Словенечкиот амбасадор: Време е Македонија да испрати амбасадор во Софија


Словенечкиот амбасадор Милан Предан во интервју за „Радио Слободна Европа“ вели дека е време Македонија конечно да испрати амбасадор во Софија. Мислам дека тоа ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Ако бугарската влада направи отстапки кон Македонија и ги достави до парламентот, ние сме подготвени да ги поддржиме, изјави поранешниот бугарски премиер и ...
| | веќе видена | слични

Комисиите за економија и за инфраструктура што ги предлага бугарскиот премиер Кирил Петков се важни за да се унапреди економската соработка, оценува ...
| | веќе видена | слични

Претседавачот на македонскиот тим во Мешовитата бугарско-македонска комисија за историјата, Драги Ѓоргиев, вели дека шестмесечниот план за проширени разговори, ...
| | веќе видена | слични

Какви и да бидат решенијата во другите области од спорот со Бугарија, Софија ќе инсистира на делот со историјата и ќе притиска да ја оствари целта Македонците ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов изрази подготвеност да го поддржи актуелниот премиер Кирил Петков за споровите со земјава. Тој ги наведе трите ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов изразил подготвеност да го поддржи актуелниот премиер Кирил Петков за да се реши спорот со Македонија. Тој вели дека ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов бара од новиот премиер Кирил Петков да направи отстапки за решение на спорот со официјална Софија и најави дека ќе ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов му го честиташе изборот на Кирил Петков за премиер на Бугарија, и се понуди да му биде од располагање. Борисов ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Остри реакции во јавноста предизвика неодамнешното провокативно однесување на присутните на настанот, кога обраќањето на водителката на македонски јазик беше ...
сите 169 | | | веќе видена

„Утрото на 16 август како последица на саботажа оштетен е воен магацин кај селото Џанкоја. Нема сериозно повредени. Се преземаат неопходни мерки за ...
сите 146 | | | веќе видена

КОГА НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА И НЕЗНАЕЊЕТО Е МОЌ, КАДЕ Е ЖЕЛБАТА НЕШТО ДА СЕ НАУЧИ?! Просто е невозможно да се проследат и искоментираат бројните конфузни и ...
сите 42 | | | веќе видена

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски разговор со својот украински колега Володомир Зеленски. За време на овај разговор, кој ...
сите 261 | | | веќе видена

Предлог-концептот на даночни реформи главно се базира на проширувањето на даночната основа врз основа на намалувањето на сивата економија. Не се работи за ...
сите 127 | | | веќе видена

Додека ги тераа граѓаните да аплаудираат за „успесите“ на нивните министри, криминалците од СДСМ и ДУИ краделе, местеле тендери и се луксузирале со пари на ...
сите 63 | | | веќе видена

Пет невладини научни организации од Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Македонија и од Србија, кои се занимаваат со роботика, технологија, истражување ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенечкиот амбасадор: Време е Македонија да испрати амбасадор во Софија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: