Законот за медиуми влегува во фотофиниш

ОБСЕ и Советот на Европа дадоа зелено светло на амандманите на МАН Да се дефинира прецизно што е новинар, да се воведат нови лиценци за радиодифузерите коишто ќе важат во согласност со новите законски решенија. Да прецизира конкретно одредбата за обемот на македонска музика која им е наложено на телевизиите да ја емитуваат неделно и да се направат интервенции во казнената политика. Ова се дел од забелешките што новинарите, уредниците и медиумските здруженија ги доставија за Законот за медиуми Да се дефинира прецизно што е новинар, да се воведат нови лиценци за радиодифузерите коишто ќе важат во согласност со новите законски решенија. Да се прецизира конкретно одредбата за обемот на македонска музика која им е наложено на телевизиите да ја емитуваат неделно и да се направат интервенции во казнената политика. Казните да бидат во апсолутни износи, а не како што е предвидено во новото законско решение процентуално од приходот на медиумот. Ова се забелешките на новинарите, уредниците, медиумските работници, на ...
| | веќе видена | слични

Странските експерти кои работеа на медиумските закони се шокирани: - Новинарските здруженија треба да се борат против говорот на омраза, а на дебатата за нацрт-текстовите на законите за медиуми и аудио-визуелни услуги бевме сведоци токму на употреба на говор на омраза. Оваа изјава на претседателот на ЗНМ е класична употреба на говор на омраза и е за осуда, соопштија од МАН Сандра Башиќ, експертката на ТАИЕКС, која заедно со ОБСЕ и Советот на Европа учествуваше во подготовката на новите медиумски закони, завчера реагирала до Владата на Република Македонија, запрепастена од говорот на омраза на Насер Селмани, претседател на ЗНМ. Барајќи осуда, Башиќ воедно била изненадена како новинар и претседател на новинарско здружение, без да навлегува во неговата националност, може да шири толку говор на омраза, наместо конструктивно да учествува во законите кои по европски стандарди треба да ја регулираат неговата сфера. Сандра Башиќ е Хрватски државјанин со еврејско потекло. Веднаш реагираше Македонската асоцијација ...
| | веќе видена | слични

Законот за медиуми е непотребен, но доколку мора да се донесе тогаш бараме да се усвојат амандманите на домашните експерти и новинарската фела, велат од Центарот за развој на медиумите. Дејан Георгиевски вели дека центарот го има иститот став како и останатите новинарски и медиумски организации ЗНМ, МИМ и ССНМ дека не е потребен посебен закон за медиуми бидејќи истите прашања се регулирани со останати закони а дел од прашањата треба да бидат оставени на саморегулација. Во дебатата за новиот закон за медиуми не учествува иницијативниот одбор за ослободување на новинарот на Нова Македонија Томислав Кежаровски кој е 3 месеци во притвор. Претседателот на ЗНМ Насер Селмани целата дебата ја нарече фарса, додека дел од останатите медиумски работници, преставници на паралелното здружение МАН сметаат дека треба да се донесе закон, иако не се согласуваат со висината на казните за новинарите и медиумите, кои според нив мора да бидат поблаги. Освен амандманите на новинарите и експертите, измени на предложениот закон ...
| | веќе видена | слични

Не се исклучува можноста за нова јавна дебата за Законот за медиуми во зависност од потребата и од заинтересираноста на сите засегнати страни и доколку има нови забелешки, велат од Министерството за информатичко општество и администрација. Според нив, по одморот на пратениците се очекува повторно да има расправа во собраниските комисии и законот да го помине и второто читање. Владата односно Парламентот сега може да го донесе овој закон таков каков што е, каков што го замислила, меѓутоа може да се случи набрзо после почнување на преговори за приклучување кон ЕУ да мора овој закон пак да го менуваме, така да порано и подоцна ние мора да прифатиме сугестиите на претставниците на ЕУ, на Советот на Европа, на ОБСЕ. Мирче Адамчевски, поранешен претседател на Советот за радиодифузија. На дел од новинарите на последната дебата проблематични им беа ставовите на странските експерти, кои пак одговорија дека нема перфектен закон и дека тој го прилагоди на сопствените потреби и прилики. Владата, пак, не се ...
| | веќе видена | слични

Македонската асоцијација на новинари (МАН) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), наспроти министерот за информатичко општество Иво Ивановски, вчера во хотелот „Холидеј ин“ дебатираа за амандманите поднесени во законите за медиуми и аудиовизуелни комуникации Мнозинството новинари не се задоволни со законите НОВИНАРИТЕ НЕ СЕ СРЕЌНИ СО НОВИТЕ ЗАКОНИ ЗНМ смета дека закон за медиуми воопшто не е потребен, додека, пак, на МАН ѝ пречат казните и наметнувањето програмска шема. Насер Селмани, претседател на ЗНМ, кажа дека јавната дебата за законите за медиуми е чиста фарса. Во своето обраќање до Ивановски, Селмани праша зошто не е транспарентен податокот колку пари троши Владата во медиумите. - Во изминатиот период, наместо да се спорат нашите ставови, бевме цел на напади, спинови, клевети и навреди. Не е проблем законот, ние не дојдовме на ова ниво поради законите, туку затоа што државата премногу се меша во медиумите. Овие јавни дебати се како лицитација на берза и како да се ценкаме купи-продај, а ...
| | веќе видена | слични

На денот кога Република Македонија одбележа 12 години од потпишувањето на Договорот кој ја смена нејзината историја, медиумски работници уште еднаш се договараа за Законот кој ќе го направи истото во нивната работа. Оспоруван или не, бојкотиран или не, одговорните по се изгледа се одлучни да го донесат во форма и начин кој ги зацртале. На вчерашната, петта по ред јавна расправа се случи истото како и на претходните четири, се расправаше (често и жолчно), но сите забелешки по се изгледа ќе останат во белешките и стенограмите од истата. Секој од присутните зборуваше за „својата мака“, а од Министерството за информатичко општество одговараа на забелешките и предлозите, овој пат „засилени“ со странски експерти. - Нема еден единствен начин на пишување на закон за медиуми, ги земаме сите најдобри меѓународни пракси, нема потреба постојано да го измислуваме тркалото и не постои еден начин кој што е совршен. Треба да биде закон соодветен на праксата и не постои разлика во суштина, изјави преставничката на ОБСЕ ...
| | веќе видена | слични

Спротивставени мислења, различни толкувања, и по некоја навреда едни на други и тоа пред очите на странските експерти. Дел од новинарите и на петтата јавна дебата не успејаа да се договорат за законите за медиуми. Денешната дебата е една обична фарса , а законот кој се готви не е соодветен за Македонија – вели за 24 Вести првиот човек на здружението на новинари Насер Селмани. Правна и социјална сигурност ќе се добие со законот за медиуми, смета Ивона Талевска од Македонската асоцијација на новинари. Според неа моменталниот закон за работни односи не е доволен. Експертите од Советот на Европа , и ОБСЕ се свесни дека законот кој се подготвува во земјава е составен од неколку регулативи од странски земји и тоа е добро велат , но наидоа на оспорување и рекција. На денешната дебата дел од новинарите и експертите дебатираа за 22 амандмани кои ги достави Владата за допрецизирање на двата закони за медиуми. Од нив 8 се наменети за законот за медиуми а 14 за законот за аудио и аудио визуелни медиумски услуги.
| | веќе видена | слични

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 383 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Законот за медиуми влегува во фотофиниш

Од:
До кого (е-маил):
Порака: