Вујовиќ: Ќе го немаме Доленец, тоа е голем хендикеп, ама верувам во младите


Селекторот на ракометната репрезентација на Словенија, Веселин Вујовиќ, не е среќен што нема да може да смета на искусниот Јуре Доленец, ракометарот на Барселона, за натпреварите на Европското првенство во Хрватска, но се надева дека тоа од друга страна ќе им даде повеќе можности за блесок на помладите ракометари од неговиот состав. Словенија во првиот меч од ЕП, в сабота, ќе ги одмери силите против Македонија. „Стравувавме дека Јуре Доленец нема да биде подготвен за настапот на Европското првенство и сега тоа стана реалност. Голем хендикеп е тоа за Словенија, но сега младите ракометари ќе имаат поголема можност за да покажат дека и тие поседуваат квалитет и моќ. Се надевам дека ќе го надминеме отсуството на Доленец на најдобар можен начин, а ги очекувам и вестите за состојбата на Вид Кавтичник. Се надевам дека тој ќе се чувствува добро и ќе може да настапи на шампионатот. Но, нема време за да зборуваме за нашата „лоша среќа“, туку мораме да кажеме дека сме подготвени за борба и секој од нас ќе даде и повеќе ...
| | веќе видена | слични

Словенечката јавност се уште не може да се опорави по оној трилер натпревар против Германија и по „украдената“ победа од страна на судиите. Словенија беше незадоволна од судењето и против Македонија, а оној спорен момент против европскиот првак направи Веселин Вујовиќ да има целосен нервен слом. Токму поради ова, словенечките медиуми, пред се „Ekipa24.si“ се обидоа малку да истражуваат и да расчепкаат низ минатото на „Вујо мајсторе“, каде, како што велат тие, ја нашле причината за неправедниот третман кој го имаат од ЕХФ и од судиите. Имено, според нив проблемот е во Македонија, односно во СРЦ „Кале“ пред 10 години, кога се соочија Вардар Про и Металург. Тогаш тренер на Вардар беше токму Вујо, а многумина се уште паметат како тој сакаше физички да се пресмета со Ѓорѓи Начевски. Целиот настан беше скандалозен и исполнет со препукувања и обвинувања со денови по самиот инцидент. Но, разбирливо, за Словенците тоа е новост и информација која досега не беше позната. Уште повеќе што истиот тој судија, кој тогаш ...
| | веќе видена | слични

Веселин Вујовиќ тврди дека неговата репрезентација има еден, а требало да има четири бодови по двата одиграни натпревари во Загреб. Неговата Словенија одигра реми против Германија во една завршница која предизвика многу реакции и веројатно ќе биде коментирана уште долго поради последната судиска одлука. Она што е интересно е дека Вујовиќ на последниот тајм-аут на 21 секунда до крајот точно предвиде што ќе се случува, односно ги советуваше своите ракометари дека ако примат гол и има пет секунди до крајот, веднаш треба да тргнат на брз центар и да постигнат нов гол. Сето тоа стана реалност, Друкс израмни, а на спротивната страна фуриозниот напад го реализираше Јанц. Она што не можеше да го предвиди словенечкиот селектор е потегот на Благотиншек и пред се одлуката на судиите да ја проверат снимката и да го почитуваат правилото кое досега ретко кој го знаеше.
| | веќе видена | слични
2 копии

Репрезентацијата на Словенија денеска против Германија ќе се обиде да се врати во игра и да ги надокнади бодовите загубени во пресметката со Македонија, но тоа Веселин Вујовиќ и неговите избраници ќе мора да го направат без левиот бек Ник Хенингман. Хенингман чиј настап на овој шампионат беше неизвесен до самиот крај ја обнови повредата на коленото на неделниот тренинг, па Вујо беше принуден да повлече потег и го повика од резервите Грегор Поточник од Горење Велење. Со ова Хенингман се приклучи на листата на повредени на која се уште Доленец, Габер и Медвед.
| | веќе видена | слични
2 копии

Не е тајна дека словенечкиот селектор Веселин Вујовиќ, како поранешен тренер на Вардар е еден од омилените ликови кај македонската ракометна публика, но пасијата кон овој спорт покажува дека понекогаш може да се погазат и одредени пријателства. Вујовиќ ќе остане омилен кај македонската публика, иако неговите изјави по вчерашниот меч барем за момент ја нарушија неговата репутација. Иако од една страна изјави дека Македонија ја заслужила победата на теренот, сепак неговите подоцнежни изјави кои се однесуваат на делењето на правдата, покажува дека тој смета оти Македонија победила благодарение на, како што тој ги нарекува, спорните судиски одлуки. Токму поради ова, Вујовиќ за момент стана не толку омилен кај македонските ракометни фанови, а дел од нив кои се наоѓаат во Загреб му приредија и едно изненадување, кое за него секако нема да биде пријатно.
| | веќе видена | слични
2 копии

Веселин Вујовиќ кој е миленик на дел од македонската публика од времето кога го водеше Вардар, се уште не може да се помири по синоќешниот пораз. Тој денеска во словенските медиумите повторно потенцираше дека судиите се виновни и дека дури кога дознал кои судии се делегирани за овој меч и пресметката со Македонија, претпоставувал што ќе се случува. „ Три пати го гледав мечот со Македонија, еднаш по завршувањето на мечот, вториот во 4 наутро и третиот пред утринскиот тренинг. Па јас препознав 19 грешки кои одеа на наша штета “ „ Судиите целосно ја разрушија нашата игра, замислете ова да им се случеше на една Германија, Данска или Франција, тоа ќе беше голем скандал. На нас сега не ни преостанува ништо туку да заборавиме на поразот бидејки не чека друг натпревар“ . „ Кога ми рекоа од репрезентацијата кои судии ќе делат правда на овој меч, знаев што ќе се случува. Романците ми рекоа и тоа дека тие станале судии кога јас сум ја почнал својата тренерска кариера. Се надевам дека ЕХФ ќе им се заблагодари наскоро“ , ...
| | веќе видена | слични

Денес во Македонија главна тема е победата на нашата репрезентацијата на стартот на Европското првенство против Словенија 25:24. Словенците кои се предводени од Веселин Вујовиќ беа совладани на стартот, а за нас ова беше прв пат да отвориме едно Европско првенство со победа. Огромни заслуги за победата секако има и Шпанецот, Раул Гонзалес кој ги освојува срцата на сите македонски фанови, прво со Вардар, а сега и со репрезентацијата, пишува Спортски.мк . Очекувано, по оваа победа следуваа и голем број интересни гифови и видеа во кој главен лик е „Ел Команданте“, но еден од нив посебно се издвојуваше. Погледнете за што станува збор… @HoratioCaine01 сабајле: "Значи ако тепаме вечер ќе барам некој херој да го напраи гифон од 300 филмот како ел команданте го клоца вујо у бездната и му се дере THIS IS MACEDONIA #ЕП2018 " јас: Challenge accepted #макракомет pic.twitter.com/MJ2QIfad3D — Глупчо (@glupcho) January 13, 2018
| | веќе видена | слични

- Им го честитам успехот на македонскиот национален тим. Немам приговор на играта на моите избраници. Заклучив дека по 45 години не ги знам правилата на ракометот. Во повеќе од 90 проценти од случаите, не знаев што судеа романските судии. Ако ова судење се оцени како позитивно, ќе морам да ја сменам професијата, рече Вујови Знам колку оваа победа значи за македонскиот народ и многу сум среќен поради тоа. Нас ќе ни биде тешко да се вратиме психолошки по еден ваков пораз, додаде словенечкиот селектор.
| | веќе видена | слични

Веселин Вујовиќ жестоко ги критикуваше судиите по вчерашниот пораз на неговата Словенија од Македонија во Загреб, а денешниот ден го искористи за да испрати нова порака во сличен стил. Словенечкиот селектор вели дека уште кога дознал кои судии се делегирани му било јасно што ќе се случува, а неговата репрезентација била сериозно оштетена во дуелот со Македонија. – Уште кога директорот на репрезентацијата Урош Мохориќ ми испрати СМС порака за тоа кои судии ќе ја делат правдата со Македонија, му одговорив дека отидовме во к…. – Мојата комуникација со романските судиите на теренот беше многу чудна. Тие ми пристапија и ми рекоа дека ја започнале судиската кариера кога јас сум ја започнувал мојата тренерска кариера, но сега тие биле на крајот на својот пат. Не ми е баш јасно што сакаа да ми кажат, но сигурен сум дека ЕХФ наскоро ќе им се заблагодари за соработката. – Што се однесува до натпреварот, го гледав три пати. Синоќа, утринава и уште еднаш пред тренингот и забележав 19 грешки во корист на противникот. ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ не може да се помири со поразот од Македонија, тој е бесен на судиската двојка од Романија за која смета дека направиле најмалку 19 грешки на нивна штета. Македонија синоќа со 25:24 ја победи Словенија, нивниот селектор Веселин Вујовиќ е разочаран од судењето, денеска повторно се пожали за арбитражата на Романците, Константин Дин и Лаурентиу Дину.„Натпреварот со Македонија го гледав три пати, првиот пат по завршувањето, вториот пат во четири наутро и третиот пат пред овој утрински тренинг. Видов најмалку 19 грешки на наша штета“, вели Вујовиќ.„Судиите комплетно ја срушија нашата игра. Доколку ова им се случеше на некоја од големите репрезентации како Франција, Германија или Данска, тоа ќе беше голем скандал. Нас сега ништо не ни останува освен да го заборавиме овој меч колку што е можно побрзо. Не зборувам за ова веќе со моите фудбалери“.„Кога менаџерот на нашиот национален тим ми кажа кои судии ќе ни судат јасно ми беше што ќе се случува. Во еден момент романските ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот, информираат од Авто мото-сојузот на Македонија, ...
сите 413 | | | веќе видена

Под влијание на нов влажен бран денес ќе биде облачно со повремени врнежи од снег со слаб до умерен интензитет, кои ќе бидат позастапени во западните делови. ...
сите 270 | | | веќе видена

Повеќе новинари и новинарски екипи беа нападнати изминатите саботи на демонстрациите на „жолтите елеци“ во Франција, тоа се случи и за време на вчерашниот ...
сите 190 | | | веќе видена

Прекин на делумната блокада на американската влада, предизвикана од барањето на претседателот Доналд Трамп за5,7 милијарди долари за изградба на ѕид долж ...
сите 164 | | | веќе видена

Како резултат на актуелната состојба со појавата на морбили во детските градинки во државата, Јавната општинска установа детска градинка „Бамби“ од Македонска ...
сите 171 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вујовиќ: Ќе го немаме Доленец, тоа е голем хендикеп, ама верувам во младите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: