И да го смениме Уставот, Софија ќе остане на историските барања

Какви и да бидат решенијата во другите области од спорот со Бугарија, Софија ќе инсистира на делот со историјата и ќе притиска да ја оствари целта Македонците ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Познатиот бугарски драматург, поет и писател Стефан Цанев во интервју за новогодишното издание на софискиот весник „24 часа“ ги коментираше процесите во ...
| | веќе видена | слични

Нидал Алгафари, бугарски режисер, писател, поранешен извршен директор на Бугарската национална телевизија (БНТ) и политички пи-ар, смета дека Бугарија не може ...
| | веќе видена | слични

Евентуалниот успех на преговорите меѓу Софија и Скопје ќе биде комплексен резултат на акцијата, конфронтацијата и желбата за компромиси на различни фактори. На ...
| | веќе видена | слични

Надежите дека во декември земјата ќе добие датум за преговри повторно се срушија откако Бугарија кажа дека нема намера да ја промени позицијата за Северна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сегашната политика на Бугарија водена од претседателот Румен Радев, кој инаку е следен од Бојко Борисов, Екатерина Захариева, Красимир Каракачанов и бугарските ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот претседател на Собранието Стојан Андов директно прозива тројца луѓе за создавање штета во спорот со Софија односно врз македонската позиција во односите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на брифинг со новинарите откри дека минатата година во декември тогашната МНР на Бугарија Екатерина Захариева му ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Резултатите од гласањето кое речиси цела меѓународна заедница го осуди како незаконско и акт кој води кон анексија на украинска територија се очекува да бидат ...
сите 338 | | | веќе видена

По претходно преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Полициската станица Виница во с.Крушево, виничко, денеска лишен е од слобода ...
сите 328 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави видео од инцидентот што доцна синоќа се случи во срцето на Дебар Маало. Граѓани преку Фејсбук сведочат дека станувало збор за ...
сите 65 | | | веќе видена

Ахмети е заробен од Груби, затоа мора да го брани, поседува бомби што ги добил од Заев, па сега Ахмети е врзан, ова според порнешниот министер за финансии и ...
сите 127 | | | веќе видена

Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, вели дека за вчерашните свирежи и навреди за време на интонирањето на бугарската химна на натпреварот во ...
сите 95 | | | веќе видена

Поминаа две недели откако во јавноста се појави скандалот со спорниот тендер вреден 136 милиони евра наменети за пречистителна станица во Скопје. Токму тој ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И да го смениме Уставот, Софија ќе остане на историските барања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: