Заврши 18-то домашно фудбалско првенство

Заврши домашниот фудбалскиот шампионат со прв пораз на Ренова во Тетово од Работнички со 1:0 со што го расипа 100 процентниот учинок на домашен терен. Освоената шампионската тутула на тимот од Џепчиште ќе му обезбеди пласман во второто коло во квалификациите за Лигата на шампиони, додека Работнички ја потврди втората позиција и учество во кавлификациите за Лигата на Европа. По нерешениот 0:0 во Тетово меѓу Тетекс и Металург, тетовчани не успеаа пред финалето во купот да обезбедат премиерен настап во Европа па затоа Металург како третопласиран ќе му се придружи на Работнички во Лигата на Европа. Последниот наш учесник во ова елитно натпреварување ќе биде познат по финалето во Националниот куп на 26 мај меѓу Работнички и Тетекс. Доколко Тетекс биде поразен од Работнички тогаш во квалификациите за Лигата на Европа ќе игра Силекс кој денеска на Филип Втори беше поразен од Врадар со 2:0, бидејќи Пелистер не доби лиценца за настап во европските купови иако денеска славеше во Турново над Хоризон со 1:0. Од ...
| | веќе видена | слични

Дебармаалци по 18 месеци го освоија Тетово со победата од 1-0 против новиот шампион, при што ем му ја расипаа веселбата за титулата, ем не дозволија „гипсарите“ да бидат најефективниот клуб на Стариот континент на домашен терен Новиот македонски фудбалски шампион Ренова нема да биде најефективниот клуб во Европа во оваа сезона на домашен терен. Работнички со завчерашната победа од 1-0 во Тетово ги спречи „гипсарите“ со стоотстотен ефект да ја завршат сезоната пред своите гледачи и во ваква статистичка категорија да бидат подобри од великани како Барселона, Реал Мадрид, Бенфика, Ајакс... Фабио Силва во 61. минута му го нанесе првиот пораз на тетовскиот клуб на Градскиот стадион во Тетово по 18 месеци, односно по 5 октомври 2008 година, кога последен пат загубија „гипсарите“. Дебармаалци им ја расипаа шампионската прослава на играчите на Ренова, кои мечот го завршија и со две исклучувања и без европски „рекорд“. Ренова, според процентот на загубени бодови, е на исто ниво како и Реал Мадрид (18 победи-1 ...
| | веќе видена | слични

Ренова ја освои својата прва шампионска титула, Работнички и Металург ќе играат во Лига Европа, а Милано ќе се бори за опстанок преку баражот за пополнување на Првата фудбалска лига. Тоа е епилогот од најлошата сезона во нашето првенство, кое заврши во саботата со натпреварите од 31. коло.Шампионатот почна со 12 екипи, а заврши со девет. Поради бојкот, зимоска исклучени беа ланскиот шампион Македонија Ѓорче Петров и трикратниот првак Слога Југомагнат. Победа, кој може да се пофали со две титули, беше избришана на три кола пред крајот по налог на ФИФА, како казна за местење на натпреварот против Пјуник во квалификациите на Лигата на шампионите пред пет години. Нашиот најтрофеен клуб Вардар ги преживуваше најтешките мигови во својата историја. Беспарицата сериозно го стави во прашање неговиот опстанок, но спасот беше најден во Македонија Ѓорче Петров, чиј играчки и тренерски кадар се пресели кај "црвено-црните". Пелистер, исто така, имаше проблеми со исплатата на играчите, но, и покрај тоа, цела сезона беше во ...
| | веќе видена | слични

Тетово беше во центарот на вниманието на македонската фудбалска јавност,поради тоа што беше домаќин на најинтересните два меча од последното коло од домашното првенство, кои директно решаваа за изгледот на врвот на табелата. Влатко Костов, тренерот на Ренова, очигледно, не успеа да ги мотивира доволно своите фудбалери за да совладаат Работнички. Напротив, соочени со опасноста да го загубат и второто место, „романтичарите“ заиграа кога беше најпотребно, постигнаа еден гол што беше доволен за триумф од 0-1 и за освојување на втората позиција на табелата. Од друга страна, Тетекс издржа да не прими гол во дуелот со Металург, кој му го загрозуваше второто место на Работнички, па на крајот се остана како што беше долго време во првенството. Шампионатот во најмала рака може да се оцени како најконтроверзен досега. Ќе остане запаметен по историското прво место на еден клуб од село Џепчиште, кој успеа да ги надигра и надитри реномираните скопски, битолски, прилепски и други клубови. Со константни вложувања и со ...
| | веќе видена | слични

"Гипсарите", кои однапред ја обезбедија првата шампионска титула во својата историја, се празени на последниот настап од Работнички, во Тетово, со што не остварија 100% учинок на домашен терен сезонава Ставен е крај на 18. прволигашката фудбалска сезона во Македонија, која имаше многу горчлив вкус. Ова беше едно од најконтроверзните првенства, што стартуваше со 12 екипи, а заврши само со девет, поради исклучување на три поранешни шампиони - Македонија ЃП и Слога Ј., за неодиграни два првенствени натпревара, и Победа која од ФИФА е избришана од фудбалот во наредните осум години за местење на резултат против ерменскиот Пјуник во квалификациите за Лигата на шампиони. Поради овие случувања надвор од теренот и бришењето резултати, Ренова два пати мораше да ја слави првата шампионска титула во својата клупска историја. Можеби од тие причини, "гипсарите" кои пред две кола го имаа обезбедно првото место малку го поматија шампионското славење, со пораз во последниот натпревар од Работнички пред своите навивачи. Со ...
| | веќе видена | слични

По скусена постапка викендов е завршен контроверзниот 18. фудбалски шампионат на Македонија . Ренова е седмиот освојувач на првенствената трка. Покрај првиот триумф на „гипсарите“, последното издание од елитното натпреварување ќе се памети уште и по дисквалификацијата на три шампиони во екот на сезоната. ФФМ ги дисквалификува Македонија ЃП и Слога југомагнат есеноска поради неоправдано неодигрување на два меча, но во позадина беше учеството во смената на актуелниот претседател, а ФИФА ја избриша Победа за местење на натпревар од квалификациите за ЛШ. Ваквите потези ја доведоа во прашање регуларноста на првенствената трка која финишираше со само девет екипи. На крајот никој не го напушти елитното друштво, бидејќи предвреме тоа го решија ФФМ и ФИФА. Отпишаниот, уште на стартот од сезоната, Милано иако последнопласиран со само шест освоени бодови, доби подарок, на 30 мај, да разигрува за опстанок со четвртопласираниот второлигаш, Напредок или Брегалница. Административните скусувања ја нарушија регуларноста и во ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Ренова за првпат во својата историја ја освоија шампионската титула и се наредија во редот на Вардар, Силекс, Слога Ј., Работнички, Победа и Македонија ЃП, како македонски шампиони. Претседателот на ФФМ, Хари Хаџи-Ристески пред средбата со ФК Работнички го врачи шампионскиот пехар на фудбалерите на Ренова со што екипата од Џепчиште и официјално се промовира во нов фудбалски шампион на Македонија.
| | веќе видена | слични

Новиот шампион Ренова не успеа со максимален учинок пред својата публика да ја заврши сезоната во која за првпат во клупската историја стигна до титулата и следната сезона Македонија ќе ја претставува во квалификациите од Лигата на шампините. Работнички победи во Тетово и го потврди второто место со кое избори учество во квалификациите од Лигата на Европа, исто како и Металург, кој остана третопласиран, откако одигра нерешено во Боговиње против Тетекс. Гостинска победа оствари Пелистер кај Турново против Хоризонт, додека на арената „Филип Втори“ во Скопје, Вардар стигна до трите бода, совладувајќи го Силекс. Од лигата нема да испадне никој поради исклучувањето на Слога Југомагнат и Македонија Ѓорче Петров, додека Милано ќе игра бараж за опстанок во најдобрата конкуренција. Резултати од 31. последно коло: Вардар – Силекс 2:0 Ренова – Работнички 0:1 Тетекс – Металург 0:0 Хоризонт Турново – Пелистер 0:1 Милано беше слободен
| | веќе видена | слични

Со победата во Тетово над новиот шампион Ренова од 1:0, екипата на Работнички го освои второто место во првенството. Вардар на домашен терен славеше во дуелот против Силекс со 2:0, додека гостинска победа оствари и Пелистер на гостувањето во Турново против Хоризонт 0:1.Единствениот нерешен резултат од последното коло беше постигнат на натпреварот во Боговиње меѓу Тетекс и Металург.Ренова како шампион ќе игра во квалификациите за Лигата на шампионите. Работнички и Металург ќе играат во квалификациите од Лигата на Европа.Екипата на Милано од Куманово ќе игра бараж за опстанок во лигата против четвртопласираниот тим од Втората лига.Резултати од 31.коло во Првата македонска фудбалска лига: Вардар – Силекс 2:0, Ренова – Работнички 0:1, Тетекс – Металург 0:0 и Хоризонт Турново – Пелистер 0:1.Слободен беше Милано. Конечна табела: Ренова 55 бодови, Работнички 50, Металург 47, Пелистер 39, Силекс 32, Вардар 30, Тетекс 30, Хоризонт Турново 26 и Милано 6.
| | веќе видена | слични

Денеска се одигра последното коло од сезоната во македонската прва лига. Заврши тубулентната сезона во македонското фудбалско првенство, Ренова загуби на домашен терен од Работнички, Вардар го победи Силекс, Пелистер славеше во Турново, Тетекс и Металург одиграа реми. Во последното коло Ренова го забележа првиот пораз на домашен терен, загуби минимално со 1-0 од Работнички. Стрелец на победничкиот гол за Романтичарите беше Фабио Силва во 61та минута. Вардар со 2-0 го победи тимот на Силекс на Филип Втори. Положани во 39та и Нухиу во 56та минута беа стрелци за домаќините. Пелистер со голот на Бујчески во 57та минута го победи Хоризонт Турново минимално со 1-0. Тетекс и Металург ги поделија бодовите играјќи без победник 0-0. Ренова за прв пат се закити со трофејот македонски шампион, поради добро познати причини Слога Југомагнат, Македонија Ѓорче Петров и Победа порано ја завршија сезоната, Милано ќе игра бараж. Табела: Ренова 55 бодовиРаботнички 50Металург 47Пелистер 39Силекс 32Вардар 30Тетекс 30Хоризонт ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 439 | | | веќе видена

Недостигот на обрасци за пасоши е стрес за многу македонски работници кои си обезбедиле работа во странство и треба да заминат надвор од државата. Овие денови ...
сите 277 | | | веќе видена

Вилма Русковска и Љубомир Јовевски сеуште молчат за објавената аудио снимка во Собранието каде што слушајќи го гласот на Зоран Заев признава дека со маркетинг ...
сите 117 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 255 | | | веќе видена

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, вчера во Брисел му покажа на техничкиот премиер Оливер Спасовски каде ќе биде поставено македонското знаме пред ...
сите 306 | | | веќе видена

Сашо Орданоски, новинар кој порано работеше во некогашната телевизија 1ТВ на Бојан Јовановски кој е обвинет во аферата Рекет, вели дека досега Јавното ...
сите 427 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Некој упорно ги коментира вашите постапки, што може да доведе до кавга. Не ви одговара тоа што сте центар на вниманието. Кај вас љубовниот ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заврши 18-то домашно фудбалско првенство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: