Парче хартија нема да го смени идентитетот?!

- Во Уставот е наречена Соединетите Американски Држави, но некои ја нарекуваат Америка, некои Соединетите Држави, некои пак се противат што се нарекува Америка - што не менува ништо. Македонците треба да имаат поголема самодоверба. Во мојот начин на размислување, ниту едно парче хартија не одредува дали постои Македонија, дали постојат Македонци, дали постои македонски јазик - вели Сервер Македонија, Македонци и македонски јазик постојат и нема да исчезнат поради неколку збора на парче хартија при евентуален договор во спорот околу името, вели Даниел Сервер од Американскиот институт за мир. Според него и САД многумина ги ословуваат поинаку, но тоа не влијае на идентитетот на земјата. - Во Уставот е наречена Соединетите Американски Држави, но некои ја нарекуваат Америка, некои Соединетите Држави, некои пак се противат што се нарекува Америка - што не значи многу. Македонците треба да имаат поголема самодоверба. Во мојот начин на размислување, ниту едно парче хартија не одредува дали постои Македонија, дали ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон - Македонија, Македонци и македонски јазик постојат и нема да исчезнат поради неколку збора на парче хартија при евентуален договор во спорот околу името. Тоа изјавува за Гласотна Америка на македонски Даниел Сервер од Американскиот институт за мир. Според Сервер и САД многумина ги условувале поинаку, но тоа не влијаело врз идентитетот на земјата. „Во Уставот е наречена Соединетите Американски Држави, но некои ја нарекуваат Америка, некои Соединетите Држави, некои пак се противат што се нарекува Америка – сето тоа мене не ми значи многу“, подвлекува Сервер. Според истата логика, Сервер на Македонците им препорачува – поголема самодоверба. „Во мојот начин на размислување, ниту едно парче хартија не одредува дали постои Македонија, дали постојат Македонци, дали постои македонски јазик. Сите тие постојат и нема да исчезнат поради неколку збора на парче хартија. Мислам дека Македонците мора да имаат повеќе самодоверба“, вели уште Сервер.
| | веќе видена | слични
10 копии

Даниел Сервер од Американскиот институт за мир потенцира дека Македонија, Македонци и македонски јазик постојат и нема да исчезнат поради неколку збора на парче хартија при евентуален договор во спорот околу името. Тој прави паралела дека и САД многумина ги ословуваат поинаку, но тоа не влијае на идентитетот на земјата: Во македонската јавност е познат по изјавите дека ќе ја нарекува Македонија како што ќе побараат Македонците. - Во Уставот е наречена Соединетите Американски Држави, но некои ја нарекуваат Америка, некои Соединетите Држави, некои пак се противат што се нарекува Америка – сето тоа мене не ми значи многу. Според истата логика, Сервер на Македонците им препорачува - поголема самодоверба, јавува Гласот на Америка на македонски јазик. - Во мојот начин на размислување, ниту едно парче хартија не одредува дали постои Македонија, дали постојат Македонци, дали постои македонски јазик. Сите тие постојат и нема да исчезнат поради неколку збора на парче хартија. Мислам дека Македонците мора да имаат ...
| | веќе видена | слични

Шефот на македонската дипломатијата изјави – “Не е принципиелно поради еден ирационален грчки спор, на Република Македонија да и се дозволува да го брани НАТО кампот, а во исто време, да не и биде дозволено да спие во НАТО шаторот.” Скопје и Атина брзо да се договорат за заеднички прифатливо решение за името - ова е пораката на американскиот потпретседател Џо Бајден по средбата со грчкиот премиер Папандреу. Проблемот со името бил една од темите на синоќешната тет-а-тет средба со вториот човек на САД. Индиректно, ставот на Вашингтон го пренесе и Даниел Сервер од Американскиот институт за мир. Во интервјуто за Гласот на Америка на македонски, Сервер не убедува дека Македонија, Македонците и македонскиот јазик нема да исчезнат поради како што вели - “Неколку збора на хартија...” “Во Уставот е наречена Соединетите Американски Држави, но некои ја нарекуваат Америка, некои Соединетите Држави, некои пак се противат што се нарекува Америка – сето тоа мене не ми значи многу. Во мојот начин на размислување, ниту едно ...
| | веќе видена | слични

И Даниел Сервер од Американскиот институт за мир се обиде да изврши пропаганда врз македонскиот народ велејќи дека немало да исчезне, ако го промени името и го релативизираше проблемот со фразата ’парче хартија’. „Македонија и Македонците постојат и нема да исчезнат поради неколку збора на парче хартија при евентуален договор во спорот со името“, рече Даниел Сервер во интервју за Гласот на Америка на македонски јазик. Тој вели дека САД многумина ја ословуваат со различни имиња, но дека тоа не влијае на идентитетот на земјата. „Во Уставот е наречена Соединетите Американски Држави, но некои ја нарекуваат Америка, некои Соединетите Држави, некои пак се противат што се нарекува Америка – сето тоа мене не ми значи многу“, вели Сервер. Истиот принцип, според него, може да биде применет во случајот на Македонија. „Во мојот начин на размислување, ниту едно парче хартија не одредува дали постои Македонија, дали постојат Македонци, дали постои македонски јазик. Сите тие постојат и нема да исчезнат поради неколку ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во македонската јавност е познат по изјавите дека ќе ја нарекува Македонија како што ќе побараат Македонците. Даниел Сервер од Американскиот институт за мир во интервју за “Гласот на Америка“ на македонски јазик потенцира дека Македонија, Македонци и македонски јазик постојат и нема да исчезнат поради неколку збора на парче хартија при евентуален договор во спорот околу името. Тој прави паралела дека и САД многумина ги ословуваат поинаку, но тоа не влијае на идентитетот на земјата: „Во Уставот е наречена Соединетите Американски Држави, но некои ја нарекуваат Америка, некои Соединетите Држави, некои пак се противат што се нарекува Америка – сето тоа мене не ми значи многу“. Според истата логика, Сервер на Македонците им препорачува – поголема самодоверба. „Во мојот начин на размислување, ниту едно парче хартија не одредува дали постои Македонија, дали постојат Македонци, дали постои македонски јазик. Сите тие постојат и нема да исчезнат поради неколку збора на парче хартија. Мислам дека Македонците ...
| | веќе видена | слични

Тој прави паралела дека и САД многумина ги ословуваат поинаку, но тоа не влијае на идентитетот на земјата. Вели дека во Уставот е наречена Соединетите Американски Држави, но некои ја нарекуваат Америка, некои Соединетите Држави, некои пак се противат што се нарекува Америка – што нему не му значи многу и препорачува дека Македонците треба да имаат поголема самодоверба. - Во мојот начин на размислување, ниту едно парче хартија не одредува дали постои Македонија, дали постојат Македонци, дали постои македонски јазик. Сите тие постојат и нема да исчезнат поради неколку збора на парче хартија. Мислам дека Македонците мора да имаат повеќе самодоверба, истакнува Сервер. Потпретседателот на Центарот за иновации во Американскиот институт за мир смета дека се работи за практично прашање. - Прашањето е кои прилагодувања треба да се направат за да се задоволат Грците кои, без оглед дали сметате дека е праведно или не, имаат вето во однос на македонскиот влез во НАТО. Значи, тоа е практично прашање, а навистина не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сите очи овие денови се вперени во Франција и Брисел. Се нижат коментари, анализи, дебати со експерти, што ако конечната одлука в петок за Македонија биде ...
сите 1029 | | | веќе видена

Србите имаат дури 36 фудбалери во Топ 5 европските фудбалски лиги (Германија, Англија, Шпанија, Франција, Италија), од нив најмногу играат во Серија А (12), ...
сите 105 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Парче хартија нема да го смени идентитетот?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: