Бајден му честиташе на новиот германски канцелар Шолц, се надева на развој „поцврсти врски“ со Берлин


Американскиот претседател Џо Бајден во средата упати честитка до новиот германски канцелар Олаф Шолц во која изразува надеж за воспоставување „поцврсти врски“ ...
| | веќе видена | слични

Германскиот регулатор објави дека одлуката за „Северен тек 2“ нема да биде донесена во првата половина на 2022 година, пренесе агенцијата „Блумберг“. Според ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Бундестагот ја претстави програмата на новата коалициска влада, при што посебно внимание посвети на прашањето за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новата германска влада составена од социјалдемократите, зелените и либералите, планира да го олесни добивањето германско државјанство, како и повеќекратното ...
| | веќе видена | слични

Имаме многу работа, немаме време за губење, истакна германскиот канцелар Олаф Шолц при денешното, прво обраќање по заклетвата, во Бундестагот. Шолц рече дека ...
| | веќе видена | слични

Недостигот на електрична енергија во Европа врши притисок врз владините буџети, кои ги зголемуваат трошоците за да им помогнат на компаниите и потрошувачите да ...
| | веќе видена | слични

Цевка долга 1.230 километри под Северното Море, која ќе носи гас директно од Русија за Германија, го подели светот на Исток и на Запад. Во моментов, главно ...
| | веќе видена | слични

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека неговата влада ќе ги олесни условите за странските работници да доаѓаат во Германија, ќе ги интегрира и ќе се бори ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со грчкиот амбасадор во земјава Русос Кундурос, кој му ја пренесе силна и недвосмислена поддршка од Грција и ...
сите 499 | | | веќе видена

„Господине Османи не знам за останатите колеги, но јас денеска доживувам дежа ву во оваа сала. И морам да признам дека не можам да говорам со емоции. Затоа што ...
сите 245 | | | веќе видена

Со оглед на одлуката дека учениците од 1 Февруари ќе тргнат на училиште со физичко присуств, бараме Владата, Комисијата за заразни болести, а и Министерот за ...
сите 199 | | | веќе видена

Приватно да се тестирате за коронавирусот чини 2.000, на тоа додадено уште 1.800 денари за да направите основна крвна слика заедно со CRP и Димери, вкупно ќе ...
сите 201 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – тешки дела против безбедноста на ...
сите 280 | | | веќе видена

„Во Загреб нема кварт каде Аки не беше во некој изнајмен стан, се дружеше во секој кварт. Притигна на станица со една торба и сега почива во Алејата на ...
сите 197 | | | веќе видена

Нашиот став за техничката влада е конзистентен. Апсолутно поддржуваме предлогот да дојде на дневен ред и да се отвори прашањето, по што сите треба да се ...
сите 260 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бајден му честиташе на новиот германски канцелар Шолц, се надева на развој „поцврсти врски“ со Берлин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: