Спортал

Претседателот на Баерн, Ули Хенес изјави дека при евентуален локаут во НБА, првата ѕвезда на германската репрезентација, Дирк Новицки ќе потпише договор со кошаркарскиот клуб. "Се погласни се шпекулациите дека играчите нема да постигнат договор со челниците на НБА и мислам дека следната сезона во САД нема да се одигра бидејќи, кошаркарите цврсто ќе стојат на своите барања. Ние уште од сега се подготвуваме за трансфер и верувам дека во новата сезона Дирк ќе биде дел од нашата екипа", изјави Хенес. Кошаркарскиот клуб Баерн има големи амбиции и ќе се бори за влез во Евролигата, но и ќе формира тим што треба да биде меѓу поквалитетните на Стариот континент.
сите 5 | | | веќе видена

Светската шампионка на 800 метри и атлетичарка, која во изминатиов период предизвика многу контроверзи, Кастер Семења, најави дека на Олимписките игри во Лондон би сакала да настапи во трката на 1.500 метри. "Откако се вратив на патеката се чувствувам прекрасно, добро е што целосно ја санирав повредата на грбот и без проблеми можам да се подготвувам за новата сезона. Оваа година ќе трчам на 800 метри, но сакам да настапам и на некоја трка на 1.500 метри бидејќи имам желба на Игрите во Лондон да се борам за медал токму во оваа дисциплина", изјави Семења. Атлетичарката од Јужна Африка во минатата година предизвика бурни реакции откако Светската атлетска федерација отвори истрага околу утврдувањето на нејзиниот пол и високата концентрација на тестостерон во крвта. На крајот и официјално веќе нема сомневање околу полот на Семења и таа по 11 месеци пауза повторно се врати на патеките.
сите 2 | | | веќе видена

Македонската ватерполо репрезентација доживеа убедлив пораз од 12:4 во дуелот против селекцијата на Србија, кој се одигра во рамките од четвртото коло во Светската лига. Нашите ватерполисти потфрлија во одбраната и на квалитетниот противник во серија му дозволувавме да постигне лесни погодоци. Избраниците на селекторот Сашо Поповски достоен отпор пружија само во првиот период од натпреварот во кој противникот имаше водство од 2:1. Во вториот вистински дебакл на нашиот состав, постигнавме два гола, но Србите има серија од 3:0, која на крајот им донесе убедливо водство од 7:3. Во третата четвртина повторно македонските ватерполисти имаа шанса да ја намалат предноста на противникот, но не искористивме неколку шанси, а на спротивната страна Србија и ја зголеми предноста на 9:4. И во завршната четвртина нов голем пад во играта, нашите репрезентативци не успеаа да ја затресат мрежата на противникот, а гостите три пати го совладаа нашиот голман за конечни 12:4. Најефикасен играч на натпреварот беше Андрија ...
сите 17 | | | веќе видена

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез најави дека неговиот клуб веќе се подготвува за активностите во летниот преоден рок, но не треба да се очекуваат чуда. "На крајот од сезоната ќе седнеме со тренерот Жозе Мурињо и ќе видиме кои позиции треба да ги засилиме. Мислам дека сме на најдобар пат летово во нашиот состав да ги доведеме Дани Парехо и Хозе Каљехон. Не можам да ветувам големи имиња, не знам од каде информациите за Вејн Руни и Сеск Фабрегас, луѓето мислат дека ние имаме премногу пари, но не е така", изјави Перез во интервју за радиото, Cadena Ser. Претседателот на Реал Мадрид, ги демантираше шпекулациите дека во текот на јануари се преговарало со Серхио Агуеро, но потврди дека имало контакт со вториот напаѓач на градскиот ривал, Диего Форлан.
сите 2 | | | веќе видена

Според пишувањето на неколку локални медиуми, раководството на Ливерпул се подготвува да му понуди продолжување на договорот на холандскиот репрезентативец, Дирк Кајт. Триесет годишниот Кајт со Ливерпул има договор до 2012 година, а според медиумите, напаѓачот на Енфилд Роуд би останал уште дополнителни три сезони. За Кајт минатото лето се интересираа Јувентус и Интер, а холандскиот репрезентативец беше и на листата на потенцијални засилувања на минхенски Баерн.
сите 2 | | | веќе видена

Поради повреда на мускулот на ногата, фудбалерот на Барселона, Чави нема да може да настапува во следните седум до десет дена и тоа е дополнителен проблем за тренерот Жозеп Гвардиола. Чави се пожали на повреда веднаш по завршувањето на дуелот против Атлетик, а клучниот играч во средниот на Барселона ќе ги пропушти двата исклучително значајни дуели во одржувањето на разликата во однос на Реал Мадрид против Мајорка и Валенсија. Сепак добра вест за тренерот Гвардиола е фактот дека Чави ќе биде подготвен за настап на реванш дуелот од осминафиналето во Лигата на шампионите против Арсенал на осми март.
сите 9 | | | веќе видена

Италијанските медиуми објавуваат дека тренерот на Интер, Леонардо ќе ја смени тактиката за мечот против Баерн и ќе игра подефанзивно (4-3-2-1), со Самуел Ето како единствен напаѓач. Газета дело Спорт тврди дека зад Камерунецот ќе бидат Весли Снајдер и Дејан Станковиќ, кои ќе помагаат и на средниот ред во обид да се спречат Арјен Робен и Франк Рибери. Горан Пандев мечот ќе го започне мечот од клупата за резерви и во зависност од резултатот ќе влезе во игра. Маикон ќе игра по десната страна, Иван Кордоба и Лусио во централниот одбранбен ред, а Кристијан Киву на левата бековска позиција. Се очекува во средниот ред да се најдат Хавиер Занети, Естебан Камбијасо и Тијаго Мота. Најверојатен состав: Жулио Сезар, Маикон, Кордоба, Лусио, Киву, Занети, Камбијасо, Тијаго Мота, Снајдер, Станковиќ, Ето. Минатата сезона двата тима се сретнаа во финалето на Лигата на шампиони и Интер славеше со 2:0 со головите на Диего Милито, додека оваа сезона, жрепката сакаше да ги одмерат силите во осминафиналето.
сите 5 | | | веќе видена

Минатиот месец го реализира најголемиот трансфер во Англија, а сега и надвор од теренот ги руши сите рекорди. Шпанскиот голгетер Фернандо Торес мина од Ливерпул во Челзи за огромни 60 милиони евра, но она на што сопственичот на 'сините", Роман Абрамович сметаше не беше само враќање на таа сума пари со голови. Дресовите на Торес се продаваат со рекордна брзина, а за споредба, кога Енди Керол дојде во Ливерпул од Њукасл, тој ден на еден негов се продаваа 250 дресови на Торес. Но и тоа не е единствен начин на кој може да се заработи на Шпанецот. Тој е главен лик во видео игра и заштитно лице на неколку брендови. "На Фејсбук сега Торес има пет и пол милиони обожаватели, што е најмногу во Премиерлигата. Луѓето повеќе го сакаат од Тери, Лампард и Дрогба заедно. Торес има скоро повеќе фанови од Челзи и Арсенал. Пресметката вели дека еден корисник носи околу 60 фунти што ја руши почетната цена на Торес", изјави менаџерот на маркетиншката агенција на Челзи.
сите 3 | | | веќе видена

Ај што голманов се изглупира да спаси корнер со што му овозможи на противничкиот напаѓач да постигне гол, ама неразбирлив е црепов кој од еден метар успеа да промаши седумметарски гол.
| | веќе видена

Шеснаесетгодишниот играч од средниот ред на Барселона, Мигуел Торал Харпер е пред потпис на професионален договор со Арсенал, објавува Сан. Тоа максимално ќе ја наелектризира атмосферата пред реванш мечот од осминафиналето на Лигата на шампиони на Ноу камп. Имено пред првиот меч на Емирати, жолчна кавга имале претседателот на Барселона, Сандро Росел и извршниот директор на Арсенал, Иван Газидис околу некоректниот обид на "топчиите" да им го "украде" новиот голем талент од школата на Барса, Мигуел Торал Харпер. Арсенал сака да постапи на идентичен начин како и во 2003 година кога тошаш 16-годишниот Сеск Фабрегас го доведе во Лондон. Торал Харпер е еден од идните бисери на Барса, а во Арсенал го приближува фактот што мајка му е Англичанка. Иронично е што младиот талент неодамна ја сними својата прва реклама за американската компанија Најк, токму во друштво на Фабрегас.
сите 11 | | | веќе видена

"Тупаниците кои некогаш сееја страв и им го уништуваа мозокот на противниците, сега нежно се грижат за гулаби. Поранешниот светски шампион во тешка категорија се насочи кон нешто ново во неговиот бурен живот. Го работи она што го сака, а тоа е одгледување гулаби", објавува Yahoo!Sports. "Исчезна човекот кој на противничкиот боксер (Холифилд) му го одгриза увото, кој на друг боксер за време на прес конференцијата го гризна за нога. Тоа беше Железниот Мајк, а Мајк Тајсон не сака повеќе да има врска со тоа". Некогашниот најдобар светски боксер сега живее во Невада со својата нова сопруга, две деца и своите скапоцени гулаби. Секојдневно се бори од зависноста од дрога од која се откажа пред неколку години. "Претходно мислев дека никој не ме сака и не сака да ми помогне. Тоа не е вистина, бидејќи луѓето чекаа да повлечам вистински потег. Еднаш кога сами ќе си помогнете и други ќе ви помогнат. Тоа го сфатив подоцна, дознав дека луѓето не ме мрзат. Тие само не го поднесувале начинот на кој сум се однесувал", ...
сите 2 | | | веќе видена

Според ЕСПН, Сакраменто Кингс може од следната сезона да настапуваат како Анахајм Кингс. Сопствениците на клубот од Сакраменто за време на Ол стар викендот престојуваа во Анахајм, каде би требало да се премести клубот. Во овој град на југот на Калифорнија има повеќенаменска сала (Хонда центар) во која настапува хокејарскиот клуб од НХЛ лигата, Анахајм Дакс. По 26 години, Кингс може да го напуштат Сакраменто. Иако љубителите на кошарката уживаат во Сакраменто, Арко Арената во главниот калифорниски град е една од најстарите во НБА лигата и не ги задоволува ригорозните стандарди. Во 66 години постоење, Кингс веќе променија четири градови: Рочестер, Синсинати, Канзас Сити и Сакраменто.
сите 5 | | | веќе видена

Досегашниот селектор на Русија, Дејвид Блат ќе остане на својата функција објави "Спорт Експрес". Во минатата година стручњакот изјави дека размислува да ја напушти селекторската клупа на "зборнаја", по недоразбирањата со кошаркарската федерација на оваа земја. Со руската селекција го освои седмото место на минатогодишното Светско првенство во Турција. "Се е договорено и јасно. Сега останува да отидам во Руската кошаркарска федерација и формално да го објавам моето решение. Ќе продолжам да го исполнувам договореното", изјави Блат.
сите 4 | | | веќе видена

Дејвид Бекам неколку недели тренираше со Тотенхем за да остане во форма пред почетокот на новата сезона во ЛА Галакси. "Минав одлично на тренинзите во Тотенхем. Многу му благодарам на тренерот Реднап, неговите помошници и играчите. Им посакувам се најдобро во иднина", изјави Бекс по последниот тренинг. Од играчите на Тотенхем се прости нарачувајќи на тренинг, традиционално англиско јадење, пикантна пита со компир пире. "Одненадеш стигна храната и сите се нафрлија на неа. Некои момци од странство не беа сигурни дали да пробаат, па ние им помогнавме и им ја изедовме", призна Хари Реднап. "Уживавме со Дејвид во клубот. Тешко дека ќе најдете подобар човек. Тој беше одличен пример за нашите млади играчи. Им помагаше на сите кои бараа совет од него. Сите знаеме дека долго време е одличен играч. Сега знаеме и дека е добра личност", додаде Реднап.
сите 3 | | | веќе видена

Главоболки за сер Алекс Фергусон пред двобојот против Марсеј во Лигата на шампиони. Бразилскиот играч од средниот ред Андерсон заради повреда на тетивата на коленото ќе паузира два месеци. Бразилецот се повреди во првото полувреме на мечот од ФА купот против Кроули, по што беше заменет на полувреме со Вејн Руни. Лекарските прегледи покажаа дека ќе мора да мирува осум недели. Дваесет и двегодишниот Андерсон со добрите игри почна да си обезбедува место во првиот тим на "црвените ѓаволи", по минатогодишната повреда на вкрстените лигаменти која го одалечи од теренот. Фергусон го награди Бразилецот со нов четири и пол годишен договор во декември. Јунајтед се без Парк, Мајкл Овен и Џони Еванс пред патувањето во Франција, додека неизвесен е Рио Фердинанд.
сите 13 | | | веќе видена

Реал Мадрид и Жозе Мурињо ќе се обидат да ја прекинат традицијата на неуспеси против Лион во Лигата на шампиони. Во досегашните шест меѓусебни дуели, кралскиот клуб нема победа против Французите, кои лани во осминафиналето го елиминираа Реал, а имаат три победи на Жерлан, додека на Сантијаго Бернабе сите три меча завршиле нерешено. "Тоа е само статистика и ништо повеќе", вели Мурињо, кој голема помош во анализирањето на противникот има од Зинедин Зидан. "Зидан го познава противникот подобро од било кој друг во клубот, бидејќи го следи францускиот фудбал. Неговите информации се драгоцени и овој пат се потпревме на неговото знаење во подготовката за мечот", истакна Мурињо. Реал оваа сезона ја брка десетата титула во ЛШ, прва од 2002 година. Лион за вечерашниот меч (20.45часот) не ќе може да смета на напаѓачот Лисандро Лопез кој минатата седмица го повреди коленото. Во вториот дуел Челзи гостува на Копенхаген, но и покрај лошата форма е фаворит против данскиот тим, за кого ова е прво осминафинале, но и ...
сите 53 | | | веќе видена

Конечно се разреши дилемата околу трејдот на Кармело Ентони. Популарниот Мело ќе потпише тригодишен договор со Њујорк Никс вреден 65 милиони долари. Во големата размена на кошаркари се вклучени три тима и бројни играчи Од Денвер Нагетс во Никс ќе се преселат покрај Ентони, Чонси Билапс, Шелден Вилијамс, Ренато Блекмен и Ентони Картер. Во спротивна насока заминуваат Данило Галинари, Рејмонд Фелтон, Вилсон Чендлер, правото на пик од првата рунда на драфтот во 2014 година и два пика од втората рунда на драфтот кои Њујорк ги доби од Голден Стејт во трансферот на Дејвид Ли. Ентони Рендолф и Еди Кари кои на крајот на сезоната им истекуваат договорите ќе заминат од Никс во Минесота, која ќе го испрати Кори Бруер во Денвер. И покрај преговорите меѓу Денвер и Њу Џерси Нетс, Ентони сепак одби да замине во тој клуб. Се очекува тој да дебитира за Њујорк Никс во среда во Медисон Сквер Гарден против Милвоки.
сите 27 | | | веќе видена

Австријскиот скијач, Ханс Гругер по скоро еден месец минат во болница откако падна за време тренингот пред трката во Кибил, замина на домашно лекување и ќе почне со долготрајниот период на рехабилитација по сериозните повреди на главата и градниот кош. Веста за излегувањето на Гругер од болница ја потврди и австриската скијачка федерација, која најави дека Гругер ќе замине во рехабилитациониот центар, Хохцирл. Лекарите кои се грижеа за здравјето на Гругер истакнаа дека тој релативно бргу закрепна по серијата тешки операции и неговата рехабилитација беше побрза од планираното.
сите 3 | | | веќе видена

Поради актуелната политичка ситуација и немирите во Бахреин, принцот Салман бин Хамад Ал Калифа соопшти дека е донесена одлука за откажување на стартот на новата сезона во формула 1 бидејќи луѓето во земјата имаат посериозни проблеми отколку да се занимаваат со организација на трката. "Во овој момент имаме многу поголема работа околу средувањето на политичката состојба и затоа решивме да ја откажеме организацијата на трката. Верувам дека луѓето од формула 1 нема да ни забележат и дека ќе дозволат Големата Награда на Бахреин да се помести во некој друг термин", изјави Ал Калифа. Набргу потоа следуваше и реакцијата на првиот човек на формула 1, Берни Еклстон. "Жално е што Бахреин мораше да се повлече, верувам дека луѓето во Бахреин ќе го надминат проблемот и дека наскоро ќе се вратиме во оваа земја и возачите да настапат на патеката", изјави Еклстон. Само неколку часа пред изјавата на принцот Ал Клифа, шефовите на тимовите се договорија да се откажат последните тестови пред стартот на сезоната и ...
сите 18 | | | веќе видена

За инцидентот што го предизвика на првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите против Тотенхем , фудбалерот на Милан, Џенаро Гатусо ќе мора да паузира на четири средби. Дисциплинската комисија на УЕФА утврди дека Гатузо, физички го нападнал помошниот тренер на Тотенхем, Џо Џордан и поради тоа поранешниот репрезентативец на Италија ќе мора да паузира на три меча, а поради вториот жолт картон, тој вкупно ќе "одмора" на вкупно четири средби. Гатузо веднаш по инцидентот се извини за своето однесување и можеби тоа влијаеше тој да не добие повисока казна. Во одлуката на дисциплинската комисија стои дека фудбалерот на Милан може да се жали на изречената казна во рок од три дена.
сите 15 | | | веќе видена

next