Ракитиќ и донесе победа на Барса

Фудбалерите на Барселона славеа минимално на гостувањето на Сан Мамеш во Билбао над Атлетик со 1:0. Фудбалерите на Барселона славеа минимално на гостувањето на Сан Мамеш во Билбао над Атлетик со 1:0. Трите бода за четата на Луис Енрике на тешкото гостување му ги донесе Иван Ракитиќ. Арда Туран одлично асистираше до Хрватот во 21. минута кој со глава ја смести топката во мрежата на Билбао. По две кола актуелниот шампион има максимален учинок, додека Атлетик Билбао се уште нема освоено бод.
| | веќе видена | слични

ДВА ЈУБИЛЕЈА ЗА БАРСЕЛОНА НА МЕЧОТ СО АТЛЕТИК Два јубилеја беа одбележани на натпреварот на "Сан Мамес" во Билбао, каде што Барселона славеше над Атлетик во рамките на второто коло на Примера. Шпанскиот првак извојува тесна победа од 1:0, што беше импресивниот 100. триумф за тренерот Луис Енрике на само 126 натпревари на оваа функција. Истовремено, и Лео Меси продолжува да испишува историја во дресот на Барселона, одигрувајќи го 350. првенствен натпревар за овој клуб. Тој не успеа да се запише меѓу стрелците, останувајќи на бројката од 314 постигнати гола, што е извонреден просек од 0,9 погодоци по меч. Од овие 350 натпревари, дури 263 имале победнички исход за Барселона. Барселона ги однесе трите бода благодарение на голот на Иван Ракитиќ, но големи шанси не искористија и Суарес и Меси и Арда. Резултати, 2. коло: Бетис-Депортиво Ла Коруња 0:0, Еспањол-Малага 2:2, Еибар-Валенсија 1:0, Осасуна-Реал Сосиедад 0:2, Реал Мадрид-Селта 2:1, Леханес-Атлетико Мадрид 0:0, Алавес-Хихон 0:0, Лас Палмас-Гранада 5:1, ...
| | веќе видена | слични

Во шпанската фудбалска Примера се одиграа две кола, а Атлетико Мадрид, последниот финалист од Лигата на шампионите и тимот кој минатата сезона им дишеше во врат на гигантите Барселона и Реал Мадрид, не може да победи против новаците во лигата Алавес (1-1) и Легањес (0-0). Нерешените исходи на Атлетикот го загрижија еден од главните играчи на „јорганџиите“, францускиот репрезентативец Антоан Гризман, на кого игрите во минатата сезона го вброија меѓу тројцата кандидати за избор на најдобриот фудбалер во Европа, но не ја доби битката со Kристијано Роналдо од Реал Мадрид. - Ако продолжиме вака да играме, ќе се бориме за опстанок во лигата. Мораме да се разбудиме, бидејќи ако тоа не го сториме час поскоро ништо нема да ни остане освен битка за опстанок. Мораме да почнеме да работиме напорно и да личиме на себе како тим – порача Гризман. За разлика од Атлетико, шампионот Барселона нанижа две победи. Со три бода се врати од тешкото гостување на „Сан Мамеш“ кај Атлетик Билбао каде што забележа минимален триумф ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Хрватскиот репрезентативец Иван Ракитиќ беше стрелец на единствениот гол со кој Барселона ги освои сите три бода на секогаш непријатните гостувања кај Атлетико Билбао, овојпат во второто коло од шпанското фудбалско првенство. Во 21 минута турскиот репрезентативец Арда Туран од левата страна ја префрли топката пред голот каде што Иван Ракитиќ со удар со глава од седум-осум метри го погоди десниот агол од голот на немоќниот домашен голман Горка Ираизоз. Барселона на овој меч имаше многу добри можности да го зголеми водството, но тандемот Лионел Меси и Луис Суарез, како и еднаш Арда Туран, не погодија од позиции од кои вообичаено „не простуваат“. За разлика од Барселона, фудбалерите на Лас Палмас беа многу мотивирани и расположени па со 5-1 ја совладаа Гранада, со што заседнаа на врвот од табелата на Примера со подобра гол разлика и максимални шест бодови пред двата шпански гигната. Двоен стрелец беше Ел Захр, во 23 и 69 минута, а по еден гол постигнаа Кевин-Принс Боатенг во 51, Момо во 72 и Серхио Араухо во 85 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во шпанската Примера Дивизија викендов се одигра 2. коло. Изненадувањето Лас Палмас го декласираше тимот на Гранада со 5-1 и со две победи и најдобра гол разлика изби на чело на табелата во новата сезона. Барселона со голот на Иван Ракитиќ минимално го совладаа Билбао. Во саботата и Реал Мадрид успеа да извлече минимална победа (2-1) на домашен терен против Селта. Атлетико Мадрид по две одиграни кола сѐ уште нема победа. По ремито против Алавеш (1-1) во првото коло, „јорганџиите” одиграа без голови против дебитантот во Примера, Легањес. Со два бода Атлетико моментално е на средината на табелата. Резултати од 2. коло: Бетис – Депортиво Ла Коруња 0-0 Еспањол – Малага 2-2 Еибар – Валенсија 1-0 Осасуна – Реал Сосиедад 0-2 Реал Мадрид – Селта Виго 2-1 Легањес – Атлетико Мадрид 0-0 Алавес – Спортинг Хихон 0-0 Лас Палмас – Гранада 5-1 Атлетик Билбао – Барселона 0-1 Виљареал – Севиља 0-0 Табела: 1. Лас Палмас 6 бодови 2. Барселона 6 3. Реал Мадрид 6 4. Депортиво 4 5. Севиља 4 6. Спортинг 4 7. Легањес 4 … 12. ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот фудбалер, Џузепе Роси одново се врати во Шпанија, овој пат во екипата на Селта. Италијанскиот напаѓач потпиша за екипата од Виго, откако втората полусезона од минатата година ја помина на позајмица во Леванте. Примера е нешто што веќе му е познато, откако започна во дресот на Виљареал, каде беше и тоа како успешен, играјќи во дресот на „жолтата подморница“ во 136 настапи на кои потигна 54 гола.
| | веќе видена | слични

Поранешниот фудбалер на Виљареал, одново се врати во Шпанија, овој пат во екиапата на Селта Виго. Италјанскиот напаѓач премина во редовите на Селта по позајмицата во Леванте за кој играше ланската полусезона. Роси доаѓа од редовите на Фиорентина во која не успеа да се избори за местов во тимот по лошите игри. Италјанецот во 17 настапи за „виолетовите“ постигна 6 погодоци. Во својата кариера Роси има настапувано уште за екипите на Манчестер Јунајтед и Њукасл. За селекцијата на Италија има одиграно 30 натпревари, на кои постигна 7 гола.
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион на Шпанија ја слави својата втора првенствена победа во сезоната на гости во Билбао со краен резултат 1:0. Единствениот гол на мечот го постигна Иван Ракитиќ во 21. минута, ја удри топката со главата после центаршутот на Туран. Фото: Beta/AP Photo/Michael Sohn Барселона како по традиција доминираше над топката, но Билбао се покажа како ривал кој сака да се надигрува, не да се брани. „Лавовите“ упатија повеќе удари во рамките на голот и врз основа на прикажаната игра не беше незаслужено тоа што останаа непоразени. Најдобрата шанса да дојде до бод Атлетико ја имаше во самиот финиш кога Бенјат Ечеберија од слободен удар го погоди страничниот дел на мрежата. Сепак, на крајот пресуди неспорниот квалитет на Луис Енрике, бодовите патуваат во главниот град на Каталонија, но мора да напоменеме дека победата можеше да биде уште поубедлива доколку Меси и Суарез се концентрираа повеќе во судското продолжение. Standings provided by Sofascore LiveScore
| | веќе видена | слични

Барселона синоќа со голот на Иван Ракитиќ победи на тешкото гостување против Атлетик Билбао, па на „Сан Мамеш“ Каталонците срушија неколку рекорди. Луис Енрике продолжува да испишува историја со спектакуларни бројки. Стигна до 100-та победа на само 126 натпревари. За споредба на Пеп Гвардиола за тоа му требаа 139 натпревари со неговата „атомска“ Барса. Енрике е подобар од Пеп и во постигнатите голови (359 спрема 339), но и во помалку примени голови (91 спрема 108). Во овие 100 победи Енрике и Пеп се изедначени по бројот на поразите (13-13), а кога се титулите во прашање и двајцата за тој период имаат по 8. Пеп ги собра во четири години, па сега останува да видиме дали Енрике ќе го престигне.
| | веќе видена | слични
2 копии

Хрватскиот интернационалец Иван Ракитиќ со голот постигнат во 21.минута донесе победа за Барселона на тешкото гостување на „Сан Мамеш“ кај Атлетик Билбао. Со овој триумф Барселона им се приклучи на Лас Палмас и на Реал Мадрид кои се на врвот на табелата со по две победи во првите две рунди во Примера. Резултати на натпреварите од 2. коло во шпанското фудбалско првенство: Бетис – Депортиво Ла Коруња 0:0, Еспањол – Малага 2:2, Еибар – Валенсија 1:0, Осасуна – Реал Сосиедад 0:2, Реал Мадрид – Селта Виго 2:1, Легањес – Атлетико Мадрид 0:0, Алавес – Спортинг Хихон 0:0, Лас Палмас – Гранада 5:1, Атлетик Билбао – Барселона 0:1 и Виљареал – Севиља 0:0. Табела: Лас Палмас 6 бодови, Барселона 6, Реал Мадрид 6, Депортиво 4, Севиља 4, Спортинг 4, Легањес 4.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 99 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 157 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 213 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 147 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 206 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Во скопското обвинителство кое ја води предистрагата за трагедијата кај Ласкарци не можат да ги потврдат првичните сознанија што ги објави Алсат – дека засега ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ракитиќ и донесе победа на Барса

Од:
До кого (е-маил):
Порака: