Сериозен проблем со управувањето со отпадот: Дали балирањето на отпадот е решение?

Македонија се соочува со сериозен проблем со управувањето со отпадот. Според податоците до кои што дојдовме, годишно во земјава се произведуваат околу 1.2 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Општина Охрид го усвои Локалниот акциски план за управување со отпад. Предвидено е преку системски и интегриран пристап за управување со отпад да се градат ...
| | веќе видена | слични

Државните институции се меѓу најголемите загадувачи во Македонија, а над 700 објекти на државната и на локалната самоуправа се греат со нееколошки системи кои ...
| | веќе видена | слични

Во текот на овој викенд, ДОМ во соработка со зелено-левата партија од Данска и шведската зелена партија одржа конференција на тема „Иднината е зелена”. ...
| | веќе видена | слични

Конференцијата ја отвори претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, а низ серија панел дискусии свои обраќања имаа претставници и експерти од областа на зелена ...
| | веќе видена | слични

Здружението Академија за роботика и иновативно учење во партнерство со средни училишта од Турција, Полска, Финска и Шпанија ќе работи на проектот „Немаме друг ...
| | веќе видена | слични

Во текот на оваа и наредната година, Здружението Академија за роботика и иновативно учење, ќе работи на проект со име НЕМАМЕ ДРУГ СВЕТ, програма ЕРАМУЗ+. Во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во рамки на кампањата „Редуцирај. Селектирај. Рециклирај”, и Меморандумот за соработка кој Општина Центар го потпиша со Центарот за одржлив развој „Алка”, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата да донесе нов национален план за чист воздух и да се обезбедат финансиски средства и институционални капацитети на општините и Градот Скопје за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новинарот Фуркан Салиу се пожали дека полицијата бришела доказен материјал. За ова тој пишува на социјалните мрежи. Тој вели дека бришењето докази е кривично ...
сите 116 | | | веќе видена

Вечерва со бројното присуство потврдуваме дека ова не е вмровска општина како што некои мислат, туку е општина на граѓани кои сакаат својата државата, ...
сите 256 | | | веќе видена

Идејата дека со пораст на платите и разните социјални трансфери ќе ја стимулираме потрошувачката и така ќе го поттикнеме економскиот раст доведе само до ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сериозен проблем со управувањето со отпадот: Дали балирањето на отпадот е решение?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: