Клоп заминува од Борусија


Јирген Клоп го потврди своето заминување од Борусија Дортмунд по крајот на сезоната. Тренерот чиј што договор истекува во 2018 година реши пред време да ја прекине соработката со германскиот состав со причина дека тој веќе не е најдобрата опција за клупата на клубот. Клоп во Борусија пристигна во 2008 година од кога освои две титули во Бундес лигата како и една во Германскиот Куп и создаде состав кој и се спротистави на доминацијата на Баерн Минхен. Сепак лошата сезона која во голем дел ја минаа на дното на табелата резултираше со негово повлекување од тренерската позиција.
| | веќе видена | слични

Екипата на Борусија Дортмунд и официјално повтрди дека Томас Тухел ќе биде нов тренер. На својата официјална интернет страница, бундеслигашот објави дека Тухел ќе го замени Јигрен Клоп на клупата по крајот на оваа сезона. Како што пишуваат германските медиуми, Тухел со Борусија потпишал тригодишен договор. Интересно е тоа што тој до минатата година го предводеше Мајнц, чиј тренер претходно беше токму Клоп пред неговото доаѓање во Дортмунд во 2008.година.
| | веќе видена | слични

Челниците на Борусија Дортмунд денес официјално потврдија дека актуелниот тренер на Мајнц, Томас Тушел ќе го наследи Јирген Клоп, кој најави заминување на крајот на сезоната. Овој 41-годишен стратег, кој седи на клупата на Мајнц, важеше за фаворит за функцијата во Борусија уште од самото обелоденување на заминувањето на Клоп , а двете страни успеаја да постигнат договор за тригодишна соработка. „ Томас Тушел ќе биде предводник на нашиот клуб почнувајќи од 1 јули 2015 година. Постигнат е договор за соработка во следните три години, а повеќе детали ќе откриеме на пресконференцијата што ќе се одржи по завршувањето на Бундес лигата. Дотогаш, ниту ние како клуб, ниту пак Тушел нема да дава било какви коментари на оваа тема“, се вели во соопштението на „милионерите“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Јирген Клоп ќе замине од тренерското место на Борусија Дортмунд по крајот на актуелната сезона, а тоа значи крај на една успешна ера за „милионерите“ која ќе биде запаметена како една од најважните во клупската историја. Паралелно со објавувањето на одлуката започнаа и шпекулациите за неговиот наследник, односно стручњакот кој ќе има задача да ја одржува Борусија на врвот на германскиот и европскиот фудбал. Денеска, раководството на клубот објави дека таа замена на Клоо ќе биде Томас Тухел со кој ќе потпишат тригодишен договор. Тухел во тренерската кариера го водеше само Мајнц меѓу 2009 и 2014 година, а токму и Клоп пристигна од овој клуб во редовите на Борусија Дортмунд и имаше работено само во Мајнц.
| | веќе видена | слични

Актуелниот тренер на Мајнц, Томас Тухел ќе го наследи Јирген Клоп по крајот на оваа натпреварувачка година во Бундеслигата, потврдија од Борусија Дормунд.Тухел потпишал тригодишен договор со Борусија а официјално ќе седне на менаџерското столче на 1 јуни.„Постигнат е договор за соработка во следните три години, а повеќе детали ќе откриеме на прес-конференцијата што ќе се одржи по завршувањето на Бундес-лигата. Дотогаш нема ни ние ни Тухел да коментира на оваа тема.“ - велат од Борусија.Јирген Клоп ќе ја предводи Борусија до крајот на Бундеслигата по што се очекува да започне преговори за нов ангажман со еден од заинтересирани клубови од Англија.
| | веќе видена | слични

Раководството на Борусија Дортмунд пронајде замена за Јирген Клоп, кој на крајот од сезоната ќе го напушти кормилото на клубот. За нов тренер на крајот од сезоната ќе биде именуван Томаш Тухел со кој е потпишан тригодишен договор, а во тимот од Дортмунд официјално ќе биде претставен дури во последната недела од месец мај. За услугите на 41-годишнот стратег, кој последен ангажман му беше во тимот на Мајнц, уште беа заинтересирани Штутгарт и второлигашот Лајпциг.
| | веќе видена | слични

Германскиот клуб Борусија Дортмунд потврди дека веќе е познато новото тренерско име кои ќе ги предводи „милионерите“ од наредната сезона. Наследник на Јирген Клоп ќе биде Томас Тухел, кој во минатото работеше во екипата на Мајнц. „Рецептот“ е ист – Тухел во Дортмунд пристигнува како екс-стратег на Мајнц од каде заработи отказ на 11 мај, 2014 година. За време на неговиот последен тренерски ангажман, тој стигна со Мајнц до Лига Европа. Од Дортмунд велат дека Тухел е млад тренер кој поседува голем квалитет и потенцијал. Договорот меѓу Дортмунд и Тухел, кои се договорија да соработуваат во наредните три години ќе стапи на сила од 1 јули, 2015 година. Од клубот соопштија дека тренерот и управата нема да бидат достапни за коментар на тема „Тухел“ сѐ додека не биде направена официјалната презентација.
| | веќе видена | слични

Томас Тухел е стратегот што ќе ја предводи Борусија Дортмунд од следната натпреварувачка сезона, беше потврдено денеска од страна на раководството на „милионерите“. Овој 41-годишен стручњак, кој седи на клупата на Мајнц, важеше за фаворит за функцијата во Борусија уште од самото обелоденување на заминувањето на Клоп, а двете страни успеаја да постигнат договор за тригодишна соработка. „ Томас Тухел ќе биде предводник на нашиот клуб почнувајќи од 1 јули 2015 година. Постигнат е договор за соработка во следните три години, а повеќе детали ќе откриеме на прес-конференцијата што ќе се одржи по завршувањето на Бундес-лигата. Дотогаш, ниту ние како клуб, ниту пак Тухел нема да дава било какви коментари на оваа тема “ – се вели во соопштението на „милионерите“. Интересно, Борусија ја продолжува традицијата на ангажирање на тренери од Мајнц, со оглед на фактот дека и самиот Клоп работеше во овој клуб се до 2008 година, кога се пресели во Дортмунд.
| | веќе видена | слични

Најстариот фудбалски клуб, Шефилд, кој во моментов е активен во осмата англиска северна лига, преку социјалната мрежа Фејсбук сака да го ангажира Јирген Клоп, тренерот кој најави дека по завршувањето на сезоната ќе си замине од клупата на Борусија Дортмунд. „Драг Јирген Клоп, ако сакате вистински предизвик, во Англија, тогаш би ни било навистина драго да ги почнеме преговорите“, стои во постот на Шефилд. Шефилд е основан 1857 година со што и официјално e најстар фудбалски клуб. Тие во моментов ја заземаат 16. позиција во северната Премиер-лига, која е осма по квалитет во Англија.
| | веќе видена | слични

Во германската Бундес-лига нема многу изненадувања, Баерн Минхен е убедливо најмоќен финансиски, а на таков начин од редовите на Борусија Дортмунд во последните две години се преселија најдобрите фудбалери, Марио Геце и Роберт Левандовски. Но, дали може и се уште актуелниот тренер на Борусија Дортмунд, Јирген Клоп, од идната сезона да седи на клупата на лутиот ривал?! Тој официјално ја најави разделбата со „милионерите“, а германските медиуми шпекулираат за сензационален развој на настаните. Пеп Гвардиола на крајот од сезоната да го напушти Баерн Минхен, а на „Алијанц арена“ да пристигне Јирген Клоп. „Се чувствувам добро тука и сакам да го испочитувам договорот“, изјави Гвардиола по поразот од Порто (3-1) во првиот четвртфинален меч од Лигата на шампионите. Но, токму тој пораз донесе голема бура во редовите на Баерн Минхен. Си замина лекарскиот тим откако почувствува дека нема веќе доверба во нивната работа, а потоа Гвардиола јавно истакна дека тој ја сноси вината. Но, каде што има чад – може да има и оган. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 369 | | | веќе видена

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 319 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 255 | | | веќе видена

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Медиумите под контрола на Зоран Заев изминативе неколку денови во повеќе наврати се фатени „живи“ како шират лажни вести по нарачка од СДСМ кои се во паника од ...
сите 230 | | | веќе видена

Врз основа на пронајдените материјали и факти дека жртвите се главно од странско потекло мораме да тргнеме од тоа дека станува збор за злосторство мотивирано ...
сите 77 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Клоп заминува од Борусија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: