Суарез проговори: Не го гризнав Кјелини


Уругвајскиот фудбалски репрезентативец Луси Суарез, кој поради гризнувањето на колегата од италијанската селекција Џорџо Кјелини, е казнет со четиримесечна забрана за играње, суспензија на девет меѓународни натпревари и парична казна од 100 илјади швајцарски франци, по речиси цела седмица молк проговори за инцидентот. „Изгубив рамнотежа и паднав врз противникот. Во тој момент удрив со лицето во Кјелнини, поради што имам модринка на образот и сѐ уште чувствувам силна болка во забите. Нема шанса тоа да се случи како што тоа вие го опишавте. Не беше таков гризење ниту обид за гризење“, напишал Луис Суарез во својот допис до Дисциплинската комисија на светската фудбалска асоцијација ФИФА. Уругвајската фудбалска федерација му даде поддршка на фудбалерот на англискиот премиерлигаш Ливерпул, кој веќе еднаш беше казнет за сличен инцидент со Бане Ивановиќ од Челзи. Медиумите претходно објавија дека Суарез имал таков инцидент и пред неколку години. Уругвајците имаат седум дена и писмено да се жалат. „Суарез е жртвено ...
| | веќе видена | слични

Легендата на Барселона, Холанѓанецот Јохан Кројф, со низа критики го испрати потпишувањето на договор помеѓу каталонскиот клуб и Уругваецот Луис Суарез. Барселона во петокот потврди дека Суарез потпишал петгодишен договор, а трансферот од Ливерпул изнесува 80 милиони евра. Напаѓачката линија на Барселона во наредната сезона ќе ја предводат Меси, Нејмар и Суарез, што според Кројф е неспоива комбинација. „Среќен сум што Германија го освои светското првенство. Германија игра фудбал од кој Барселона сè повеќе се дистанцира, ова е поткрепено и со трансферот на Суарез. Тој е одличен фудбалер, но има лош карактер“, напишал Кројф во колумна за холандскиот весник De Telegraaf. „Не знам како тие тројца (Меси, Нејмар, Суарез) ќе играат заедно бидејќи се работи за извонредни индивидуалци. Со трансферот на Суарез клубот потврди дека повеќе ги цени индивидуалците отколку екипа која игра добро. Стилот на Барселона кој се развиваше кај Франк Рајкард и Пеп Гвардиола се отфрла на сметка на индивидуалците“, дополнил Кројф.
| | веќе видена | слични

Барселона, несвојствено за неа, овој преоден рок беше навистина активна трошејќи речиси 120 милиони евра и не планира да застане тука, а најмногу внимание привлече трансферот на најдобриот играч во Премиер лигата, Уругваецот Луис Суарез. Екипата од „Камп Ноу“ продолжува со своите трансфер активности. Тимот на Луис Енрике претрпува сериозни промени, разбирливо по разочарувачката сезона, а како најголемо засилување е доведен Луис Суарез, најдобриот играч и стрелец на Ливерпул и Премиер лигата. Во воздухот лебди прашањето дали Суарез ќе може да се снајде покрај Нејмар и Меси. Станува збор за индивидуалци од светска класа, расни стрелци, но дали овие тројца ќе можат да играат заедно. Ќе минат повеќе од три месеци додека не го дознаеме вистинскиот одговор на ова прашање. Нејмар некако успеа да се вклопи во улогата на втора ударна игла во нападот покрај Меси, каде целосно се подреди на тимската игра, но дали истото ќе успее и со темпераментниот Уругваец, сеуште не може да се претпостави. И во минтатото имаше исти ...
| | веќе видена | слични

Доаѓањето на уругвајскиот напаѓач Луис Суарез во редовите на Барселона предизвика големо внимание во Шпанија, особено поради фактот што тој не смее да се занимава со фудбал во следните четири месеци. Барса најде начин како да го натера Уругваецот да се воздржува од гризење, но шпанските обложувалници не веруваат дека Суарез ќе остане "гладен". Неговото доаѓање на "Ноу Камп" значеше и проширување на понудите на обложувалниците, кои веќе ги одредија квотите за точната прогноза за тоа кој е следниот на менито на Суарез. Најмалата квота е понудена за Пепе (21 евро), потоа следува Годин (26 евра), па Бејл и Роналдо (по 51 евро).
| | веќе видена | слични

Фудбалскиот клуб Барселона објави податок дека Уругваецот Луис Суарез нема да биде првиот играч со такво име и презиме кој го носел дресот на каталонскиот клуб. Во 1954 година во Барселона, од Депортиво, пристигнал тогаш талентираниот 18-годишен напаѓач Луис Суарез, кој подоцна станал врвен фудбалер, на 216 натпревари за Барса постигнал 112 голови. Шеесет години подоцна, Уругваецот Луис Суарез за сума од 80 милиони евра од Ливерпул се пресели во Барселона. Очекувањата се дека Уругваецот како и неговиот претходник ќе има големо влијание врз играта и на клубот ќе му донесе многу трофеи. Шпанецот Суарез, во 1954 година во Барселона пристигнал за да го предводи ’новиот бран’, односно како наследник на асовите кои во периодот од 1950 до 1953 година освоиле пет трофеи. Иста задача ќе има и Уругвајскиот Луис Суарез, бидејќи Барселона прв пат по сезоната 2007/2008, минатата сезона не освои ниту еден трофеј. Постариот Суарез во своето време играл заедно со легендите на Барселона Кубала, Кочиш, Чибор, а и помладиот ...
| | веќе видена | слични

Контроверзниот уругвајски фудбалер Луис Суарез стана дел од тимот на шпанскиот првак Барселона, а клубот му поставил ултиматум доколку повторно гризне некој противнички играч ќе заработи парична казна. Во случај на ваков испад на новиот фудбалер на Барселона, клубот ќе го казни Суарез со намалување на годишните примања и тоа за дури три милиони фунти, односно од 15% до 30% од неговите месечни примања. За потсетување, Ливерпул го продаде Суарез за 75 милиони фунти, а Уругваецот со 200.000 фунти ќе добива неделни примања со што ќе биде четврти најплатен фудбалер во каталонскиот клуб.
| | веќе видена | слични

Уругвајскиот репрезентативен напаѓач Луис Суарез дојде во Барселона и во текот на оваа недела и официјално ќе стави потпис на петгодишниот договор за трет најскап трансфер во историјата. Суарез доаѓа во Каталонија за да ја засили Барселона во обидот овој гигант да ги врати трофеите во витрините по ланската неуспешна сезона. Контроверзниот напаѓач доаѓа како големо засилување, да биде дел од убоитото трио со Лионел Меси и Нејмар, а во Каталонија се надеваат дека ќе биде успешен барем како неговиот претходник. Ако не сте знаеле, во Барселона играше Луис Суарез во 50-те години од минатиот век. За Барса одигра 216 меча, даде 112 гола и еднаш ја освои – „златната топка“. Луис Суарез Мирамонтес е родум од Галиција. Во Барселона дојде во 1954 година како талентиран 18-годишник од Ла Коруња. Дојде како дел од револуцијата во каталонската гордост по распадот на тимот, кој од 1950 до 1954 година освои пет трофеи. По 60 години, во Барселона доаѓа Луис Алберто Суарез, овој од Уругвај. И тоа во слични околности како ...
| | веќе видена | слични

Најскапото засилување на Барселона, Луис Суарез вчера вечер во доцните ноќни часови пристигна во Каталонија заедно со неговото семејство. Но, како што е познато Уругваецот поради суспензијата од четири месеци има забрана за било какви фудбалски активности и поради тоа нема да може да биде јавно претставен, без разлика на локацијата. Иако новинарите беа подготвени пред неговата куќа, тој само ги одмина без да даде никаква изјава.
| | веќе видена | слични

Легендарниот холанѓанец загрижен за играта на Барселона. Легендата на Барселона, Јохан Кројф упати остри критики за потпишувањето со Луис Суарез. Барселона со уругвваецот склопи петгодишен договор и ударното трио на новиот тренер Луис Енрике ќе гласи Меси, Нејмар и Суарез. Но, Кројф смета дека оваа комбинација тешко ќе се снајде во заедничката игра. ,,Среќен сум поради тоа што Германија го освои Мундијалот во Бразил. Тие играат фудбал од кој Барселона се повеќе се оддалечува, а тоа мислење го потврдува и доаѓањето на Суарез. Тој е одличен фудбалер, но има тежок карактер. Не знам како сите тие ќе играат заедно, бидејќи се индивидуалци. Со купувањето на Суарез клубот потврди дека се повеќе ги цени индивидуалците од тимот кој игра заедно. Стилот на игра кој го развиваа Франк Рајкард и Пеп Гвардиола ќе биде отфрлен’’ напиша Кројф во својата колумна.
| | веќе видена | слични

Новото засилување на Барселона, Луис Суарез пристигна во каталонската престолнина синоќа. Поради казната на уругвајскиот напаѓач Барселона нема право да биде презентиран јавно како ново засилување. Суарез, за кого каталонците платија 75 милиони фунти на Ливерпул, беше придружуван од неговата сопруга и ќерка.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 677 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 520 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 103 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Посветете им внимание на приоритетните обврски и дозволете си малку одмор. Во љубовниот живот лесно го губите интересот за партнерот. ...
сите 147 | | | веќе видена

Кумановец на возраст од 28 години е повреден и пренесен во болница, откако во неговиот дом во селото Доброшане експлодирала плинска боца.Како што информираат ...
сите 103 | | | веќе видена

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде е уверен дека Лионел Меси има уште фудбал во себе. Во понеделникот вечерта, Аргентинецот ја собра „Златната топка“ и ...
сите 216 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Суарез проговори: Не го гризнав Кјелини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: