Русија разместува воена опрема на границата со Северна Кореа

Русија распоредувала тешка воена опрема на границата со Северна Кореа во време на зголемено страхување од можен воен судир меѓу Пјонгјанг и Вашингтон. Руските медиуми јавуваат дека големи конвои и возови со воена опрема уште од изминатиот викенд се движиле кон границата. И Соединетите држави и Северна Кореа предупредија на евентуални превентивни напади, а Пјонгјанг се закани и со нуклеарен напад.

⇐ DailyАлсат ⇒