоб порачува: „Ќе сториме се што треба за да го задржиме Стеф и тој да биде среќен тука“.„Знам дека тој сака да остане тука, а и ние сакаме тој да продолжи во Голден Стејт“.„Па не гледам никаков проблем“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 627 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 135 | | | веќе видена

Дваесет и девет годишниот Илија Блажевски и годинава го вади светиот крст кој беше положен од железниот мост во реката Вардар. Тој по втор пат го вади крстот ...
сите 333 | | | веќе видена

Кривичните пријави против претседателот на Собранието, заменикот секретар на Собранието и до директорот на „Службен весник“ се безпредметни, изјави пратеникот ...
сите 247 | | | веќе видена

За жал, ете се случи да предвреме господинот Кекеновски да поднесе практично претставка во Уставниот суд за оценка на уставноста за Законот за јазиците, ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБА шампионите одбија да одат во Белата куќа!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: