Бајден му честиташе на новиот германски канцелар Шолц, се надева на развој „поцврсти врски“ со Берлин


Американскиот претседател Џо Бајден во средата упати честитка до новиот германски канцелар Олаф Шолц во која изразува надеж за воспоставување „поцврсти врски“ ...
| | веќе видена | слични

Германскиот регулатор објави дека одлуката за „Северен тек 2“ нема да биде донесена во првата половина на 2022 година, пренесе агенцијата „Блумберг“. Според ...
| | веќе видена | слични

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Бундестагот ја претстави програмата на новата коалициска влада, при што посебно внимание посвети на прашањето за ...
| | веќе видена | слични

Новата германска влада составена од социјалдемократите, зелените и либералите, планира да го олесни добивањето германско државјанство, како и повеќекратното ...
| | веќе видена | слични

Недостигот на електрична енергија во Европа врши притисок врз владините буџети, кои ги зголемуваат трошоците за да им помогнат на компаниите и потрошувачите да ...
| | веќе видена | слични

Цевка долга 1.230 километри под Северното Море, која ќе носи гас директно од Русија за Германија, го подели светот на Исток и на Запад. Во моментов, главно ...
| | веќе видена | слични

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека неговата влада ќе ги олесни условите за странските работници да доаѓаат во Германија, ќе ги интегрира и ќе се бори ...
| | веќе видена | слични

Шолц рече дека граѓаните на последните избори се одлучиле за развој и оти развојот треба да успее во услови на пандемија.Презентирајќи ја програмата на новата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ковачевски не смее да го осуди и да побара оставка на Талат Џафери, се плаши дека ќе му падне владата, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ, откако премиерот не реагираше ...
сите 222 | | | веќе видена

На 16.05.2022 во ОВР Прилеп, Б.А.(46) од с.Ропотово, општина Долнени, пријавил дека пред болницата „Борка Талески“-Прилеп бил физички нападнат од П.С., С.С., ...
сите 242 | | | веќе видена

Ракометарките од Автокоманда со својата игра, залагање, упорност, но и верба во своите квалитети, уште еднаш ги израдуваа своите навивачи, а отсјајот од ...
сите 125 | | | веќе видена

„Се надеваме дека ќе успееме да ги спасиме животите на нашите момци. Меѓу нив има и оние кои се сериозно повредени и им е потребна медицинска помош. Работата ...
сите 197 | | | веќе видена

Заради СДСМ и ДУИ Македонија има двоцифрена инфлација, таа не е увезена, туку создадена е од криминалот на власта, ова денеска преку соопштение до јавноста го ...
сите 127 | | | веќе видена

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на седница предложија кандидати за судии на Уставниот суд. СДСМ, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, со ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бајден му честиташе на новиот германски канцелар Шолц, се надева на развој „поцврсти врски“ со Берлин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: