ССМ: Недела ден на неделен одмор е реалност и согласно со Уставот


Охрид, 26. јануари 2022 (ИНПРЕС) – Охридските трговци досега ги почитуваат законските измени со што недела е прогласен за неработен ден. Што се однесува до ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Иако обврската за исплата на регрес за годишен одмор за 2021 година требаше да биде исполнета заклучно со 31 декември, сепак дел од фирмите во земјава не им ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска попладнево остварила средба со претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), Дарко ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Синдикалците се подготвуваат за штрајк откако владата по втор пат ја одложува средбата со нив. Сега им ја презакажа за идниот понеделник. Требаше да се ...
| | веќе видена | слични

Тема на денешната средба, која се оствари на покана на министерката Тренчевска,  беше разговорот за владиното ветување за покачување на минималната плата. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повисока минимална плата или штрајк се заканува Сојузот на синдикати на Македонија(ССМ) кој по одлагањето на денешната средба во владата, второ по ред, најави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Руското Министерство за одбрана синоќа соопшти дека министерот Сергеј Шојгу го информирал рускиот претседател Владимир Путин за „целосно ослободување на ...
сите 390 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ и поранашен градоначалник на Општина Карпош, Стефан Богоев во интервју за 24 Инфо ги анализира тековните политички случувања во ...
сите 440 | | | веќе видена

Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија и преговорите со двете ...
сите 335 | | | веќе видена

Женскиот ракометен клуб Кометал Ѓорче Петров пред 20 години ја освои европската титула во женската Лига на шампиони. Поводот од 20 години вчера беше прославен ...
сите 127 | | | веќе видена

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени пациенти кои страдаат од треска предизвикана од епидемијата на Ковид-19, со што ...
сите 315 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ССМ: Недела ден на неделен одмор е реалност и согласно со Уставот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: