ФИФА се вади за случајот Суарез!!!


Светската фудбалска асоцијација ФИФА одлучила да го казни Луис Суарез, кој го гризнал италијанскиот играч Џорџо Кјелини, бидејќи играчот на англискиот премиерлигаш Ливепрул не ја признал својата вина во овој инцидент, објави Reuters повикувајќи се на интерен документ на ФИФА. ФИФА во четвртокот одлучи уругвајскиот фудбалски репрезентативец Луис Суарез, поради гризнувањето на колегата од италијанската селекција Џорџо Кјелини на мечот Уругвај - Италија (1:0) во групната фаза од Светското фудбалско првенство во Бразил, со кој „аѕурите“ беа елиминирани од Мундијалот, да го казни со четиримесечна забрана за играње и вршење каква и да е фудбалска активност, што значи дека не смее да се појави на ниеден фудбалски стадион, суспензија на девет меѓународни натпревари и парична казна од 100 илјади швајцарски франци. Подоцна ФИФА потврди дека Уругвајската фудбалска асоцијација (UFA) ќе ја обжали казната за Суарез. Во документот подготвен од Дисципланската комисија, се зборува, дека дејството на Суарез било „намерно и ...
| | веќе видена | слични

Барселона нема право да го претстави официјално Луис Суарез, додека 4-месечната казна на уругваецот не истече, изјавија од светската фудбалска централа. Каталонците и Ливерпул објавија официјално дека постигнале договор за трансферот, кој по неофицијални информации е вреден 75 милиони фунти. Од “Камп Ноу” упатија официјално барање дали имаат право да го претстават Суарез, каква што е вообичаена практика. Одговорот од ФИФА сепак е негативен, бидејќи напаѓачот има забрана за каква било фудбалска активност, а јавната презентација очигледно влегува во оваа дефиниција. Тоа значи дека следната недела Барселона ќе мора да се задоволи само со тоа да го претстави Суарез на својот официјален сајт. Јавното претставување на “Камп Ноу” сепак ќе мора да биде одложено додека казната на играчот за каснувањето на Џорџо Киелини не истече или не биде редуцирана. Единствената шанса за последното е Спортскиот арбитражен суд да пресуди во корист на уругваецот. “Забраната се однесува за сите активности поврзани со фудбалот. Тој ...
| | веќе видена | слични

Левиот бек на Севилја, Алберто Морено, е на листата на желби на „црвените“, кои се трудат да ги потрошат парите добиени од трансферот на Луис Суарез во Барселона. Извршниот директор на Ливерпул, Јан Ајр, ќе замине во Шпанија за да го комплетира трансферот на 18-милони фунти вредниот играч на шпанскиот прволигаш. Ливерпул се обидува подолго време да ја намали цената на Морено (22) и се надева дека остана единствен голем клуб кој е заинтересиран за неговите услуги. Морено сака да си замине, а Севилја имаше финансиски проблеми, па така се чини дека клубот од „Енфилд“ има реални шанси за потпис со дефанзивецот. Ливерпул подготвува понуда и за Бен Дејвис од Свонси и на крајот може ќе ги ангажира и двајцата одбранбени играчи во што се очекува да биде еден од најактивните трансфер-периоди во клупската историја.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Ливерпул, Брендан Роџерс ќе ја потроши целата сума која клубот ќе ја добие од продажбата на Луис Суарез во Барселона. Англиските медиуми тврдат дека вредноста на трансферот е 75 милиони фунти, а Ливерпул ќе го вложат и последниот цент од нив за нови засилувања. “Мирор” дури оди подалеку, а според изданието Роџерс ќе има 135 милиони фунти, кои ќе ги потроши за шестмина нови играчи. Се споменуваат имињата на уште двајца фудбалери на Саутемптон – Џеј Родригез и Дејан Ловрен. Трансферите на Лазар Марковиќ од Бенфика и Дивок Ориги (од Лил), пак, ќе бидат финализирани уште следната недела. Ливерпул сеуште не се откажал од левиот бек на Севиља, Алберто Морено. Бен Дејвис од Свонси е исто така опција. Сигурно Ливерпул ќе бараат и квалитетен напаѓач, кој ќе го замени Луис Суарез. Секој ден медиумите на Островот споменуваат ново име во оваа насока, а денес се појавија информации за интерес кон Ромелу Лукаку. До моментов на “Енфилд” беа привлечени тројца нови – Рики Ламберт, Адам Лалана и Емре Чан.
| | веќе видена | слични

Претседателот на каталонскиот гигант Барселона верува дека ќе му се намали казната на Суарез. Претседателот на Барселона, денес даде прилично самоуверена изјава во врска со казната на уругваецот Луис Суарез поради гризот на Светското Првенство каде го гризна италијанецот Киелини. Имено, Бартомеу вели дека не се надева, туку очекува казната на Суарез да биде намалена. „Суарез ја увиде својата грешка, рече дека му е жал, се извини, Киелини исто така се залага за намалување на казната, така да очекувам сега ФИФА да ја усвои жалбата“ вели претседателот на Барселона. Како што е познато, уругвајскиот интернационалец го напушти англискиот премиерлигаш Ливерпул и се пресели во редовите на Барселона. Фото: goal.com
| | веќе видена | слични

Раководството на Барселона вклучи интересна клаузула во договорот на новото засилување Луис Суарез. Уругваецот ќе биде казнет со 3 милиони фунти, ако се обиде да касне противнички фудбалер за време на натпревар, објавија локалните медиуми. Напаѓачот премина од Ливерпул во Барселона и се договори за петгодишен договор со Каталонците. Другата недела Луис лета за Барселона за медицински прегледи и за да го потпише договорот. Во шпанскиот клуб уругваецот ќе игра со број 9. Во договорот на Суарез е строго регулирано какво треба да биде неговото однесување на теренот. Така, во случај на каснување, глобата е 3 милиони фунти. Раководството на Барса ја вклучи оваа клаузула во договорот поради инцидентот за време на Светското првенство, кога Суарез го гризна Џорџо Киелини од Италија. Уругваецот последователно беше казнет за четири месеци без фудбал. Според информации во медиумите трансферот на Суарез е во вредност од 80 милиони евра (61 милиони фунти).
| | веќе видена | слични
2 копии

Најновото засилување на Барселона, Луис Суарез, нема да може да биде претставен пред фановите на каталонскиот тим, откако ФИФА потврди дека и тоа е дел од фудбалските активности, пренесува „Гвардин“ . - Забраната што ја доби важи за сите фудбалски активности. Поради тоа, тој не може да биде дел од фудбалски јавен настап, без разлика на кое место се одржува. Тој дури не може да биде вклучен во добротворен фудбалски настан, - изјави потпаролот на ФИФА, Делија Фишер. Ако казната од четири месеци не биде намалена или нејзината тежина не биде намалена, Каталонците ќе мораат да чекаат четрири месеца за промоција на Уругваецот.
| | веќе видена | слични

Барселона пред три дена го комплетираше трансферот на Луис Суарез од екипата на Ливерпул, но и покрај тоа каталонскиот гигант нема да може официјално да го претстави своето второ најскапо засилување во историјата на клубот (барем не додека не му истече четиримесечната суспензија која ја заработи поради гризењето на Кјелини). Ваквата информација денеска ја пренесе светската куќа на фудбалот, по што Барселона ќе мора да ја откже официјалната презентација на Уругваецот која беше закажана за наредниот четврток. - Во казната се вклучени сите активности кои се поврзани со фудбалот. Тој не смее да присуствува на фудбалски настан од јавен карактер, без оглед на местото на случување. Додека не му истече казната, тој има забрана дури и на фудбалски активности од хуманитарен аспект, - стои во последното соопштение кое го испрати ФИФА.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Уругвај и нов член на Барселона, Луис Суарез, и понатаму ќе биде едно од заштитните лица на компанијата „Адидас“ и покрај лошиот имиџ кој го изгради со неспортските постапки на теренот и гризењето на противнички играчи. Раководството на светски познатиот бренд за спортска опрема потврди дека соработката со Уругваецот нема да биде прекината, со тоа демантирајќи ги шпекулациите дека договорот ќе биде раскинат по последниот инцидент на Суарез, кога го гризна италијанскиот репрезентативец Џорџо Кјелини. „Соработката со Суарез продолжува. Ќе разговараме со Суарез и со неговите застапници за тоа какво однесување очекуваме од него на теренот и надвор од него“, изјави претседателот на „Адидас“, Херберт Хајнер. Компанијата сепак ги стопираше сите кампањи во кои Суарез во главната улога од моментот кога ФИФА ја изрече четиримесечната суспензија за Уругваецот.
| | веќе видена | слични

Барселона го решава проблемот со Луис Суарез. Тимот на Барселона се реши да го казни Луис Суарез доколку му се повтори епизодата од Мундијалот. Тој ќе мора да плати дури 3 милиони фунти, доколку гризне повторно. Неговата годишна плата изнесува 10 милиони фунти и тоа би бил голем удар по неговиот џеб. Каталонскиот гигант со овој потег сака да се осигура дека Суарез нема да го повтори гризањето и поради тоа оваа казна е ставена како клаузула во договорот. Суарез е суспендиран поради гризањето на Џорџо Киелини на дуелот од Мундијалот против Италија и има забрана од четири месеци за фудбалска работа. Луис Суарез е најскапото засилување на Барселона во историјата кое е платено 75 милиони фунти, а тој ќе биде четврт најплатен играч во тимот после Меси, Нејмар и Иниеста.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На новинарското прашање „Заев вели дека по промената на владата може да дојде до престанок на случаите на СЈО“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели ...
сите 347 | | | веќе видена

Кристал Ив Бровит која има 21 година и е од Мелбурн, е првата идентификувана жртва од вулканот во Нов Зеланд. 21-åriga Krystal Eve Browitt första officiella ...
сите 146 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска негираше дека имал редовни контакти со обвинетиот Бојан Јовановски во случајот „Рекет“. – Службени ...
сите 220 | | | веќе видена

Анализата што ја направи Демократскиот сојуз, недвосмислено потврдува дека поделбата на шест изборни единици единствено е во корист на шестата единица каде со ...
сите 152 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 120 | | | веќе видена

Овен Можни се недоразбирања, па важно е да се потрудите јасно и отворено да ги покажувате своите ставови. Ви се допаѓа личност која е несигурна во себе. ...
сите 100 | | | веќе видена

Масовната посетеност докажа дека СДСМ е партија што ги обединува граѓаните и води напред. Над 10.000 граѓани, Македонци, Албанци, Турци, Срби, Власи, Роми, ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФИФА се вади за случајот Суарез!!!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: