Деветти триумф на бугаринот Петар Стојчев на Охридскиот пливачки маратон

Бугаринот Петар Стојчев победи по девети пат на Охридскиот маратон кој по 24 -ти пат се одржа денеска под покровителство на претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. За Стојчев ова беше 17-то учество на маратонот... Бугаринот Петар Стојчев победи по девети пат на Охридскиот маратон кој по 24 -ти пат се одржа денеска под покровителство на претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. За Стојчев ова беше 17-то учество на маратонот и победи пред Александер Студжински од Германија и Дамијан Блаум од Аргентина кој го освои третото место. Наш најдобар пливач денеска беше Евгениј Поп Ацев кој маратонот го заврши на 6-та позиција. Во женска конкуренција за прв пат победи Карла Ситиќ од Хрватска пред Естер Нуњез од Шпанија додека на третото место маратонот го заврши Гељо Пилар од Аргентина која е водечка во светската серија на маратони.Македонија во женска конкуренција немаше натпреварувач. Наградите на пливачите на посебна свеченост ќе им бидат доделени вечерва.
| | веќе видена | слични

Бугарскиот пливач Петар Стојчев, годинава по 9-ти пат го освои првото место на Охридскиот пливачки маратон. Стојчев, патеката „Климе Савин“ долга 30 километри денеска ја преплива за 5 часа 37 минути и 39 стотинки. Зад него се пласираа, Германецот Александар Стожински, со само една секунда зад него, како и Дамјан Блау од Аргентина. Дваесет и двајца од претходно најавените 26 пливачи од 10 земји, стартуваа денеска на пладне на 24-от Охридски пливачки маратон. Меѓу нив имаше петмина македонски пливачи. Најдобар пласман од нив забележа Евгениј Поп Ацев кој го освои шестото место. За прв пат годинава, межу женските натпреварувачи немаше претставнички од Македонија, а првото место и припадна на Карла Ситиќ од Хрватска.
| | веќе видена | слични

Бугарскиот маратонец Петар Стојчев попладнево прв исплива до целта на 24. Охридски пливачки маратон и стана деветкратен победник на оваа спортска манифестација која годинава имаше 22 учесници - 13 во машка и девет во женска конкуренција. Триесеткилометарската патека „Климе Савин“ по Охридското Езеро, од комплексот „Свети Наум“ до охридското пристаниште, Стојчев ја измина за пет часа 37 минути и 39 стотинки. Прв му честиташе претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, покровител на Охридскиот пливачки маратон. Втор пристигна Германецот Алексадар Стуџински, а трет Дамјан Блаум од Аргентина. Од петтемина македонски натпреварувачи, најдобро се пласираше Евгениј Поп Ацев, кој го освои шестото место. Во женска конкуренција победи Хрватката Карла Ситиќ, која дебитираше на маратонот во Охрид. Втора на целта пристигна Шпанката Естер Њуњез Гомез Морера, а трета Аргентинката Гељо Пиљар. Во денешната трка немаше претставничка од Македонија. Маратонот почна точно напладне кај „Свети Наум“, а почетокот го означи ...
| | веќе видена | слични

Охрид Бугаринот Петар Стојчев во машка и Карла Ситиќ во женска конкуренција се овогодинешните победници на Охридскиот пливачки маратон. На 30-километарската патека „Климе Савин“, од Св. Наум до Охрид, Стојчев ја растури конкуренцијата забележувајќи ја вкупно деветтата победа во своето сеумнаесетто учество на маратонот. Стојчев од водечката група се одвои на 15-от километар создавајќи недостижна предност. На целта тој пристигна со време од 5 часа, 37 минути и 39 секунди, оставајќи ги зад себе германецот Александар Стуѕински и аргентинецот Дамиен Блаум. “Мене не ми одговара пливање во група, некаде кај Пештани успеав да се одлепам и до крај да ја задржам предноста. Се решив да пливам ваква трка за да нема никаков сомнеж во мојата победа, како што тоа беше во последните две години. Сепак секоја победа е подеднакво важна без разлика дали е остварена со секунда предност или со предност од педесет метри“, изјави веднаш по пристигнувањето на целта Петар Стојчев. И додека победата на Стојчев беше очекувана, ...
| | веќе видена | слични

Петар Стојчев од Бугарија по деветти пат ја однесе победата на Охридскиот пливачки маратон. Патеката "Климе Савин" тој ја преплива за 5 часа и 37 минути. Во женска конкуренција најдобра беше Карла Ситич од Хрватска, која првпат учествуваше на меѓународниот маратон во Охрид. Македонецот Евгениј Поп Ацев успеа да ислива на шестото место. Од пријавените 26 пливачи на стартот се појавија 22 од кои 13 машки и девет девојки. Претседателот Ѓорге Иванов победниците ги награди со Ловоров венец. Денеска точно на пладне почна традиционалниот Охридски пливачки маратон. На патеката "Климе Савин", долга 30 километри, од манастирот св. Наум до Охрид, силите ги одмеруваат 22 пливачи од 10 земји од светот. Вчера, мирно езеро и фер трка им посака градоначалникот Александар Петрески, кој официјално го означи почетокот на маратонот. Иако во последен момент успеа организацијата на 24-от Меѓународен маратон, сепак фондот на награди не е за потценување, тој изнесува 25.000 американски долари. Покрај паричните награди ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Деветти пат по ред победник на Охридскиот пливачки маратон е бугарскиот маратонец Петар Стојчев. Тој 30 километри долгата патека денеска од Свети Наум до Охрид ја преплива за 5 часа, 37 минути и 39 секунди. Зад него се пласираа, Германецот Александар Стожински, со само една секунда зад него, како и Дамјан Блау од Аргентина. Од петте македонски пливачи најдобар пласман избори Евгениј Поп Ацев кој се пласираше на шестото место. Од деветте маратонки, прва стигна Карла Ситиќ од Хрвтска. Годинава немаше ниту една Македонка. Иако во помал број од минатите години, сепак голем број охриѓани и туристи го проследија попладнево финишот на маратонот. „Се чувствувам многу убаво, задоволен сум од победата. Има време за да кажам дали и догодина ќе настапам. Сакав оваа година јасно сите да видат кој е најдобар и затоа се одлепив од другите за да нема после коментари вака било, онака било“, истакна Стојчев. „Трката беше многу добра. Времето нè послужи. Многу јако темпо се постави уште на самиот почеток. Задоволен сум од ...
| | веќе видена | слични

Стојчев прв ја мина целта на 30 километри долгата патека „Климе Савин“, и тој победи пред Александер Студжински од Германија и Аргентинецот Дамијан Блаум. Стојчев настапува од самото возобновиување на маратонот и ова беше 17 настап. Најдобар македонски пливач беше Евгениј Поп Ацев со шестото место, кој воедно и беше најголемата наша надеж. На Охридскиот маратон, 24 по ред, настапија 26 пливачи/ки.
| | веќе видена | слични

Петар Стојчев од Бугарија во седумнаесетиот настап во Охрид по деветти пат славеше на Охридскиот пливачки маратон. Второто место му припадна на Германецот Александер Студжински, кој во фото финишот славеше пред Аргентинецот Дамијан Блаум. Најдобро пласиран македонски маратонец, од петте кои учествуваа на годинешното издание, беше Евгениј Поп Ацев, кој на целта пристигна како шести. Македонија немаше свој претставник во женска конкуренција, каде победи Карла Ситиќ од Хрватска, пред Естер Нуњез од Шпанија и водечката во генералниот пласман, Агрентинката Гељо Пилар. Инаку, дваесет и два пливачи од пријавените 26 стартуваа попладнево на традиционалниот Охридски пливачки маратон што под покровителство на претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов по 24-ти пат се одржа на Охридското Езеро.
| | веќе видена | слични

Веднаш на стартот фаворитите се издвоија од останатата група, на првата мерна точка кај селото Љубаништа израменти пливаа Стојчев, Блаум и македонскиот претставник Евгениј Поп-Ацев На 30-километарската патека „Климе Савин“, во водите на Охридското Езеро маратонска трка која е деветта, предпоследна во Гран-при серијата на ФИНА. Маратонците имаат идеални услови за пливање, езерото е мирно, а температурата на водата изнесува 23 степени Целзиусови Како што известивме претходно, на маратонската трка од пријавените 26, 16 во машка и девет во женска конкуренција, од Свети Наум стартуваа 22-ца пливачи. Од трката се откажаа Вилагоис од Аргентина, Ел Занати и Адел , двајцата од Египет и Аргентинката Рита Гарсија . Првите маратонци на целта, на градското пристаниште во Охрид, се очекуваат да пристигнат околку 17:30 часот. Наградниот фонд на Охридскиот маратон изнесува 25 илјади американски долари, победниците во машка и женска конкуренција ќе заработат по три илјади американски долари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Деветти триумф на бугаринот Петар Стојчев на Охридскиот пливачки маратон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: