Прва грен слем победа на Ѓорческа на Австралија Опен

Се разбира станува збор за прво квалификациско коло, но за македонскиот тенис претставува историски резултат. Најдобара наша тенисерка Лина Ѓорческа во своето второ учество во квалификации за пласман на Грен слем во нејзината кариера (после УС Опен) каде што беше елиминирана уште на стартот, овојпат направи еден чекор напред. Таа доцна синоќа (рангирана на 202. место на ВТА ранг листата) ја ...

⇐ DailyСпорт 365 ⇒