Пленат со архитектурата и музичките перформанси


Ви ги претставуваме најспектакуларните фонтани , што со својата архитектура и музички перформанси секојдневно ги воодушевуваат луѓето во целиот свет, пишува National Geographic. Изборот бил направен според нивната убавина и инспиративност. Еве кои фонтани се најдоа на престижната ранг-листа. 1. Фонтана на богатството - Сингапур Најголемата фонтана во светот всушност е Фонтаната на богатството во Сингапур. Бронзениот круг на фонтаната е осмислен врз основа на хинду мандала. Таа го претставува универзумот, но и еднаквоста и хармонијата на сите раси и религии во градот. 2. Фонтана на пријателството на нациите - Москва Фонтаната е украсена со 16 златни статуи , што ги претставуваат поранешните републики на СССР и се наоѓа во рамките на еден поголем руски изложбен центар. 3. Магичната фонтана Монжуик - Барселона Фонтаната е сместена под Националната палата на ридот Монжуик, во близина на музејот Побле Еспањол и плоштадот Placa d' Espanya, а сите што ќе ја посетат остануваат воодушевени од нејзината убавина, ...
| | веќе видена | слични

Тешка сообраќајна несреќа кај Битола. Еден загинат, четворица повредени откако синоќа мерцедес удрил во камион Там. „Возачот на мерцедесот, четириесет и двегодишен битолчанец им подлегна на повредите во клиничката болница во Битола, а лекар од служба Синоќа во 21,05 часот се случила сообраќајна незгода на Кукуречанска раскрсница на надвозникот од патот Р-1305 Битола – Демир Хисар. Во сообраќајната незгода учесници се ПМВ „Мерцедес 200“ со битолски регитарски ознаки, управувано од Сашо П. (42) ОД Битола, кој во сообраќајната незгода се здобил со тешки телесни повреди и од здобиените повреди починал во Клиничка Болница Битола. Смртта е констатирана од страна на доктор од служба за Ургентна медицина. Сопатници во возилото се : Г.Ј (24) од Битола, кој во сообраќајната незгода се здобил со тешки телесни повреди (фрактура на главата и коматозна состојба); И.Ј. (41) и А.Р. (53) и двајцата од Битола. Лицата се задржани на опсервација и лекување во Клиничка болница Битола. ТМВ „Там 80 Т“ со битолски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еден битолчанец загина, а четворица други се повредени во тешка сообраќајка што се случи во близина на Битола во четвртокот. Според полицијата, околу 21.05 се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Мерцедес“ со битолски регистарски ознаки, управувано од С.П. (42) од Битола и теренско возило „ТАМ“ со битолски регистарски ознаки, управувано од Е.Б. (30) од Битола. Во незгодата починал С.П., возачот на патничкото возило, а со повреди се стекнале четири лица, на кои им била укажана медицинска помош во Клиничка болница Битола. Кај Г.Ј. (24) од Битола, сопатник во патничкото возило биле констатирани тешки телесни повреди, а кај И.Ј. (41) и А.Р. (21) констатирани се телесни повреди и истите се задржани на понатамошно лекување. Возачот на камионот Е.Б. се стекнал со телесни повреди и по укажаната медицинска помош бил пуштен на домашно лекување. Увид на местото на настанот извршиле екипа од СВР Битола и Јавен обвинител, по чија наредба над телото на починатиот ќе се врши обдукција.
| | веќе видена | слични

На 15.06.2017 година околу 21.05 часот на магистралниот пат Битола – Демир Хисар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Мерцедес“ со битолски регистарски ознаки, управувано од С.П. (42) од Битола и теренско возило „ТАМ“ со битолски регистарски ознаки, управувано од Е.Б. (30) од Битола. Во незгодата починал С.П., возачот на патничкото возило, а со повреди се стекнале четири лица, на кои им била укажана медицинска помош во Клиничка болница Битола. Кај Г.Ј. (24) од Битола, сопатник во патничкото возило биле констатирани тешки телесни повреди, а кај И.Ј. (41) и А.Р. (21) констатирани се телесни повреди и истите се задржани на понатамошно лекување. Возачот на камионот Е.Б. се стекнал со телесни повреди и по укажаната медицинска помош бил пуштен на домашно лекување. Увид на местото на настанот извршиле екипа од СВР Битола и Јавен обвинител, по чија наредба над телото на починатиот ќе се врши обдукција. Сообраќајот бил во прекин до 23.50 часот, односно до завршување на увидот. Loading...
| | веќе видена | слични
7 копии

Едно лица загина, а четворица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи синоќа околу 21 часот на патот Битола – Демир Хисар, на надвозникот на Кукуречанската раскрсница. Портпаролот на СВР Битола, Магдалена Димитровска соопшти дека до несреќата дошло при судир на патничко возило „мерцедес 200“ и товарно моторно возило „Там 80Т“. Во несреќата загинал возачот на автомобилот 42- годишниот Сашо П. од Битола. – Четириесет и двегодишниот битолчанец им подлегна на повредите во Клиничката болница во Битола, а лекар од Службата за ургентна медицина можел само да ја констатира смртта. Во сообраќајката се повредени четири лица од кои тројца сопатници на загинатиот битолчанец. Со фрактура на главата се здобил и е во коматозна состојба 24-годишен битолчанец со иницијали Г.Ј, а повредени се и уште двајцата сопатници со иницијали И.Ј (41 година) и А.Р (53 години). Со набиеници се здобил и 30-годишниот Е.Б од Битола од другото возило во несреќата, изјави Димитровска. Таа додаде дека се уште не се познати ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Едно лице загина, а четири други се повредени во сообраќајната несреќа која вчера вечерта околу 21 часот се случи на магистралниот пат Битола-Демир Хисар. Од полицијата информираат дека во несреќата учествувале автомобил „Мерцедес“ управуван од 42-годишниот битолчанец С.П. и товарно возило „ТАМ“ кое го управувал 30 годишниот Е.Б. од Битола. Во тешката сообраќајка животот го загубил возачот на „Мерцедесот“ чија смрт е констатирана во битолската болница, а со повреди се здобиле тројца сопатници од автомобилот и возачот на товарното возило на кои им е укажана лекарска помош во истата болница. Со тешки повреди, фрактура на черепот се здобил сопатникот Г.Ј. (24), додека со полесни повреди минале исто така сопатниците И.Ј. (41) и А.Р. (21) кое се задржани во болницата на понатамошно лекување, инаку сите од Битола. Возачот на товарното возило Е.Б. е полесно повреден и по укажаната помош во битолската болница бил пуштен на домашно лекување. На местото на несреќата увид извршиле екипи од СВР Битола и јавен обвинител ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Синоќа во 21,05 часот се случи сообраќајна незгода на Кукуречанска раскрсница на надвозникот од патот Р-1305 Битола – Демир Хисар. Во сообраќајната незгода учесници се ПМВ „Мерцедес 200“ со битолски регитарски ознаки, управувано од Сашо П. (42) ОД Битола, кој во сообраќајната незгода се здобил со тешки телесни повреди и од здобиените повреди починал во Клиничка Болница Битола. Смртта е констатирана од страна на доктор од служба за Ургентна медицина. Сопатници во возилото се : Г.Ј (24) од Битола, кој во сообраќајната незгода се здобил со тешки телесни повреди (фрактура на главата и коматозна состојба); И.Ј. (41) и А.Р. (53) и двајцата од Битола. Лицата се задржани на опсервација и лекување во Клиничка болница Битола. ТМВ „Там 80 Т“ со битолски регистерски ознаки, управувано било од Е.Б (30) од Битола,кој во сообраќајната незгода се здобил со телесни повреди (набиеници на потколеница и подлактица) констатирани од страна на доктор од Одделение за ортопедија во Клиничка болница Битола. Увид ...
| | веќе видена | слични

Портпаролот на СВР Битола, Магдалена Димитровска соопшти дека до несреќата дошло при судир на патничко возило „мерцедес 200“ и товарно моторно возило „Там 80Т“. Во несреќата загинал возачот на автомобилот 42- годишниот Сашо П. од Битола. - Четириесет и двегодишниот битолчанец им подлегна на повредите во Клиничката болница во Битола, а лекар од Службата за ургентна медицина можел само да ја констатира смртта. Во сообраќајката се повредени четири лица од кои тројца сопатници на загинатиот битолчанец. Со фрактура на главата се здобил и е во коматозна состојба 24-годишен битолчанец со иницијали Г.Ј, а повредени се и уште двајцата сопатници со иницијали И.Ј (41 година) и А.Р (53 години). Со набиеници се здобил и 30-годишниот Е.Б од Битола од другото возило во несреќата, изјави Димитровска. Таа додаде дека се уште не се познати причините за несреќата, но оти се знае дека мерцедесот се движел во правец од Демир Хисар кон Битола и удрил во товарното возило. Увид на местото на несреќата извршија јавен обвинител и ...
| | веќе видена | слични

Од полицијата информираат дека во несреќата учествувале автомобил „Мерцедес“ управуван од 42-годишниот битолчанец С.П. и товарно возило „ТАМ“ кое го управувал 30 годишниот Е.Б. од Битола. Во тешката сообраќајка животот го загубил возачот на „Мерцедесот“ чија смрт е констатирана во битолската болница, а со повреди се здобиле тројца сопатници од автомобилот и возачот на товарното возило на кои им е укажана лекарска помош во истата болница. Со тешки повреди, фрактура на черепот се здобил сопатникот Г.Ј. (24), додека со полесни повреди минале исто така сопатниците И.Ј. (41) и А.Р. (21) кое се задржани во болницата на понатамошно лекување, инаку сите од Битола. Возачот на товарното возило Е.Б. е полесно повреден и по укажаната помош во битолската болница бил пуштен на домашно лекување. На местото на несреќата увид извршиле екипи од СВР Битола и јавен обвинител по чија наредба телото на починатиот е предадено на обдукција. Сообраќајот на овој магистрален пат бил во прекин до 23:50 часот односно до завршување на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Едно лице загина во тешката сообраќајна несреќа што синоќа околу 21 часот се случила на магистралниот пат Битола кон Демир Хисар, во близина на Кукуречанска клучка. Во сударот меѓу товарното моторно возило и патничко возило Мерцедес седум лица биле тешко повредени, а едно лице загинало. Од МВР повеќе информации за оваа несреќа најавуваат за денесска.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 155 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 235 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 267 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 129 | | | веќе видена

Како што соопштија од собраниската прес-служба, покани се испратени до претседателите на Европскиот парламент, на Парламентарното собрание на НАТО, на ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пленат со архитектурата и музичките перформанси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: