Повеќе вести како оваа (25)

Дебармаалци по 18 месеци го освоија Тетово со победата од 1-0 против новиот шампион, при што ем му ја расипаа веселбата за титулата, ем не дозволија „гипсарите“ да бидат најефективниот клуб на Стариот континент на домашен терен Новиот македонски фудбалски шампион Ренова нема да биде најефективниот клуб во Европа во оваа сезона на домашен терен. Работнички со завчерашната победа од 1-0 во Тетово ги спречи „гипсарите“ со стоотстотен ефект да ја завршат сезоната пред своите гледачи и во ваква статистичка категорија да бидат подобри од великани како Барселона, Реал Мадрид, Бенфика, Ајакс... Фабио Силва во 61. минута му го нанесе првиот пораз на тетовскиот клуб на Градскиот стадион во Тетово по 18 месеци, односно по 5 октомври 2008 година, кога последен пат загубија „гипсарите“. Дебармаалци им ја расипаа шампионската прослава на играчите на Ренова, кои мечот го завршија и со две исклучувања и без европски „рекорд“. Ренова, според процентот на загубени бодови, е на исто ниво како и Реал Мадрид (18 победи-1 ...
сите 13 | | | веќе видена

Само три гола беа постигнати на четирите прволигашки меча во последното коло од вториот круг Македонските фудбалски клубови го одиграа убедливо најнеефикасното коло во прволигашката конкуренција, откако „успеаја“ да не стигнат ниту до просек од еден гол по меч, по вчерашното последно коло од вториот круг во оваа десеткувана сезона во фудбалската елита кај нас. Македонските прволигаши на четири меча вкупно дадоа три гола, што е 0,75 гола по меч. Досегашни најнеефикасни кола беа скорот од 1,14 гол по меч (седум погодоци од осум меча) во 1998 година, и ноемвриско коло пред две години со просек 1,4 гол по средба, кога на пет меча паднаа седум гола. Актуелниот лидер Ренова си ја зголеми предноста на табелата пред најголемиот ривал Работнички на осум бода, откако победи во полошкото дерби со Тетекс во Тетово. Ренова го искористи слободниот ден на дебармаалци, па сега има речиси комотна предност од осум бода на девет кола до крајот на сезонава. Вчера Исмаил Исмаили со голот во 59. минута беше најзаслужен за новата ...
| | веќе видена | слични

Клубот од Џепчиште, основан во 2003 година, на четири кола до крајот на 18. првенство на Македонија има 10 бода повеќе од Работнички и за обезбедување на титулата му требаат само уште три бода Екипата на Силекс, со триумфот над Работнички, во саботата со 2-1, во Скопје, и овозможи на Ренова да се најде на само три бода до освојување на својата прва шампионска титула во првенствата на Македонија. За тоа да биде така се погрижи и тимот од Џепчиште со својата победа во петокот, над Милано, во Тетово, со 1-0. Така, на четири кола до крајот на сезонава Ренова на првото место има 60 бода, десет повеќе од ланскиот освојувач на Купот, Работнички, па на „гипсарите“ сега им требаат три бода за да станат и теоретски недостижни за „дебармаалци“. Ренова до крајот на сезонава игра уште на гости кај Силекс, па дома со Пелистер, потоа оди кај Металург и во последното коло сезонава, закажано за 19 мај, го пречекува Работнички. „Романтичарите“, пак, в недела му гостуваат на Пелистер, потоа двапати играат дома, со Металург и ...
| | веќе видена | слични

Во дербито на 25-то коло од Првата лига Вардар ја совлада Ренова со 1:0. Во 4-та минута од судиското надополнување, Хамбарѕумјан беше стрелец на победничкиот гол. Преостанатите два денешни натпревара завршија без победник. Металург и Брегалница одиграа 0:0, а Хоризонт и Силекс 1:1. Прва лига-25 коло Вардар-Ренова 1:0 Металург-Брегалница 0:0 Хоризонт-Силекс 1:1 Вчера: Работнички-Шкендија 1:0 Пелистер-Тетекс 3:1 Табела: 1.Вардар 58 2.Работнички 54 3.Ренова 42 4.Шкендија 41 5.Металург 31 6.Силекс 31 7.Хоризонт 29 8.Брегалница 26 9.Пелистер 22 10.Тетекс 9
| | веќе видена | слични

Вардар во дербито загуби од Работнички и покрај водството, Металург и Тетекс во финишот стигнаа до победите на Чаир и во Тетово, Ренова убедлива против Силекс, Пелистер освои бод во Ѓорче, а Победа сигурна против последниот на табелата Милано. Постигнати се следните резултати: Силекс – Ренова 0:5, Тетекс – Хоризонт Турново 1:0, Македонија ЃП – Пелистер 0:0, Победа – Милано 4:1  и Слога Југомагнат – Металург 0:1 и Вардар – Работнички 1:2. Табела: Работнички 21 бод, Ренова 20, Хоризонт Турново 15, Македонија ЃП 14, Металург 12, Пелистер 12, Тетекс 11, Вардар 9, Слога Југомагнат 8, Победа 6, Милано 0.
| | веќе видена | слични

Со денешните три натпревари се комплетираше 20. коло во првата македонска фудбалска лига. Првопласираната Ренова ја задржа предноста од пет бода со меч помалку во однос на Работнички во Првата фудбалска лига, по денешната победа од 3-1 против Силекс во Тетово, иако кратовчани најавија изненадување на стартот на мечот, креирано од Александар Темелков. За 27 минути откако Ренова се најде во негатива, усепа да постигне три гола од 11 до 38 минута. По еднаш стрелаа, Фисник Нухиу, Емини и Благоја Тодоровски. Пред крајот на полувремето гостите останаа и со играч помалку, но “гипсарите“ во вториот дел не ги искористија шансите за поубедлива победа и резултатот остана 3-1. Последниот Милано ја забележа првата победа на фудбалскиот терен и тоа со 3-2 денеска во Куманово против Победа. Кумановскиот тим досега имаше три бода и тоа административни од лани, кога Пелистер задоцни и не го одигра мечот со овој тим. Засилениот тим на Тетекс откако во првото коло беше изненаден на домашен терен од Пелистер, сега ...
| | веќе видена | слични

Комплетирано е 29 коло во Првата фудбалска лига на Македонија. Фудбалерите на Металург во скопското дерби против Работнички на Арената Филип 2 Македонски ги совлада "романтичарите" со 1:2. Сега второто место на табелата на Работнички е загрозено. „Романтичарите“ имаат четири бода повеќе од Металург, но до крајот ќе одиграат само уште еден натпревар. Хоризонт Турново ја оправда улогата на фаворит против Милано, додека Тетекс во Боговиње славеше против Силекс. Новиот шампион Ренова ја потврди добрата сезона и против Пелистер совладувајќи го со 3:1. Во ова коло слободна беше екипата на Вардар. Резултати: Работнички - Металург 1:2 Марсио 60' - Ејупи 9', 16', Хоризонт Турново - Милано 2:1 Пандев 28', Ковачев 50' - Милиќ 16', Ренова - Пелистер 3:1 Емини 3', 44', Османи 55' - Вељановски 70', Тетекс - Силекс 2:0 Глигоровски 9', Исени 50'. До крајот на првенството во елитниот домашен фудбалски шампионат остануваат за доигрување уште две кола. Следното коло на програмата е веќе во среда, а се среќаваат: Металург - ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Ренова во 28 коло си ја осигура титулата во првата македонска фудбалска лига. Со освоениот поен на гостувањето кај Силекс денеска, тетовска Ренова и теоретски стана новиот шампион на Македонија. Гипсарите титулата ја освоија уште во петокот, кога главниот конкурент Работнички беше поразен од Пелистер во Битола. Ова е прва и историска титула за Ренова, која беше решена уште пред неколку кола, меѓутоа се чекаше тоа да биде и теоретски потврдено. Голем чекор за спасување направи и Хоризонт Турново победувајќи го Вардар на арената „Филип Втори“ со 0:1. Табела, ПМФЛ: 1. Ренова 61 бод 2. Работнички 50 3. Металург 49 4. Пелистер 42 5. Силекс 35 6. Тетекс 28 7. Хоризонт Турново 28 8. Вардар 25 9. Победа 25 10. Милано 9
| | веќе видена | слични

Во македонското фудбалско првенство повеќе нема непоразени. Горчината на поразот ја почувствува и лидерот на табелата Вардар, кој е совладан убедливо со 3:0 од Ренова во Тетовом во 16. коло на Првата лига. "Гипсарите", во третата пресметка сезонава, му се ревашираа на Вардар за поразот во првиот 1/4-финален дуел за Купот на Македонија во Скопје (3:1), додела првиот дуел за бодиви заврши без победник (1:1). Работнички ја продолжи својата серија победи и веќе ја нанижа осмата, по убедливиот триумф над Брегалница со 4:0. Резултати: Ренова - Вардар 3:0 Работнички - Брегалница 4:0 Металург - Хоризонт 2:0 Силекс - Шкендија 0:1 Тетекс - Пелистер 1:1 ТАБЕЛА 1. Вардар 16 11 4 1 29:10 37 2. Работнички 16 11 1 4 30:15 34 3. Шкендија 16 8 3 5 28:19 27 4. Металург 16 7 3 6 21:16 24 5. Силекс 16 6 6 4 18:17 24 6. Ренова 16 6 4 6 19:20 22 7. Хоризонт 16 5 5 6 15:17 20 8. Пелистер 16 4 6 6 9:8 18 9. Брегалница 16 3 3 10 15:25 12 10. Тетекс 16 0 3 13 8:45 3 Идно коло (30.11.2014): Хоризонт - Ренова, Вардар - Работнички, ...
| | веќе видена | слични

Првопласираната Ренова ја задржа предноста од пет бода со меч помалку во однос на Работнички во Првата фудбалска лига, по денешната победа до 3-1 против Силекс во Тетово, иако кратовчани најавија изненадување на стартот на мечот. За 27 минути откако Ренова се најде во негатива, усепа да постигне три гола од 11 до 38 минута и со тоа да ги освои првите бодови во оваа втора половина од сезоната. Хоризонт Турново загуби од Тетекс на свој терен со 0-2, што е втор пораз за Турново без постигнат гол. Тетекс, пак, се извади за непријатниот пораз од Пелистер пред една недела. Последниот Милано ја забележа првата победа на фудбалскиот терен и тоа со 3-2 денеска во Куманово против Победа. Кумановскиот тим досега имаше три бода и тоа административни од лани, кога Пелистер задоцни и не го одигра мечот со овој тим. Вчера соседското дерби Работнички - Вардар му припадна на Работнички, кој со 1-0 славеше против „црвено-црните“. ПРВА ЛИГА, 20 КОЛО Ренова - Силекс 3-1 Хоризонт Турново - Тетекс 0-2 ...
| | веќе видена | слични

Денеска во седиштето на Македонската фудбалска федерација беа извлечени двојките за претстојната сезона во првата Македонска фудбалска лига. 1. коло 03.08.2014 недела 17:30 Ренова - Тетекс Работнички - Металург Силекс - Турново Пелистер - Вардар Шкендија - Брегалница 2. коло 10.08.2014 недела 17:30 Вардар - Шкендија Тетекс - Брегалница Турново - Пелистер Металург - Силекс Ренова - Работнички 3. коло 17.08.2014 недела 17:30 Работнички - Тетекс Пелистер - Металург Силекс - Ренова Шкендија - Турново Брегалница - Вардар 4. коло 24.08.2014 недела 17:00 Турново - Брегалница Металург - Шкендија Ренова - Пелистер Тетекс - Вардар Шкендија - Брегалница 5. коло 27.08.2014 среда 17:00 Пелистер - Работнички Шкендија - Ренова Брегалница - Металург Вардар - Турново Силекс - Тетекс 6. коло 31.08.2014 недела 17:00 Металург - Вардар Тетекс - Турново Ренова - Брегалница Работнички - Шкендија Силекс - Пелистер 7. коло 14.09.2014 недела 16:00 Шкендија - Силекс Пелистер - Тетекс Брегалница - Работнички Вардар - Ренова Турново - ...
| | веќе видена | слични

Со победата во Тетово над новиот шампион Ренова од 1:0, екипата на Работнички го освои второто место во првенството. Вардар на домашен терен славеше во дуелот против Силекс со 2:0, додека гостинска победа оствари и Пелистер на гостувањето во Турново против Хоризонт 0:1.Единствениот нерешен резултат од последното коло беше постигнат на натпреварот во Боговиње меѓу Тетекс и Металург.Ренова како шампион ќе игра во квалификациите за Лигата на шампионите. Работнички и Металург ќе играат во квалификациите од Лигата на Европа.Екипата на Милано од Куманово ќе игра бараж за опстанок во лигата против четвртопласираниот тим од Втората лига.Резултати од 31.коло во Првата македонска фудбалска лига: Вардар – Силекс 2:0, Ренова – Работнички 0:1, Тетекс – Металург 0:0 и Хоризонт Турново – Пелистер 0:1.Слободен беше Милано. Конечна табела: Ренова 55 бодови, Работнички 50, Металург 47, Пелистер 39, Силекс 32, Вардар 30, Тетекс 30, Хоризонт Турново 26 и Милано 6.
| | веќе видена | слични

Во четирите натпревари од претпоследното 30.коло во Првата фудбалска лига, дербито се одигра на „Железарница“ каде Металург минимално го победи новиот шампион, Ренова со 1:0 и му се доближи само на еден бод на второпласираниот Работнички. Вардар во Куманово оствари убедлив триумф со 5:0 и се искачи место погоре на првенствената табела.Силекс и Хоризонт Турново во Кратово одиграа нерешено 1:1, а Финалистот во националниот Куп, Тетекс на гостувањето во Битола кај Пелистер остана непоразен (0:0)Слободен во оваа рунда беше тимот на Работнички.Табела: Ренова 55 бодови, Работнички 47, Металург 46, Пелистер 36, Силекс 32, Тетекс 29, Вардар 27, Хоризонт Турново 26, Милано 6
| | веќе видена | слични

Со натпреварот меѓу Милано и Слога Југомагнат што ќе се одигра денеска од 13 часот во Куманово ќе биде комплетирано 10.коло од Македонската прва фудбалска лига Во натпреварите одиграни во текот на викендот постигнати се следниве резултати: Работнички – Победа 6:2, Ренова – Металург 3:1, Хоризонт Турново – Македонија ЃП 0:1, Силекс – Тетекс 1:0 и Пелистер – Вардар 1:0. Работнички е лидер со 24 бодови, пред Ренова со 23, Македонија ЃП има 17, Силекс 16, следат Хоризонт Турново и Пелистер со по 15, Металург има 12, Тетекс 11, Вардар 9, Слога Југомагнат 8 (натпревар помалку), Победа 6, а Милано 0 (натпревар помалку).
| | веќе видена | слични

Со натпреварот меѓу Милано и Слога Југомагнат што ќе се одигра денеска од 13 часот во Куманово ќе биде комплетирано 10.коло од Македонската прва фудбалска лига. Во натпреварите одиграни во текот на викендот постигнати се следниве резултати: Работнички – Победа 6:2, Ренова – Металург 3:1, Хоризонт Турново – Македонија ЃП 0:1, Силекс – Тетекс 1:0 и Пелистер – Вардар 1:0. Работнички е лидер со 24 бодови, пред Ренова со 23, Македонија ЃП има 17, Силекс 16, следат Хоризонт Турново и Пелистер со по 15, Металург има 12, Тетекс 11, Вардар 9, Слога Југомагнат 8 (натпревар помалку), Победа 6, а Милано 0 (натпревар помалку).
| | веќе видена | слични

Со натпреварот меѓу Милано и Слога Југомагнат што ќе се одигра денеска од 13 часот во Куманово ќе биде комплетирано 10.коло од Македонската прва фудбалска лига. Во натпреварите одиграни во текот на викендот постигнати се следниве резултати: Работнички – Победа 6:2, Ренова – Металург 3:1, Хоризонт Турново – Македонија ЃП 0:1, Силекс – Тетекс 1:0 и Пелистер – Вардар 1:0. Работнички е лидер со 24 бодови, пред Ренова со 23, Македонија ЃП има 17, Силекс 16, следат Хоризонт Турново и Пелистер со по 15, Металург има 12, Тетекс 11, Вардар 9, Слога Југомагнат 8 (натпревар помалку), Победа 6, а Милано 0 (натпревар помалку).
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Тетекс го претрпеа четвртиот пораз во исто толку кола сезонава, откако денеска со 2-1 загубија на домашен терен од Дрита. По комплетирањето на колото со денешниот дуел, тетовци исто како и фудбалерите на Силекс, се без освоен бод во новата сезона. Резултати (4. коло): Тетекс – Дрита 1-2, Хоризонт Турново – Металург 2-0, Брегалница – Шкендија 0-0, Работнички – Пелистер 2-1, Напредок – Силекс 1-0, Ренова – Вардар 0-2. Табела: Хоризонт Т. 10, Вардар 9, Работнички, Брегалница, Напредок и Дрита по 7, Металург 6, Ренова и Шкендија по 5, Пелистер 4, Силекс и Тетекс без бодови.
| | веќе видена | слични

Ренова и Работнички славеа идентични победи на гости, а Металург ремизира со Вардар по што до крајот на првенството ќе има поинтересна борба за третото место, последно што донесува играње во Европа, како и за избегнување на деветтото, кое носи играње во баражот за опстанок во Првата лига Водечките два тима во Првата македонска фудбалска лига, Ренова и Работнички забележаа идентични победи на гости и уште повеќе се издвоија на табелата. Третопласираниот Металург ремизира со реновираниот Вардар и ја задржа разликата од четири бода пред првиот пратител Пелистер, кој, исто така, одигра нерешено, но кај последниот Милано. Во градското дерби во Тетово, Тетекс повторно не успеа да и одземе еден бод на Ренова. Лидерот славеше со голот на повратникот од странство Гоце Толески во 28. минута. Работнички, пак, со шестиот гол на Вандеир сезонава славеше во Турново. Најубедлив во 24. коло беше Силекс, кој во Кратово ја победи Победа со 3-0. По поразите на Турново, Победа и на Тетекс, а ремито на Вардар, сé поинтересна ...
| | веќе видена | слични

Во битката за второто место Металург со 1-0 ја победи Шкенија, а Вардар во 31. коло од Првата фудбалска лига ремизира 1-1 со Ренова. Новиот шампион и во петтиот натпревар со „гипсарите“ сезонава не успеа да оствари победа, а сите средби, три во првенството и две во полуфиналето на националниот куп, завршија без победник. Резултати: Брегалница - Турново 2-1, Металург - Шкендија 1-0, Напредок - Силекс 3-0, Охрид - Работнички 0-2, Тетекс - 11 Октомври 2-0, Вардар - Ренова 1-1. Табела: Вардар 73, Металург 64, Шкендија 63, Ренова 46, Брегалница 42, Работнички 40, Силекс 39, Напредок 39, Хоризонт Турново 32, Тетекс 31, Охрид 26, 11 Октомври 16 бода.
| | веќе видена | слични

Денеска со почеток во 13:00 часот на Арената "Филип втори" ќе биде отворено 18-то коло во првата македонска фудбалска лига со дуелот помеѓу Работнички и Тетекс. Останатите три дуели од ова 18-то коло се закажани за утре во истиот термин а во нив се среќаваат: Сабота 12 декември 13:00 часот. Работнички : Тетекс. Недела 13 декември 13:00 часот. Ренова : Хоризонт Турново, Пелистер : Силекс, Металург : Вардар. Слободни во ова коло се: екипите на Милано и Победа. Табела: 1. Ренова 39 бода, 2. Работнички 34, 3. Металург 25, 4. Хоризонт 24, 5 . Пелистер 22, 6. Силекс, 7. Победа 19, 8. Тетекс 17, 9. Вардар 13, 10. Милано 3.
| | веќе видена | слични

Со денеска одиграниот натпревар во Турново, во кој домаќинот Хоризонт со голот на Друлиќ во 68-минута го совлада кичевски Напредок, комплетирано е 6.коло во Првата македонска фудбалска лига. Преглед на комплетните резултати од 6-коло во Првата македонска фудбалска лига: (денеска) Хоризонт Турново – Напредок 1:0, (одиграно во саботата) Пелистер – Работнички 0-3, Металург – Брегалница 1-0, Вардар – Скопје 1-0, Силекс – Тетекс 0-0 и Ренова – Шкендија 1-0. Табела: Металург 14 бодови, Хоризонт Турново 13, Ренова 11, Тетекс и Работнички по 10, Шкендија и Напредок по 8 бодови, Скопје 7, Вардар 6, Силекс 5, Пелистер 4 и Брегалница 3. одови.
| | веќе видена | слични

Во неделата се одиграа преостанатите три срeдби од 25.коло во Првата македонска фудбалска лига. И по ова коло разликата на табелата помеѓу Вардар и Работнички остана четири бода. Резултати 25.коло: Работнички-Шкендија 1:0 Пелистер-Тетекс 3:1 Турново-Силекс 1:1 Вардар-Ренова 1:0 Брегалница-Металург 0:0 Табела: 1. Вардар 58, 2. Работнички 54, 3. Ренова 42, 4. Шкендија 41, 4. Металург 31, 6. Силекс 31, 7. Турново 29, 8. Брегалница 26, 9. Пелистер 22, 10. Тетекс 9.
| | веќе видена | слични

Тензичен меч, каков што публиката во Кратово нема гледано со години, одиграа фудбалерите на Силекс и на Пелистер. Иако резултатски мирољубив (1-1), дуелот на зелениот терен воопшто не беше мирољубив, туку напротив, постојано на работ на инцидент ФУДБАЛ - ПРВА ЛИГА, 6. КОЛО По водството на пелистерци преку Марковски во 33. минута, кратовци се спасуваа во последните секунди од првиот пораз во првенството. Токму седумминутниот прекин поради повредата на Марковски беше причината поради која судијата Јосип Бартон го продолжи мечот за вкупно 10 минути, а израмнувачкиот погодок го постигна Јанев на истекот на стотата минута. Во другите средби во неделата водечкиот Вардар му го нанесе првиот пораз на Металург сезонава, победувајќи на гости со 4-1, а до нови три бода стаса Ренова, со триумфот дома над Брегалница, за која тоа беше петти пораз. Идно коло (14 септември): Брегалница - Работнички, Турново - Металург, Вардар - Ренова, Пелистер - Тетекс, Шкендија - Силекс. Прва лига Работнички - Шкендија 3-2 ...
| | веќе видена | слични

Бројот 13 испадна малерозен за Ренова, која толку меча беше во серија на победи на домашен терен, но Фабио Силва денеска во 61 минута ги собори „гипсарите“ и не им дозволи со стоотстотен ефект пред своите гледачи да ја завршат сезоната. Ренова загуби со 0-1 во последниот меч со кој ја одбележа шампионската круна, која вторпат ја освои по хаосот што се случи со исклучувањето на Победа, откако и пред две недели тетовчани славеа шампионски пехар. Работнички со победата остана вицешампион, а Металург во Боговиње одигра 0-0 со Тетекс и го задржа третото место на табелата. Пелистер е четврти, откако денеска го победи Хоризонт во Турбово со 1-0, но битолчани нема да играат во европа, затоа што немаат лиценца. Вардар се иска~и на шестото место со победата со 2-0 против Силекс, кој е петти. Во баражот оди само Милано, кој ќе игра со четвртиот од Втората лига, која утре го има своето 25 коло. Првите три од Втората лига ќе ја пополнат Првата, затоа што веќе е исполнета квотата на тимови што испаѓаат со ...
| | веќе видена | слични

Ренова во новата тетовска пресметка го победи Тетекс, сега како „гостин“ на Градскиот стадион, но со ист резултат како и пред една недела, сега со автоголот на Ристовски во 28 минута. Работнички победи на гостувањето во Турново со 1-0 и тоа со голот на Вандаир во 41 минута. Вардар во градската дерби пресметка со третиот Металург одигра без голови 0-0, па бодот на Вардар доаѓа како добредојден откако сите ривали во трката за избегнување на местото за баражот за опстанок загубија. Победа загуби во Кратово од Силекс со 3-0, Тетекс загуби од Ренова, а Турново од Работнички. Во последниот меч, последниот Милано по освоениот бод со Металург, сега на свој терен во Куманово освои бод и со Пелистер, играјќи 2-2, па во трката за третото место, Металург ја задржа предноста од четири бода пред битолчани, а шест пред Силекс. РЕЗУЛТАТИ ОД ПРВАТА ЛИГА Силекс - Победа 3:0 Милано - Пелистер 2:2 Вардар - Металург 0:0 Тетекс - Ренова 0:1 Хоризонт Турново - Работнички ...
| | веќе видена | слични

Претпоследното, вонредно коло во Првата фудбалска лига на Македонија се одигра денеска. Во дуелот на можеби најдобрите екипи во моментов во нашето првенство, Металург го совлада новиот шампион Ренова и ја намали предноста на Работнички на првенствената табела во борбата за второто место. Работнички во ова коло е слободен. Вардар очекувано го совлада тимот на Милано, додека Пелистер и Тетекс ги поделија бодовите играјќи нерешено без голови. Силекс и Хоризонт Турново исто така, ремизираа, но гледачите на овој натпревар беа сведоци на два погодоци, по еден во двете мрежи. Од мечот во Кратово за одбележување е и 59-та минута во која играчот на Силекс, Ѓорѓиев заработи црвен картон. Резултати и стрелци: Металург - Ренова 1:0 Кралевски 6', Пелистер - Тетекс 0:0, Силекс - Хоризонт Турново 1:1 Темелков 60' - Стојанов (п) 59' Милано - Вардар 0:5 Нухиу 54', 78', Пандовски 64', Ѓурѓевиќ 83', Блажевски 88'. Табела 1. Ренова 55 бода 2. Работнички 47 3. Металург 46 4. Пелистер 36 5. Силекс 32 6. Тетекс 29 7. Вардар ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...