Ѓорѓиев: Историско-образовните „недоразбирања“ со Софија не можат да се решат за шест месеци

Претседавачот на македонскиот тим во Мешовитата бугарско-македонска комисија за историјата, Драги Ѓоргиев, вели дека шестмесечниот план за проширени разговори, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Денеска се навршуваат 15 години од влезот на Бугарија во ЕУ, и по тој повод бугарскиот премиер Кирил Петков изјави дека Европската унија започна како мировен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарскиот премиер Кирил Петков на необичен начин ги испрати своите желби за новата година, играјќи партија шах со едно од најталентираните деца во Бугарија. ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, испрати симболична порака за Новата година, одигрувајќи партија шах со пионерскиот првак во шах на неговата земја, пред ...
| | веќе видена | слични

Бугарската Влада одобри 860 милиони лева (430 милиони евра) за поддршка на бизнисот поради високите цени на електричната енергија и на природниот гас, изјави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Итно свикување на Консултативниот совет за национална безбедност кај бугарскиот претседател Румен Радев и средба со премиерот Кирил Петков поради исклучително ...
| | веќе видена | слични

Останато

Додека СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски преземаат мерки за надминување на енергетската криза, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се посветени на тендери и ...
сите 558 | | | веќе видена

Пензионираниот полковник, поранешен висок советник на раководството на Пентагон, Даглас Мекгрегор, во етерот на Јутјуб каналот Judging Freedom ги именуваше ...
сите 406 | | | веќе видена

На вицепремиерот Артан Груби му било криво за изјавата дека на Али Ахмети не му треба народот, туку на народот му треба на Ахмети. Тој вели дека тпоа било ...
сите 225 | | | веќе видена

Откако партијата „Браќа на Италија“ предводена од Џорџа Мелони освои најголем број гласови на парламентарните избори во Италија, во оваа земја следеа ...
сите 160 | | | веќе видена

Полициски службеници на СВР Тетово денеска (1 октомври) во 17 часот и 25 минути, во продолжението од првенствениот фудбалски натпревар Тетекс-Каменица Саса, во ...
сите 333 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Жалам што премиерот и министрите во владата во вакви исклучително сложени и важни моменти за Македонија, граѓаните и стопанството никако не можат да ја ...
сите 279 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓорѓиев: Историско-образовните „недоразбирања“ со Софија не можат да се решат за шест месеци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: