2 копии

Нова верзија на гаранцијата што треба на Иванов да му ја гарантира унитарноста за да го додели мандатот е на маса. Извори на тВ 24 велат дека таа може да биде финална доколку за неа позитивно се изјасни Иванов утре. Доколку е неприфатлива повторно за шефот на државата тогаш консултациите меѓу двата кабинета ќе продолжат иако рокот истекува. Шефот на државата в четврток вечер патува еден ден пред да истече рокот за доделување на мандатот. Извори од претседателската вила велат дека работата кај последната верзија запнала околу инсистирањето на Иванов во гаранцијата да стои и откажување од т.н тиранска палтформа што било неприфатливо за социјалдемократите , бидејќи повториле дека таква платформа нема. Сепак што, колку и каде конкретно е заглавен текстот и дали може да ссе очекува договор никој не сака да прогнозира. Официјално од кабинетот на Иванов молчат. Од Бихачка само повторуваат дека Иванов има доволно аргументи да го даде мандатот. „Реафирмацијата на програмата на новата влада на унитарна ...
| | веќе видена | слични
25 копии

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска и утре ќе престојува во работна посета на Руската Федерација.Претседателот Иванов е одликуван со наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори" за 2016 година, што ќе му биде врачена од Патријархот на Руската православна црква, Кирил на свечена церемонија која ќе се одржи денеска во храмот „Христос Спасител" во Москва.Престижната меѓународна награда која му се доделува на претседателот Иванов претставува признание на неговите заложби во зајакнување на меѓу-православните односи, улогата на религијата во општеството и воспоставување, односно јакнење на принципите на верска толеранција. Наградата ја доделува Меѓународната општествена Фондација за единство на православните народи, за извонредна дејност во зацврстување на единството на православните народи и за утврдување и промовирање на христијанските вредности во животот и општеството. Носители на наградата за 2016 година, покрај претседателот Иванов, се и поглаварот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска (23 мај 2017 година, вторник) и утре (24 мај2017 година, среда) ќе престојува во работна посета на Руската Федерација. Претседателот Иванов е одликуван со наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори” за 2016 година, што ќе му биде врачена од Патријархот на Руската православна црква, Кирил на свечена церемонија која ќе се одржи денеска – 23 мај 2017 година во храмот „Христос Спасител” во Москва. Престижната меѓународна награда која му се доделува на претседателот Иванов претставува признание на неговите заложби во зајакнување на меѓу-православните односи, улогата на религијата во општеството и воспоставување, односно јакнење на принципите на верска толеранција. Наградата ја доделува Меѓународната општествена Фондација за единство на православните народи, за извонредна дејност во зацврстување на единството на православните народи и за утврдување и промовирање на христијанските вредности во животот и општеството. Носители на наградата за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот Иванов е одликуван со наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори" за 2016 година, што ќе му биде врачена од Патријархот на Руската православна црква, Кирил на свечена церемонија која ќе се одржи денеска во храмот „Христос Спасител" во Москва. Престижната меѓународна награда која му се доделува на претседателот Иванов претставува признание на неговите заложби во зајакнување на меѓу-православните односи, улогата на религијата во општеството и воспоставување, односно јакнење на принципите на верска толеранција. Наградата ја доделува Меѓународната општествена Фондација за единство на православните народи, за извонредна дејност во зацврстување на единството на православните народи и за утврдување и промовирање на христијанските вредности во животот и општеството. Носители на наградата за 2016 година, покрај претседателот Иванов, се и поглаварот на Коптската црква, Патријархот Тавардос Втори и градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. Иванов денеска ќе оствари ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска и утре престојува во работна посета на Руската Федерација, каде ќе прими меѓународна наградата, а воедно ќе има средба и со претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. Претседателот Иванов е одликуван со наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори” за 2016 година, што ќе му биде врачена од Патријархот на Руската православна црква, Кирил на свечена церемонија која ќе се одржи денеска во храмот „Христос Спасител” во Москва. Директно од Москва, известуваат уредникот Гоце Михајлоски и снимателот Дени Младеновски.
| | веќе видена | слични

Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for СДСМ достави предлог до собранието за укинување на екстерното по скратена постапка Категорија: Македонија
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, го поздрави доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Бушати напиша на Твитер:„Честито Зоран Заев за добиениот мандат за формирање нова влада. Албанија е спремна ја поддржи Македонија на секое поле“. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ денеска ќе го достави до Собранието предлогот за измени во Законот за образование, рече пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев, на денешната прес-конференција. – Ветивме дека меѓу нашите први промени ќе биде укинувањето на штетниот проект наречен екстерно тестирање. Сакаме да ги заштитиме родителите и професорите од овој таканаречен проект, кој покажа негативни резултати – рече Богоев. Тој рече дека ќе ги мотивираат учениците и училиштата не преку казни туку преку награди да се вложуваат повеќе и да покажуваат подобри резултати. – Огромен број граѓани го поддржаа овој наш предлог поради стресот што го доживуваат учениците и родителите, но и професорите, кои се под постојан стрес да не бидат казнети – рече Богоев.
| | веќе видена | слични

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати денескапреку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Честито Зоран Заев за добиениот мандат за формирање нова влада. Албанија е спремна ја поддржи Македонија на секое поле“, твитна Бушати
| | веќе видена | слични

Зоран Заев кандидатот за премиер на Македонија, во интервју за српски курир, прво после добивањето на мандат за состав на нова влада од претседателот Иванов, вели дека тоа е порака дека непријатностите во Македонија завршуваат. „Доаѓа ново време, време на реформи и наш брз пат за рамноправно членство во ЕУ и НАТО“, вели Заев. Запрашан дали тоа значи дека Македонија излегува од политичката криза во која се наоѓаше последните неколку години Заев вели: „Чинот на давање мандат е почеток на завршување на политичката криза во Македонија, убеден сум. Се надевам дека предлогот за состав на влада парламентот ќе ја даде за десет дена, можеби дури и за помалку. До крајот на месецот ќе имаме нова реформска влада. Сакам соработка со идната опозиција, таа ни треба. Заедно треба да ги донесуваме законите, за кои е потребно двотретинско мнозинство. Драго ми што сите заедно сме на нашата агенда за полноправно членство во ЕУ и НАТО. Мојата порака до сите е соработка, ако сакаме да успееме, ни требаат пријателите од Европа и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 252 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 196 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 117 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 126 | | | веќе видена

– Потребен ни е политички дијалог и потребно ни е помирување дома, без разлика на политичките интереси на различните партии, за големите прашања кои се од ...
сите 74 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе има ли мандат?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: