Украина и Џамала со „1944“ - победник на 61 издание на Изборот за песна на Евровизија


Во саботата на 14 мај во „Ериксон Глоуб Арената “ со големото финале финишираше и годинашното издание на најголемиот музички и телевизиски спекакл во организација на Европската Радио дифузна Унија : „Изборот за Песна на Евровизија“ - Стокхолм 2016 година. Накратко : Доза на шведски хумор и настап на големата светска музичка ѕвезда Џастин Тимберлејк во ревијалниот дел и беспрекорна реализација на директниот пренос, проследен од над 250 милиони гледачи во светот, со оглед на фактот што големото финале го превземаа и директно проследуваа покрај сите земји од EBU без разлика на нивното учество ( како Португалија на пр.), уште и Казахстан, Канада, Австралија, Кина , а годинава за првпат и Америка. Оваа година од страна на домаќинот националниот Шведски радио дифузер и EBU беше воведена новина во начинот на презентирањето на гласовите а со цел задржување на возбудата и очекувањето до крајот на последните минути од шоуто, формат на гласање веќе во употреба на шведскиот „Мелоди Фестивален “. Најпрвин се објавуваа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според правилото на Евровизија каде што се наведува дека композициите учеснички не смеат да бидат изведени пред 1 октомври, служи за на натпреварот да учествуваат нови песни секоја година, и сите тие да имаат еднакви услови и шанси. Целта на ова правило е да се спречи комерцијалната и медиумска дистрибуција на песната, со што таа би се здобила со нефер предност во однос на конкуренцијата. Случајот на Џамала и нејзината песна „1944 година“ го привлече вниманието на ЕБУ заради снимката од нејзиниот перформанс од 18 мај 2015 година. Наводно, снимката на нејзиниот концерт имал само мал број прегледи ( неколку стотини пати )до моментот кога беше откриена, пред неколку дена. „И во минатото, некои песни беа јавно достапни пред тој датум, но тие не беа достапни на пошироката публика, па затоа и на тие песни им беше дозволено да учествуваат на Евровизија“ – велат од ЕБУ. Водени од минатото искуство, решија дека порано објавеното видео на Џамала не и дало нефер предност над другите песни – учеснички на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) ја објави својата верзија за контроверзниот случај со победничката песна на Украина на тукушто завршената Евровизија, во Стокхолм, Шведска. Правилото кое се наведува дека композициите учеснички на Песна за Евровизија не смеат да бидат објавени комерцијално пред 1 октомври, служи за на натпреварот да учествуваат нови песни секоја година, и сите тие да имаат поеднакви услови и шанси. Целта на ова правило е да се спречи комерцијалната и медиумска дистрибуцијата на песната, со што таа би се здобила со нефер предност во однос на конкуренцијата. И во минатото, некои песни беа јавно достапни пред тој датум, но тие не беа достапни на пошироката публика, па затоа и на тие песни им беше дозволено да учествуваат на Евровизија, велат во ЕБУ. Случајот на Џамала и нејзината песна „1944 година“ го привлече вниманието на ЕБУ заради снимката од нејзиниот перформанс од 18 мај 2015 година. Снимката на нејзиниот мал концерт наводно имал само мал број прегледи ( неколку стотини пати )до ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од победата на Џамала на Евровизија поминаа неколку дена, но прашината и реакциите никако да слегнат, особено не заради новите обвинувања на сметка на Украинката за која се вели дека настапила со стара песна. Заради новите обвинувања реагираше и ЕБУ, а на социјалните мрежи сите зборуваат и за една руска шеговита емисија во која било покажано колку лесно може да се намести гласањето. Инаку, Џамала својата песна со наслов "1944" ја извела пред точно една година, иако евровизиските правила налагаат дека песните не смеат да се објавуваат пред 1.9.2015, и тоа на комеморацијата на жртвите на етничкото чистење на Татарите за што и се пее во нејзината песна. Иако многумина очекуваа дека заради ова ќе и биде одземен трофејот од ЕБУ велат дека таа ќе остане победничка. Целта на ова правило е да се спречи дистрибуцијата на која било песна, што би можело да и даде неправедна предност во натпреварувањето. И порано се случувало песните да се достапни пред овој рок, но широката јавност немала пристап до нив, па им било ...
| | веќе видена | слични

Нов скандал го потресе овогодишно натпреварување за песна на Евровизија. Како да не е доволно што оваа Евровизија помина во знак на политика, сега се појавуваат нови спектакли. Украинската претставничк Џемала која донесе победа со песната „1944“ наводно може да биде дисквалификувана. Имено, постојат видео снимки на кои се гледа дека таа победничката песна ја испеала во мај минатата година што по правило на Евровизија сите песни треба да бидат претставени дури од есен. Доколку ова се испостави дека е точно на Џемаила ќе и биде одземена победата, а интересно е што снимките се тргнаат секој момент од интернет. претпоставуваме, Русите непрестано ги објавуваат, а Украинците ги бришат...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како да не е доволно тоа што овогодинешната Евровизија помина во знакот на политиката, сега се појавија нови шпекулации. Украинската претставничка Џамала која ја однесе победата со песната „1944Ќ наводно може да биде дисквалификувана. Имено, постојат снимки на кои се гледа дека таа победничката песна ја опеала во мај минатата година што според правилата на Евросонг е недозволено бидејќи сите песни мораат да бидат претставени дури наесен. Доколку се докаже дека ова е точно, ќе и биде одземена победата на Џамала, а интересно е што снимките се отстрануваат секој момент од интернет. Претпоставуваме дека Русите постојано ги поставуваат, а Украинците ги бришат.
| | веќе видена | слични
3 копии

Годинешниов Евросонг, 61. по ред, ѝ донесе победа на Украина и на нејзината претставничка Џамала, меѓутоа сѐ погласни се шпекулациите дека во тек на натпреварувањето имало многу нерегуларности. Победничката песна „1944“ наводно би можела да биде дисквалификувана бидејќи постојат видеоснимки кои докажуваат дека песната е испеана уште минатата година во мај, иако правила на Евровизија налагаат песната да не е изведувана пред септември претходната година, правило кое е воведно во 2013 година. Значи Џамала наводно песната ја испеала една година претходно. Фановите на Џамала ја оспоруваат автентичноста на доказите, додека за другите ова е јасен знак дека на Украина треба да ѝ се одземе победата.
| | веќе видена | слични

Откако на Јутјуб се прошири видеото од концертот на украинската победничка на Евровизија Џамала на која ја изведува победничката песна една година пред натпреварот се огласи и службеното тело на Евровизија. Европската радиодифузна унија (ЕБУ)го објави своето видување на контроверниот настан на страниците на Евросонгот кој го пренесуваме во целина. „Правилото на Евросонгот кое гласи дека пријавените песни не смеат да бидат комерцијално објавени пред 1 септември му служи на тоа дека на натпреварот учествуваат нови песни секоја година и дека сите имаат еднакви услови. Целта на тоа правило е да се спречи дистрибуцијата на музика со што би добила нечесна предност пред самиот натпревар. Во минатото некои песни беа јавно достапни пред тој датум, но не беа достапни на пошироката публика па затоа им беше дозволено учество на Евросонгот. Случајот на Џамала и „1944“ го привлече вниманието на ЕБУ поради снимката на настапот од 18 мај 2015 година. Снимката од малиот концерт е прегледана само неколку стотици пати до ...
| | веќе видена | слични

Татарка од Крим, Џамала, која победи на годинешното издание на Евросонг под знамето на Украина, поради кое се дигна многу прашина, успеа да ја измами цела Европа. Тензиите околу сомнителната победа се уште не се смирени, а на интернет се појави снимка на која Џамала ја изведува песната „1944“ во мај минатата година. Песната „1944“ година зборува за советскиот прогон на Татарите од Крим на Сибир по Втората светска војна, и очекувано многумина не беа задоволни со овој исход. Русија негодуваше и оцени дека нејзината победа претставува победа на политиката. Доколку се испостави дека ова е точно, на Џамала ќе и биде одземена победата, бидејќи правилата на Евровизија, меѓу другото, наложуваат дека песната со која натпреварувачот се претставува не смее да биде објавена пред 1 септември 2015 година.
| | веќе видена | слични

Не престануваат контроверзиите околу неодамна завршениот Евросонг и победничката на Украина, Џамала, Татарка од Крим. Тензиите сè уште не се смирени, па така на интернет наводно се појавила снимка на која Џамала, победничката на овогодинашната Евровизија, ја изведува песната „1944“ во мај минатата година. Имено, песната „1944“ година зборува за советското протерување на Татарите од Крим на Сибир по Втората светска војна, меѓутоа, многумина не беа задоволни со овој исход. Русија негодуваше и оцени дека нејзината победа претставува победа на политиката. Снимката неколку секунди откако станала вирална, е заклучена, но она што еднаш ќе отиде во етер, останува во етерот. Доколку ова се испостави дека е точно, на Џамала победата ќе ѝ биде одземена. Правилата на Евровизија, меѓу другото, наложуваат песната со која натпреварувачот се претставува не смее да биде објавена пред 1 септември 2015 година.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кој ги објави аудио снимките на „Јутуб “ – дали тоа е гласот на бизнисменот Орце Камчев и со кого разговара?! Обвинителството во нов предмет истражува дали ...
сите 521 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 393 | | | веќе видена

Жозеп Мариа Бартомеу, претседателот на Барселона останува сигурен во тоа дека шесткратниот освојувач на „Златната топка“ својата кариера ќе ја заврши на „Камп ...
сите 222 | | | веќе видена

Претставници на актуелната владеачка партија во Грција сѐ почесто изјавуваат дека не се баш најсреќни со Преспанскиот договор и дека е штетен за Грција. Од ...
сите 171 | | | веќе видена

Факт е дека ВМРО-ДПМНЕ има неподмирен долг од 400 илјади евра за претседателската кампања на Гордана Силјановска и затворена сметка од која долгот не може да ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Украина и Џамала со „1944“ - победник на 61 издание на Изборот за песна на Евровизија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: