ССМ се подготува за протест откако Владата по втор пат им ја одложи средбата за минималната плата


Синдикалците се подготвуваат за штрајк откако владата по втор пат ја одложува средбата со нив. Сега им ја презакажа за идниот понеделник. Требаше да се ...
| | веќе видена | слични

Работодавачите се подготвени да преговараат околу методологијата на усогласување на минималната плата, но не и за износот кој го бара ССМ. Ангел Димитров од ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на утрешниот Економско-социјален совет на кој треба да се расправа за минималната плата, претседателот на Созјузот на синдикати Дарко Димовски , во ...
| | веќе видена | слични

Додека цената на горивата продолжуваат да растат, инфлацијата предизвикана од неколкуте кризи во државата продолжува да расте, а банките и приватните фирми ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата и понатаму останува без слух на барањата на работниците за зголемување на минималната плата на 18.000 денари. Додека цената на горивата продолжуваат да ...
| | веќе видена | слични

Пред утрешниот Економско-социјален совет на кој ќе присуствуваат претставници на Владата, синдикатите и работодавачите, како трета страна на социјалниот ...
| | веќе видена | слични
7 копии
3 копии

Останува отворено прашањето дали ќе биде исполнето барањето на синдикатот за зголемување на минималната плата на 18.000 денари. Одлуката ќе се носи утре на ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) се закани со штрајк, доколку во среда на Економско социјалниот совет не се постигне договор за зголемување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ниту во еден член од Деловникот не е предвидено да се бара затворање на вратите од Собранието за да се преброи бројот на пратеници за пријавување за збор по ...
сите 434 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната средба со архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан му честитал за мудроста при ...
сите 586 | | | веќе видена

Осум дена пред осумнаесетгодишникот Салвадор Рамос да го изврши масакрот во училиштето во Тексас и да убие 19 деца и двајца учители, производителот на пушката ...
сите 208 | | | веќе видена

И покрај тоа што владата се фали дека има номинален раст на платите и кажува дека единствена економска мерка и стигнале над 30.000 денари, но ако имаме ...
сите 275 | | | веќе видена

При денешната посета на општина Гази Баба во рамките на активноста „Промените се случуваат, секогаш со народот“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ...
сите 99 | | | веќе видена

СОНК и Министерството за труд и социјална политика ги потпишаа измените и дополнувањата на колективниот договор, со кој е регулиран начинот на исплата на ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ССМ се подготува за протест откако Владата по втор пат им ја одложи средбата за минималната плата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: