Шолц го одржа својот прв говор пред Бундестагот како канцелар


Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека неговата влада ќе ги олесни условите за странските работници да доаѓаат во Германија, ќе ги интегрира и ќе се бори ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Германската влада, донесе одлука, спортските натпревари, да се одржуваат без присуство на публика. Оваа мерка, изминатите две недели се применуваше само во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека спортските натпревари во земјата од 28 декември ќе се одржуваат без публика поради ширењето на вирусот омикрон ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Ова не е време за масовни новогодишни забави“, рече германскиот канцелар Олаф Шолц по состанокот на федералните и покраинските влади, на кој беа договорени ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Германската влада соопшти дека ги заострува мерките против ширењето на ковид-19 во земјата, кои вклучуваат ограничување на контактите и забрана на масовни ...
| | веќе видена | слични

Германија следната недела ќе ги ограничи приватните собири, ќе ги затвори клубовите и ќе забрани присуство на гледачи на големите јавни настани во обид да го ...
| | веќе видена | слични
3 копии
повеќе

Останато

Ниту во еден член од Деловникот не е предвидено да се бара затворање на вратите од Собранието за да се преброи бројот на пратеници за пријавување за збор по ...
сите 390 | | | веќе видена

Осум дена пред осумнаесетгодишникот Салвадор Рамос да го изврши масакрот во училиштето во Тексас и да убие 19 деца и двајца учители, производителот на пушката ...
сите 208 | | | веќе видена

Гласањето во 15-члениот Совет за безбедност заврши со 13 гласа „за” и два „против-2, што ја означи првата сериозна поделба меѓу петте постојани членки на ...
сите 189 | | | веќе видена

Се потврди дека големата афера „Криминални парцели“ за проневера на 1,5 милиони евра е поврзана со ВМРО-ДПМНЕ, Белиот дворец и Христијан Мицкоски. Станува збор ...
сите 101 | | | веќе видена

И покрај тоа што владата се фали дека има номинален раст на платите и кажува дека единствена економска мерка и стигнале над 30.000 денари, но ако имаме ...
сите 276 | | | веќе видена

СОНК и Министерството за труд и социјална политика ги потпишаа измените и дополнувањата на колективниот договор, со кој е регулиран начинот на исплата на ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шолц го одржа својот прв говор пред Бундестагот како канцелар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: