Визбегово

  во

  Седумдесет странци чекаат азил во Прифатниот центар За Еритрејците сме ветена земја Откако Палестинецот Акрам Асаф во 2001 година дипломирал на Машинскиот факултет во Скопје, веќе не се вратил во родната Газа. Стравот од секојдневните борби го натерале да остане во земјава и да побара азил, што му успеало во 2008 година. Четириесет и тригодишниот Асаф, кој се уште се наоѓа во Прифатниот центар за азиланти во скопско Визбегово, првпат по девет години ќе се врати во родниот крај да го посети своето семејство. Само годинава шеесет странци, од кои најмногу Авганистанци, побарале азил во Македонија и моментно се сместени во Центарот кој е под надлежност на Министерството за труд и социјална политика. Од нив, пак, повеќето беа приведени на грчката граница пред две недели при обид нелегално да влезат во земјава. Останатите странци кои бараат азил се од Индија, Чешка, Еритреја, Босна и Херцеговина, Албанија, Косово, Сомалија, Бугарија, Србија, Чешка. - Само што завршив факултет, македонската полиција ми ги зеде ...
  | | веќе видена | слични

  Откако Палестинецот Акрам Асаф во 2001 година дипломирал на Машинскиот факултет во Скопје, веќе не се вратил во родната Газа. Стравот од секојдневните борби го натерале да остане во земјава и да побара азил, што му успеало во 2008 година. Четириесет и тригодишниот Асаф, кој се уште се наоѓа во Прифатниот центар за азиланти во скопско Визбегово, првпат по девет години ќе се врати во родниот крај да го посети своето семејство. Само годинава шеесет странци, од кои најмногу Авганистанци, побарале азил во Македонија и моментно се сместени во Центарот кој е под надлежност на Министерството за труд и социјална политика. Од нив, пак, повеќето беа приведени на грчката граница пред две недели при обид нелегално да влезат во земјава. Останатите странци кои бараат азил се од Индија, Чешка, Еритреја, Босна и Херцеговина, Албанија, Косово, Сомалија, Бугарија, Србија, Чешка. - Само што завршив факултет, македонската полиција ми ги зеде документите за престој. Во Палестина не сакав да се вратам поради борбите во Газа. Иако ...
  | | веќе видена | слични

  Назми Сеиди (70) од скопското село Визбегово завчера загинал во железничка несреќа, која се случила на пругата во близината на селото. Несреќата се случила околу 14 часот, кога патнички воз што сообраќал на релацијата Кичево-Скопје, кај местото Качанички пат, удрил директно во Назми, кога во моментот се обидел да премине преку пругата. Од силниот удар пешакот починал на самото место. Според информациите од МВР, по пријавата на случајот екипи на скопската полиција извршиле увид, а телото на Назми по наредба на истражен судија било дадено на обдукција. Оттаму додаваат оти по целосното расчистување на случајот ќе бидат познати вистинските причини за несреќата. Д.Ј.
  | | веќе видена | слични

  Во Визбегово Воз прегази старец Седумдесетгодишниот Назми Сејдиу завчера го загубил животот во железничка несреќа во селото Визбегово, кај надвозникот од магистралниот пат Скопје “ Блаце, во местото викано Качанички Пат. Како што соопшти полицијата, несреќата се случила кога, најверојатно, при преминување на пругата, Сејдиу бил прегазен од возот што сообраќал од Кичево кон Скопје, при што починал на самото место. Полицијата информира дека телото на загинатиот е дадено на обдукција. Л.К.
  | | веќе видена | слични

  ТРАГЕДИЈА Воз прегази маж Седумдесетгодишен маж вчера го загубил животот во железничка несреќа во близина на скопското селото Визбегово, на 50 метри кај надвозникот до магистралниот пат Скопје - Блаце на Качанички пат. Трагедијата се случила околу 14.30 часот. Тогаш Назми Сејдиу ја минувал пругата, а на него налетал возот што сообраќал од Кичево кон Скопје. Од силината на ударот Назми починал на самото место. На местото на трагедијата увид извршиле екипи на крим полиција, истражен судија и заменик јавен обвинител. Со налог на судија безживотното тело на Назми било однесено во Институтот за судска медицина и криминалистика поради обдукција.
  | | веќе видена | слични

  Седумдесетгодишен маж вчера го загубил животот во железничка несреќа во селото Визбегово, на 50 метри кај надвозникот од магистралниот пат Скопје - Блаце, место викано Кочанички пат. До несреќата, како што соопшти полицијата, дошло околу 14.30 часот, кога, најверојатно при премин на пругата, Назми Сејдиу бил прегазен од возот што сообраќал од Кичево кон Скопје, при што починал на лице место. Телото на загинатиот е дадено на обдукција.
  | | веќе видена | слични

  Автоотпадите во Скопје, Црна дамка за екологијата во градот Загадуваат без контрола Од Управата за животна средина надлежна и компетентна за давање стручно мислење до Државниот инспекторат за животна средина на овие загадувачи велат дека скопската околија е доста пренатрупана со нелегални автоплацови и деновиве се работи за нивно елиминирање Илјадници автоотпади во Скопје претставуваат опасност по животната средина. Експертите велат дека гробиштата на автомобилите се еколошка катастрофа, бидејќи моторните масла и хемикалиите од возилата кои течат одат директно во земјата а оттаму и во водата. Од 5000-6000 отпади отприлика колку се проценува дека има во Македонија, ни третина не се регистрирани. Меѓутоа, значајно поголем проблем е што на ниеден автоотпад не се применуваат ни минималните еколошки услови. Ниедна инспекција овие загадувачи не ги контролира ниту им пишува казни. Опасност од вакви отпади, особено се загрозени жителите од северот од Скопје, во населбите Бутел, Чаир, Радишани и дел од Визбегово каде ...
  | | веќе видена | слични

  Обвинетите во „Пепел“ и натаму негираат шверц на цигари Само уште шестмина од групата од 32 обвинети за случајот наречен „Пепел“ ќе треба да дадат своја одбрана пред Судски совет на скопскиот Кривичен суд. Вчерашното продолжение на судењето започна со сведочење на обвинетиот Мухарем Дарлишта (43) од скопското село Визбегово. Дарлишта рече дека никогаш не се занимавал со продажба на цигари, појаснувајќи притоа дека цигарите кои биле најдени во подрумот на неговиот дом не се негови. Според Дарлишта, подрумот му бил даден под наем на Мустафа Зибери за кого знаел дека се занимава со продажба на пластични предмети. Сопственикот на печатницата „Графос“ од Куманово, обвинетиот Зоран Андоновски (48) го негираше обвинението и пред судот кажа дека обвинетиот Бајруш Сејдији прв пат го видел кога бил спроведен пред истражен судија. Андоновски потврди дека со Тутунскиот комбинат од Куманово соработувал од 1997 година, а дека соработката се одвивала исклучиво преку референтите на компанијата. Според Андоновски, за сето ...
  | | веќе видена | слични

  ПЕЧАТАРОТ на кутиите на цигари Бајруш го запознав во истрага Зоран Андоновски од Куманово кој обвинителството го товари дека печател бланкети за цигари за Кумановскиот тутунски комбинат вчера го негираше обвинението. Тој тврди дека не познава никој од обвинетите за случајот Пепел ниту бил во некое злосторничко здружение. Бајруш не го познавам, а во истрагата тој ме праша кој си ти?- тврди Андоновски. Сопственикот на печатницата Графос вели дека од 1997 година работи со ТК од Куманово и дека и покрај смените на раководствата тој ги печател бланкетите односно паковките за цигари МТ и Драва. Нарачките, рече Андоновски, ги правеле референтите а плаќањето одело исклучиво на жиро-сметка. Тој тврди дека не произвел бланкети за други видови на цигари оти за тоа немал опрема. Андоновски вели дека се е фактурирано и дека при контрола УЈП не нашла ништо спорно. И обвинетиот Мухамед Дарлишта тврди дека нема никаква поврзаност со случајот Пепел. Тој се бранеше дека никогаш не работел за такви дела односно немал работа ...
  | | веќе видена | слични

  19.04.2009, 18:47ЛИЗИНГ компаниите и економската криза Ратите за лизинг ќе останат исти, но ќе се заострат условите Економската криза ги покачи ратите за лизинг на возила од 9 на 11 отсто, сепак до крајот на годината лизинг компаниите очекуваат тие да останат замрзнати. Но затоа се зголемува претпазливоста на компаниите во однос на клиентите. Во споредба со изминатото полугодие зголемено е учеството за лизинг, како и условите кои им се наметнуваат на одредени ризични групи.- Каматната стапка се одредува според рејтингот на клиентот. За секој од клиентите се прави рејтинг и оние кои се најдобро рангирани ќе добија помала каматна стапка, додека оние кои имаат понизок рејтинг ќе добијат повисока каматна стапка за околу 0,5 отсто - вели Миливој Смилевски, директор за продажба во „Хипо Алпе Адриа“.Зголемена е и заплената на возила кај нередовните плаќачи. По истек на рокот од 90 дена за уплата на ратата, лизинг компанијата го конфискува возилото. Во последните три месеци процентот на запленети возила е зголемен ...
  | | веќе видена | слични

  Командирот на полициската станица„Беко“ во Центар вчера е сменет од должноста, дознава „Нова Македонија“ од извори во МВР. Официјално менувањето засега ниту се потврдува ниту пак се демантира.Како што дознаваме, двата инциденти што се случија за само десетина дена беа пресудни за судбината на раководителот на полициската станица. Инцидентот што се случи на градскиот плоштад „Македонија“, кога беа нападнати студентите што протестираа против изградбата на црквата на плоштадот, и грабежот и бегството на експозитурата на Прокредит банка која се наоѓа на неколку стотини метри од полициската станица ја прелеале чашата кај раководството во МВР.Дали со ова разрешување вината за бегството се лоцира само кај командирот на станицата и со тоа МВР сака да си ја исчисти совеста останува да се види. Оттаму с? уште е истиот став за полициската потера - дека била навремена и брзо и добро организирана.Во врска со самата истрага за евентуалните извршители на грабежот нема многу нови детали. МВР и косовските колеги заедно го ...
  | | веќе видена | слични

  Косовската полиција се уште трага по ограбувачите на Прокредит банка што се случи во петокот минатата недела. - Се уште немаме осомничени криминалци кои би ги поврзале со грабежот. Истрагата и соработката со македонската полиција продолжува, но засега немаме нови детали. Тоа што засега го имаме е само оружјето, коешто беше пронајдено во местото познато како Дражилево, каде што пронајдовме пет автоматски пушки, десет рачни гранати, 21 рамка за куршуми, два панцири и четири елеци - ни изјави Арбер Бека, портпарол на косовската полиција. Македонското Министерство за внатрешни работи останува на ставот да не открие никакви детали за истрагата. - Нашата соработка со косовската полиција и натаму продолжува, но засега не можеме да изнесеме никакви детали од истрагата, бидејќи на тој начин ќе бидеме контрапродуктивни, односно ќе и помогнеме на бандата која е во бегство - вели Иво Котески, портпарол на МВР. Единствените детали кои МВР ги обелодени во текот на истрагата се двата пронајдени автомобили „фолксваген голф“ ...
  | | веќе видена | слични

  Вработените во Прокредит на боледување поради шок од грабежот Во МВР без одговор како разбојниците побегнаа пред носот на полицијата Горан Адамовски Поголем дел од вработените во Прокредит банка, кои беа сведоци на петочниот спектакуларен грабеж, се на боледување и не доаѓаат на своите работни места. Во скопската банка ни потврдија дека дел од вработените поради вознемиреност и претрпениот шок, привремено се на одмор, додека дел од нив и покрај траумата, сепак, одлучиле веднаш да се вратат на своите работни места и на секојдневните обврски. „Од страна на банката веднаш им беше укажана секаква помош, им беше обезбеден лекарски надзор и сите интерни мерки што ни стојат на располагање. Повеќето од вработените кои беа сведоци на грабежот се на одмор поради вознемиреност и шок, но дел од нив доаѓаат на работа“, велат во Прокредит банка. Детали за тоа што се случило во петокот во просториите на банката се' уште не се изнесуваат, оти во Прокредит велат дека станува збор за детали кои се дел од истрагата. Во ...
  | | веќе видена | слични

  14.04.2009, 20:19ПОРАДИ грабежот во Прокредит банка Разрешен командирот на полициската станица центар Падна првиот одговорен за бавната полициска интервенција при грабежот на Прокредит Банка. Разрешен е командирот на полициската станица Центар. Како што дознава Сител утврдено било дека полицијата од Центар требала побрзо да реагира на нападот. Поради грешката во сред бел ден, криминалната група избега од центарот на градот и стигна до косовската граница.Рутата на бандата изгледала вака - во 9:35 ја ограбија Прокредит банка кај зградата Тифани. Потоа со два автомобили го минуваат мостот Гоце Делчев и возат по надвозникот кај старата автобуска станица. Кај касарната Илинден вртат лево и возат кон Визбегово. Таму го оставаат едниот автомобил. Со другиот се упатуваат кон Блаце. И тој автомобил го оставаат на само 2 километри од границата.Најверојатно се кријат на Косово. Косовската полиција веќе пронајде оружје и други траги кои крадците ги оставиле зад себе.Извори за Сител велат дека непосредно пред и по ...
  | | веќе видена | слични

  Дваесет и осумгодишен скопјанец бил приведен кога полициската патрола под седиштето на неговиот автомобил „голф“ пронашла нелегален пиштол. Бушат Хасани, кој веќе и бил познат на полицијата, бил запрен завчера, кога со „голфот“ возел по улицата Ѓорче Петров, каде што му е веднаш направен претрес на автомобилот во кој е пронајден пиштол од марката „смит и вестон“, за кој немал дозвола. Полицијата разговарала со скопјанецот, кој признал дека пиштолот бил на неговиот починат татко и дека го користел само за лична заштита. МВР информира дека скопјанецот и бил познат на полицијата од претходно, како осомничен за учество во изборни инциденти на минатогодишните парламентарни избори. Тој е обвинет дека околу 9 часот, заедно со неколку придружници на 1 јуни минатата година отворил оган на избирачкото место во училиштето „7 Март“ на улицата Коста Абрашевиќ, во моментот кога се гласало. Хасани и уште неколку ортаци пристигнале со автомобили „пежо 206“, сопственост на АД „Македонски пошти“ и со „пежо 306“ на ...
  | | веќе видена | слични

  Пиштолот од татка си, го чувал за заштита МВР поднесе кривична пријава против Б.Х. (28) од Скопје поради чување пиштол без дозвола. Станува збор за лице кое е кривично гонето и за лански инциденти за време на парламентарните избори во земјава, а во дебелото полициско досие на Б.Х. влегува и сторено дело грабнување, соопшти МВР.Полициски службеници во неделата на улицата „Ѓорче Петров“ во Скопје сопреле автомобил „голф“ со скопски регистарски таблички, управуван од Б.Х. (28). Под возачкото седиште бил пронајден пиштол „смит и вестон“ модел 59 со рамка и 14 куршуми, поради што Б.Х. бил приведен во полициската станица во Ѓорче Петров. Во разговорот со полицајците, скопјанецот рекол дека пиштолот му припаѓал на неговиот починат татко, а дека тој го носел заради лична заштита.Во МВР информираат дека Б.Х. на 1 јуни минатата година, кога се одржуваа парламентарните избори во земјава, со уште неколку лица пристигнале пред ОУ „7 Март” и со пиштоли и автоматско оружје стрелале кон А.Б. (34), претседател на Општинскиот ...
  | | веќе видена | слични

  Скопје безбедно за разбојниците Екипа на „Дневник“ вчера не забележа ниту еден полицаец по патот до граничниот премин Блаце, по кој избегаа разбојниците што во петокот ја ограбија Прокредит банка сред Скопје Косовската полиција вчера потврди дека во местото Враживир, во близина на косовското село Сечишта, биле пронајдени торби со ознаки на Прокредит банка и оружје за кое се претпоставува дека го носеле разбојниците што во петокот ја ограбија експозитурата на банката во центарот на Скопје. Од МВР вчера рекоа дека немаат нови детали за истрагата.„Дневник“ вчера објави дека во Косово биле пронајдени орујжето на разбојниците и торбата за парите и оти грабежот го извршила доброорганизирана косовска разбојничка група, најверојатно предводена од поранешни високи офицери во ОВК и во Косовскиот заштитен корпус. Разбојниците планирале грабеж тежок 800.000 евра, но од банката зеле само 50.000 евра. Портпаролот на косовската полиција, Арбер Бека, потврди дека во месноста Враживир се пронајдени оружје и торба за пари со ...
  | | веќе видена | слични

  Екипа на „Дневник“ вчера не забележа ниту еден полицаец по патот до граничниот премин Блаце, по кој избегаа разбојниците што во петокот ја ограбија Прокредит банка сред Скопје

  Косовската полиција вчера потврди дека во местото Враживир, во близина на косовското село Сечишта, биле пронајдени торби со ознаки на Прокредит банка и оружје за кое се претпоставува дека го носеле разбојниците што во петокот ја ограбија експ озитурата на банката во центарот на Скопје. Од МВР вчера рекоа дека немаат нови детали за истрагата.

  „Дневник“ вчера објави дека во Косово биле пронајдени орујжето на разбојниците и торбата за парите и оти грабежот го извршила доброорганизирана косовска разбојничка група, најверојатно предводена од поранешни високи офицери во ОВК и во Косовскиот заштитен корпус. Разбојниците планирале грабеж тежок 800.000 евра, но од банката зеле само 50.000 евра. Портпаролот на косовската полиција, Арбер Бека, потврди дека во месноста Враживир се пронајдени оружје и торба за пари со ознаката ...
  | | веќе видена | слични

  Ни трага ни глас од разбојничката група што однесе плен од околу 50.000 евра од експозитурата на Прокредит банка, го изрешети строгиот центар на Скопје и рани две лица, а потоа пред нос и побегна на полициската потера.Петтемина до заби вооружени разбојници како да пропаднале во земја и сите обиди на полицијата некако да им влезе во трага досега се неуспешни.Според извори во МВР, најверојатно е дека тие успеале да се префрлат во Косово и да се засолнат барем во наредните неколку дена и потоа да се вратат назад. Нашите извори тврдат дека грабежот е извршен од лица од државата и ја посочуваат криминалната група од кумановско село во пограничниот регион со Косово, предводена од нивниот командант, кој своевремено учествуваше во оружениот судир во селото Арачиново во 2001 година. Оваа група се сомничи бидејќи нивната моќ и сила со години опаѓаат поради изолираноста на регионот во кој живеат, а со изведениот грабеж, покрај релативно малата сума пари што ја однесоа, се враќаат и во највисоките кругови на подземјето ...
  | | веќе видена | слични

  Ни трага ни глас од разбојниците кои во петокот во оружен грабеж, според филмско сценарио, ја ограбија Прокредит банка во центарот на Скопје и ранија петмина граѓани. Полицијата во досегашната истрага ги пронајде само двата автомобили, „фолксваген голф“ и „алфа ромео“, кои бандата ги оставила во близина на Визбегово, на пат кон граничниот премин „Блаце“, од каде што им се губи секаква трага. Поради тоа, границата кон Косово е се уште под засилена полициска контрола, а воспоставен е и контакт со косовската полиција за евентуално пронаоѓање на сторителите на територијата на Косово. Во автомобилите, крим-техничарите пронашле оружје и траги од крв, па полицијата се надева дека анализата на крвта ќе ги доведе до некој од напаѓачите, кој најверојатно бил повреден во престрелката. Освен крвавите траги и оружјето, полицијата утврдила дека и регистарските таблички и на „алфата“ и на „голфот“ се лажни. Се проверуваат и безбедносните камери на банката, но од нив може да се утврди само бројот, но не и идентитетот на ...
  | | веќе видена | слични