Уругвајците порачаа – „Сите ние сме Суарез“

Уругвајскиот фудбалски репрезентативец, Луис Суарез, кому од вечерва почнува да му тече казната од Светската фудбалска федерација (ФИФА) поради тоа што го гризна Италијанецот Џорџо Киелини, доби силна поддшрка од своите навивачи. Моментно, на стадионот „Маракана“ е во тек осминафиналниот натпревар помеѓу Колумбија и Уругвај.
| | веќе видена | слични
2 копии

Келини го прифати извинувањето. Луис Суарез денеска искрено му се извини на Џорџо Келини за инцидентот кој го имаше со него за време на муднијалската пресметка меѓу Уругвај и Италија, а не се чекаше многу долго за да пристигне и одговорот од страна на фудбалерот на Јувентус. Италијанскиот репрезентативен стопер покажа дека е голем човек и надвор од теренот, потенцирајќи дека очекува да биде намалена ригорозната казна која ФИФА му ја додели на Луис Суарез. “Луис, се е заборавено. Очекувам дека ФИФА ќе ја намали казната” , гласи одговорот на Џорџо Келини кој го сподели преку социјалните мрежи.
| | веќе видена | слични

Дефанзивецот на Јувентус и италијанската репрезентација, Џорџо Киелини го прифати јавното извинување од Уругваецот Луис Суарез кој го фризна за време на натпреварот на СП. Напаѓачот на Уругвај беше казнат од ФИФА со четири месечна суспензија за тој гест, а денес и јавно му се извини на Киелини. „Луисе, се е заборавено. Се надевам дека ФИФА ќе ти ја намали казната“, одговори италијанскиот дефанзивец. Иако првично негираше дека го гризна Киелини, и истакна дека се сплеткал и случајно го удрил со забите Италијанецот, Суарез денес се извини истакувајќи дека е свесен за своите постапки и дека тоа нема да се повтори следен (четврти)пат.
| | веќе видена | слични

Луис Суарез, по пауза од неколку дена, во кои барем два пати истакна дека не згрешил ништо, конечно ја призна вината за гризењето на Џорџо Кјелини и побара прошка од Италијанецот. Преку својот Твитер, тој јавно му се извини на Кјелини, но и на целата фудбалска јавност. Побара од фановите да му простат и најинтересно од се, вети дека последен пат ќе гризнува противнички фудбалер. Ова извинување многумина го поврзуваат со неговиот можен трансфер во Барселона. Наводоно од каталонскиот клуб се загрижени за сопственото реноме, доколку се решат да платат огромна сума на пари, за фудбалер кој многу често влегува во бизарни инциденти. Извинувањето е прв чекор кон подобрување на имиџот на Суарез, кој трет пат во кариерата гризнува противнички фудбалер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во изминативе неколку дена бевме сведоци на безброј коментари за предизвиканиот инцидент од Луис Суарез за време на натпреварот меѓу Уругвај и Италија, а денеска првпат за оваа ситуација проговори и самиот напаѓач на својот твитер профил. Фудбалерот на Ливерпул после неколку дена молк се реши јавно да му се извини на Џорџо Келини кого го гризна по еден нивни меѓусебен дуел во шеснаесетникот. “По неколку поминати дена со моето семејство, имав прилика со смиреност да ја разгледам ситуацијата и да го дадам моето размислување за она што се случи за време на натпреварот меѓу Уругвај и Италија на 24 јуни 2014 година. Вистината е дека мојот колега Џорџо Келини беше гризнат, откако имаше судир со мене” , вели Суарез кој истовремено вети дека никогаш повеќе нема да учестува во ваква слична ситуација. Уругвајскиот репрезентативец поради својот непромислен потег заработи четиримесечна забрана на било какво фудбалско натпреварување и дополнителни девет натпревари суспензија за националниот дрес на Уругвај.
| | веќе видена | слични

За помалку од еден час откако Суарез на твитер го постираше своето извинување за инцидентот во кој го гризна Киелини, Италијанецот многу позитивно го прифати гестот. Киелини преку својот твитер профил му се обрати на Суарез: „Се е заборавено. Се надевам дека Фифа ќе ти ја намали суспензијата". Италијанскиот фудбалер и во претходните свои изјави потенцираше дека не му е лут на Суарез и казната која ФИФА му ја изреше на Уругваецот е превисока.
| | веќе видена | слични

Луис Суарез беше драстично казнет од ФИФА откако го гризна Киелини за време на натпреварот помеѓу Уругвај и Италија, ова беше трет сличен инцидент за фудбалерот на Ливерпул, па санкцијата беше очекувана. Во привичната изјава Суарез демантираше дека го гризнал Киелини велејќи дека паднал на неговото рамо, но сега ја признава грешката и ветува дека никогаш повеќе нема да му се повтори. „По неколку дена поминати дома со мојата фамилија, имав можност да се смирам и вистински да погледнам кон она што се случи за време на натпреварот помеѓу Италија и Уругвај одигран на 24 јуни 2014" - стои во соопштението на Суарез. „Без оглед на контрадикторните изјави кои се појавија во изминатите денови, се со цел да не ја нарушам атмосферата во репрезентацијата која имаше добри перформанси, вистината е дека го гризнав мојот колега Џорџо Киелини по еден наш меѓусебен дуел. Затоа: - Длабоко жалам за тоа што се случи - Му се извинувам на Џорџо Киелини и на целата фудбалска фамилија - Сакам јавно да кажам дека никогаш повеќе нема ...
| | веќе видена | слични

Откако поминаа шест дена од срамниот инцидент, репрезентативецот на Уругвај, Луис Суарез, собра храброст за да јавно признае дека го гризнал репрезентативецот на Италија, Џорџо Киелини. Освен што го призна срамното дело, напаѓачот јавно му се извини на Киелини и се извини на фудбалската јавнот и вети дека никогаш повеќе нема да се повтори ваквиот инцидент. „Откако минав неколку дена дома со своите најблиски, имав можност да се смирам и реално да се осврнам на она што се случуваше на нашиот натпревар против Италија одигран на 24 јуни 2014 година. Без оглед на контрадикторните изјави што се појавија во јавноста во изминатите денови, се со цел да не ја нарушам атмосферата во мојата репрезентација, сакам да кажам дека вистината е дека мојот колега Џорџо Кјелини беше гризнат од моја страна по еден наш меѓусебен дуел. Затоа: Искрено жалам за се што се случи. Му се извинувам на Џорџо Кјелини и на целокупното фудбалско семејство. Јавно ветувам дека никогаш во иднина нема да ми се повтори ваков инцидент. Монтевидео, ...
| | веќе видена | слични

Откако во претходните денови негираше дека го гризнал Џорџо Кјелини, Луис Суарез конечно му се извини на Италијанецот. Уругваецот доби казна од четири месеци без фудбал и девет интернационални мечеви, како и 80.000 фунти парична казна. - По неколку поминати дена со моето семејство, имав прилика со смиреност да ја разгледам ситуацијата и да размислам за она што се случи за време на натпреварот меѓу Уругвај и Италија на 24 јуни 2014 година. Вистината е дека мојот колега Џорџо Кјелини беше гризнат, откако имаше судир со мене. Длабоко жалам за тоа што се случи. Му се извинувам на Кјелини. Ветувам дека ваков инцидент нема да се повтори- напиша Кјелини на социјалните мрежи.
| | веќе видена | слични

Шест дена му беа потребни на Луис Суарез да ја превземе одговорноста за големиот инцидент на мечот Италија – Уругвај, кога во финишот од средбата го гризна Џорџо Кјелини, поради што заработи четиримесечна суспензија од сите фудбалски активности. Дел од јавноста сметаше дека казната е престрога, но Суарез самиот дополнително го навлече бесот откако изјави дека не го гризнал Кјелини, туку едноставно паднал со главата врз италијанскиот дефанзивец. Сепак, денешниот ден донесе и пресврт во целата ситуација откако Суарез преку својот твитер-профил објави писмено извинување до Кјелини и целокупната јавност, превземајќи ја одговорноста за несаканата случка. „Откако минав неколку дена дома со своите најблиски, имав можност да се смирам и реално да се осврнам на она што се случуваше на нашиот натпревар против Италија одигран на 24 јуни 2014 година. Без оглед на контрадикторните изјави што се појавија во јавноста во изминатите денови, се со цел да не ја нарушам атмосферата во мојата репрезентација, сакам да кажам дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 194 | | | веќе видена

Бидејќи е веќе започната постапката за автентично толкување на членови од Законот за помилување во Собранието, уставните судии на денешната седница ја одложија ...
сите 514 | | | веќе видена

„Мислам дека е добра изречената санкција, но кога ќе ја примам пресудата ќе одлучам дали ќе вложам жалба за пресудата“, рече денеска обвинителката Вилчма ...
сите 454 | | | веќе видена

Од МВР и натаму не откриваат ништо, освен првичните информации за вооружениот напад во хотелот Александар Палас изминатиот викенд. Тројца маскирани лица со ...
сите 135 | | | веќе видена

Лионел Меси ја освои Златната топка на церемонијата што се одржа во Париз. Аргентинецот го остави Вирџил ван Дајк на второто место. Големата дилема останува на ...
сите 207 | | | веќе видена

Високата претставничка на ЕУ во Косово Наталија Апостолова порача дека конечниот договор Белград-Приштина треба да биде сеопфатен, ефективен, во согласност со ...
сите 180 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уругвајците порачаа – „Сите ние сме Суарез“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: