Рускиот „брод на духови“ плута кон Велика Британија


Рускиот „брод на духови“ плута кон Велика Британија Рускиот брод „Љубов Орлова“ плута низ Северениот Атлантик од 2012 година, а на него нема никој освен гладни стаорци кои се напаѓаат и јадат меѓусебно за да преживеат. Британските власти стравуваат дека овој „брод на духови“ се ближи кон нивниот брег. Бродотѕ плута низ Северен Атлантик повеќе од една година откако пукнала сајлата со која реморкерите го влечеле од Канада кон пристаниште во Доминиканската Република, по што Канаѓаните го оставиле слободно да плута. Станува збор за брод долг повеќе од 90 метри, кој е изграден пред 40 години во поранешниот Советски Сојуз. Моменталната позиција на бродот за сега не е позната, иако биле користени различни напредни методи на пребарување. Минатата година сателитите откриле неидентификуван брод во близина на Шкотска ког бил голем колку рускиот брод, но авионите што го надлетувале тоа подрачје, не успеале ништо да најдат. Се верува дека бродот се уште плута бидејќи неговите апарати кои праќаат сигнал во случај ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Брод на кој пловат само стаорци плови кон Велика Британија, предупредуваат експертите, но британската крајбрежна стража не ги потврдува овие наводи. Товарно-патничкиот брод „Љубов Орлова”, изграден во 1976 година за советски нарачател во британско бродоградилиште, бил напуштен во канадско пристаниште бидејќи сопствениците му должеле на екипажот. Властите во Њуфаундленд се обиделе да го продадат како старо железо на Доминиканската Република, но тога бродот во една бура се ослободил и оттогаш бесцелно плови во водите на северен Атлантик, пренесува во четвртокот британскиот весник The Independent. Бродот до 1999 година бил во составот на Далкуисточните линии на патнички патувања до Сахалин, на Камчатка, по должина на брегот на Приморскиот регион и во Јапонија, по што е продаден на странска компанија, пишуваат руските медиуми. Во 2010 година бродот е запленет поради долгови, а во 2012 година бил повторно продаден на друга странска транспортна компанија. При една бура во Атлантикот попуштило јажето за врзување ...
| | веќе видена | слични

Бродот „Љубов Орлова“ плови по северниот дел на Атлантикот од 2012 година, а на него нема никој, освен гладни стаорци, кои се јадат едни со други за да преживеат. Бродот се приближува кон британскиот брег, пренесуваат светските медиуми. На бродот нема екипаж, ниту предупредувачки светла. „Љубов Орлова“ е изграден во Југославија, поточно во бродоградилиштето Kралевица во Хрватска во 1976 година, а регистриран е во Русија. Пловел по целиот свет, па завршил во Kанада. На пат до отпад во Доминиканската Република во 2012 година се случила несреќа и бродот останал во морето кога пукнал кабелот со кој бил врзан за реморкер. Поранешните сопственици би добиле приближно 600.000 фунти за бродот, наречен по славна советска актерка. Но останале и без него и без приходот. Сега се приближува кон британските острови со стотици заразени стаорци. Бродот до 1999 година бил во составот на далекоисточните линии на патнички патувања до Kамчатка, по должината на брегот на приморскиот регион и во Јапонија, по што е продаден на ...
| | веќе видена | слични

Последниве денови на интернет се шири приказната за напуштениот брод “Љубовта на орлите” кој плови по северниот Атлантик, носејќи со себе глувци во правец на Велика Британија. Целиот проблем е на основа на непотврдени информации, бидејќи со години никој не стапнал на тој брод. А таму каде што не постојат доверливи информации, постои доволно простор за манипулација и ширење паника. Крајбрежните служби имаат прилично прецизен систем на чија основа можат да предвидат кога некој брод ќе се насука на брегот. Приказната е дека на овој брод има стотици глувци, а бродот се движи кон Велика Британија, како настанале глувците токму таму, иако пред тоа овој брод бил хигиенски испитуван. Медиумите прават сензација од оваа приказна, но како е можно стотици глувци да останат на тој напуштен брод без храна веќе со години? Во прашање се животни, кои исто како и луѓето не ги јадат припадниците на својот вид, а е речиси невозможно да се работи за канибализам. Постојат и разни теории дека се чека времето кога некој британски ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кон Велика Британија плови еден брод во кој намесо екипаж има стаорци. Товарно-патничкиот брод „Љубов Орлова“ бил напуштен во канадско пристаниште бидејќи сопствениците му должеле на екипажот. Овој брод од 1999 година бил во составот на Далкуисточните линии на патнички патувања за да после тоа биде продаден на странска компанија. Во 2010 година бродот е запленет поради долгови, а во 2012 година бил повторно продаден на друга странска транспортна компанија. За време на бура попуштило јажето за врзување иод 24-ти јануари 2013 година 90-метарскиот брод лебди по океанот. Оценката на експертите е дека на бродот се наоѓаат стотици стаорци канибали коишто преживуваат јадејќи се меѓу себе. Во март 2013 година двапати беа фатен сигнал од бродот па е заклучено дека изминал две третини од патот преку Атлантикот, како и дека плови кон исток.
| | веќе видена | слични

Рускиот брод „Љубов на орлите“ кој од 2012 година се наоѓа во водите на Атлантскиот океан, а на кој нема никој освен гладни глувци кои се напаѓаат помеѓу себе за да преживеат, се приближува кон британското крајбрежје, пренесе „Индепандант“. Бродот е изграден на бродоградилиштето Краљевија во 1976 година, во поранешна СФР Југославија. Тој е напуштен во канадското пристаниште, поради долг на сопственикот од 251.000 долари.Владата на Њуфаундленд се обидела да го продаде за 600.000 фунти, но на патот кон Доминиканската Република дошло до несреќа и така бродот останал во водите на Атлантикот.Веста за напуштенит брод кој наскоро би можел да се доближи до британското крајбрежје ја објави „Индепендент“, со предупредување дека е можно „патниците“ односно глувците, кои веројатно се јаделе меѓу себе, да се заразни.Елена Георгиевска
| | веќе видена | слични

Напуштен брод полн со заразени глувци кој со години плови по северните мориња се приближува до британскиот брег Рускиот брод „Љубов Орлов“ плови во Северниот Атлантик од 2012 година, без посада, а на него има само глувци кои се јадат едни со други. Тој бил истражувачки брод изграден 1976 година и со своето патување завршил во Канада. На патот до отпадот во Доминиканската Република минатата недела се случила несреќа и се скинала сајлата со кој бил влечен и бродот останал на отворено море. Бродот добил име по познатата советска актерка, а бил изграден во поранешна Југославија во бродоградилиштето во Краљевица. Служел за истражување и често пловел во замрзнатите води на Арктикот и Антарктикот. Бил укотвен поради долг на сопственикот од 251.000 долари, а неговата посада која броела 51 морнар пет месеци не добивала плата.
| | веќе видена | слични

Мистериозниот брод на кој единствено има заразни канибалистички настроени стаорци се движи кон Велика Британија откако цела година беше изгубен во океанските води. Експертите предупредуваат дека крузерот „Љубов Орлова“ плутал во Атланскиот Океан од лани и веруваат дека бурите во тој предел можат да го истуркаат бродот до крајбрежјето на Британија. Сателитите го лоцирале сигналот на пловилото близу крајбрежјето на Шкотска, меѓутоа по пребарување на околината, воената авијација не успеала да најде нешто. Бродот именуван по руска актерка тежи 4.250 тони, изграден е во Југославија во 1976 година. Пристанишните власти во Њуфаундленд, Канада, го запленија пловилото откако сопствениците се соочиле со парични проблеми и со месеци немале средства да го платат екипажот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Товарно-патничкиот брод „Љубов Орлова", изграден во 1976 година на советски нарачател во британско бродоградилиште, бил напуштен во канадско пристаниште бидејќи сопствениците му должеле на екипажот. Властите во Њуфаундленд се обиделе да го продадат како старо железо на Доминиканската Република, но тогаш бродот во една бура се ослободил и оттогаш бесцелно плови во водите на северен Атлантик, пренесува во четвртокот британскиот весник The Independent. Бродот до 1999 година бил во составот на Далкуисточните линии на патнички патувања до Сахалин, на Камчатка, по должина на брегот на Приморскиот регион и во Јапонија, по што е продаден на странска компанија, пишуваат руските медиуми. Во 2010 година бродот е запленет поради долгови, а во 2012 година бил повторно продаден на друга странска транспортна компанија. При една бура во Атлантикот попуштило јажето за врзување иод 24-ти јануари 2013 година 90-метарскиот брод лебди по океанот. Канадските власти објавија дека од тогаш бродот се наоѓа во меѓународните води и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Интересен е фактот што овој брод е изграден во поранешна Југославија. Рускиот брод „Љубовта на орлите“ плута по Северниот Атлантик од 2012-та година, а на него нема никој освен гладни глувци кои се напаѓаат и се јадат меѓу себе за да преживеат. Овој брод се приближува кон британското крајбрежје. Станува збор за руски истражувачки брод изграден во 1976-та година и по пловидбата ширум светот во 2010-та година завршил во Канада. На пат кон Доминиканската Република минатата година се случила несреќа и бродот останал на отворено море, а сега се приближува кон британските острови, со стотици заразени глувци. Веста за напуштениот брод кој по скоро една година во северните мориња би требало да исплови до британското крајбрежје ја објави „The Independent“ со предупредување дека е лесно возможно „патниците“, односно глувците се полни со зарази.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да се престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 46 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастање веќе нема авторитет, а тоа ги отежнува обидите на претседателот Макрон да најде конструктивен излез од кризата ...
сите 94 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 170 | | | веќе видена

Ако не помине законот со кој ќе се реши статусот и ќе се продолжи работата на Специјалното јавно обвинителство се зголемува можноста земјава во јуни да не ...
сите 128 | | | веќе видена

Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе достави конкретни амандмани на Законот за Јавно обвинителство, тогаш ќе има нова средба за да се разгледаат, кажа министерката за правда ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рускиот „брод на духови“ плута кон Велика Британија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: