Здраво

Со оваа програма нема трикови, ова е напорно вежбање. Целата работа се базира на збунување на мускулите. Целта на оваа програма е да се избегне “плато ефектот” што претставува промени на телото само во првите неколку недели поради едноликоста на вежбите. Тука се постигнува континуирано менување и развивање во тој период од 90 дена. Вклучени се многу вежби кои ќе ви помогнат да ги стопите масните наслаги, да развиете силни и атлетски мускули и да ја подобрите кондицијата.Какви вежби се вклучени? Вклучени се широк спектар на вежби што го прават P90X толку ефикасен и никогаш здодевен. Тренинг со тежини, кардио, плајометрија (вежби со скокови), стомачни, боречка вештина, истегнување и јога ја прават оваа програма да научите многу повеќе, а сте немале кого да прашате. Има 3 верзии: класична, за екстра слабеење и за девојки. Секој месец има различни вежбиКакви резултати ќе добиете? Со оваа програма ќе ги изгубите вишокот на масти, ќе ставите чист мускул, ќе станете флексибилни и отпорни на повреди, ќе го подобрите ...
| | веќе видена

“Пријатели со повластувања“ се многу популарен облик на модерни врски. Резултатите од едно неодамнешно истражување, покажале дека дури 60 отсто од Американците се впуштиле во таков однос.Но, што воопшто значат пријателства со повластици?На скалата меѓу необврзувачкиот секс за една ноќ и романтичниот однос, пријателството во комбинација со повремени сексуални односи е некаде на средината.Таквиот однос не е баш сосема без емоции, затоа што се во прашање пријатели кои се познаваат, делат одредени искуства и интереси. Од друга страна, не постојат обврски во смисла на планирање на заедничка иднина.Освен очигледните предности како што е сексуалното задоволство, ваквата врска меѓу пријателите може да има две цели. Може да биде своевидна резерва додека не се појави нешто подобро. Или, целта може да биде пробен рок во текот на кој проверуваме дали конкретната личност воопшто ни одговара и дали можеме со неа де влеземе во “вистинска“ врска.Меѓутоа, после “пробниот рок“ одговорот обично е “не“, па така само 10 до 20 ...
| | веќе видена

Цвеќе, подароци, романтични вечери… сето тоа е убаво, но една СМС порака е повредна од се’!“Бев возрасна личност кога ја запознав мојата сопруга, но таа сепак го сврти мојот свет наопаку. Почнав повторно да се однесувам како дете. Таа беше дел од секоја моја мисла. Не беше важно дали сме во иста просторија или не – таа секогаш беше со мене. Почнав да и’ пишувам лигава поезија, се’ и сешто“, напиша на својот блог докторот по психологија, писател, сопруг и татко Кели Фланаган.Знаете за кого се работи? Да ве потсетиме. Тој го напиша она убаво писмо до својата ќерка, кое неодамна го објавивме. Ако тоа ви се допадна, тогаш причитајте што напиша за љубовта.“Знам дека заљубеноста не трае вечно. Затоа решив тоа чувство да го издвојам и да го задржам, без оглед на годините кои се множат. Чувството за постојаност го немаме како децата. Видете го бебето – додека му ја покажувате големата црвена ѕвечка, тоа се смее и ја следи со погледот. Кога ѕвечката ќе ја тргнете, за бебето таа престанува да постои. Дури некаде во ...
| | веќе видена

Во Оукленд, Нов Зеланд, по долга обука и положени тестови – конечно успеаја! Сега и кучињата можат да возат автомобили. Сето ова е дел од акцијата за нивно вдомување и прифаќање во семејства.На видеово се’ убаво се гледа. Кучињата без инцидент ја поминале патеката, со шепите ги менуваат брзините, управуваат со воланот, кочат, па дури и се паркирале…Сепак, оние што тврдат дека со ова се покажува дека кучињата може да прават се’ како и човекот, малку претерале. Но, шегата дека тие подобро возат од вашата баба – изгледа вистинита и точна.Како и да е, вреди де се погледа ова видео, со возачот Портер.
сите 3 | | | веќе видена

Незгодната фотка која сигурно погодувате на што алудира настана токму при посетата на Ангела Меркел на Ерусалим. Авотр на фотографијата е Марк Израел Селем, а Ангела Меркел е „уловена“ со мустаќи над устата предизвикани од сенката на прстот на Бенјамин Нетанјаху.
сите 16 | | | веќе видена

Северна Кореја е во тотален мрак! И тоа буквално.Големата “црна дупка“ меѓу Кина и Јужна Кореја (кои ноќе се силно осветлени) е токму оваа изолирана и сиромашна 24-милионска земја, во која диктаторски владее Ким Џонг-ум. Единствен исклучок е главниот град Пјонгјанг, кој изгледа како острово во темно море.Фотографијава која ја објави НАСА, е снимена од Меѓународната вселенска станица.
сите 5 | | | веќе видена

Поради биолошкиот часовник, пред се’. Петлите обично почнуваат да кукурикаат два часа пред да зазори. До неодамна, никој не знаеше зошто тоа го прават пред да се раздени.Бидејќи петлите кукурикаат и во другите делови на денот, се чинело поверојатно дека нивното утринско огласување е резултат на реакција на некои надворешни надразби, како што се звуци или светлина, отколку на некои внатрешни биохемиски процеси.Конечно, и науката се вклучи во откривање на причините на оваа појава. Научници од Универзитетот во Нагоја, Јапонија, изолирале две групи на петли. Едната група 12 саати била изложена на силно осветлување и 12 саати на пригушено светло. Втората група постојано била во услови на пригушено осветлување.Првата група почнувала да кукурика пред “зората“, како што и се очекувало, но тоа го направила и втората група која немала никакви светлосни најави кои би ги потсетиле на разденувањето. Како поминувал денот, времето во кои петлите од втората група кукурикале станувало се’ понеточно.Научниците дошле до ...
| | веќе видена

Легендарниот и феноменален производител на супер спортски автомобил и на болиди во Формула 1, го исполни ветувањето. Најави пред година-две, и влегоа во бизнисот со мотоцикли.Конечно, се појави “Lotus C-01“. Го сметаат за совршенство на две тркала. Неверојатно изгледа овој високо технолошки “монструм“, извонреден спој на агресивна моќ и елегенција, со сензационални перформанси и возење.Мотоциклот е заеднички проект на прочуениот Даниел Симон, дизајнер од “Bugatti“ и креатор на многу софистицирани автомобили за холивудските филмови, како и на германските “Kodewa“ и “Holzer Group“. Тие ја добија лиценцата да го произведуваат, но со невообичаена напомена: “Lotus C-01“ не е дизајниран, конструиран и произведен од страна на “Group Lotus“.Рамката на мотоциклот е од титаниум, карбон фибер и челик за вселенските летала, материјали кои се користат и во Формула 1. Технологијата е најсовремена. Има дво-цилиндерски мотор од 1.195 кубици и 200 к/с. Менувачот е со шест брзини. И покрај тежината од 181 килограми, ќе биде ...
| | веќе видена

Некои професии се повеќе изложени на ризикот од распад на бракот од другите. Така, лекарите многу почесто се разведуваат отколку инженерите, се наведува во една англиска студија.Во најризичната категорија, во поглед на тоа дека работата може да им го уништи семејното гнездо, се балетаните и танчерите, кореографите, бармените и кинезитерапевтите, со дури 40 отсто шанси да се разведат од брачниот сопатник, тврди студијата.Професиите во кои состаноците и запознавањето на нови луѓе се чести, се и најризични за распад на бракот. Не е чудо што инженерите најмалку се разведуваат, затоа што се работи за рационални личности, кои пред се’ бараат стабилност и во професионалниот и во личниот живот.Болничарите и медицинските техничари, уметниците и спортистите се веднаш зад нив и имаат 30 отсто шанси бракот да им се распадне. Најмалку се загрозени, изгледа, браковите на агрономите, со само два отсто ризик за развод на бракот.Во студијата се наведува дека бројот на работните саати, прекувремената работа и работата за ...
| | веќе видена

Колку пати сте виделе преубава девојка со не толку убаво машко? Сигурно сте се запрашале – зошто е со него? Еве го и одговорот.Момци, ако носот ви е како на Пинокио, а ниту забите не ви се “под конец“, без да се спомнуваат и некои други естетски недостатоци, нема потреба да се грижите – ќе се најде девојка и за вас.Резултати од некои истражувања покажале дека токму машките со не толку идеален надворешен изглед, според мислењето на дамите, се вистинскиот “материјал“ за добар сопруг. Имено, на жените кои го бараат човекот на својот живот многу повежен им е карактерот отколку физичкиот изглед.Американските научници дошле до заклучок дека жените можеби бираат убави мажи за врска, но кога е во прашање “целиот живот“, не им сметаат некои физички несовршености или недостатоци. Во истражувањето учествувале повеќе од 13.000 луѓе, на возраст меѓу 15 и 34 години. Учесниците биле оценувани врз основа на привлечноста, карактерот и дотерувањето.Истражувањето утврдило дека и покрај тоа што жените одлучуваат да живеат ...
сите 4 | | | веќе видена

За авионите, пенџерињата се и убава работа, но и голем товар. Ги прават потешки, ја ослабуваат конструкцијата и го успоруваат авионот. Токму поради ова, новиот суперсоничен авион “Spike S-512“ нема да има ниту едно. Патниците ќе уживаат во небеските височини, гледајќи го небото и се’ околу – на големи панорамски видео екрани. Нешто како директен пренос, благодарејќи на бројните надворешни микро камери. Кој не сака да гледа надвор, може да ги затемни или исклучи екраните, или пак да избере некој филм, концерт…За најбогатите во светот, времето е пари! Затоа и го прават овој најбрз патнички бизнис авион. Со него, патувањата временски ќе бидат двојно пократки. Ќе лета со крстаречка брзина од 1,6 Мах (1.960 км/ч), а максималната ќе му е 1,8 Мах (2.200 км/ч). Луксузниот авион ќе биде долг 40 метри и ќе има предоволно место за 18 патници.Производителот планира до декември 2018 година да им бидат испорачани на првите купувачи, кои вообичаено, за цена не прашуваат. А таа ќе биде 80 милиони долари (околу 62 милиони ...
| | веќе видена | слични

Вработените парови во својот љубовен живот би требало да се однесуваат како што тоа го прават на работното место – да бидат точни, внимателни, пресретливи и љубезни, нагласуваат стручњаците.Состанокот со саканата личност би требало да има исто значење како и деловниот состанок, за да се одржи “љубовниот жар“, сметаат научниците од Универзитетот во Илиноис, САД. Според нив, паровите мора во својот меѓусебен однос да ја применуваат истата работна етика како и во професионалниот живот.Партнерот мора да биде нивниот приоритет. За време на разговорот со него, заедничките планови, решавањето на проблемите и соочувањето со стресот, потребно е да ја вложат истата количина на енергија како и на работното место.Кога луѓето доаѓаат на работното место, се трудат да дојдат на време, да бидат продуктивни во текот на целиот ден, внимателно да ги слушаат колегите и претпоставените, да се трудат да се вклопат и да се облекуваат и дотеруваат како би оставиле добар впечаток, велат научниците.Тешко им е тоа да го применат кога ...
сите 2 | | | веќе видена

Јанукович го напушти Киев. Претседателот на парламентот Рибак поднесе оставка поради здравствени причини, соопшти неговиот заменик Руслан Кошулински. Опозицијата наводно го има под контрола владиниот кварт во Киев, пренесува “DW”.Првиот човек на украинската Рада (парламентот) Владимир Рибак, според медиумски извештаи, од вчеравечер се наоѓа во Харков, во источниот дел на Украина, заедно со претседателот на државата Виктор Јанукович. Харков важи за упориште на приврзаниците на Јанукович. Во меѓувреме, повеќемина пратеници од Партијата на регионите на Јанукович најавија дека ќе ја напуштат од протест поради употребата на насилство против демонстрантите.Опозицијата, според сопствени наводи, го има под контрола владиниот кварт во Киев. Таа и натаму врши притисок за оставка на Јанукович. Портпарол на Виталиј Кличко, еден од опозиционите лидери, денеска (22.02) соопшти дека парламентот треба да донесе резолуција во која ќе се бара повлекување на Јанукович.Кличко прво ги извести демонстрантите на плоштадот на ...
сите 62 | | | веќе видена

Нова ерупција на крваво насилство меѓу специјалните полициски сили и десетици илјадници демонстранти во главниот град Киев. Се пука од сите страни, со гумени и со вистински куршуми, се појавија и снајперисти. Само последниве денови, бројот на загинатите на двете страни – достигна околу 100-тина, а илјадници се повредени. Преговорите меѓу власта и опозицијата продолжуваат, прогласеното примирје не се почитува. Продолжува борбата за проевропска или проруска Украина, но и против огромната корупција во земјата во која учествуваат и највисоките државни функционери.Се бараат предвремени избори и уставни промени. Всушност, ова е борба за влијание врз Украина. Русија ја поддржува власта, а Европската унија и САД ги поддржуваат демонстрантите. Проследено со заемни обвинувања, но и со истовремени напори да се спречи најлошото – граѓанска војна во оваа земја.Најголемата политичка криза почна пред три месеци. Со “Маршот на милионите“ на Плоштадот на независноста во Киев и главното барање “Да за Европа – Не за ...
| | веќе видена

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос по средбите во Скопје со македонскиот државен врв и со претставниците на политичките партии.По средбата со премиерот, рече Венизелос, констатирав заедничка подготвеност да се искористат во целост процедурите преку ОН и амбасадорот Нимиц зашто заедничка ни е желбата да се интензивираат процедурите со почитување на релевантните резолуции на Советот за безбедност на ОН.“Мој личен впечаток по дводневните средби е дека Владата, политичките власти и граѓанското општество се подготвени да учествуваат во дијалогот не само за прашањето за името, туку и за унапредување на билатералната соработка, бидејќи на сите овде им е јасно дека Грција е излезот кон ЕУ интеграциите за оваа земја”, подвлече Венизелос запрашан дали е оптимист за решавање на името по разговорите во ...
сите 103 | | | веќе видена

Популарната манифестација „Златна Бубамара на популарноста“ синоќа по седумнаесетти пат се одржа во Универзална сала.Повеќе фотки од настанот тука!И овој пат, нејзин домаќин беше актерот Сашко Коцев, а вечерта помина во знакот на хуморот, смеата, музиката и наградувањето на најпопуларните за изминатата 2013 година. На сцената освен македонски, настапија и бројни балкански ѕвезди.Слоганот на овогодишното доделување беше „Од пари се живее-не од воздух”, а четиричасовната манифестација помина со шеги за маглата во Скопје, бесплатното скијање за пензионерите, политичарите, проектот „Скопје 2014″…„Златна Бубамара секогаш во свој препознатлив стил ја прераскажува изминатата година, ја дијагностицира и лекува нашата реалност и општествената стварност”, изјави Ранко Петровиќ, автор и режисер на “Златна Бубамара на популароста”.Сите награди на „Златна Бубамара 2014“:Трајни музички вредности – Драган Каранфиловски- БојсСпортски подвиг – алпинистката Илина АрсоваТеатарска претстава – „Вечна куќа” на МНТАлбум на ...
сите 8 | | | веќе видена

Постојат секакви врсти на храна. Некои се одличен сојузник против дебелењето, други пак ги стимулираат когнитивните функции на мозокот и го подобруваат памтењето. Но, има и такви кои имаат разурнувачки ефект на мозочните функции, па нутриционистите советуваат да ги консумираме умерено за да се намали нивното негативно и штетно влијание.Ова се 10 производи кои полека, но сигурно ја убиваат нашата интелигенција:1. Засладени производи Шеќерот и засладените производи не се лоши само за нашата линија, туку и за функционирањето на мозокот. Долгорочното консумирање на шеќер може да создаде невролошки проблеми и да ја влоши способноста за памтење. Исто така, може да ја намали способноста за учење. Се препорачува да избегнуваме шеќер, сируп од пченка и други производи со голем процент на гликоза.2. Алкохол Познато е дека алкохолот долгорочно му штети на црниот дроб, но и дека предизвикува “магловит мозок“. Како што името кажува, станува збор за чувство на ментална конфузија, што влијае да не можеме бистро да ...
сите 6 | | | веќе видена

Освен што луѓето со кучиња во просек шетаат повеќе од пет саати неделно, а оние без ова задоволство помалку од три саати, тие и почесто разговараат со други луѓеПознато е, кучето е најдобриот и најверен пријател на човекот. Но, ако имате куче тоа може да ви помогне и повеќе да се дружите со луѓето, тврдат научниците од Универзитетот Чикаго. Тие откриле дека луѓето кои имаат куче се чувствуваат помалку осамени и изолирани од друштвото, додека мачките, птиците и другите домашни миленици го немаат тој ефект.- Кој има куче се чувствува помалку осамен, а клучен факт е тоа што, за разлика од другите домашни љубимци, кучето го води на прошетки во кои најчесто разговара и со другите сопственици на кучиња.Поради тоа, кучињата имаат позитивен ефект на психичкото здравје на луѓето, а неодамнешни студии потврдиле дека сопствениците на кучиња повеќе се движат, па затоа имаат и помал ризик од срцеви болести, дијабетес и дебелење.Така, сопствениците на кучиња во просек се движат најмалку пет часа неделно, додека другите ...
| | веќе видена

“McLaren 650S“ е извонреден и врвен спој меѓу перформансите, возењето на патот и луксузниот комфор. Развиен е врз основа на феноменалниот модел “MP4-12C“. Има “twin-turbo V8“ мотор од 3,8 литри од 641 к/с. Се’ што е најсовремено во автомобилската технологија е вградено во овој елегантен, снажен и брз автомобил.Меѓу другото, проактивна контрола на шасијата во сите услови на возење, “LED“ фарови, сателитска навигација, па дури и камери, напред и назад, за паркирање.За многумина, овој “McLaren 650S“ е “градска верзија“ на нивните болиди од Формула 1.
сите 4 | | | веќе видена

Новопечените родители не штедат кога е во прашање нивното бебе – од храна, преку играчки, до облека и обувки – купуваат се’ и сешто што мислат дека ќе им притреба. Имале или немале пари, сеедно. Меѓутоа, многу работи на нивниот список се излишни и непотребни.Една од работите кои младите родители сосема непотребно ги купуваат се чевлињата и патиките за бебиња. Бебињата не можат да проодат додека не наполнат барем девет месеци, а на некои за првиот чекор им требаат и 18 месеци.Термометри за проверка на температурата на водата во која бебињата се бањаат има во секакви и најзабавни форми, но истата работа може да се утврди и ако во водата само се стави раката.Специјални греачи за шишенца воопшто не се потребни – шишенцето ставете го во тенџере со вода и загрејте ги на шпоретот.Украсена торба за искористените пелени е исто така чисто фрлање на пари, затоа што валканите пелени едноставно може да ги ставите во обична најлон кеса.Она за што по правило родителите најмногу трошат пари е бебешкото креветче. Цените им ...
| | веќе видена

next