ПРЕКИН ВО КАЛЕ: Грмежите донесоа темница во салата

Падна електричниот напон во СРЦ „Кале“ после грмежите Лошото време во Скопје предизвика проблеми и на натпреварот меѓу Македонија и Шведска. Грмежите предизвикаа пад на електричниот напон, па средбата беше во прекин од десетина минути. Проблемот е решен и натпреварот ќе биде доигран, а има уште 12 минути до крајот при резултат 16:24. Македонија - Шведска, бараж за СП
| | веќе видена | слични
2 копии

Во текот на целиот натпревар Шведска имаше водство, а шведските ракометарки постигнуваа гол од речиси секоја позиција. Најефикасна на дуелот беше Луис Санд од Шведска со 9 голови, додека кај Македонија напрецизни беа Мирјета Бајрамоска и Сара Ристовска кои постигнаа по 6 голови. Покрај Шведска на Светското првенство вечерва пласман обебзеди и Романија, која и во реваншот како гостин ја совлада Австрија со 33:24 (прв натпревар 34:29 за Романија). Другите седум реванш бараж дуели се играат утре и задутре.
| | веќе видена | слични
3 копии

Женската ракометна селекција на Македонија е поразена синоќа во реванш баражот за пласман на Светското првенство од селекцијата на Шведска со 46:27 (26:11). Шведска со вкупен резултат од 77:47 ја победи Македонија во двомечот и избори пласман на Светското првенство што на крајот од годината ќе се игра во Германија. Во текот на целиот натпревар Шведска имаше водство, а шведските ракометарки постигнуваа гол од речиси секоја позиција. Најефикасна на дуелот беше Луис Санд од Шведска со 9 голови, додека кај Македонија напрецизни беа Мирјета Бајрамоска и Сара Ристовска кои постигнаа по 6 голови. Покрај Шведска на Светското првенство вечерва пласман обебзеди и Романија, која и во реваншот како гостин ја совлада Австрија со 33:24 (прв натпревар 34:29 за Романија). Другите седум реванш бараж дуели се играат утре и задутре.
| | веќе видена | слични

Женската ракометна репрезентација на Македонија нема да учествува на Светското првенство во Германија во декември оваа година. Во возвратниот бараж натпревар против Шведска, нашиот состав беше декласиран и загуби со 46-27 (26-11). Најефикасни поединци во победничката шведска репрезентација беа Сенд со 9 и Хагман со 7 гола, а во нашиот табор се истакнаа Мирјета Бајрамоска и Сара Ристовска со по 6 гола. Следниот предизвик за македонската селекција се квалификациите за Европското првенство во Франција, а тие ќе почнат следната година.
| | веќе видена | слични

Нашата женска ракометна репрезентација забележа убедлив пораз од 46:27 во дуелот против Шведска. Македонската селекција со два порази ги заврши бараж настапите за пласман на Светското првенство кое оваа година ќе се одржи во Германија. Швеѓанките беа апсолутни фаворити во соочувањето со Македонија и по триумфот во Скопје со 31:20 во вечерашниот дуел одигран во Истад славеа со 46:27. Најефикасни во нашиот тим со по шест гола Сара Ристовска и Мирјета Бајрамовска додека по четири пати во листата на стрелците се запишаа Ивана Гакидова и Душица Ѓорѓиевска. Во победничкиот тим Луис Санд постигна девет погодоци, а по седум пати прецизни беа Даниела Густин и Натали Хагман.
| | веќе видена | слични

Шведска со вкупен резултат од 77:47 ја победи Македонија во двомечот и избори пласман на Светското првенство што на крајот од годината ќе се игра во Германија. Во текот на целиот натпревар Шведска имаше водство, а шведските ракометарки постигнуваа гол од речиси секоја позиција. Најефикасна на дуелот беше Луис Санд од Шведска со 9 голови, додека кај Македонија напрецизни беа Мирјета Бајрамоска и Сара Ристовска кои постигнаа по 6 голови. Покрај Шведска на Светското првенство вечерва пласман обебзеди и Романија, која и во реваншот како гостин ја совлада Австрија со 33:24 (прв натпревар 34:29 за Романија). Другите седум реванш бараж дуели се играат утре и задутре.
| | веќе видена | слични

Македонската женска репрезентација повторно претрпе висок пораз, со 27:46 на гостувањето во Шведска и се прости од надежите за пласман на Светското првенство во декември во Германија. Швеѓанките повторно беа многу подобри, а не победија и во Скопје со 31:20 и со вкупен резултат од 77:47 на убедлив начинј се пласираа на СП. Иако најавија дека ќе се обидат да го обелат образот и достојно да се одјават од квалификацискиот циклус за мундијалот, сепак избраничките на Симе Симовски немаа сили за посериозен отпор во Иштад. Луси Сенд со 9 погодоци беше најпрецизна шведска ракометарка, додека кај Македонија Сара Ристовска и Мирјета Бајрамовска беа најефикасни со по 6 гола.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската женска ракометна репрезентација дефинитивно нема да биде дел од Светското првенство, кое на крајот од годинава ќе се одржи во Германија. „Црвено – жолтите" се убедливо поразани и во реванш баражот од Шведска со 46:27. Најпрецизни во составот на Шведска беа Санд со 9 и Хагман со 7 голови, додека Густин ги следеше со 6 голови. Во составот на Македонија, Бајрамовска беше најефикасна со 7 голови исто колку и Сара Ристовска, додека Душица Ѓеорѓиевска и Ивана Гакидова ги следеа со по 4 погодоци.
| | веќе видена | слични

Женската ракометна репрезентација на Македонија очекувано беше поразена и во вториот меч од баражот за Светското првенство кое ќе се одржи во Германија. Избраничките на Симе Симевски забележаа нов пораз, овој пат далеку поубедлив од оној против Шведска во Скопје. На гостувањето во Истад нашиот тим немаше решение за налетот на Швеѓанките кои уште на полувремето имаа двоцифрена предност (26:11). По паузата нештата на теренот не се сменија, доминацијата на домашниот тим продолжи, а со тоа и полнењето на нашата мрежа, што резултираше со висок триумф на швеѓанките од 46:27. Најефикасни во победничкиот тим беа Санд со 9 и Хагман со 7 голови, додека во редовите на македонската селекција се истакнаа Бајрамовска и Ристовска кои имаа по 7 погодоци. Шведска со оваа победа го потврди своето деветто учество на Светските првенства.
| | веќе видена | слични

Сениорската женска репрезентација на Македонија загуби од Шведска и на вториот бараж натпревар за пласман на Светското првенство во Германија кое ќе се одржи годинава во периодот од 1 до 17 декември. Пред неколку дена скандинавките славеа во Скопје со 31-20, а пак денеска пред своите гледачи комплетно ги надиграа избраничките на Симе Симовски со 46-27. Сите дилеми беа решени во првиот дел кој фаворитот го доби со 15 разлика (26-11), по што вторите 30 минути беа чиста рутина за домаќинот. Санд со 9 гола беше најпрецизна кај Шведска, во нашиот табор Ристовска и Бајрамоска дадоа по 6 голови.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПРЕКИН ВО КАЛЕ: Грмежите донесоа темница во салата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: