Суарез останува без спонзор


Суарез останува без спонзор Суспендираниот уругвајски фудбалер Луис Суарез поради однесувањето на Мундијалот го загуби спонзорот, онлајн компанијата „888 покер“. „Ние со него потпишавме договор поради тоа што имаше фантастична сезона и потврди дека е квалитетен играч. За жал, поради неговиот потег на натпреварот со Италија, нашата компанија реши да го раскине договорот“, се вели во соопштението на компанијата. Суарез е казнет со суспензија на девет натпревари и четири месеци надвор од фудбалот поради тоа што на натпреварот против Италија го гризна Џорџо Кјелини. Дисциплинската комисија на Меѓународната фудбалска федерација (FIFA) немаше милост кон Уругваецот, кој претходно во текот на кариерата веќе бил казнуван бидејќи ги „гризел“ Отомал Бакал од ПСВ и Бранислав Ивановиќ од Челзи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Светската фудбалска асоцијација ФИФА одлучила да го казни Луис Суарез, кој го гризнал италијанскиот играч Џорџо Кјелини, бидејќи играчот на англискиот премиерлигаш Ливепрул не ја признал својата вина во овој инцидент, објави Reuters повикувајќи се на интерен документ на ФИФА. ФИФА во четвртокот одлучи уругвајскиот фудбалски репрезентативец Луис Суарез, поради гризнувањето на колегата од италијанската селекција Џорџо Кјелини на мечот Уругвај - Италија (1:0) во групната фаза од Светското фудбалско првенство во Бразил, со кој „аѕурите“ беа елиминирани од Мундијалот, да го казни со четиримесечна забрана за играње и вршење каква и да е фудбалска активност, што значи дека не смее да се појави на ниеден фудбалски стадион, суспензија на девет меѓународни натпревари и парична казна од 100 илјади швајцарски франци. Подоцна ФИФА потврди дека Уругвајската фудбалска асоцијација (UFA) ќе ја обжали казната за Суарез. Во документот подготвен од Дисципланската комисија, се зборува, дека дејството на Суарез било „намерно и ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Уругвај Хозе Мухика ја нападна во саботата Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) порачувајќи дека „драконската казна за Суарез не е само агресија против еден човек, туку против целата држава“, а суспендираниот уругвајскиот репрезентативец доби поддршка и од претседателот на Венецуела. „Суарез не е во репрезентацијата затоа што е филозоф, механичар или поради добро однесување. Тој е врвен фудбалер. Не го видов неговото гризење“, изјави уругвајскиот претседател Хозе Алберто Мухика Кордано. И венецуелскиот претседател Николас Мадуро во јавноста излезе со поддршка за Суарез. „Суарез е казнет бидејќи исфрли две фудбалски велесили Англија и Италија, Тоа не можеа да му го простат“, изјави Мадуро, за кого Суарез заслужил казна, но не толку драстична. „Тоа е болна неправедна казна којашто ФИФА му ја одреди на Суарез. Тој е голем напаѓач кој им припаѓа на сите нас во Јужна Америка, Поради тоа казната е потполно неприфатлива. Суарез е син на народот, сина на жена којшто работела како домашна ...
| | веќе видена | слични

Луис Суарез доби жестока казна од ФИФА поради инцидентот со гризењето на Џорџо Кјелини на натпреварот против Италија. Многу фудбалски аналитичари, експерти, поранешни и сегашни фудбалери го осудија Уругваецот за оваа постапка, но истовремено истакнаа дека трикратната казна која ја доби напаѓачот е превисока. Така не размислува легендардниот Пеле кој за бразилските медиуми изјавил: - Одлуката на ФИФА е коректна, правилна и треба да послужи како пример. Да не е казнет на таков начин, овие инциденти би се повторувале. Никој не смее да го повтори тоа што го направи Суарез. Казната е правилна и ќе служи како параметар за следните случаи. Навикнавме да гледаме разни реакции на теренот, удари со глава, туркања .... но гризењето е без преседан-вели Бразилецот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Уругвајскиот фудбалски репрезентативец Луси Суарез, кој поради гризнувањето на колегата од италијанската селекција Џорџо Кјелини, е казнет со четиримесечна забрана за играње, суспензија на девет меѓународни натпревари и парична казна од 100 илјади швајцарски франци, по речиси цела седмица молк проговори за инцидентот. „Изгубив рамнотежа и паднав врз противникот. Во тој момент удрив со лицето во Кјелнини, поради што имам модринка на образот и сѐ уште чувствувам силна болка во забите. Нема шанса тоа да се случи како што тоа вие го опишавте. Не беше таков гризење ниту обид за гризење“, напишал Луис Суарез во својот допис до Дисциплинската комисија на светската фудбалска асоцијација ФИФА. Уругвајската фудбалска федерација му даде поддршка на фудбалерот на англискиот премиерлигаш Ливерпул, кој веќе еднаш беше казнет за сличен инцидент со Бане Ивановиќ од Челзи. Медиумите претходно објавија дека Суарез имал таков инцидент и пред неколку години. Уругвајците имаат седум дена и писмено да се жалат. „Суарез е жртвено ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Поминаа два дена од ригорозната казна што ФИФА му ја изрече на Луис Суарез за инцидентот со Џорџо Кјелини, а се уште не стивнуваат реакциите за овој случај. Во најновата изјава на уругвајскиот репрезентативец што ја пренесоа бразилските медиуми, тој тврди дека ништо не направил намерно. „Имав контакт со Кјелини по што ја загубив рамнотежата и паднав врз противникот. Во тој момент со лицето удрив на неговото рамо. Почувствував силна болка во пределот на устата и ми остана модринка“, тврди Суарез. За разлика од него ФИФА смета дека инцидентот е намерно предизвикан и е непримерен за спортските натпревари. „Нема шанси да се случи такво нешто така како што вели Суарез. Се гледа дека тој намерно го гризна противникот“, стои во реакцијата на Светската фудбалска федерација. Извор: Радио Слободна Европа
| | веќе видена | слични

Фановите на Уругвајската репрезентација му даваат огромна поддршка на суспендираниот Суарез. Веруваат дека нивниот фудбалер предвреме го напушти Мундијалот, не поради казната за гризење, туку како што велат во изјавите теоријата на заговор на домаќинот Бразил.
| | веќе видена | слични

Луис Суарез нема да може да им помогне на своите соиграчи на дуелот со Колумбија кој се игра во моментов, но затоа со својот дух е присутен. И покрај тоа што се врати во својата родна земја, неговиот дрес се наоѓа во соблекувалната на Уругвај во Маракана.
| | веќе видена | слични

Луис Суарез доби суспензија од ФИФА и Уругвај доживеа елимација од мундијалот. На најопасниот уругвајски напаѓач му беше забрането да дојде и на стадионот, но неговиот лик сепак се појави на трибините на „Маракана“, и тоа во многу варијанти. Навцивачите на Уругвај се погрижија огромен број маски со неговиот лик да внесат на трибините, но ниту тоа не им помогна на репрезентативците на оваа земја да се пласираат во четвртфиналето на СП. Сепак, Луис Суарез премногу им недостигаше на соиграчите од националниот тим на Уругвај, долу на теренот.
| | веќе видена | слични

Уругвајскиот фудбалски репрезентативец, Луис Суарез, кому од вечерва почнува да му тече казната од Светската фудбалска федерација (ФИФА) поради тоа што го гризна Италијанецот Џорџо Киелини, доби силна поддшрка од своите навивачи. Моментно, на стадионот „Маракана“ е во тек осминафиналниот натпревар помеѓу Колумбија и Уругвај.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 356 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 286 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор ...
сите 245 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 205 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Суарез останува без спонзор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: