Тренчевска: Заложбата на Владата е минималната плата да се зголеми на 18.000 денари


Тема на денешната средба, која се оствари на покана на министерката Тренчевска,  беше разговорот за владиното ветување за покачување на минималната плата. ...
| | веќе видена | слични

Работодавачите се подготвени да преговараат околу методологијата на усогласување на минималната плата, но не и за износот кој го бара ССМ. Ангел Димитров од ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на утрешниот Економско-социјален совет на кој треба да се расправа за минималната плата, претседателот на Созјузот на синдикати Дарко Димовски , во ...
| | веќе видена | слични

Додека цената на горивата продолжуваат да растат, инфлацијата предизвикана од неколкуте кризи во државата продолжува да расте, а банките и приватните фирми ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата и понатаму останува без слух на барањата на работниците за зголемување на минималната плата на 18.000 денари. Додека цената на горивата продолжуваат да ...
| | веќе видена | слични

Пред утрешниот Економско-социјален совет на кој ќе присуствуваат претставници на Владата, синдикатите и работодавачите, како трета страна на социјалниот ...
| | веќе видена | слични
7 копии
3 копии

Останува отворено прашањето дали ќе биде исполнето барањето на синдикатот за зголемување на минималната плата на 18.000 денари. Одлуката ќе се носи утре на ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) се закани со штрајк, доколку во среда на Економско социјалниот совет не се постигне договор за зголемување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За било какво насилство нема оправдување. Протестите треба да бидат европска критика, а не да се киднапираат од деструктивни центри. Истовремено, владата мора ...
сите 635 | | | веќе видена

СДСМ најостро го осудува насилството на протестите организирани од ВМРО-ДПМНЕ и проруската Левица и бараме одговорност. Во насилствата пред Собранието ...
сите 589 | | | веќе видена

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за ...
сите 163 | | | веќе видена

Општинскиот одбор на Сојузот на борците од Народноослободителната и антифашистичката војна на Македонија (1941-1945), заедно со граѓаните продолжувачи од ...
сите 309 | | | веќе видена

Вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ го демантираше министерот за надворешни работи, Бујар Османи дека билатералниот протокол со Бугарија бил ...
сите 208 | | | веќе видена

И за денеска најавен протест против францускиот предлог со почеток во 19:00 пред Владата, а потоа ќе продолжи преку Министерството за надворешни работи до ...
сите 306 | | | веќе видена

Триесетте земји-членки на НАТО вчера го потпишаа пристапниот протокол за Финска и за Шведска, на церемонија во седиштето на Алијансата во Брисел. Со протоколот ...
сите 258 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тренчевска: Заложбата на Владата е минималната плата да се зголеми на 18.000 денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: