Јанкуловска: Да не се прави притисок врз судот за пресудата за „Монструм“


Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска не сакаше да ја коментира пресудата за случајот „Монструм“. Таа само порача да не се прави притисок врз судството.
| | веќе видена | слични

Невладината организација “Разбуди се“, соопшти дека пресудата за тероризам што им беше изречена на шест исламски екстремисти, осудени за убиство на пет Македонци во Скопје, е наместена политичка работа.. Невладината организација “Разбуди се“ ја критикуваше судската одлука со која беа осудени шестмината обвинети Албанци, тврдејќи дека била политички мотивирана и дека вистинските виновници на грозоморните убиства извршени во 2012 остануваат неказнети Завршницата на овој случај се запечати на самиот почеток кога осомничените се етикетираа како терористи пред започнувањето на истрагата“, вели оваа организација во своето соопштение. Кривичниот суд во Скопје во понеделник ги прогласи Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута за виновни за убиство на пет Македонци, извршено на Велигден во 2012 година и ги осуди на највисоката можна казна по обвинението за тероризам, доживотен затвор. Судот рече дека убиствата биле планирани и изведени на „суров начин“, за да се предизвикаат ...
| | веќе видена | слични

Од таму за Канал 5 велат дека останале до крај целосно на обвинението затоа што сметале дека имаат докази.  Жалбата до апелацискиот суд ќе ја достават откако ќе ја добијат пресудата и ќе го прочитаат образложението на судот. За доживотните пресуди  нема да се жалат бидејќи и самата обвинителка побара најстроги казни во завршните зборови. Сејди Рами од вчера попладне беше пуштен од затворот во Битола и е на слобода до правосилност на пресудата. Збунет, вели не му се верува дека е дома Адвокат Солаков вели крунски доказ за неговиот клиент биле листингот од телефонски повици а ослободителната пресуда за Рами била праведна одлука на судот Роднините на жртвите и по пресудата чувствуваат празнина во душите и ги мачат многу неодгатнати дилеми. По повеќе од две години од како ги загубија најблиските во грозморниот настан болката и тагата велат не престанува. Ацо Стефковски брат на рибарот Борче Стефковски вчера не можеше лично да ја слушне пресудата бидејќи се грижел за неговиот татко. Ни раскажа дека ...
| | веќе видена | слични

Настанот ја згрози македонската јавност и ќе остане врежан кај сите граѓани. Поради различната етничка припадност на жртвите и на обвинетите некој се обиде да го доведе во прашање соживотот во државата Шест доживотни затворски казни и една ослободителна изрече вчера судскиот совет во Основниот суд-Скопје1 за случајот „Монструм“. Судот одржа 46 рочишта, сослуша 30 сведоци и 10 вештаци и само од доказите утврди дека обвинетите го сториле делото, кажа судијата Ивица Стефановски пред да ја соопшти пресудата. Тој појасни дека од доказите со сигурност е утврдено дека убиството било добро организирано и извршено на свиреп начин. - Исказот на еден од обвинетите во истрагата е снимен и тој детално го раскажува целиот настан. Потоа со доказите тоа што го кажува се потврдува. Кога се сослушуваше заштитениот сведок, на прашање дали може да каже кој шетал на местото на убиството со зелени панталони, еден од обвинетите потстана и тогаш сведокот кажа „тој што потстана во судницата“, ја образложи пресудата судијата. По ...
| | веќе видена | слични

Граѓанското движење „Разбуди се“ го изразува своето несогласување и длабока разочараност за доживотните казни затвор за шест од седум лица обвинети во монструозниот случај таканаречен „Монструм“. Завршницата на овој случај се запечати на самиот почеток кога осомничените се етикетираа како терористи пред почнувањето на истрагата. Сатанизацијата на осомничените продолжи со завршниот збор на обвинителката Гешковска, а вчера, “независниот суд“ само го финализираше ова сценарио, се вели во реакцијата од „Разбуди се“. Од таму велат дека максималната пресуда за едно криминално дело во кое не е пронајдено оружјето со кое е извршено тоа и за кое не се знае мотивот, со себе носи максимални сомнежи околу кредибилитетит на судот, обвинителството и на целиот судскиот систем во државата.
| | веќе видена | слични

Случајот „Монструм“ всушност заврши уште пред да почне истрагата, оти од самиот почеток осомничените се етикетираа како терористи, порачува Граѓанското движење „Разбуди се!“, кое изразува „несогласување и длабока разочараност по повод изрекување на максимална казна за шест од седум лица обвинети во монструозниот случај таканаречен Монструм.“ „Завршницата на овој случај се запечати на самиот почеток кога осомничените се етикетираа како терористи пред започнувањето на истрагата. Сатанизацијата на осомничените продолжи со завршниот збор на озлогласената обвинителка Гешковска која на скандалозен начин побара капитална казна оправдувајки го ова барање со измислици кон осомничените, но и кон албанскиот народ. Вчера, „независниот суд“ само го финализираше ова сценарио. Вчера се разјасни и причината за нереагирањето на Советот на обвинители по легалното барање на Разбуди Се! Околу работењето на Гешковска во овој случај. Максималната пресуда за едно криминално дејство во кое не е пронајдено оружјето со кое е извршено ...
| | веќе видена | слични

По вчерашната пресуда за случајот „Монструм“, за кој шестмина од обвинетите беа осудени на доживотна казна затвор, додека едно лице беше ослободено од обвиненијата, реагира невладината „Разбуди се“. - Завршницата на овој случај се запечати на самиот почеток кога осомничените се етикетираа како терористи пред започнувањето на истрагата. Сатанизацијата на осомничените продолжи со завршниот збор на озлогласената обвинителка Гешковска, која на скандалозен начин побара капитална казна оправдувајќи го ова барање со измислици кон осомничените, но и кон албанскиот народ. Вчера, „независниот суд“ само го финализира ова сценарио - се вели во реакцијата на „Разбуди се“. Граѓанското движење „Разбуди се“ бара правда и да се најдат вистинските извршители и ги повикува набљудувачите ОБСЕ да се произнесат за случајот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Граѓанското движење РАЗБУДИ СЕ! го изразува своето несогласување и, како што се вели, длабока разочараност од изрекувањето на максимална казна за шест од седум лица обвинети во случајот „Монструм“. „Завршницата на овој случај се запечати на самиот почеток кога осомничените се етикетираа како терористи пред започнувањето на истрагата. Сатанизацијата на осомничените продолжи со завршниот збор на озлогласената обвинителка Гешковска која на скандалозен начин побара капитална казна оправдувајки го ова барање со измислици кон осомничените, но и кон албанскиот народ. Вчера, “независниот суд“ само го финализираше ова сценарио. Вчера се разјасни и причината за нереагирањето на Советот на Обвинители по лаглното барање на Разбуди Се! Околу работењето на Гешковска во овој случај. Максималната пресуда за едно криминално дејство во кое не е пронајдено оружјето со кое е извршено истото и за кое не се знае мотивот на грозоморното убиство, со себе носи максимални сомнежи околу кредибилитетит на судот, обвинителството и на ...
| | веќе видена | слични

Доживотен затвор за шестмина обвинети и една ослободителна пресуда, е епилогот на случајот Монструм, за петкратното убиство кај Смиљковското Езеро пред 2 години. Според, Основниот суд Скопје 1, делото било добро испланирано и извршено на свиреп начин. Обвинетиот Сејди Рами е ослободен бидејќи не се докажа дека е виновен за кривичното дело за кое беше обвинет. Пресудата е донесена врз база на закон и докази, а не врз основа на емоции. фдс Алил Демири, браќата Агим и Африм Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута беа осудени на доживотен затвор откако беа прогласени виновни за кривично дело тероризам. Демири и Африм Исмаиловиќ сè уште не се екстрадирани од Косово, кадешто одлежуваат казна затвор за недозволено поседување оружје. Токму тие двајца, заедно со Агим Исмаиловиќ се осудени како директни извршители на убиството на младите момчиња, Цветанчо Ацевски, Кире Тричковски, Александар Наќевски и Филип Славковски, како и на рибарот Борче Стефковски. Увиството беше извршено на 12 април 2012 година пред ...
| | веќе видена | слични

Шест доживотни и една ослободителна пресуда изрече денеска Основниот Суд Скопје 1 за случајот „Монструм“. Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Хаки Азири, Фејзи Азири и Сами Љута беа прогласени за виновни за обвинението треотризам и добија доживотен затвор. Единствено, Сејди Рами, е осободен од обвинението бидејќи немало доволно докази. Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, пресудата ја дочекаа во косовскиот затвор, каде ги одлежуваат две ипол годишните казни за недозволено поседување на оружје. Тие сеуште не се екстрадирани во Македонија. Судијата Ивица Стефановски, пред да ја изрече пресудата за петкратното убиство кај Смилковското езеро, кое се случи на Велики Четврток во 2012 година, рече дека одлуката не треба да се носи со емоции. „Треба да владее правото и оваа одлука не можеме да ја носиме со емоции, туку со почитување на законите. Знам дека надвор од оваа судница ќе се слушнат многу зборови за тоа што убиените и обвинетите се од различна етничка припадност и ќе се проба да се створат меѓуетнички ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Костадин Костадинов и СДСМ во очај шират лажни вести дека некој лобира Македонија да не добие датум за преговори со Европската Унија. Тоа е обично алиби за ...
сите 322 | | | веќе видена

Од белиот дворец, симболот на корупцијата денеска уште еднаш потврдија дека ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски, извршителот на Груевски остануваат во истата ...
сите 174 | | | веќе видена

Еленко Миланов, бранител на тројца од обвинетите дека ги организирале настаните во Собранието на 27 април 2017 година, Tрајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Миле ...
сите 129 | | | веќе видена

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 169 | | | веќе видена

Вчера околу 19.10 часот во Полициското одделение Мирковци, 35- годишна жена од скопско село пријавила дека околу 11.45 часот во с.Кучевиште нејзината малолетна ...
сите 338 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јанкуловска: Да не се прави притисок врз судот за пресудата за „Монструм“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: